Păreri A Sound of Thunder

(2005)

Vânătoare fatală

cezarika21 pe 29 Noiembrie 2013 07:14
Schimbarea trecutului determină schimbarea prezentului
Adaptare a unei povestiri celebre a lui Ray Bradbury, "A Sound of Thunder" este un thriller SF care tratează ideea călătoriilor în timp şi a efectelor pe care le are schimbarea unui lucru minor din trecut asupra prezentului. În Chicago-ul anului 2055 se cunoaşte tehnologia călătoriilor în timp, iar o companie organizează safari-uri foarte scumpe pentru uciderea de dinozauri, amatorii fiind teleportaţi cu 65 de milioane de ani în urmă. Dinozaurii aleşi pentru a fi ucişi urmau oricum să moară în urma unei erupţii vulcanice ce avea loc peste cinci minute. Regulile călătoriei presupun ca participanţii să nu lase nimic în trecut şi să nu aducă nimic din trecut, dar unul dintre călători calcă din neatenţie pe un fluture, iar prezentul este afectat de valuri temporale care schimbă complet evoluţia planetei în cei 65 de milioane de ani.

Subiectul… citeşte

rodica_vargolici pe 12 februarie 2019 00:51
Probabil nu se merge pe ideea de schimbare in bine, din 2 motive. Unul ar fi ca un mesaj pentru noi ca sa avem grija de natura mama, alt motiv ar fi ca partea negativa / rautatea / distrugerea exista cam in fiecare fiinta indiferent cat de intelegenta e, pot crede ca exista in stare latenta si in acei oameni buni ,mai ......sfinti ca noi.N-am prea inteles de ce ascetii care au o anumita intelepciune se retrag in locuri izolate si nu se implica in ajutorul cu sfatul sau fapta celorlalti. Qui prodest supliciul lor? Sunt egoisti, sau nu vor sa se "risipeasca" fizic si psihic? Si intr-o familie suntem diferiti, dar reusim de cele mai multe ori sa ramanem uniti si sa ne ajutam. P.S.am intrat pe comentarii pt ca am pierdut finalul. Cred ca totusi a fost cu happy end.
Claus-Claudel pe 11 Ianuarie 2010 14:44
la tara lacare l-a produs mai este si Germania si Cehia nu doar SUA....va rog dati toate tarile care produc un film
marc_mihai pe 04 Ianuarie 2012 11:49
Idee buna dar film prost.Efecte speciale desprinse parca din desene animate.Cred ca cel mai prost film care l-am vazut pana acum.
Nutzila pe 12 Octombrie 2007 19:26
daca nu l-ati vazut pana cuma, nu ati pierdut nimica. e un film destul de slabutz, iar ca realizare aproape penibil.
FlameOn pe 07 Iulie 2009 21:52
Mai e interesanta ideea imi place si ca efecte e bunicel dar se putea si mai bine
patricia pe 03 Decembrie 2006 13:40
e kinda ok..adica merge sa te uiti la el knd plictiseala a pus stapanire pe tine:P
Srdjan pe 16 August 2012 17:20
Probabil ca Bradbury se rasuceste in mormant. Foarte slab filmul
emy_sinaia pe 27 Mai 2012 17:35
tema intoarcerilor in timp mi-a placut dintotdeauna dar o miscare gresita dezechilibreaza ecosistemul si se intampla lucruri groaznice, interesanta abordarea, fara insa a straluci
radu lucian pe 26 Noiembrie 2005 03:37
idee interesanta film destul de slab realizat!
pararea mea e ca nu merita f mult decat asa de relaxare,dar mai bine luat pe dvd sau vazut la tv!

dacoda pe 02 Decembrie 2010 12:38
Dacoda
L-am vazut si pot spune ca nu prea merita efortul , este bunicel , dar nu este bine pus la punct , nu prea mi-a placut.....
Dinca Mihaela pe 15 Mai 2006 13:25
Pt o idee atat de buna se putea face un film cat de cat bun, nu unul de duzina ca asta.
Gil pe 14 Octombrie 2005 20:43
IARASI? Cred ca e ecranizarea numarul 1 milion al acestei povesti. GATA FRATE!
cosmin_kedii pe 11 Mai 2013 18:24
Efecte speciale sunt deosebit de reușite , creaturile sunt foarte bine modelate și peisajul realist. Edward Burns și Catherine McCormack întruchipează perfect rolurile lor
user-61fb80a6f0cd9 pe 15 Februarie 2023 11:58
Asta este visul umed al globalistilor: dupa "invazia extraterestra" bazata pe holograme, nefiind de fapt niciun extraterestru, sa vina ultima faza de totalitarism: ruperea totala de trecut.
Vegetarian pe 29 Noiembrie 2013 00:58
Edward Burns la 37 de ani face treaba grea la un centru de vanatoare din New York in 2055 si apoi la repararea dezastrului care are loc din acest centru .
Ben Kingsley , care aparea deobicei doar kel in filme , in acest film apare greu de recunoscut cu par alb
Am pus filmu in lista cu Nesortate

Acest film a fost difuzat online la National tv in 19 martie 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

mtraianc pe 29 Martie 2013 00:43
slab
cartea este mult mai buna decit filmul, filmul porneste binisor dar pe parcurs devine plictisitor ,si ideea vesnicelor lumini care se sting si se aprind ca la un stroboscop devine inervant ,, cautati fratilor ceva mai nou decit sa va jucati cu intrerupatoarele
matew10 pe 15 Aprilie 2011 12:56
Alterarea timpului poate creea monstri. In viitor necesitatea de adrenalina poate destabiliza trecutul. Vanatorul va devani vanat de greselile facute in trecut. Un film cu actiune in trepte de dezvoltare bogat in efecte speciale. Recapatarea prezentului este o lupta de supravietuire pentru eroii nostri. Fortele naturii se dezlantuie ca urmare a schimbarilor efectuate de om - un simplu fluture care dispare in trecut creaza un haos in prezent.
alex_il_fenomeno pe 15 Iunie 2011 17:39
pot spune ca filmul mi-a placut in mod deosebit ! desi am vazut numeroase de filme legate de aceasta tema , inca raman fascinat de imaginatia bogata a regizorului si scenaristilor , care inca fac poveste uluitoare bazate pe tema calatoriei in timp ! in acesta se arata urmarile aducerii unui obiect din trecut in viitor si cat de mult influenteaza asta soarta omenirii ! alt lucru care mi-a placut la acest film au fost efectele speciale , ireprosabile din punctul meu de vedere ! eu il recomand !
aiftincai pe 08 Decembrie 2010 16:51
fratilor... puteti spune voi ca a fost naspa facut
dar mie mia placut
ce vroiati? sa fie facut ca avatar?
pentru mn acest fim este f bun si nu l-as rata pt nimic in lume
e adevarat efectele nu au fost foarte reusite dar a fost destul de bun

Mihai2508 pe 30 Iunie 2010 16:28
ideea filmului este una buna ce poate fi dezvoltata, insa bugetul redus si efectele slabe scad mult din valoarea filmului
qqq pe 16 Martie 2006 10:02
Nu-i rea povestea deloc,dar la o actiune destul de haotica uneori si asa o regizare proasta unde includ doar efectele speciale nemaivazut de proaste.