Păreri A Short Film About Killing

(1988)

Un scurt film despre omor

alali pe 11 Iunie 2016 14:35
Episodul nr.5 al seriei Dekalog, desacralizat.
Presat de producator caruia ii promisese 2 lungmetraje finalizate in acel an, Kieslowski realizeaza acest film preluand aproape integral cea de a 5-a parte a seriei la care tocmai lucra si pe care avea sa o lanseze un an mai tarziu sub denumirea de Dekalog. Adaugand noi scene, putine la numar, dar extinzand altele deja incluse in acel episod, filmul castiga in durata aproximativ 25 de minute. (pentru al doilea lungmetraj a apelat la episodul 6 al seriei aplicand acelasi procedeu)
Ca si perspectiva de narare, accentul aici este balansat cu precadere pe avocatul Piotr. Daca in serial ponderea cea mai mare au avut-o mai intai Jacek si apoi soferul de taxi, acum atentia se muta in primul rand pe avocat.
Am incercat o vizionare in paralel a celor doua, (serial si film), dar s-a dovedit un cosmar. Montajul este diferit, ordinea scenelor schimbata mult si maniera de a-si transmite… citeşte

lili22 pe 21 Mai 2018 16:32
Regizorul a dezvoltat una din poruncile ilustrate in Decalog
A iesit un film mai lung cu cateva diferente.Incepe cu imaginea unei pisici spanzurate.Greu de suportat.

cosmin742000 pe 12 Martie 2013 10:47
Un filmde arta extraordinar , in care e prezentatat un asasinat , fara a se arata mobilul ( daca exista) descoperirea asasinului , , desfasurarea procesului. De aceea se numeste A Short Film About KillingSunt prezentate doar personajele (asasinul , victima , avocatull asasinuli) , crima , verdictul , si executia , asta pentru ca publicul comercial , devorator de popcorn si ragaitor de bere sa stie ca nu are ce vedea/ intelege din acest film.
eduard_stratan pe 1 septembrie 2021 18:35
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2018 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
crome pe 26 Februarie 2021 13:29
Este putin gresita prezentarea filmului ma refer la foto.care sunt urcate in acest siniopsis pt. ca sunt cumva amestecate cu poze dintr un alt film al aceluiasi regizor ,a short film about love.
Tweeknax pe 29 Aprilie 2011 23:26
De vazut
Filmul este facut pe ideea din Dekalog 5, reluata intr-un lung metraj.