Păreri A Quiet Place

(2018)

Fără zgomot!

twitch958 pe 09 Aprilie 2018 23:59
O premisa originala executata cum trebuie
Am avut dubii daca sa merg sau sa nu merg la avanpremiera din aceasta seara. Datorita parerilor bune pe care le-am auzit, ce m-au facut sa fiu super entuziasmat pentru acest film, am decis sa merg sa-l vad, si nu am regretat ca am facut-o. Am fost sceptic deoarece ma asteptam sa fie galagie in sala de cinema, ce este drept, la inceput a fost, dar apoi ceilalti spectatori si-au dat seama ca acest film trebuie privit in liniste, un lucru ce m-a bucurat nespus.
Premisa este destul de simpla: o familie trebuie sa traiasca in completa liniste, deoarece la orice mic sunet anumiti monstrii vor incerca sa-i ucida. In esenta, este un film induiasator despre familie, despre cum familia trebuie sa fie unita indiferent de problemele prin care trece. Adreseaza intrebarea "cat de departe ai merge pentru ati proteja copiii?". Totodata, filmul ne invata ca o dizabilitate nu este neaparat o… citeşte

rares_teodorescu pe 15 aprilie 2018 10:40
De acord
adrian_marius pe 19 Aprilie 2018 07:58
O porcărie de film dacă vreți să dați banii aiurea pe acest film îl recomand cu placere. :))
Asil pe 16 mai 2018 11:46
Subscriu, o asa porcarie nu am mai vazut demult, execrabil, animale desenate, de care trebuia sa ne speriem...actiune lenta in linistea aia, deh ce sa fie? final tras de par, 2 muieri lesinate cu o amarata de pusca,reusesc sa invinga o balarie din aia penibila de monstru, dar fortele de ordine cu armament, nu. Va dati seama ce film bun,este, pentru copii de pana in 12 ani, merge.
Comb_bc pe 21 Aprilie 2018 09:43
Interesant filmul per total,pe mine personal ma enerveaza la culme cand vad un film in care trebuie sa se foloseasca de imagini instante date cu volumul la maxim sa te sperie in loc sa faca o poveste cu adevarat horror cum erau odata filmele,nu merita banii biletului din punctul meu de vedere.
marius_oprea pe 15 Aprilie 2018 01:44
MAGNIFIC
Un film care te ține în suspans până la final... un film la care din punct de vedere moral nu ai voie cu nimic de ronțăială în sala de cinema, un film la care contează enorm de tare liniștea din sală... Super filmul, super finalul.. o idee „străină” în comparație cu filmele de acest gen din ultimii ani. Obligatoriu de văzut la cinema, dar să vă rugați să nu existe persoane idioate în sala care să stea pe telefon sau să mănânce cu gura deschisă nachos-ul..... se duce tot farmecul.
Nicu.Mirea pe 09 Aprilie 2018 20:28
Fantastic
Nici nu mai i-mi aduc aminte de cand nu am mai vazut un thriller asa de bun ,cu atat de mult suspans ,cu o idee atat de originala si executata de minune ,poate 10 cloverfield lane care de asemenea m-a impresionat.John Krasinski devine un regizor de urmarit . Coloana sonora excelenta ,jocul actorilor foarte bun ,nota 9 .Recomand de vazut preferabil la cinema.
hortensia_beznila pe 27 Aprilie 2018 11:20
PIERDERE DETIMP
Nu am mai vazut de mult un film asa de prost. Filmul nu e horror este cel mult thriller. Foarte plictisor. Te sperii doar de sunetele foarte puternice care apar in acea liniste si in niciun caz de subiectul filmului. Am fost pacalita de descrierea filmului crezand ca e un film cu actiune, extraterestrii. Nu merita vazut.
lavvw pe 18 Aprilie 2018 12:04
In Romania, liniste si respect fata de ceilalti in sala de cinema? :)) Niciodata, sau doar la ultimele proiectii cand nu mai vine nimeni/sunt 2-3 persoane in sala. Pare interesant filmul, dar nu as vrea sa imi fac 1milion de nervi din cauza publicului.
gabriel86ionescu pe 15 Aprilie 2018 22:36
Bestial film. Suspansul iti sta alaturi inca de la primul minut si nu te paraseste pana la ultimul. Indiferent de pareri, filmul asta a tinut o sala intreaga in tacere completa pe tot parcursul lui. Un thriller adevarat.
xerses pe 13 Aprilie 2018 14:50
Nope! Pe mine nu m-a impresionat nici scenariul si nici regia acestui film.
FlorinMovieFreak pe 04 Iunie 2018 14:27
Silence is GOLD!
Un film original si fresh, mi-a placut in mod special nivelul de anxietate, pe alocuri de-a deptul emotionant, este incredibil cat de mult se poate transmite fara a grai.

zena_sofy pe 17 Aprilie 2018 18:06
În sfârșit un film terifiant și fără zgomot! Bine împletită acțiunea, dar deci ei puteau fi omorâți cu pușca..?
ValentinaV pe 16 August 2018 01:31
Film fara logica, realizat fara creier
spolier Alert. Un singur lucru pozitiv: actorii, adica emily si regizorul(care e si sotul ei) joaca superb, prestatia lor in unele momente ma face sa uit de cat de prost (nu)e gandit filmul, aproape.
Este asadar, un film fara logica, cu multe lucruri imposibile, oricum le-ai privi.
Pentru cei care ati vazut filmul, daca nu v-ati dat seama, sigurat acum ca vi se atrage atentia, veti realiza ca filmul nu era atat de ingenios pe cat v-ati asteptat. Pe mine m-a facut sa cred ca e o porcarie. De ce? Spre exemplu, faptul ca ei continuau sa aiba curent la discretie, avand in vedere contextul. Deci ca acesti 'extrateresti' au atacat si decimat lumea, dar curentul continua sa se produca in mod moraculos si ei au din plin! Chiar ca pare a fi un film fantastic, nu? Dar mai sunt si alte prostii deloc gandite.
Cum de functioneaza masina de spalat?! Nu face zgomot?! De unde au apa… citeşte

AdriAdrianna98 pe 28 martie 2019 14:06
De acord 100%!!! Efectiv ne iau de prosti sa ne bage aberatiile astea si gaurile din poveste pe gat.
ValentinaV pe 30 martie 2019 23:04
Ma bucur ca mai sunt si altii de parerea asta, inseamna ca nu am luat-o eu razna si doar eu asemenea impresie :D
cinemastars pe 07 Aprilie 2018 19:41
Comentariile ar trebui să se refere la subiectul filmului nu la așteptările unora...
mitivjkgfbnkjvx pe 10 aprilie 2018 18:31
comentariile ar trebui sa fie asa cum doreste cel care scrie.. atat timp cat nu l-am notat, nu vad nimic gresit in a-mi exprima "asteptarile" :).
ionion1992 pe 08 Aprilie 2018 15:12
Da ! un film foarte bun ce mi-a placut ,deloc plictisitor ,dar fara final ,ceea ce imi place acest gen de filme ,sa te lase sa crezi ce vrei.O sa il mai vad si a doua oara ,hd.Recomand,merita vazut!
mihnea_aspru95 pe 8 aprilie 2018 17:10
Unde l-ai văzut? Oricum, abia-l aștept. O să fie mai creepy de văzut de "Friday the 13th"...uhaha.
ionion1992 pe 8 aprilie 2018 18:03
Il voi revedea,cand apare in 1080 ,ca nu sa vazut chiar bine
grosu_adriana pe 15 Aprilie 2018 19:46
Un film ce nu merita sa-ti pierzi timpul! Nu Mi-a plăcut! Deloc! Păcat de actori
raluca_september pe 16 Aprilie 2018 14:31
Banal
O idee ce parea buna transformata intr-un film previzibl de la prima pana la ultima scena.
DJgEo pe 16 Ianuarie 2018 10:14
interesant
Pare o idee de film originala...ramane de vazut. Din trailer imi reiese ca nu va fi un horror cu prea multe scene de groaza dar ideea in sine pare destul de interesanta.
andreimarus18 pe 18 Aprilie 2018 22:26
Palpitant
Extrem de captivant de la prima si pana la ultima scena. O idee foarte bine transpusa pe ecran si o abordare foarte originala. Sper sa devina un film care va deschide orizonturile pe aceasta tema de acum inainte. Pe partea de scenariu se mai putea dezvolta putin.
googleman pe 16 Februarie 2019 21:04
Liniste!!!!
Si cam atat...Trebuia sa moara BARBATUL....pentru ca FEMEIA sa rezolve problema...Finalul a fost cel mai bun....un fel de PAC-PAC al vremurilor trecute si bucuria traita...aici am avut o dilema...bucuria traita cand vezi ca se termina ceva prost sau ca revine SONORUL placii de sunet...Inca nu m-am decis. Poate dezamagesc pe cineva dar filmul Nu ne invata nimic, pierdere de timp sau ...pentru a fi in trend...filmul NE INVATA cum putem pierde timpul IN LINISTE.Observati ca , al meu comentariu s-a referit STRICT la subiectul filmului.
into_the_labyrinth pe 06 Februarie 2019 21:18
A Quiet Place: când strigătul de eliberare aduce moartea
Mi se pare firesc ca ”Fără zgomot!” (în original: A Quiet Place), filmul lui John Krasinski, să fie cotat printre cele mai bune thrillere din 2018. Cu o notă destul de bună atât pe Imdb (7,6), cât şi pe Cinemagia (7,3), dar primind nominalizări la premii importante doar pentru sunet şi coloana sonoră, pelicula regizorului american întruneşte mai multe calităţi care o fac să fie o prezenţă distinctă în melanjul, deseori tern, al thriller-elor şi horror-urilor contemporane, chiar dacă nu candidează la statutul de capodoperă.
În primul rând, subiectul, deşi nu foarte complicat (într-un viitor post-apocaliptic, o familie de pe Terra trebuie să se ferească de atacurile unor monştri extratereştri orbi, care vânează după sunet), este excelent exploatat: Krasinski scoate maximum din acest scenariu, ştiind să gradeze perfect tensiunea şi să nu… citeşte

andystarx pe 07 Iulie 2018 23:55
6 PENTRU IDEE,insa creaturile realizate pe calculator sun sub orice critica de slabe ,jocul actorilor nu este rau,insa asta nu este nici film horror,nici nu se merita sa fie dat pe ecrane,dar sa faci si o continuare,asta inseamna sa fii cretin !
preda_diana pe 23 Aprilie 2018 23:06
Un film care mi-a lasat mai mult un gust amar. Doi inconstienti care, chiar daca si-au pierdut un copil, hotarasc sa mai faca unul, in ciuda conditiilor in care sunt nevoiti sa traiasca, in loc sa se gindeasca la ceilalti doi ramasi, precum si la faptul ca o nastere are loc cu dureri si tipete, iar un nou nascut plinge aproape tot timpul. Inconstienta se plateste din pacate....In rest, nu este un film rau.
Mircosoft pe 16 iulie 2018 01:01
planeta trebuia repopulata plus ca activitatile premergatoare sarcinii produc oaresce placeri ...
mitivjkgfbnkjvx pe 12 Februarie 2018 20:44
Sper sa se ridice la asteptarile mele...l-as asemana dupa nume cu Don't Breathe, dar ramane de vazut.
mihnea_aspru95 pe 22 februarie 2018 03:42
Da, şi când te mai gândeşti că aici Emily Blunt îşi pune mâna la gură, cum punea (dar cu două mâini) Jane Levy în afişul oficial pentru filmul lui Fede Alvarez.
Assasiyn pe 13 Aprilie 2018 20:01
Un film destul de interesant, bunicel, mai ales ca trateza toata actiunea din perspectiva "linisti totale". Trebuie sa recunoasc ca ideea este destul de originala, nemaiintalnind-o pana acuma intr-un film horor. (Mai degraba de comedie, pentru ca radea tota sala de tipul care statea in al doilea rand si tresarea la ficeare zgomot :) )

P.S. Merita vauta, mai ales seara acasa cuo punga de floricele.

AdriAdrianna98 pe 28 martie 2019 14:07
Toata ideea filmului e sa te uiti in liniste completa si tu zici de mancat popcorn la el..?
gbanescu pe 23 Octombrie 2019 00:05
Ideea e destul de interesanta. Insa infricosatorul scenariu este plin de breşe de verosimilitate.
Filmul e o alta viziune asupra Apocalisei. Din pacate insa, am devenit sceptic chiar de la inceput: un copil de trei anisori este lasat de familia sa singur intr-un supermarket parasit, in timp ce ei (tata, mama, sora mai mare) o iau frumos la pas, lasandu-l in urma ! Sa ne intelegem: nu e vorba ca l-au uitat in magazin. Nu ! L-au LASAT efectiv singur, in urma. L-au dojenit ca voia sa ia o jucarie care facea zgomot, dupa care l-au lasat singur in supermarket-ul vandalizat, ei pornind spre casa ! Gradul de verosimilitate al unei astfel de situatii este zero. Dar nu e doar atat: translatam acum aceasta scena intr-un scenariu post-apocaliptic, in care pe Terra au ajuns niste extraterestii feroce, orbi, insa cu un auz iesit din comun, care ucid orice fiinta umana care face cel mai mic zgomot. Oare care este probabilitatea ca un copilas de trei ani, lasat singur, sa faca un zgomot cat de mic… citeşte
iuluassss pe 11 Februarie 2019 23:26
Este un film foarte slab, bazat pe o poveste ilogica .Nu l recomad!
Omu_Problema pe 29 Decembrie 2018 03:55
Cam ilogic!?
Rămân la părerea celorlalți, eu vreau să văd un film cât de cât logic, ceea ce nu putem spune despre acest film.
Îi dau 6 pentru atmosferă, de altfel cam molcom și povestea se contrazice singură în film.

andyy pe 07 August 2018 00:58
Un film foarte greu de urmarit, chiar apasator, in primele 40 de minute, pentru ca actiunea se desfasoara foarte lent si se petrece intr-o mare liniste. Dupa aceste 40 de minute, test de rezistenta, filmul incepe sa aiba tensiune si suspans. Cat despre final, cred ca se putea si mai bine.
emy_sinaia pe 12 Iulie 2018 22:18
Fara Zgomot.
Un scenariu interesant de data asta, un gen de apocalipsa diferit in care zgomotul iti aduce moartea oriunde ai fi. Treaba cu sarcina e trasa rau de par, neverosimila.
lolozilla pe 15 Iulie 2018 22:51
Un film foarte bine realizat, regizat, si o poveste tulburatoare.
andrei_oarga pe 13 Iulie 2018 22:25
Un film foarte bun,cu o poveste interesantă,mult suspans,emotie in unele scene si interpretări bune,recomand fanilor horror si nu numai!
lavara_laiarna pe 19 Iunie 2018 19:58
Un cuplu reușit nu doar în viața reală ci și într-un film cu vorbe puține.
psycho_t1x pe 09 Iulie 2018 00:13
O SARCINA? PE BUNE?!
Este un fil de... maxim nota 1. Singurul motiv pentru care acest film are un oarecare deznodamant este din cauza unei sarcini... o sarcina? Nici macar nu ar trebuii sa existe o sarcina in asa-zisa nevoie de liniste! WTF?! Cum au supravietuit 400+ zile? Doar pe hartiile scenariului?
Idiot film!

Mircosoft pe 16 iulie 2018 00:58
s-au terminat prezervativele la supermarketul parasit si nu puteau sa se abtina :)) tu daca ai avea o femeie ca Emily Blunt n-ai parca zilnic melcul la umbra ? =))
geanina_roxana pe 12 Aprilie 2018 21:23
Frumos ar fi ca atunci cand apar filme pe acest site sa si ruleze in aceeasi seara, nu filme ce rulează in alta Zi. Asa n-avem ce vedea.
Luk__ pe 10 Februarie 2024 17:14
Suspans !
Ideea filmului este destul de buna, însă sunt mult scene care te fac sa îți pui semne de întrebare, ca de exemplu: Sunt toți de pe pământ morți ? Nu mai exista armata ?

In schimb, jocul actoricesc mi-a plăcut, coloana sonora este buna, filmul te tine in suspans de-a lungul celor aproape 90 de minute.
Mie mi-a plăcut dar ca sa îl vezi trebuie sa nu te gândești prea mult la ce si cum.

Iulidesprefilme pe 10 Decembrie 2022 13:55
Un film din categoria horror, care de multe ori te lasă...mut...
Iulidesprefilme pe 10 Decembrie 2022 13:55
Un film din categoria horror, care de multe ori te lasă...mut...
Smrs pe 02 Decembrie 2021 18:58
Mediocru
Cu excepția unor faze care te iau prin surprindere cu niște zgomote puternice la care tresari, filmul ăsta nu e deloc horror și putem observa ușor că regizorii din acest segment se lovesc de o criză de idei.. Nota 7 cu indulgență..
TibyGeo pe 22 Octombrie 2021 22:57
Ideea e bunicică dar filmul e slab, nu mi-a plăcut, e tras de păr.
crome pe 10 August 2021 23:19
Plin de suspans acest film , mi a placut tare mult felul in care a fost realizat,daca doriti un triller horror de nota 10 ,recomand.
Salbaticul pe 05 Februarie 2021 21:30
Chiar nu înțeleg de ce sunt atâtea comentarii pozitive la o porcărie! Ba,înțeleg...inteligența românească își spune cuvântul.
user-5ea499fb46035 pe 17 August 2020 00:01
Copila aia antipatica, neascultatoare,care se crede buricul pamantului si urata cu spume m-a enervat extrem de mult. Un film care din cauza acestei copile m-a lasat cu durere de stomac. Nu stau sa comenteaz mai mult despre aceasta fetisoara. Oricum daca vreti o durere de stomac uitati-va la film.
retina pe 05 Mai 2020 01:16
Un film interesant, cu efecte bine realizate care te tin in suspans. Recomand.
crintea_valerica pe 17 Martie 2020 21:21
Enervanta faza cu liniștea, dar sigur nu o sa îți para rău dacă îl vezi
superdepeche pe 31 Octombrie 2019 19:50
bun ,dar...
Un film bunicel pe ici pe colo ,dar parca ii lipseste acel ceva....nu stiu .
interesanta ideea in sine ,sa nu faci zgomot ,dar parca....
Nu mi-a placut

Dar_kvampire pe 23 Iulie 2019 18:12
Vazut si placut
Merita vazut, te tine in priza tot filmul. Nu ma intereseaza parerea altora, pana la urma este vorba de gusturi.Eu ii dau un 10.
Horatiucrisan pe 04 Iulie 2019 13:25
Un film SF bun cu o poveste dintr-o lume postapocaliptica relativ originală. Era de așteptat totusi ca filmul să fie presărat pe alocuri cu șabloane din alte filme cu povestiri postapocaliptice dar în esență ideea originală, lipsa efectelor speciale inutile fac din acest film unul de vizionat.
AdriAdrianna98 pe 28 Martie 2019 13:59
Un film bunicel cu o poveste destul de originala si interesanta dar realizata slabut si superficial, caracteristic filmelor horror/thriller din 2010 incoace. E un film in care te implici pe parcursul povestii dar care la final esti gen : meh, ok, nu ma simt mai implinit ca l-am vazut. Horror nu e, deci daca cautati un film horror asta nu e pentru voi, e mai mult thriller-suspans. Unele faze extrem de stupide unde aia puteau scapa sau sa faca anumite chestii, dar deh, tre sa iasa filmu, mai jignitor e cum producatorii ne insulta inteligenta cand sunt faze atat de evidente si totusi nu se intampla, de parca poporu ar fi suficient de prost sa creada. In fine, slabut, nu regreti neaparat ca l-ai vazut dar nici nu e vreun castig sa-l vezi.
user-59f2248d3bd7c pe 03 Februarie 2019 14:51
Very good movie I liked.The idea of the Chear movie I liked. At first it's not much of an intensity.Note 8.5
bainca pe 13 Ianuarie 2019 23:29
nota 7 bun dar atat
este decat un film bun nu extraordinar , a fost aproape fara replici , decat cateva si zgomote mici , cel mai interesant lucru este ideea , dar actiunea nu e cine stie ce , mai ales ca e si fara zgomot cum spune titlul , nici nu ai nevoie de sonor , asa ca per total e bun dar nu m-am omorat dupa el , actorii in schimb au jucat genial , nota 7