Păreri A Love Song for Bobby Long

(2004)

Cântec de iubire

FreakDoll pe 19 Februarie 2010 18:07
Filmul este superb, nici n-am simtit cand au trecut cele doua ore, iar cei trei - Travolta, Scarlett si Macht - joaca minunat. Mi-au transmis toate sentimentele lor. Dar, mi-as fi dorit sa vad ceva intre Purslane si Lawson... Macar un sarut fiindca de la inceputul filmului apare si creste, pe parcursul acestuia, o atractie intre cei doi. Pentru asta ii dau 9.
Get0dac pe 31 Ianuarie 2014 14:27
Diferenta dintre acest film si blockbusterele cu care suntem bombardati zilnic, este aceiasi ca intre un roman de Hemingway si unul scris de Dan Brown....Ambele sunt placute, te tin in priza, le citesti din scoarta 'n scoarta....dar doar unul iti ramane in cap.
Acest film este despre greseli umane, despre rascumpararea lor prin suferinta, despre solidaritate umana. Trebuie sa va spun ca as da oricand anturajul pretentios pe care il am, pe cel al ''rebuturilor sociale'' prezentate in film.

IALDiamond pe 01 August 2009 19:09
un film genial
Love Song este unul dintre cele mai emotionante filme destepte ...
oxicontin pe 07 August 2009 22:44
genial.real.cred ca este cel mai bun film pe care l-am vaut.nu mai am cuvinte...
Iulidesprefilme pe 12 Decembrie 2020 16:54
O dramă psihologică încărcată de tensiune și emoție, în care citatele din literatura clasică potențează destinele celor trei personaje principale...John Travolta și Scarlett Johansson, din generații diferite, se întrec în interpretarea unor personaje complexe...
Stefan_cezar_bucur pe 26 Noiembrie 2015 11:48
Un film senzaţional, de nota 20, în care Travolta îşi demonstrează imensul talent într-un rol de compoziţie. Filmul este o parabolă uriaşă a sorţii "Generaţiei pierdute" în marasmul neîmplinirii. Trecutul, deceniile 7 şi 8, prezentul reprezentat de supra-dotatul "acrobat" al deciziilor pe muchie de cuţit Lawson şi viitorul nedefinit, dar până într-un final plin de speranţă al lui Purslane, sunt scoase în evidenţă printr-un contra-punct genial. La fel ca script şi transpunerea lui pe peliculă.
gbanescu pe 01 Februarie 2013 20:54
Un film cald
Un film excelent. Cei trei actori joaca extraordinar. Emotiile lor transced ecranul si reusesc (cum putine filme o pot face) sa te faca sa rezonezi cu ei, sa ai o stare de bine..
margott pe 02 Decembrie 2011 19:53
Un film cu o atmosfera si un farmec aparte, in care destinul a 3 personaje se intrepatrunde, oferind o frumoasa lectie despre viata. Tocmai ce scrisesem despre Travolta in review-ul altui film ca i se potrivesc mai bine rolurile negative. Se pare ca m-am inselat...
fanfirth pe 15 Februarie 2011 12:28
Un film deosebit prin rolurile interesante realizate de cei trei actori. Un film in care personajele se transforma si care lasa o impresie buna odata incheiat.
Carcotas pe 13 Decembrie 2020 00:16
Un film ca un cantec country
Trei oropsiti ai sortii se intalnesc in casa unei nefericite decedate. Nimic mai trist fara dialogul inteligent,jocul excelent al actorilor,muzica de calitate bine dozata si o regizare fara cusur. O mentiune speciala pentru J Travolta,natural,incantator.
a_anywhere pe 31 Martie 2015 22:50
https://www.youtube.com/watch?v=eU77O54-4nM ...am inceput sa-ndragesc tot mai mult filmele cu soundtrack ce ramane :) si dupa vizionare
matmircea pe 15 Februarie 2011 01:09
i-am dat 8 la inceput, acum am revazut filmul si i-am dat 9, merita deplin, cei trei actori m-au lasat sa savurez filmul fara sa imi desprind privirea de la monitor, superb si genial in acelasi timp
El_KaPpa pe 03 Iunie 2020 00:16
7,7/10
O frumoasa lectie despre viata servita intr-o atmosfera aparte. Personajele sunt interesante si foarte bine interpretate, iar dialogurile si interactiunile dintre ele fac toti banii. Cand ai asa ceva aproape ca nici nu simti cum trec cele doua ore.
someone_who_dares pe 22 Februarie 2014 15:02
E un film superb de simplu, dar care te transpune totusi in perioada si povestea aceea. John Travolta e magnific in rolul sau, mi-a placut extraordnar de mult felul in care l-a portretizat pe Bobby Long si Scarlett Johansson in rolul fiicei pierdute a acestuia. Este un film care merita vazut!!
user-63b2b36cc78dd pe 23 Iunie 2023 15:35
Un film ciudat de bun ,cu un John Travolta fabulos .Bineînțeles Scarlett minunata și Match talentat. Nota 8
MariusCiprian87 pe 15 Mai 2022 19:24
Un film de văzut, cu o prestație peste medie a lui John Travolta, regizoral completându-se bine cu superba Scarlett Johansson și talentatul Gabriel Match, cu momente motivaționale prin prisma citatelor folosite în dialogurile antrenate ale acestora. Scenariul nu este unul wow, însă pentru unii cinefili poate fii unul foarte bun, iar pentru alții un film mediocru, depinde din ce punct de vedere îl privești și-l înțelegi...app. în film se fumează mai mult decât în al nostru "Moromeții" :)
madalina_mada pe 29 Ianuarie 2014 05:42
FOARTE FRUMOS
Buna ziua ma numes Madalina si as vrea sa va felicit pentru acest fil e un film de nota 20 mi-a placut foaret mult.
kakapiciu pe 02 Martie 2013 01:23
Cuvintele bine alese si actorii inzestrati cu un talent nemaipomenit fac din acest filmu unul deosebit.
marta.b pe 15 Februarie 2011 01:38
"Murim doar o data, dar pentru atît de mult timp..."
"Intensitatea fericirii compensează scurtimea ei."

rchante2001 pe 19 Iunie 2010 21:51
One of my "all time favorites". De la inceput pana la sfarsit o adevarata "poezie".
simona05 pe 04 August 2009 11:36
O drama extraordinara, cu 3 actori deosebitzi ( John Travolta, Scarlett Johansson, Gabriel Macht). Personal, mi-a placut foarte mult.
Vatavu Roxana pe 27 Mai 2005 10:49
SUPERRRRR...
andystarx pe 14 Martie 2015 23:13
5/10
Vad pe aici diverse pareri ,cum ca ar fi unul din cele mai bune filme ale lui Travolta si Scarlett ,si pot spune ca nici pe departe nu este asa !Cel putin asta e parerea mea,un film greu de digerat ,plictisitor si poate un pic surprinzator ,dar doar actingul actorilor,este bunicel,nu il recomand,pierdere de timp !
cosmin_kedii pe 07 Martie 2013 14:11
Povestea & atmosfera filmului sunt o armonie perfectă pentru un scenariu magnific.