Păreri 9 rota

(2005)

A 9-a companie

C pe 27 Septembrie 2008 00:44
Mult peste filmele americane. Un film dur, dar bine realizat cap - coada. Nu se axeaza pe un singur personaj, ci pe intreaga companie. Fara faze in care rusii trag si nimeresc tot, iar ei sunt ocoliti de gloante.
RomaniaMare pe 21 martie 2010 18:54
Adevarat ce spui,dar oricum filmul contine multe greseli,care sunt observate doar de cei care au trait in fosta URSS(printre care si eu).
morfil pe 13 februarie 2013 08:54
Platoon, Apocalypse Now, Full Metal Jacket x:d Dar e bine sa vedem ca Mama Rusie inca produce ceva: filme de calitate :)
morometeb pe 09 Decembrie 2010 20:58
Nici cel mai bun, nici cel mai documentar, nici cel mai cel... Un film foarte bun, un film cinstit.
Kationak pe 11 Aprilie 2010 19:42
Foarte tare
Foarte tare filmu. In general filmele rusesti sunt bune. Merita vazut.........
SemperFi pe 28 mai 2010 13:45
apropo de filme rusesti,ai vazut cumva "Admiral"?tot rusesc,un film exceptional ;)
Kationak pe 28 mai 2010 20:25
Da normal ca lam vazut, si e extraordinar, dupa parerea mea e o capodopera.
lokilop92 pe 30 Aprilie 2011 22:59
super film
merita vazut,intrece cu mult filmele americane de gen
Andrzej pe 27 Ianuarie 2011 16:57
9th Company
Mi-a placut acest film. Are toate ingredientele filmului de razboi, cu destule sabloane ale genului , insa pacat ca nu a mers mai mult pe latura documentar-istorica , mai ales ca la sfarsit ni se spune ca se bazeaza pe fapte reale.
Cred ca acest film ar fi putut sparge retetele daca ar fi vorbit mai apasat despre atmosfera din sanul armatei sovietice (coruptie, afaceri ilegale cu droguri, situatia soldatilor minoritari- moldoveni, ceceni ,armeni, etc). Pacat ca filmul acesta s-a oprit acolo de unde putea fi interesant si cu adevarat interesant.

LavyBogdy pe 30 Septembrie 2010 17:15
Un film ce reflectă puternic cruda realitate a războiului.Extrem de realist.Superb de la început până la sfârșit.
P.S : Un puternic concurent pentru The Hurt Locker.

Craciun Ioan pe 17 Ianuarie 2008 05:15
Cred ca este cel mai tare film de razboi.
RomaniaMare pe 21 martie 2010 18:52
Sunt nevoit sa te contrazic-NU,NU ESTE CEL MAI TARE FILM DE RAZBOI.Sunt cel putin o duzina de filme americane mult mai bune,iar daca esti anti-american sau anti-holliwood,iti recomand niste filme rusesti mult mai bune ca "Compania a 9-a":"Shtrafbat(Штрафбат),Shistiliche(Чистилище) sau Diversantul(Диверсант).
farfui33 pe 27 decembrie 2011 09:28
se gasesc pe iso hunt
farfui33 pe 27 Decembrie 2011 09:32
farfui
The Brest Fortress (2010) Alt film rusesc care mia placut foarte mult
farfui33 pe 27 decembrie 2011 09:33
pacat ca rusii nu stiu sa isi faca reclame la filme
sabinuca61 pe 05 Martie 2010 18:21
grozav
un film grozav merita vazut chiar are concurenta cu filmele americane si ar merita si un oscar ,,, merita vazut ,,, la-s da la toti dar nu stiu cum .
ioanusurelu pe 05 Octombrie 2009 22:01
Un film de razboi adevarat,unul dintre cele mai reusite filme de acest gen vazute de mine in ulimii ani.
Manusa pe 06 Octombrie 2012 19:16
Este un film impresionant care mi-a placut foarte mult. L-am evitat de multe ori, crezand ca nu este tocmai un film bun, dar dupa ce l-am vazut mi-am dat seama ca am gresit in aceasta privinta, este un film foarte bun si merita vazut.
irimescuirinel pe 02 Ianuarie 2012 16:51
Printre cele mai bune filme de razboi
Înțeleg sa nu avem toții aceleași impresii dar trebuie sa recunoașteți ca este un film realist fără figuri gen rambo. In lupta când se trage în tine poți sa ai noroc sa scapi sau sa fi lovit . Sper sa găsim mai multe traduceri ale filmelor rusești. Oricum e mai bun ca Oupust Mercenaries etc care parca sunt făcute la norma ......
cosmin742000 pe 16 Februarie 2017 22:52
Acesta este unul dintre cele mai slabe filme rusesti de razboi vazute de mine , si am vazzut peste 300.Ce il face asa slab ? Povestea la fel de subtire ca cele din filmele americane.Spre deosebire de filmele americane de gen filmul are un scenariu foarte bun , actori excelenti , efecte speciale mult mai credibile , totusi povestea este prea subtire , prea banala.
eduard_stratan pe 27 iulie 2021 16:08
Cosmine ce bine ca te-au blocat pe acest site! Apoi în 2019 te-ai întrupat în blackmore si ai mai bântuit site-ul înca vreo 2 ani pâna te-au blocat din nou!
erdelyady pe 22 Aprilie 2021 10:46
Extraordinar!!!!!
Am spus destul. Ce să mai spun pînă la 50 de caractere? Că dă clasă americanilor?
Horatiucrisan pe 01 Martie 2020 23:52
Un film rusesc despre razboiul din Afganistan, film destul de realist cu personaje atent conturate, fara artificii sau excese de patriotism. Filmul prezintă misiunea unei companii de a asigura trecerea convoaielor rusești printr-o trecătoare afgana. Sunt prezentate fazele instruirii tinerilor recruți si realitățile dure cu care se confruntă aceștia în Afganistan, începând de la ambuscade ale inamicului până la lipsa de bunuri elementare, muniție, cat si schimburile pe care le făceau soldații ruși cu arabii dat fiind faptul ca Afganistanul fiind ajutat în acea perioadă a Războiului Rece de americani, afganii dispuneau de bunuri ravnite în fostele tari socialiste. Un element definitoriu în film e camaraderia soldaților implicați în conflict, dincolo de micile neînțelegeri. Un film dur, realist.
kostas_spiridis pe 15 Iulie 2015 21:39
cum pot vedea fimul????????????
cine ma poate ajuta? va multumesc

narcisson pe 09 Iunie 2014 14:03
Un film bun, fara clisee si stereotipuri, realist si in acelasi timp inspirat din realitate. Se vede ca este facut de rusi care dupa parerea mea au talentul de a face filme bune si foarte bune. Un mare avantaj este faptul ca regizorul Bondarchuk nu insista doar pe un singur personaj, ci se axeaza pe toata compania, inclusiv pe personajul lui. Filmul nu contine clisee gen: un soldat se lupta cu o armata intreaga si ii invinge, ba dimpotriva. Scena de la finalul filmului despre care se spune si in sinopsis este graitoare, acei soldati si-au dat viata mai mult degeaba. Pe de alta parte, ceea ce se intampla in Afghanistan cu locuitorii sai si cu mentalitatile lor este deplorabil, filmul a expus foarte bine acest aspect. Lupta de la final face filmul mult mai spectaculos, mai ales dat fiind deznodamantul ei. Sincer sa fiu, pana la vizionarea acestui film, nu auzisem de acest trist episod din… citeşte
valeriu141074 pe 21 Ianuarie 2011 11:32
cine ma ajuta sa descarc acest film pe vuze,va multumesc
lili22 pe 07 Septembrie 2019 18:29
Bun, dar si cu unele greseli.Ma intreb ce contineau conservele furate de bastinasi, de unde stiau ei ca nu contine carne de porc?
erdelyady pe 22 aprilie 2021 14:42
Nu fi cîrcotaș.
cosmin_kedii pe 04 Mai 2013 15:33
Super-film de război despre lupte grele din Afganistan,
MARIMAR73 pe 28 Martie 2012 06:56
AJUTOR. CUM IL POT VEDE ? I-MI POATE SPUNE CINEVA ?
Paushan pe 29 Decembrie 2011 07:12
CAPODOPERA!!!
Un film ce abia l-am vazut si pot spuce ca in mare parte m-am decis sa ma uit la fel dupa comm care le-am citit si intradevar e un film colosal care vrea sa arate din nou ca tot razboiul purtat de sovietici,americani si europeni in Afganistan nu e decat o mare scena pe care se toarna un film de groaza la care iau parte in fotoliile lor confortabile toti liderii tarilor participante fara sa le pese vreun minut de toate vietile care se pierd fara rost acolo,un film cu un buget de 9,5 mil de dolari care face cat 10 fiilme americane de gen la un loc.