ciuciubau pe 31 Ianuarie 2025 19:41
5 Degete - Operaţiunea Cicero
Filmul se bazează pe povestea adevărată a lui Elyesa Bazna, de origine albaneză, un spion cu numele de cod Cicero, care a lucrat pentru naziști în perioada 1943-1944, în timp ce era angajat ca valet al ambasadorului britanic în Turcia, Sir Hughe Knatchbull-Hugessen. Bazna a fotografiat documente extrem de secrete și le-a livrat lui Franz von Papen, ambasadorul Germaniei în Turcia și fost cancelar german, folosindu-l pe Moyzisch ca intermediar.

În Turcia neutră, în 1944, ambasadorul Germaniei Franz von Papen o întâlnește pe contesa Anna Staviska, o franțuzoaică și văduva unui conte pro-german polonez. În lipsă de bani, contesa se oferă voluntar să devină spion contra cost, dar oferta ei este refuzată.
Ulysses Diello se apropie de atașatul ambasadei germane Moyzisch, oferindu-i acestuia spre vânzare, ca intermediar, documente britanice extrem… citeşte

0 0
cosmin742000 pe 26 Octombrie 2017 11:08
Un film-noir , bazat pe fapte reale foarte bun , cum se faceau odata si azi nu se mai fac
1 1
diablo85 pe 24 Iunie 2015 13:35
Idealurile unor oameni, fie ca sunt nobile sau nu, pot muta muntii din loc, iar alteori se pot dovedi doar un miraj.
0 0
Ludi_Magister pe 24 Septembrie 2013 16:21
Un excelent film de spionaj, bazat pe fapte reale.
În linia întâi a frontului invizibil sunt implicate tot felul de personaje, care mai de care mai colorate. Aici, James Mason joacă rolul valetului ambasadorului britanic la Istanbul, ocupându-se cu vânzarea de secrete către germani, motivat de iluzia unei poveşti romantice cu o contesă scăpătată.
0 0