Păreri 28 Days Later...

(2002)

După 28 de zile

Bogdano pe 11 Mai 2003 20:18
"28 days later" - filmul care te lasa sa ghicesti finalul fiecarei secvente, dar nu te lasa niciodata sa
si nimeresti raspunsul corect. "28 days later" este unul dintre putinele productii care isi porpun si
reusesc sa evite fazele sablon si care te iau prin surpindere la fiecare pas.
"28 days later" este unul dintre cele mai bune filme care s-au facut vreodata despre sfarsitul lumii.
Daca nu-ti plac filmele horror, cu zombi, monstri, mult sange si violenta, "28 days later" este filmul
care te va face sa nu refuzi vizionarea inca a unui film de graoza. Cu siguranta, dupa ce ai vazut
acest film, vei mai merge si la altul convins fiind ca filmele horror nu sunt chiar asa de urate.
Adevarul este ca "28 days later" nu este un film horror si atat. Este cel mai bun film cumplit care
a fost produs vreodata. Alternanta decorului sablon… citeşte

burit pe 2 mai 2010 19:20
e naspa rau filmu :-& .. in plm mai mult e actiune :| nu il recomand :-j ... nush cum de spuneti voi k e marfa :-&
sebybog pe 19 Iulie 2010 17:17
parere
Ideea e interesanta dar filmul sufera la capitolul verosimilitate. Adică, puneți-vă în locul unor supraviețuitori. Ca să te aperi, ce cauți cel mai mult? Arme... Era orașul pustiu și ei umblau tot cu bâte sau cuțite.. Nu găseau arme în atâtea secții de poliție sau baze militare? Dintre atâtea mașini abandonate, n-ai putea alege una solidă, în locul Daciei tale de 15 ani? Filmul mă prindea, apoi apărea o trăsnaie din asta și pierea tot farmecul...
Ancient pe 27 Noiembrie 2009 17:55
Din fericire e mai bun decat 28 weeks later. Nu cred ca ar mai trebui sa se faca filme cu zombi daca nu vine nimeni cu nimic original.Au fost bune cele de la inceput,si atat.Dupa ce vezi 3432 filme lafel,te plictisesti.
EugenLaurentiu pe 9 august 2010 18:45
bine zis :-)
Dintzu pe 7 ianuarie 2013 01:06
The Walking Dead .
Mikala pe 27 Mai 2009 13:45
Prima parte , a fost foarte frumoasa :D Mi`a placut filmul la nebunie :D
Dana pe 22 Octombrie 2007 12:44
Am vazut multe filme horror pana acum si putine m-au impresionat,dar asta e cel mai tare dintre toate pe care le-am vazut pana acum. suspans 100% ,niciodata nu stii la ce sa te astepti,pot sa spun ca Saw pe langa asta e mic copil :)).Si subiectul e super interesant ,mi-a placut din primele minute Nota 10!
.Boyka. pe 14 Mai 2011 12:42
inceputul e demential.cum ar fi sa te trezesti singur pe lume
tatucu_alin pe 12 martie 2015 00:23
Prea multe filme pe tema asta.....
Matrix pe 17 Decembrie 2003 21:56
Inca o aberatie cinematografica englezeasca.
Un scenariu neverosimil, o filmare clipista care nu reuseste sa creeze atmosfera pe care si-o doreau realizatorii, actori mediocrii, suspans zero, coloana sonora peste media filmului. Lung si plictisitor. Nu stiu cum s-au speriat altii, poate incurca filmele.
Nerecomandat iubitorilor de horror, vor fi dezamagiti cumplit.

Extremlym pe 07 Iulie 2011 21:46
l'am vazut destul de reusit ... merita vazut..........
M@ryus pe 24 Iunie 2008 16:22
Horror masterpiece!
fartalot pe 31 Iulie 2009 01:52
ma uit peste comentarii si cred ca am gresit eu pagina
sunt profund dezamagita, mai ales ca este in regia celui care a creat trainspotting
si acum vine cu asa ceva
un film dur..unde?ca tipa se vrea dura, omoara in stanga si in dreapta si sare bulion si dupa sta la o partida de carti cu aia mica in masina?
hai sa fim seriosi,filmul prezinta o situatie evident ipotetica, dar si asa trebuie sa fie cat de cat verosimil, nu sa ne vanda noua gogosi
penibil

Sorin87 pe 06 Iulie 2011 22:29
28 Days Later
Mie mi-a plakut mult filmul! L-am vazut chiar la cateva luni de la aparitie si mi s-a parut ceva nou si interesant! il recomand fanilor genului si nu numai! 10
addyrds pe 20 Aprilie 2003 23:15
Un film bun.
Dar atata violenta intr-un singur film nu am mai vazut niciodata. Aproape peste tot sunt sange si urlete. Toata lumea tipa si scuipa sange. Trebuia sa fie "Interzis sub 18 ani" nu "Nerecomandat sub 18 ani".

Cine crede ca rezista sa mearga sa vada filmul. E interesant.

eliza pe 24 Aprilie 2003 15:54
it was fucking great! chiar scary! daca eram acasa cand l-am vazut as fi schimbat tot timpu canalu.
snatchro pe 23 Aprilie 2003 10:12
Un film de Danny Boyle care studiaza posibila psihologie a oamenilor intr-un viitor apropiat. Nu impresioneaza insa peste masura, stabilitatea camerei are de suferit, precum si calitatea peliculei. Actiunea este pe alocuri neverosimila, asta daca presupunem ca subiectul este cat se poate de real. Interesant, dar numai daca aveti chef de asa ceva. Mi-a placut filmarea cu mai putin de 25 de cadre pe secunda si alternanta liniste/zgomot infernal.
As spune ca o productie mediocra (3/5), si un film Boyle mai slab decat Trainspotting. Viza ONC nu-i pusa degeaba, cineva chiar varsand un pahar cu floricele pe mine la scena unui atac al unui Zombie.

Cipryone pe 05 Iulie 2011 15:27
Dupa ce un virus distrugator a distrus aproape toata planeta, un grup de supravietuitori incearca sa salveze rasa umana de la disparitie. Un film apocaliptic, realizat de Danny Boyle (Plaja, Trainspotting).
enky pe 28 August 2013 20:41
Film neverosimil cu efecte de doi bani. Actorii joaca prost si povestea se tot repeta si prin alte filme horror. O combinatie prost regizata din The Walking Dead si Dawn of the Dead
crome pe 18 Iunie 2022 22:36
F slab abia am reusit sa l duc la cap . Scenariu si joc actoricesc sub mediocru
Salbaticul pe 21 Octombrie 2020 00:05
50 caractere,un review,50 caractere,ați avut dreptate la comentarii,eu îi dau un 3.
danut_iulian pe 08 Februarie 2018 20:59
Un film bun si vechi in care sa nu aveti asteptari prea mari.
andystarx pe 16 Decembrie 2017 16:46
Un film de la care chiar aveam ceva asteptari,imi doream demult sa il urmaresc,dar a fost mult sub asteptari,am vazut filme chiar bune pe acest subiect,nu are sare si piper !
Dragos.87 pe 10 Iunie 2017 22:22
Un film care se vrea a fi despre apocalipsa dar eu as inclina ca e cu zombi dar ceva mai sters.Nu stiu de unde au scos nota atat de mare pe imdb dar mie nu mi-a placut filmul.
balta67verde pe 07 Noiembrie 2016 17:38
Un film incredibil ! Ideea, sa te trezesti dupa o luna din coma si sa constati ca strazile sunt pustii si esti singur, e geniala. Ce m-a mai impresionat este faptul ca Zombie's aveau viteza si nu erau neajutorati, ca in celelalte filme cu morti vii.
Mr.Halloween pe 15 Iulie 2015 13:03
E timp pierdut daca vezi filmul asta. L-am pierdut eu...
tatucu_alin pe 17 Decembrie 2014 23:06
urasc filmul asta.
de ce?
subiectul e expirat(prea multe filme cu tema "ultimii oameni de pe planeta"),durata e prea mare si scenariul plictisitor.

xerses pe 16 Februarie 2014 18:32
Un film care a reusit sa pastreze din nota filmelor care-ti ridica parul de groaza.
Kuhaylan pe 11 Februarie 2014 12:38
..................................................
AndreBlack pe 31 Decembrie 2012 14:43
Un film bun si interesant . M-a tinut in priza pe tot parcursul filmului . Merita !
alin1234 pe 14 Mai 2012 00:47
?
imdb..7.6..mi se confirma a-n-a oara ca aia sunt bolnavi...asta e film de 7.6? ma mir ca au avut bani sa bubuie 2 ,3 cladiri si au machiaje de 2 spre 3 lei...momente de..''sangele infecteaza nu baga in gura si pe rani..dar ce bine ca te vad hai sa ne sarutam intens desi curge de pe tine de la x gigei -sange da-''...momente de ..am arma in mana..auto..de ce sa o tin..mai bine o arunc..etc..nu vreau sa desfintez total filmul dar 7.6?! si eu caut filme asa- dupa note ;sa vad dracu ceva bun nu mediocre din astea :|
anonymous.6229028630c4f pe 24 Aprilie 2012 20:05
radu3455 pe 02 Noiembrie 2011 18:23
destul de bun film se putea si mai bine..............
ioana_rpd pe 03 Octombrie 2011 13:22
mai bine spui Nu filmului ,pe departe de un horror bun. A avut doar niste momente putin emotionante, in schimb de multe ori mi-a dat impresia ca ma uit la un film romanesc (exceptand unele), foarte prost filmat, sunetul la fel. Nu cred ca o sa mai tin cont de parerile voastre pentru ca nu imi vine sa cred ca vorbim de acelasi film!
Stefanzy pe 16 Aprilie 2011 11:15
FOARTE INTERESANT!
Mi-e filmul acesta mi-a placut foarte mult....daca cuiva nu-i place,sa nu se certe cu altii..doar sa spuna ,,nu-mi place'' atat ca am vazut ca se injurau la unele filme utilizatorii....
zeki pe 07 Februarie 2011 19:18
un horror foarte bun , inspaimantator filmu , merita vazut ....
Octaz pe 06 Iulie 2010 01:06
Nu stiu daca au fost primii cu ideea asta dar filmul a fost reusit . Mi'ar fi placut sa fie mai putin Horror si mai mult Apocalyptic .In rest poate ca ma asteptam la mai mult din partea lui . Nota 6
shadowofnight pe 26 Iunie 2009 01:07
SUPER SUPER SUPER FAIN!!!!!
Nush ce naiba ii cu voi oameni nush la ce va asteptati de la un horror k oricum nu prea te sperii de la UN FILM in general da noh
chiar merita vazut!!!!

Catalina Nichiforov pe 22 Aprilie 2003 12:05
Waaaw! si acuma ma apuca tremuratul cand ma gandesc la filmul asta, desi imi plac filmele care te tin in suspans si te fac sa tremuri asta mai avea putin si ma facea sa mor de inima... problema mea majora e ca imi place sa si traiesc filmul :)... oricum filmul e reusit din multe puncte de vedere, din partea mea punctaj maxim. mi-am trimis toti colegii si prietenii la film :)
seth pe 16 Aprilie 2003 19:31
un film foarte dur ..nu ce ma asteptam ..ma asteptam la un film calm despre supravietuirea dupa un dezastru biologic ..si cum personajele treceau prin tot felul de incercari ca in final sa apara semnele unei noi civilizatii post apocaliptice..in schimb ce vad ma shocheaza e un fel de "REZIDENT EVIL" dar in alta forma mult mai dura si mai shocanta, recunosc am stat tot filmul incordat si cu mainile prinse strans de manerele scaunului (ca la dentist :) )uitand de suc si popcorn !! Filmul e totusi reusit de apreciat faptul ca a fost cred un efort enorm sa filmezi imagini cu o Londra pustie , unde au disparut mii de oameni la orele amiezii???
cosmin_kedii pe 15 Aprilie 2012 08:26
mare film de groază
Unii ar numi acest film plictisitor
dar realitatea reală al acestuia ar fi terifianta
şi toată lumea a fost foarte buna în acest film
merita vazut

smoace pe 14 Aprilie 2010 22:37
Niciodata no sa auzim un film bun horror,ba ca ala e prost ba ca ala are nus ce efecte ba ca monstrii si restu activitatilor din film nu sunt impresionante,filmu e bun atata timp cat te atrage sa il vezi pana la sfarsit si sa te simti usurat ca a fost bun.
Iulia Manduteanu pe 24 Aprilie 2003 12:16
Subiectul este in unele momente interesant si destul de original abordat,sfarsitul este cel potrivit,dar ma asteptam la mai mult,este genul de film al carui trailer te insala;avem mult sange si zgomot,dar cam atat. Coloana sonora este insa exceptionala si salveaza unele scene,singurele pe care le-am apreciat de altfel. Regasim imaginile apocaliptice,orasul abandonat si persoana bulversata (dar norocoasa ;) ) care iese dintr-o cladire si...surpriza/cosmar... realizeaza ca in jurul sau este liniste,pustiu si porneste in cautarea haotica a vuietului specific vietii,striga,isi cheama semenii (ar fi interesanta o parodie la genul acesta de filme in care sa apara toata lumea la primul strigat ;),personajul respectiv ar fi initial probabil usor dezamagit ).Imagini si idei pe care le-am mai intalnit sub diferite forme (remember 'Je Souhaite' from The X-Files when Mulder asked the genie for… citeşte
Radu1711 pe 04 August 2009 12:55
Radu1711
cam slabutz filmul, ma gandeam ca o sa vina cu ceva original, oricum mi-a placut
mu_zz_i pe 17 Ianuarie 2007 13:52
Cel putin este nerecomandat sub 18 ani ca la cat sange am vazut in el faceai toate filmele SAW plus Hostel. Filmul mi s-a parut a fi un Resident Evil 2, o continuare a RE 1. Nici titlul nu mi-a placut, adica ce 28 de zile, nu e chiar atat de inspaimantator fata de alte titluri la filme de acest gen, parca mergea un nume gen Zombie:) In concluzie un film de duzina, facut de englezi - nu prea se pricep la filme horror (mai stiu eu unul parca "Creep") si cu o poveste care daca era mai dezvoltata era mai bine.