Păreri 21 Grams

(2003)

21 de grame

Ambra Blu pe 19 Martie 2004 11:30
Daca dupa vizionarea lui 'Memento' te doare capul, dupa ce vezi '21 Grams' e imposibil sa nu te doara sufletul. Cine rateaza '21 Grame' se poate lauda ca este light-hearted, dar nu se pot lauda ca au fost martorii, ca noi, ceilalti, ai unor crucificari si resurectii sufletesti, asezonate cu transplanturi de inima, scene de sex ca intre animale ranite si o violenta care surclaseaza net desenele animate cu sabii din 'Kill Bill'. Un film excelent, ca un puzzle ale carui litere, odata adunate, nu scriu decit despre oameni amputati sufleteste.
FlorinMovieFreak pe 31 martie 2011 01:01
Cat de frumos ai spus .. m-a uns .. la suflet .. Cheers !
MovieVirus pe 2 februarie 2013 22:42
Dupa parerea mea as spune ca e un film bun ... care pe mine nu ma intristat atat de tare ...pe cat a facut-o Shutter Island .. dar fiecare 'simte' filmul .. in care gaseste un mesaj deosebit.
alali pe 10 August 2014 02:36
greutatea sufletului..
Un film ce nu iti permite nici sa rasufli. Te elibereaza total de orice alt gand pentru a te incarca cu povestea acestei drame. Nici nu ai cum sa ai propriile sentimente, idei, pentru ca modul de filmare te obliga sa te concentrezi la maxim. Totul trebuie inregistrat si reasezat intr-o ordine ce... nu ne este data ci o descoperim noi bucata cu bucata. Firul epic trebuie reconstruit in minte. Actiunea trebuie memorata si in special sentimentele, care aici sunt de o intensitate incredibila. Niciun regizor nu s-a mai jucat atat de mult cu atentia privitorului si nu a reusit sa il implice la asa un nivel pana acum. Desi atat de incalcit, filmul se dezvaluie oricui. Nu am intalnit pana acum persoane care sa nu fi inteles ce si cum, indiferent ca erau ele cinefile cu "acte in regula" sau iubitoare de telenovele si impuscaturi. Toate au avut parte de doza de suferinta a acestui experiment marca… citeşte
pssst pe 23 Aprilie 2004 11:51
UN film tulburator. asta este primul cuvint care imi vine in minte cind ma gindesc la el. pentru ca de ieri, de cind l-am vazut, mi-e cu adevarat greu sa ma gindesc la altceva. e ceva mai mult decit talentul lui BDT, inspiratia lui NW sau subiectul, care mi se pare sfisietor. e ceva care tine de senzatia pe care ti-o lasa filmul.

este o senzatie de ruptura, o senzatie de sfisiere interioara pe care incepi sa o ai in timpul filmului, iar cind acesta se termina, deja e palpabila. este o senzatie ca micile noastre probleme de zi cu zi (am pierdut metroul, seful tipa la noi, s-a terminat piinea, nu se mai gaseste crema de fata preferata, nu mai e bere la parterul blocului) care ni se par de talie cosmica sunt minuscule in comparatie cu problemele altora, probleme de viata si de moarte, de fapt numai de moarte, caci viata e ceva trecator...

in DOUA cuvinte,… citeşte

pssst pe 24 ianuarie 2004 00:28
vad ca avem si pareri contra... bun! era pacat sa nu avem, pentru ca de-abia asa ne demonstram nou insine (cei care il apreciem) ca filmul asta nu e facut pentru oricine... e o vorba la Romani: gura bate... stiti voi ce! iata un exemplu. si totusi, dela a nu intelege un film complex ca acesta si pina la a-l compara cu o latura gen liga este distanta mare... cam la fel de mare ca cea dintre urechi daca capul e gol (cacofonie!). a bon entendeur, salut!
BestFile pe 4 ianuarie 2019 17:27
cooool! imi bubuie capul
giginamol pe 13 Mai 2004 01:07
Cel mai tare film din ultimii 5 ani. Un "must see" . Film complet din toate punctele de vedere:scenariu, regie , interpretare
mihai770 pe 27 Mai 2004 20:46
Dap, genial film, cel mai unteligent film din ultima vreme...

Are f mare dreptate pssssssst.... :), nu toata lumea intelege filmu asta...

Iamsaved pe 20 August 2010 20:51
Un film apasator...ai nevoie de rabdare si atentie,dar este un film superb daca stii sa-l apreciezi.
Gigi Marga pe 06 Octombrie 2004 13:55
Uluitor. Nemaivazut. Obligatoriu... asta-i parerea mea.
Ma emotioneaza de fiecare data cand mi-aduc aminte de el. Un model si o scoala !

xerses pe 24 August 2011 14:44
Un film socant, profund, ce da de gandit.Obligatoriu de vazut.
sabinalin pe 14 Decembrie 2011 06:33
Pamantul s-a intors ca sa ne apropie
Hotarat lucru, Alejandro Gonzales Innaritu stie sa spuna povesti si sa mentina tot timpul treaza atentia privitorului ceea ce, pentru un film al zilelor noastre, e o mare performanta. Regizorul mexican dovedeste, la fel ca in "Babel", aplecare pentru drame puternice, chiar pentru tragedii, istoriile pe care le regizeaza sunt serios melodramatice si impresioneaza usor pe cei care mai au inca suflete in loc de bolovani. Nu-i vorba, in lumea in care traim nu prea mai intalnim spectatori care sa savureze asemenea gen de filme atat timp cat "stirile de la ora 5" se apropie, in materie de duritate, de horror-urile cele mai stilate. Cei trei actori care intruchipeaza personajele principale au sansa unor compozitii complexe si se achita exemplar de roluri, nu degeaba Sean Penn, Naomi Watts si Benicio del Toro au primit diverse premii sau nominalizari importante pentru performantele din acest… citeşte
zgubi pe 12 Decembrie 2010 14:49
atunci cand 3 destine se contopesc...
De la un regizor de calibrul lui Inarritu ma astept oricand la o capodopera cu rasunet mai ales daca are si o distributie potrivita.21 grams e un film perfect de la inceput pana la sfarsit cu 3 personaje grele combinate intr-o bucla depresiva care nu se mai termina.
rogvaiv_bleu pe 07 Iulie 2009 17:57
puzle de 21 de grame
...fara indoiala filmul e bun si prestatia actorilor incontestabila......dar e un puzle de film si eu ii felicit pe cei care au inteles tot,perfect dintr-o singura vizionare.
Adrian Lakos pe 05 Mai 2004 19:28
Un film SUPERB. M-am gandit la el mult timp dupa ce l-am vazut, incercand sa inteleg cele mai fine nuante pe care regizorul le-a imprimat in aceasta pelicula. Incoerenta temporala il face incredibil de captivant, marturisesc ca pe toata durata vizionarii am fost prizonier pe scaunul de cinema, iar alternanta scenelor descriptive, 'plictisitoare' cu actiunea, este brutala si tulburatoare. Desi am ales sa vad acest film pentru Sean Penn, cred ca as aprecia cel mai mult performanta lui Benicio del Toro. Sean Penn a fost exceptional, dar totusi nu in cea mai buna forma artistica.
Nightwane pe 24 Ianuarie 2004 00:28
Extraordinar film. Superb jucat si regizat. Dar de ce Naomi Watts nu e trecuta la "rolurile principale"? ar trebui sa rezolvati problema asta.
Dragosh02 pe 29 Decembrie 2008 15:50
K sa nu mai complic lucrurile mai mult decat sunt, o sa fac un mic rezumat al lucrurilor care merita spuse despre filmul asta(k destul o face filmul)...
Toti cei 3 actori principali NW,SP si BDT,interpretaza niste roluri de zile mari(Sean Penn el "sarmanu" joaca k in totdeauna-adik magnific).
Filmul prezinta o poveste,cu o situatie intortocheata,intr-un mod...la fel k situatia.
Ideea in jurul careia se invarte filmul e moartea. Ce aduce,ce poate sa i-a,cat de repede si pe ne-simtite poate veni,sau cat o poti astepta chiar daca iti doresti o intalnire cu ea.
Un film destul de sumbru,intunecat, la care ajungi sa te intrebi(aproape de finalul filmului),oare cata drama poate intra intr-un film de 2 ore.
MERITA VAZUT !

georgel1976 pe 09 Ianuarie 2011 11:29
fara cuvinte
este un film alambicat, pe care nu il intelegi la prima vizionare. actorii au prestatii bune si sunt nimeriti rolurilor jucate. te face sa te intrebi cum influentezi tu pe cei din jurul tau prin actiunile tale, si daca ai face altfel, ce ar face cei din jurul tau. este un film despre remuscare, despre vina si iertare.
zeno.marin pe 09 Aprilie 2011 22:31
21 de anagramari melodramatice
In sfarsit am apucat sa vad "21 grams" si m-am bucurat nespus.
Am sa fac o minuscula corectie: m-am bucurat mai mult ca il voi vedea decat ca l-am vazut si voi incerca sa explic si de ce. In primul rand filmul promite enorm, incepand de la review-urile elogioase ale criticilor de specialitate, continuand cu ce mi-au recomandat prieteni de Cinemagia si poate terminand cu miliardele de nominalizari si premii luate.

Chiar, cu greu gasesti un film mai "nominalizat" si premiat decat asta si stai sa te gandesti daca nu cumva in acel an nu cumva a fost singurul concurent...
Toatusi filmul croit in jurul unor destine ce-si schimba in mod dramatic traiectoria in urma unei coliziuni (la propriu) reuseste sa captiveze. Acesta are toate condimentele retetei de succes: suspans, actiune, drama, conflict psihologic si lista poate sa contine inca mult, desigur in functie de… citeşte

jo pe 15 Mai 2004 16:56
Singurul dezavantaj al folosirii flash-forward'urilor este ca se poate ghici sfarsitul.. daca nu exista ceva care sa te faca sa te intrebi "cum de a ajuns sa se intample asta, pana la urma?" si iti dai seama de tot de cum vezi cadrul, se cam duce din farmec. Din fericire, nu e cazul lui 21 Grams...
Matrix pe 06 Septembrie 2004 13:15
Nu stiu ce sa zic, filmul nu aduce nimic nou. Actiunea este asemanatoare cu cea din Bounce iar montajul inspirat de magnificul Memento. Aici chiar nu-si are sensul pentru ca nu face altceva decat sa ingreuneze urmarirea filmului si mai sugereaza si cum se termina filmul. La cate stele s-au dat pe aici am asteptat pana la final sa se intample ceva neasteptat (poate supranatural) care nu a aparut si sunt dezamagit.
Singurul lucru ramane prestatia actorilor si desi imi place foarte mult Naomi Watts recunosc ca nu merita Oscarul.

Dan Gerose pe 26 Martie 2004 17:53
Uite ca mie nu mi-a placut. Nu stiu de ce. E prea trist, prea dark si montajul intortocheat nu se justifica.
Dan pe 13 Mai 2004 20:18
Un film...slab.Oricat de bine au jucat Sean Penn si Benicio Del Torro, tot nu pot salva un scenariu atat de prost conceput. "21 de grame" este un exemplu clasic de film prost cu actori buni.Nu este singurul...si Sean Connery a patzit la fel cu "Liga". :)
Film plictisitor,scenariul previzibil, anost chiar nu m-a marcat deloc...e unul din filmele pe care le voi uita repede

johnybz pe 08 Iunie 2014 03:49
Un film puternic, chiar cutremurator... Un film despre suferinta si loviturile pe care viata le aplica oamenilor. Dupa parerea mea, un film care iti da fiori pe spate in mai multe randuri, care iti face un nod in gat in timp ce te abtii sa nu plangi, se poate numi film bun. A nu se vedea daca aveti "datorii"....va veti aminti de fiecare dintre ele, sau poate va veti simti privilegiati pentru ca asemenea probleme v-au ocolit pana acum, depinde de voi. Avem in fata noastra o poveste inteligent gandita dar extrem de prost pusa in scena. Secventele din film se afla intr-o ordine total aiurea, trebuie sa-ti rupi capul in doua ca sa incerci sa intelegi. Nu mai stii ce e prezent, ce e retrospectiv, cine si cum isi aminteste. Chiar si asa, e un film care misca ceva in tine. Merita vazut
radu3455 pe 17 Noiembrie 2012 10:06
o drama exceptionala regizata absolut perfect m-a lasat fara cuvinte nota 10
pisicuta1 pe 01 Noiembrie 2012 21:59
exceptional,o drama in care trei destine se intilnesc
FuckOffn1 pe 12 Februarie 2011 02:59
o tableta formata din mai multe bucati, reunite ca intr-un puzzle, de unu' foarte inspirat, si anume AGI.

o drama in adevaratul sens al cuvantului, un film foarte greu, prima oara cand l-am vazut mi s-a parut un film cu o insiruire de intamplari aleatorii fara nici un sens. nu este deloc asa. nu este un film pentru oricine.

kenya pe 13 Octombrie 2010 17:22
Nu pot comenta nimic la acest film,a avut atata durere incat a fost mai mult un necrolog decat un film.A fost jucat excelent de toti cei trei actori,maniera de prezenatare,asa cam cum povesteste un om incoerent, a avut un cuvant de spus la succesul pe care l-a avut-pentru ca iti provoaca mintea sa stea atenta ca sa prinda de fapt firul povestii ,si la sfarsit ai o senzatie de originalitate.
Dar este atat de lacrimogen si de incarcat de sentimente negative,este atat de apasator pe toata derularea si mult timp dupa aceea,incat nu se va numara printre filmele mele preferate.Daca l-as fi vazut singura m-as fi jelit de mama focului,dar am avut companie si mi-a fost rusine......Asa ca daca nu vreti sa patiti ca mine,vede-ti-l singuri si nu va refuzati o portie zdravana de bocit,uneori poate fi benefica.

White.Lily pe 10 Octombrie 2010 10:59
Un film pur si simplu coplesitor, o lectie de viata foarte importanta care te invata despre pierderi, neinpliniri.
Tehnica flash-forward'urilor impreuna cu jocul actorilor si regia au facut din 21 Grams un film deosebit si rascolitor.
Un rol esential in crearea filmului l-a avut tehnica flash-forward'urilor care desi stiai intr-un fel sau altul ce va urma, ramaneai captivant in fata ecranului ca sa afli cum s-a ajuns acolo caci, mai mult ca sigur daca filmul a avea o ordine cronologica normala de desfasurare a evenimentelor nu avea acelasi suspans.

ice_eyes pe 24 August 2010 12:54
obligatoriu de vazut
Sean Penn nu se afla pe lista favoritilor mei, chiar si asa , impreuna cu Benicio del Toro au facut o treaba buna,recunosc ca este un film bun... probabil ca, daca rolurile ar fi fost jucate de niste actori mai slabi ai fi fost inclinat sa crezi ca este un film prost, idiferent daca scenariul este unul genial. imi plac filmele care lasa multe intrebari fara raspuns si acesta e unul dintre ele.
jolly pe 05 Iulie 2010 21:38
cat valoreaza un suflet de om?
ce mai, un film ce te face sa gandesti si/sau te pune pe ganduri............cat valoreaza un suflet de om? 21 de grame !!!!!!!
loveislife pe 04 Mai 2010 21:28
impresionant film:(...o poveste destul de interesanta
NimeniAltu2k9 pe 29 Aprilie 2010 00:47
Un film foarte bun ,destul de intortocheat ca un joc de puzzle pe care il compui piesa cu piesa si pe parcursul caruia iti sunt evidentiate detaliile iar la final iti este dezvaluita imaginea de ansamblu.Actorii exceptionali si povestea foarte trista redata intr-un mod unic fac din acest film un must -see.
into_the_labyrinth pe 21 Iulie 2016 01:28
În primul rând, îl consider un film care ar trebui văzut de cei care agreează genul "dramă", pentru că asta e, de la început până la sfârşit, are o distribuţie bună şi un regizor bun. Însă am câteva comentarii de făcut, pe care le voi sintetiza în două părţi. 1. Motive pentru care recomand acest film: pentru că, în tentativa sa de a duce lucrurile la extrem, deseori Inarritu impresionează; pentru că, fără a fi deloc un fan al lui Sean Penn, dacă vreţi să-l vedeţi pe acest actor jucând cu adevărat bine, filmul "21 de grame" vă dă această ocazie; pentru că "jocul" întrepătrunderii unor poveşti diferite şi al întâlnirii aparent întâmplătoare între personaje s-ar putea să vă fascineze. Şi 2. Motive pentru care nu recomand acest film: pentru că nu are sens să strici un scenariu aproape genial cu replici standard din filmele americane de… citeşte
lili22 pe 08 Septembrie 2012 22:01
Il gasiti usor daca nu l-ati vazut
Pe you tube, ce e drept nu are subtitrare, dar asta e....nu poti fi cu toate.
DiCaprio21 pe 16 Iulie 2012 04:28
incredibil filmul , cum de nu am stiut de un asemenea film pana acum , fantastic , mi-a placut foarte mult .10
dido pe 09 Ianuarie 2011 18:41
Drama sufocanta!
Uitandu-ma la acest film am simtit cum ma sufoca durerea si inutilitatea vietii si mai ales am simtit cat de fragil e totul in jurul nostru si cum suferinta ne pandeste mereu de dupa colt gata sa sara pe noi...
a_nna pe 09 Septembrie 2010 15:57
un film incredibil:x il recomand tuturor celor care sunt pregatiti sa inteleaga un astfel de film de suflet, sa inteleaga acele "imagini ale tristetii" cum spunea cineva pe aici, care habar nu are.
EXCEPTIONAL!:x

CIPRYX pe 22 Aprilie 2004 19:41
In primul rand trebuie sa ai o rabdare de fier ca sa poti urmari acest film pana la capat.Insa pentru cei ce reusesc cred ca "premiul" e pe masura.Am realizat ca de multe ori in spatele suferintei se afla si mai multa suferinta uneori.E o poveste ce pentru unii poate parea plictisitoare insa filmul cred ca trage un semnal de alarma ca exista situatii in care uitam ca mai avem si un suflet de care trebuie sa avem grija.
zizi pe 26 Martie 2004 02:44
cred ca l-am vazut deja de vreo trei ori. si, de fiecare data exista anumite secvente care ma socheaza prin felul in care iti transmit emotiile personajelor. extraordinar jucat mai ales de naomi watts, reuseste sa evite o gramada de clisee in felul in care povestea e spusa(amestecul de timpuri, desi a mai fost folosit, e prima data cand nu seamana cu stilul "tarantino").
Ilila pe 13 Martie 2004 13:39
Eu mai adaug inca o stea la cele 5 ale tale Nightwane :)
mihaelatb pe 23 Iulie 2011 15:49
este genul de film pe care-l vezi, apoi te intorci sa vezi o secventa, apoi constati ca nu ai inteles exact ce vroia sa spuna, si mai revezi o alta...
Am vazut intai Biutiful, dar acum pot sa spun cu siguranta ca exista atmosfera inconfundabila Iñárritu.
iar personajele sale...Nu pot sa spun ca nu mi-a placut jocul lui Penn, dar ca sa rezonezi perfect cu regizorul trebuie sa fii latin.Pentru ca personajele sale au un un aer familiar. Uxbal este ruda cu Jack Jordan.Filmul este dificil, dar bun! Nu stiu daca am sa-l mai vad, dar sigur nu am sa-l uit!

MNarcis pe 14 Noiembrie 2011 20:45
Un film superb care m-a impresionat, imi place foarte mult cum este structurat, iar Benicio Del Toro a jucat magnific, m-a impresionat cum Benicio il infrunta pe acel preot cu ''propriile lui arme'' (''arme'' adica citatele din bibilie). O drama emotionanta (despre o boala nemiloasa,despre moarte, despre ceea ce se afla ,,dincolo de moarte''). Un film exceptional (insa insista prea mult cu sufletul pt ''gustul'' meu, eu nu cred in suflet, cred in creierul mic el da viata si este insusi viata, nu cred in acea ''substanta'' incolora, inodora numit suflet), oricum orice gust ai avea in materie de filme nu cred ca exista cineva care sa nu ii placa acest film ( intr-o masura mai mare sau mai mica), il recomand cu caldura........merita vazut!
Bogdan Honciuc pe 22 Iulie 2004 19:33
bunicel, dar cam prea "stirile de la ora 5". mi-au placut cearcanele lui naomi si sean penn cu totul.
user-61fb80a6f0cd9 pe 19 Martie 2023 13:15
Pedo Sean intr-un film despre suflete.
Exact ca si cum un pedofil pretinde moralitate.

Sean P. este un retardat/satanist/pediful care in ultimii 3 ani a facut tot ce i-a stat in putinta sa promoveze plandemii inchipuote si vaxuri criminale. Jeg uman e putin spus.
Desigur, din "elita" hollywoodiana mai sunt multi altii ca el, dar el cred ca e undeva in topul retarzilor de pe lumea asta.

lavara_laiarna pe 06 Ianuarie 2023 18:48
Liniștea sufletească posibil să vină prin credință și prea puțin altfel .
andyy pe 12 Mai 2014 01:10
Un film plin de stari emotionale foarte puternice, care este in asa fel montat, incat nu povestea in sine este cea care iese in evidenta, ci momentele pline de drama prin care trec personajele ale caror vieti,cu sau fara voia lor, se intrepatrund. Merita vazut.
Iulidesprefilme pe 02 Aprilie 2013 18:46
Destinele eroilor se întrepătrund şi, prin moarte, ei descoperă viaţa...Se spune că atunci când moare, omul pierde în greutate ...21 de grame.
masha pe 18 August 2010 03:35
un film excelent.desi la inceput e foarte absurd,pe parcurs incepi sa observi ce si cum se intampla.am auzit pareri foarte proaste despre sean penn si deodata mi-am adus aminte ca a fost la fel de bun ca in 'i am sam'.omul stie sa intre perfect in rolurile sale.la fel si naomi wattts.mi s-a parut extraordinara.povestea este buna,iar scenariul,la fel.si nici nu m-au deranjat flash-forward'urile,cum am vazut ca i-au deranjat pe unii de pe aici.mi s-au parut interesante.cat despre titlul filmului,chiar nu stiam de lucrul asta.insa incep sa cred ca in cele 21 de grame poti aduna atatea sentimente..
EvaW pe 09 Iulie 2010 20:58
Un adevarat film de genul drama ce reuseste sa iti induca suspans cu fiecare secventa.
iCantFindAlinA pe 31 Mai 2010 22:43
aceeasi parere ca @loveislife..impresionant film:(...o poveste destul de interesanta..
serghei_romanu pe 25 Decembrie 2009 20:37
De vazut, un film complet.
3 actori extrem de buni si o poveste care pe mine m-a impresionat.O drama cum nu gasesti multe, care te indispune dar in acelasi timp te recompenseaza cu o morala pe masura.Il recomand pentru ca este un film din care inveti multe, bine regizat si cu un joc actoricesc foarte reusit.8.5/10
lavvw pe 26 Ianuarie 2020 15:22
nu mi s-a parut cine stie ce. nu m-a impresionat. vazut aucm ceva timp, dar nu a fost memorabil