Păreri 21

(2008)

21: Șansa vieții lui

axxo pe 01 Septembrie 2009 19:12
Experienta proprie - cititi pentru ca o sa fie interesant
Vroiam sa fac mici precizari in ceea ce priveste asa zisele jocuri de ,,noroc’’ , nu exista jocuri de ,,noroc’’ doar jocuri care sunt creeate si facute dupa o logica care devin de noroc doar atunci cand esti un incepator si le intalegi partial. Nici nu poti devenii un profesionist peste noapte trebuie sa ai foarte multe partied jucate, atat de multe incat sa poti intalegi jocul din toate punctele de vedere. Fiecare joc are un nr de combinatii posibile, un set de avantaje si dezavantaje de care daca nu ti seama ajungi iar la mana hazardului si sa depinzi de noroc. O sa va dau doar 2 mici exeple unul dintre ele este Gari Kasparov binecunoscutul sahist, adica sportul minti a carui cariera a demonstrate totul ca e doar un joc si nu tine de noroc (cel mai slab pregatit pierde). In anul 1997sustine pentru prima data o confruntare cu un calculator pe care din 6 partide ( 9 zile ) prima… citeşte
Kuhaylan pe 11 ianuarie 2010 15:11
cine stie cunoaste ;)
ionutz124 pe 2 ianuarie 2013 03:16
Prietene, daca tot "nu exista jocuri de noroc", as vrea sa aflu si eu un algoritm pentru a castiga la barbut sau la aparatele electronice ("pacanele"). Vad ca tot dai exemple aici si spui ca nici-un joc nu e cu adevarat joc de noroc...chiar as vrea sa aflu si eu cum poate stiinta ta superioara sa influenteze niste zaruri... Si exemplul cu sahul este absolut irelevant doarece nu cred faptul ca ar putea cineva sa sustina ca sahul este un joc de noroc. Cat despre poker...este un joc matematic si psihologic dar asta nu inseamna ca nu este influentat si de noroc.
carol18661914 pe 08 Mai 2009 12:24
M-a surprins filmul. Chestia aia cu trisatul este foarte interesanta. In privinta actorilor cred k a fost o alegere buna. Kevin Spacey face un rol mare, asa cum ne-a invatat el mai bine.
veronica210 pe 15 august 2009 15:36
Bine zici
Andre pe 30 Aprilie 2008 14:23
E un film ce merita vazut cu actori de nota 10 . Sa nu mai vorbim de Kevin Spacey...performantele lui sunt extraordinare...
mu_zz_i pe 05 Ianuarie 2009 12:44
Ma surprins placut. Buna chestia cu trisatul la Blackjack: coduri. mimica dar mai ales memorie. De vazut desi nu prea iubesc matematica iar baietii care o strunesc s-ar putea sa aiba idei.
axxo pe 1 septembrie 2009 19:27
nu e vb de trisat ... vad ca toti ati cam intales putin gresit ... e vb de stiinta de a juca si a te dedica unui joc anumel pentru al intalege .... citeste articolul meu si o sa intalegi
jucator_ad3varat pe 21 Mai 2008 10:36
in sfarsit un film bun....in primele 5 de anu trecut si ce a fost anu asta. bestial, plus ca vazusem cand eram mic si documentaru despre studentzii astia la tv....
PS: jucatorii stiu d ce!!!

Lalykutz pe 03 Decembrie 2009 20:27
Fiecare cu parerile lui....mie mia placut acest film,nu ma dat pe spate dar a fost dragut
MNarcis pe 11 Noiembrie 2011 18:50
Bun filmul, chiar are o poveste interesanta, cu atat mai mult ca este din fapte reale, un film care te captiveaza.......merita vazut!
Vladut1994 pe 10 Martie 2010 10:11
Un film foarte,foarte bun.Mi-a placut extraordinar de mult
FlameOn pe 28 Iulie 2009 14:49
E frumos filmul.Prima data l-am vazut la cinema la Iasi.A doua oara a trebuit sa-l revad cu prietena mea care a cautat pe net si a gasit ca filmul este foarte bun la o descriere facuta de un blogger obosit.
Ce pot sa zic e frumos,nu te plictiseste , iar finalul pot spune ca este interesant

Mist pe 12 Mai 2009 14:35
Filmul este interesant si are si unele parti foarte amuzante.
Sorin87 pe 30 Mai 2011 14:01
imi place firul povestii din filmul 21 si titlul sugerand jocul de carti 21, foarte interesant cum in film un baiat poate sa calculeze asa repede
gabonne1 pe 05 Septembrie 2008 15:15
Am vazut acest film undeva aproape de miezul noptii, dupa o zi obositoare de lucru, asa ca toata smecheria aia cu cartile de blackjack nu am priceput-o. Sau poate oi fi eu mai putin inteligent decat credeam, :).
Deci, fara sa stiu exact cum anume pacalesc studentii aia cazinourile, am incercat sa ma atasez de partea dramatica a firului epic, aia in care pacalicii sunt permanent in pericol sa fie prinsi si batuti bine, asa cum rezulta din cateva scene de pumni si sange. Toate bune si frumoase, numai ca in realitate nu s-a intamplat chiar asa. Ma refer la partea cu violenta fizica. Si tot in realitate erau mai multi cetateni de origine asiatica in trupa aia vesela, pe langa cei care apar. Dar astea nu prea conteaza la americani, important e sa fie filmul cat mai comercial posibil. Sincer, nu-I poti acuza ca au incercat sa adauge sare si piper la o poveste, in general, banala,… citeşte

axxo pe 1 septembrie 2009 19:31
si totusi tu cum ai crede ca se poate intampla daca aduci diminuari de profit unei companii mai ales un cazinou ... te vor ruga frumos sa te retragi in glorie sau sai vizitezi mai rar ... omul nu prea stie de vb buna nu ca as fi un adept al violentei dar chear asa se intampla ... citeste articolul meu si poate o sa intalegi si tu ceva
alinush22 pe 05 Aprilie 2008 16:56
e tare filmu.merita vazut.ma asteptam la mai mult,dar filmu se merita vazut.
biencutza25 pe 10 Martie 2010 21:20
Un film bun in opinia mea. Pe langa faptul ca subiectul in sine , trisatul la blackjack prin numararea cartilor, este unul interesant si actorii intra foarte bine in pielea personajelor. Sincer merita vazut !
Xander11 pe 04 August 2017 01:58
Winner, winner, chicken dinner!
Hai cu norocul sa-mi iasa jocul!

In film este prezentata experienta de viata a unui tanar pe nume Ben, care este observat de profesorul Micky ca stapaneste foarte bine matematica, si este introdus de Micky in echipa de numarat carti la jocul blackjack (21) alaturi de Jill (fata de care era indragostit, dar nu avea tupeu sa intre in vorba cu ea s-o cucereasca), Fisher, Choi si Kianna. Ei se duc in week-end-uri din Boston in Las Vegas sa numere carti la blackjack, sa faca bani. Ben era student la MIT(institutul de tehnologie din Massachusetts) si voia sa faca bani pentru a 2a facultate, facultatea de medicina Harvard. Ulterior, Fisher dupa o greseala imensa este inlaturat din echipa, iar Ben va fi impreuna cu Jill. Intr-o seara, cand Ben comite o greseala (pierde toti banii...200k), Micky se supara si se duce si ii ia toti banii pe care Ben ii stransese pentru facultate. Ben… citeşte

cezarika21 pe 01 Martie 2015 08:34
Fascinaţia jocurilor de noroc
Jocurile de noroc exercită asupra multor oameni o fascinaţie deosebită atât din dorinţa omenească de a câştiga, cât şi din dorinţa de a se îmbogăţi. Ceea ce nu ştie majoritatea jucătorilor este că multe jocuri nu sunt efectiv de noroc, ci au la bază un algoritm pe care dacă-l înţelegi atunci poţi câştiga aproape permanent. Un grup de studenţi matematicieni de la MIT formează împreună cu un profesor o echipă care încearcă să găsească algoritmul de a câştiga jocurile de blackjack de la cazinourile din Las Vegas, iar acţiunea funcţionează atâta timp cât niciunul dintre participanţi nu consideră blackjack-ul un joc de noroc.

Scenariul este foarte interesant şi stimulant din punct de vedere intelectual, realizarea este bună, dar interpretările sunt prea plate pentru a garanta succesul filmului. Actorii par prea puţin interesaţi de… citeşte

GlasgowGirl pe 06 August 2009 22:05
Unul din filmele mele preferate. Jim Sturgess e superb. 10 stelute de la mine.
ciobotaru pe 26 Octombrie 2009 03:51
DOAMNE ajuta-l pe Kevin Spacey sa isi revina cu banii ca sa nu mai fie nevoit sa joace in asa filme !!! TE ROG !!!
emy_sinaia pe 5 februarie 2012 22:35
foarte tare comentariul, mi-a placut .
user-63b2b36cc78dd pe 17 Martie 2023 13:16
Totul MERITA aici NOTA 10 .Când faci de banii patronii de păcănele esti un ZEU ..
El_KaPpa pe 29 Mai 2020 22:38
6,8/10
Cu inspiratie dintr-o poveste reala, Luketic realizeaza un film conventional, pe alocuri cliseic si pompat cu ceva dramatism specific Hollywood-ului, dar in acelasi timp si suficient de distractiv pentru toata lumea, cu un ritm bun, cu cateva faze de tinut minte si putin stimulant din punct de vedere intelectual.
blackmore pe 09 Septembrie 2019 22:18
Un thriller american ca toate thrillerele americane, fara urma de suspance , previzibil, de o plicticosenie cu care doar un meci de-al lui Halep sau ce scoate pe orificiul buco-anal Ioh Anus poate fi comparata.
andrei426hemi pe 22 Iulie 2018 17:11
Ii ok filmul, nu-i extraordinar dar ii ok, Kevin Spacey face un rol bun, restul actorilor mi se par cam stersi
andystarx pe 12 Ianuarie 2018 00:16
Un film despre incredere si curaj ! Mi a placut cum a interpretat rolul principal Jim,si un film cu Spacey,e greu sa fie prost ! Merita o vizionare !
Helmar pe 30 Martie 2015 17:14
Filmul asta mi-a placut, mai ales atunci cand esti pasionat de Jocuri de noroc. Sah-ul nu are nicio legatura cu norocul, cand esti bun, esti bun, il umilesti si pe cel mai norocos om, deci nu vad logica.
Unele faze din film nu prea mai functioneaza in ziua de azi, insa cu cat ai mai multe partide jucate cu atat iti cresti sansa de castig, experienta conteaza, si norocul va fi de partea ta la un moment dat.

XShadowX pe 04 Februarie 2015 11:22
SUPERB
M-a impresionat placut acest film mai ales ca imi plac jocurile de carti si schemele cu carti , recomand acest film tuturor , este cu si despre tentatiile vietii mondene cu adolescenti si cu o poveste impresionanta :)
radu3455 pe 29 Octombrie 2014 17:51
mi-a placut enorm,foarte captivant,plin de suspans,un scenariu ingenios,prestatiile actorilor sunt remarcabile recomand nota 10
iulian94 pe 13 Iulie 2014 15:08
Interesant film despre blackjack si cum se poate trisa la el.
Un film de vazut, cu actori buni si cunoscuti.

mebubu2007 pe 07 Aprilie 2013 01:02
am vizionat filmul la sugestia sotului meu (el il lauda foarte mult) dar pe mine sincer nu m-a impresionat. prima parte mi s-a parut de-a dreptul plictisitoare cat despre caracterul real....mi se pare cam aberant...pana la urma oricat ai numara, jocul de carti e o chestie ce tine mult mai mult de probabilitate decat de matematica pura. deci...trebuie si noroc la un astfel de joc.
karenin08 pe 08 August 2012 01:00
Un film lejer si accesibil pentru aproape oricine,care este si foarte bine inchegat ca poveste si actiune!
elmedico pe 12 Mai 2012 00:16
Nu folosesc prea multe cuvinte despre descrierea unui film, dar pot spune despre acest film ca este unul foarte bun!
mihaelatb pe 28 Februarie 2012 21:44
un film pe gustul meu, cu o poveste credibila, reala, despre ce poate face o minte inteligenta, dapoi 5+1 profesor.(dapoi- ori regionalism , ori Abbreviation for "Dangerous People Of Importance"). este un dialog de exceptie intre Jim Sturgess- care se schimba precum un cameleon, de la studentul timid, prostut, la jucatorul versat- si Kevin Spacey- excelent ca intodeauna-o mentiune si pentru Josh Gad. Un film care merita vazut!
emy_sinaia pe 05 Februarie 2012 22:34
Foarte tare
Sa trisezi la un casino din Vegas , ei asta da provocare si tupeu, sa mai fii atent si la cei de la security. Kevin Spacey mi-a placut enorm.
puffulette pe 13 Ianuarie 2012 12:19
Unul dintre filmele mele preferate, scenariul este bun iar actorii au fost alesi foarte bine.. Merita vazut
Andrei.Ciprian pe 20 Decembrie 2011 19:15
Foarte reusit!
Filmul m-a impresionat desi nu aveam asteptari prea mari de la el! Kevin Spacey ca de obicei magistral,iar surpriza mea a fost Kate Bosworth care s-a descurcat bine! Filmu e foarte bun,nu te plictiseste deloc si iti capteaza atentia inca de la inceput plus ca are un final foarte bun.Merita vazut!
Krystyne pe 17 Decembrie 2011 11:21
imi plac genul asta de filme,care parca vin cu ceva nou si iesit din comun,mai ales cand sunt actorii perfecti.
Da-Luck pe 31 August 2011 20:19
Bighy11 pe 25 Iulie 2011 21:39
Buna, cine ma poate ajuta spunandu-mi care este numele filmului pentru a-l putea gasi pe torrents?
thud0rs pe 14 Iulie 2011 18:42
Bun!
FIlmul e ok...dar ma intreb de ce au ramas la acelasi casino de fiecare data...
andreiu09 pe 15 Aprilie 2011 15:44
referitor la faza cu numaratul cartilor sa stiti ca filmul nu este realist numaratul cartilor se face altfel +16 este un numar foarte mare deci foarte mici sanse sa prinzi asa ceva, iar faza din final cu doi jucatori mari la o singura masa este o gogomanie, avand in vedere ca doi jucatori la o singura masa nu vor face mai multi bani.Numaratul cartilor nu este ilegal, probabil ca in anii de glorie ai mafiei trisori luau bataie ex: casino dar numaratul nu este ilegal daca ai cap sa numeri poti numara fara sa vina vreun malac sa te pocneasca peste bot. Si nu in ultimul rand numaratoarea se face tinand cont de cate pachete au mai ramas pentru mai multe detalii cautati cartea dupa care s-a inspirat filmul cartea care prezinta aventurile acelor studenti de la MIT.
M-am gandit sa mai adaug urmatorul link pentru cei care sunt interesati http://www.youtube.com/watch?v=c8di2N1MDBc

danymury pe 02 Aprilie 2011 12:11
este un film foarte bun...axat pe alta tema...foarte bun...
bella_little pe 31 Ianuarie 2011 01:31
cred ca e filmul meu preferat!! e genial, e absolut superb, te prinde. Nu e deloc plicticos si la sfarsit scrie ca povestea e reala. Nu stiu cat de reala e, dar filmul e super, l-am vazut de 5 ori
adiks25 pe 25 Ianuarie 2011 20:48
Bun filmul
Psihologic, intelectual, inteligent,merită văzut acest film. Kevin şi tinerii actori joacă excelent. Nu-l rataţi !
Vorador pe 21 Ianuarie 2011 19:09
Da,celebra poveste a ''numaratorilor de carti'',transpusa pe ecran...Din cite stiu eu,acesti ''counteri'' chiar exista,atit ca sint cunoscuti si,ca atare,interzisi,in cazinourile din intreaga lume...Ca realizare,filmul e OK,cu un plus pentru,evident,Kevin Spacey.
ella239 pe 23 Septembrie 2010 19:17
Un film care mie mi-a placut foarte mult. Este foarte interesant modul in care acei tineri au reusit sa profite de si in alte scopuri de ceea ce stiau, dar mult mai important este faptul ca viata sau imprejurarile i-au invatat cum sa actioneze si cand sa renunte.
NaTyLuTz pe 23 August 2010 00:00
Un film foarte bun dupa parerea mea ... Kevin Spacey joaca din nou foarte foarte bine ... cum de altfel ne-a obisnuit
robbiex2 pe 10 Mai 2010 22:14
Foarte bun filmul.Kevin Spacey face un rol de exceptie :D
rvn pe 08 Martie 2010 20:33
kevin spacey=film bun
mi-am amintit de filmul asta vazut acum aproape un an si fiindca nu l-am vazut in conditii f.bune as vrea sa-l revad pentru ca merita!!cei doi mari actori k.spacey si larry fishburne sunt super buni in rolurile lor,iar debutantii sunt promitatori.filmul are mai multe pilde,dar cred ca tinerii romani aspiranti la studentie ar trebui sa inteleaga ce inseamna sa faci sacrificii pentru scoala,pentru a continua studiile si a obtine o diploma ca singura modalitate de reusita in viata.faza cand jim sturgess nu a mai gasit banii in locul in care ii ascundea este cea mai tare din tot filmul....
Octaz pe 26 Februarie 2010 19:30
Interesant ... filmul asta m'a facut sa visez la Las Vegas :D Maybe one day ... you know
Dragosh pe 18 Iunie 2008 01:03
Bun filmul...ma asteptam la mai mult...da e bun,si parerea mea e k tot farmecul filmului nu este dat de Kevin Spacey asa cum credea toata lumea ci de Lawrence Fishburne(negroteiu din matrix,Morpheus pt necunoscatori).In rest..daca aveti sansa sa il vedeti , uitati-va k se merita.
Sid pe 18 Aprilie 2008 15:59
mie mi se pare un film tare