TIFF 2014: toate filmele

de Ştefan Dobroiu în 22 Mai 2014
200 de lungmetraje proiectate pe durata celei de-a 13-a ediţii

Cel mai important eveniment cinematografic al României va începe vinerea viitoare şi, timp de zece zile, va proiecta în cinematografele din Cluj-Napoca aproape 200 de lungmetraje din lumea întreagă. Iată mai jos întreaga selecţie a festivalului.

Cea mai populară secţiune va fi, ca în fiecare an, Supernova. Aceasta strânge laolaltă cele mai celebre producţii lansate în ultimul an, multe premiate la festivaluri importante. Din 2014 avem Midnight Delirium, o selecţie de filme sărite de pe fix proiectate la miezul nopţii.

Iată filmele de la TIFF 2014:

În deschidere
Philomena, r. Stephen Frears (Marea Britanie)

În închidere
12 ani de copilărie/Boyhood, r. Richard Linklater (SUA)

Competiţie
Câinele / Paat, r. Amir Toodehroosta (Iran)    
Ce-am avut mai de preț / Everything We Loved, r. Max Currie (Noua Zeelandă)    
Natură moartă / Still Life, r. Uberto Pasolini (Marea Britanie)    
Orbire / Blind, r.  Eskil Vogt (Norvegia)    
Peștele și pisica / Fish and Cat, r. Shahram Mokri (Iran)    
Quod Erat Demonstrandum, r. Andrei Gruzsniczki (România)    
Stockholm, r. Rodrigo Sorogoyen (Spania)    
Umbra albă / White Shadow, r. Noaz Deshe (Italia – Germania - Tanzania)    
Viktoria, r. Maya Vitkova (Bulgaria - România)    
Vis-à-vis, r. Nevio Marasović (Croația)
Vocea celor neauziți / La voz de los silenciados/ The Voice of the Voiceless, r. Maximón Monihan (SUA)    
Zgârie-nori suspendați / Floating Skyscrapers / Plynace wiezowce, r.  Tomasz Wasilewski    (Polonia)    

Piaţa Unirii
Bucureşti, unde eşti?, r. Vlad Petri (România)
America, venim!, r. Răzvan Săvescu (România)
Sex Shopul/Adult World, r. Scott Coffey (SUA)
Expresul zăpezii/Snowpiercer, r. Bong Joon-ho (Coreea de Sud)
În ordinea dispariţiei/In Order of Disappearance, r. Hans Petter Moland (Norvegia-Danemarca)
Spărgătoarea de bănci/Banklady, r. Christian Alvart (Germania)
Walesa/Walesa. Man of Hope, r. Andrzej Wajda (Polonia)

Supernova
Artificii în plină zi/ Black Coal, Thin Ice, r. Diao Yinan (China)
Avocatul/ The Attorney, r. Yang Woo-seok (Coreea de Sud)
Bătrânul de 100 de ani care a șters-o pe fereastră/ The 100-Year Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared, r. Felix Herngren (Suedia)
Ciudată mai e dragostea/ Love is Strange, r. Ira Sachs (SUA)
Colivia de aur/ La jaula de oro/ The Golden Dream, r. Diego Quemada-Diez (Mexic-Spania)
Copiii preotului/ The Priest's Children, r. Vinko Brešan (Croația)
Dacă tu nu, eu da/ Arrête ou je continue, r. Sophie Fillières (Franța)
De o mie de ori noapte bună/ A Thousand Times Good Night, r. Erik Poppe (Norvegia)
Despre oameni și cai/ Of Horses and Men, r. Benedikt Erlingsson (Islanda)
Freză nasoală/ Pelo Malo/ Bad Hair, r. Mariana Rondon (Venezuela-Peru-Germania)
Hotel/ Hotell, r. Lisa Langseth (Suedia)
Ida, r. Pawel Pawlikowski (Polonia)
În floare/ In Bloom, r. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross (Georgia-Germania-Franța)
Întâlniri pe neve/ Blind Dates, r. Levan Koguashvili (Georgia)
Între două surori/ The Beloved Sisters, r. Dominik Graf (Germania)
Manevre nocturne/ Night Moves, r. Kelly Reichardt (SUA)
Miracol/ Miracle, r. Simon Staho (Danemarca)
Patimile Mariei/ Stations of the Cross, r. Dietrich Brüggemann (Germania)
Păpușa/ Papusza, r. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze (Polonia)
Pe o stradă din Palermo/ Via Castellana Bandiera/ A Street in Palermo, r. Emma Dante (Italia)
Prânz la pachet/ The Lunchbox, r. Ritesh Batra (India)
Răpirea lui Michel Houellebecq/ The Kidnapping of Michel Houellebecq, r. Guillaume Nicloux (Franța)
Rosie, r. Marcel Gisler (Elveția)
Sex, droguri și impozite/ Sex, Drugs and Taxation, r. Christoffer Boe (Danemarca)
Siddharth, r. Richie Mehta (Canada-India)
Spuma zilelor/ Mood Indigo, r. Michel Gondry (Franța)
Sunt a ta/ I Am Yours, r. Iram Haq (Norvegia)
Suntem cele mai tari! / We Are the Best!, r. Lukas Moodysson (Suedia)
Suntem Mari Pepa!/ Somos Mari Pepa, r. Samuel Kishi Leopo (Mexic)
Timp de așteptare/ Las horas muertas / The Empty Hours, r. Aarón Fernández (Mexic)
Ținutul meu sălbatic/ My Sweet Pepper Land, r. Hiner Saleem (Franța-Germania-Irak)
Ultima noapte/ Concrete Night, r. Pirjo Honkasalo (Finlanda)
Venus înveșmântată în blănuri/ Venus in Fur, r. Roman Polanski (Franța)
Yves Saint Laurent, r. Jalil Lespert (Franța)

Umbre
Canibal, r. Manuel Martín Cuenca (Spania)
Dragoste după moarte/ Love Eternal, r. Brendan Muldowney (Irlanda)
Inamicul / Enemy, r. Denis Villeneuve (Canada-Spania)
iNumber Number, r. Donovan Marsh (Africa de Sud)
Împușcături în sezonul ploios/ Monsoon Shootout, r. Amit Kumar (India)
Masca nebuniei/ A Masque of Madness, r. Norbert Pfaffenbichler (Austria)
Misiunea Europa/ Europa Report, r. Sebastián Cordero (SUA)
Noaptea de după/ The Midnight After, r. Fruit Chan (Hong Kong)
Omul negru/ The Babadook, r. Jennifer Kent (Australia)
Patch Town, r. Craig Goodwill (Canada)
Pionier/ Pioneer, r. Erik Skjoldbjaerg (Norvegia)
Povestea morții mele / Historia de la meva mort / Story of My Death, r. Albert Serra (Spania-Franța)
Scut de paie/ Shield of Straw, r. Takashi Miike (Japonia)
Vulpea și ratonul / Human, r. Guillaume Giovanetti și Çağla Zencirci (Japonia-Turcia)

Fără limită
Băieții din Est / Eastern Boys, r. Robin Campillo (Franța)
Escrocheria / The Fake, r. Sang-ho Yeon (Coreea de Sud)
Moebius, r. Kim Ki-duk (Coreea de Sud)
Nevasta polițistului/ The Police Officer's Wife, r. Philip Gröning (Germania)
Pe muchie de cuțit/ Something Must Break, r. Ester Martin Bergsmark (Suedia)
R 100, r. Hitoshi Matsumoto (Japonia)
Ridicat din țărână/ Awakening Dust, r. Hari Sama (Mexic)
Ruina/ Ruin, r. Michael CodyAmiel Courtin-Wilson (Australia)
Străinul de pe malul lacului/ L’Inconnu du lac/ Stranger by the Lake, r. Alain Guiraudie (Franța)
Și acum ce? Adu-mi aminte/ E Agora? Lembra-me/ What Now? Remind Me, r. Joaquim Pinto (Portugalia)
Tom la fermă/ Tom à la ferme/ Tom at the Farm, r. Xavier Dolan (Canada)
Țâțe noi/ New Boobs, r. Sasha Polak (Olanda)

Midnight Delirium
Asmodexia, r. Marc Carrete (Spania)
HK: Forbidden Super Hero/ HK: Supererou interzis, r. Yûichi Fukuda (Japonia)
Mahalaua înfruntă zombi/ Cockneys vs. Zombies, r. Matthias Hoene (Marea Britanie)
Musca/ Fly, r. S.S. Rajamouli și J.V.V. Sathyanarayana (India)
Stăpânul întunericului/ Sawney: Flesh on Man, r. Ricky Wood (Scoția)

Ce se întâmplă, documentarule?
20.000 de zile pe Pământ/ 20.000 Days on Earth, r. Iain Forsyth, Jane Pollard (Marea Britanie)
Alfabet/ Alphabet, r. Erwin Wagenhofer (Austria)
Despre violență/ Concerning Violence, r. Göran Hugo Olsson (Suedia)
Distrușii/ sickfuckpeople, r. Juri Rechinsky (Austria-Ucraina)
În mine ți-e bucuria/ Que ta joie demeure, r. Denis Côté (Canada)
Julia, r. J. Jackie Baier (Germania-Lituania)
Muzeul vienez/ The Great Museum, r. Johannes Holzhausen (Austria)
Nevoi speciale/ L’Amore secondo Enea/ The Special Need, r. Carlo Zoratti (Germania-Italia-Franța-Austria)
Normalizare/ Normalization, r. Robert Kirchhoff (Cehia-Slovacia)
Paradiso, r. Omar A. Razzak (Spania)
Șezătoare cu mâncare/ Soul Food Stories, r. Tonislav Hristov (Bulgaria-Finlanda)
Procesele lui Muhammad Ali/ The Trials of Muhammad Ali, r. Bill Siegel (SUA)
Rezervația Pine Ridge/ Pine Ridge, r. Anna Eborn (Danemarca-SUA)
Sfântul GRA/ Sacro GRA, r. Gianfranco Rosi (Italia)
Un alt drum/ Fuoristrada/ Off Road, r. Elisa Amoruso (Italia)

3x3
Peter Solan
Diavolul nu doarme niciodată/The Devil Never Sleeps, r. Peter Solan (Cehoslovavia)
Înainte de sfârşitul nopţii/Before Tonight is Over, r. Peter Solan (Cehoslovavia)
Boxerul şi moartea/The Boxer and Death, r. Peter Solan (Cehoslovavia)

Nicolas Phillibert
A fi şi a avea/Etre et avoir, r. Nicolas Phillibert (Franţa)
Nenette, r. Nicolas Phillibert (Franţa)
Casa radio/La maison de la radio, r. Nicolas Phillibert (Franţa)

Iulian Mihu
Lumina palidă a durerii, r. Iulian Mihu (România)
Comoara, r. Iulian Mihu (România)
Felix şi Otilia, r. Iulian Mihu (România)

Ochi pentru ochi
Adulter/ Cheatin', r. Bill Plympton (SUA)
Calvarul/ Calvary, r. John Michael McDonagh (Irlanda)
În ordinea dispariției / In Order of Disappearance, r. Hans Petter Moland (Norvegia)
Lecții de armonie/ Harmony Lessons, r. Emir Baigazin (Kazahstan-Germania-Franța)
Luna de miere/ Honeymoon, r. Jan Hrebejk (Cehia-Slovacia)
Lupoii cei răi/ Big Bad Wolves, r. Aharon Keshales, Navot Papushado (Israel)
O urmă de păcat/ A Touch of Sin, r. Jia Zhangke (China)
Psihopați/ Killers, r. Kimo Stamboel, Timo Tjahjanto (Indonezia-Japonia)
Rabla albastră/ Blue Ruin, r. Jeremy Saulnier (SUA)
Reuniunea de clasă/ The Reunion, r. Anna Odell (Suedia)
Suspectul/ The Suspect, r. Shin-yeon Won (Coreea de Sud)
Un pact/ A Pact, r. Denis Dercourt (Germania)

Focus Cehia
Rugul aprins/Burning Bush, r. Agnieszka Holland (Cehia)
Revenirea/Revival, r. Alice Nellis (Cehia)
Povestea unui mafiot/The Godfather's Story, r. Petr Nikolaev (Cehia)
Luna de miere/Honeymoon, r. Jan Hrebejk (Cehia-Slovacia)
Păsări de noapte/Great Night, r. Petr Hátle (Cehia)
DK, r. Bára Kopecká (Cehia)
Terorişti de catifea/Velvet Terrorists, r. Peter Kerekes, Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský (Cehia-Slovacia)
Marketa Lazarova, r. František Vláčil (Cehoslovacia)
Balul pompierilor/The Firemen's Ball, r. Milos Forman (Cehoslovacia)
Povestea domnului Dragoste/The Story of Mr. Love, r. Dagmar Smržová (Cehia)
Normalizare/Normalization, r. Robert Kirchhoff (Cehia-Slovacia)

Focus Irlanda
Calvarul/Calvary, r. John Michael McDonagh (Irlanda)
Dragoste după moarte/Love Eternal, r. Brendan Muldowney (Irlanda)
Ce-a făcut Richard/What Richard Did, r. Lenny Abrahamson (Irlanda)
Bărbaţi mişto/The Stag, r. John Butler (Irlanda)
Good Vibrations, r. Lisa Barros D´Sa, Glenn Leyburn (Irlanda)
Prânz la înălţime/Men at Lunch, r. Sean O Cualain (Irlanda)
Cal, r. Pat O’Connor (Irlanda)
Fugi şi sari/Run and Jump, r. Steph Green (Irlanda)

Focus Noul film german
Dragoste în sânge/Love Steaks, r. Jakob Lass (Germania)
Ferit de rele/Nothing Bad Can Happen, r. Katrin Gebbe (Germania)
Udă toată/Wetlands, r. David Wnendt (Germania)
Houston, r.  (Germania)
Finsterworld, r. Bastian Günther (Germania)
28 ½, r. Anton Gonopolski (Germania)
Silvi, r. Nico Sommer (Germania)

Suspecţi de serviciu
Club Sandwich, r. Fernando Eimbcke (Mexic)
Jaf în scaun cu rotile/ Keep Rollin', r. Stefan Hillebrand, Oliver Paulus (Elveția-Germania)
Magicienii/ Magic Men, r. Guy Nattiv, Erez Tadmor (Israel)
Nuntă în ofsaid/La gran familia espanola, r. Daniel Sánchez Arévalo (Spania)
Praf/ Dust, r. Sergei Loban (Rusia)
Urmează-mi vocea/ Come to My Voice, r. Huseyin Karabey (Turcia)
Vânt în pânze/ Chasing the Wind, r. Rune Denstad Langlo (Norvegia)

Proiecţii speciale
Catedralele culturii 3D/Cathedrals of Culture 3D, r. Wim Wenders, Robert Redford, Michael Madsen, Karim Aïnouz şi Margreth Olin (Germania-Danemarca-Austria-Norvegia)
Structura Cristalului, r. Krzysztof Zanussi (Polonia)
Fever Pitch, r. David Evans (Marea Britanie)
Profetul, aurul și ardelenii, r. Dan Pița (România)
Artista, dolarii și ardelenii, r. Mircea Veroiu (România)
Pruncul, petrolul și ardelenii, r. Dan Pița (România)
1984, r. Michael Radford (Marea Britanie)
Viva la liberta!, r. Roberto Andò (Italia)
Ofiţer şi gentleman/An Officer and a Gentleman, r. Taylor Hackford (SUA)
Cerul ocrotitor/The Sheltering Sky, r.  Bernardo Bertolucci (Marea Britanie - Italia)
Dansuri de societate/Strictly Ballroom, r. Baz Luhrmann (Australia)
Frumoasele vacanțe, r. Karoly Makk (1968, România-Ungaria)
Năpasta, r. Visarion Alexa (România)

Ziua HBO
Rugul aprins/Burning Bush, r. Agnieszka Holland (Polonia)
Cel mai bun meci al lui Muhammad Ali/Muhammad Ali's Greatest Fight, r. Stephen Frears (SUA)
Seduşi şi abandonaţi/Seduced and Abandoned, r. James Toback (SUA)
Povestea domnului Dragoste/The Story of Mr. Love, r. Dagmar Smržová (Cehia)
Păsări de noapte/Great Night, r. Petr Hatle (Cehia)

Ziua maghiară
Marele caiet/The Notebook, r. Janos Szasz (Ungaria)
Ambulanţa morţii/Heavenly Shift, r. Márk Bodzsár (Ungaria)
Bărbaţi de mingi/Men with Balls, r. Kristóf Kovács (Ungaria)
Psalmul roşu/Red Psalm, r. Miklós Jancsó (Ungaria)

Cinema mon amour
Sfârşitul cinematografului/Cinema at The End, r. Meritxell Soler, Julián Vázquez (Spania-Argentina)
Ultimele locuri rămase/The Last Remaining Seats, r. Marios Piperides (Grecia-Cipru)
Ultimul proiecţionist/The Last Projectionist, r. Thomas Lawes (Marea Britanie)
Repertoriul/The Rep, r. Morgan White (Canada)

EcoTIFF
Watermark, r. Jennifer Baichwal, Edward Burtynsky (Canada)
Population Boom, r. Werner Boote (Austria)
Gasland II, r. Josh Fox (SUA)

EducaTIFF
Peste mări şi ţări/Beyond Beyond, r. Esben Toft Jacobsen (Suedia)
Te iubesc, mamă!/Mother I Love You, r. Janis Nords (Letonia)
Mike îşi ia rămas bun/Mike Says Good Bye, r. Maria Peters (Olanda)
Şutează!/Kick It, r. Katarina Launing (Norvegia)
A fi şi a avea/Etre et avoir, r. Nicolas Philibert (Franţa)
Regret, r. Dave Schram (Olanda)

Zilele filmului românesc
Al doilea joc, r. Corneliu Porumboiu
București, unde ești?, r. Vlad Petri
Câinele japonez, r. Tudor Cristian Jurgiu
Closer to the Moon, r. Nae Caranfil
Cripta, r. Corneliu Gheorghiță
La limita de jos a cerului, r. Igor Cobileanski
Poarta Albă, r. Nicolae Mărgineanu
Quod erat demonstrandum, r. Andrei Gruzsniczki
Roxanne, r. Valentin Hotea
Selfie, r. Cristina Iacob
Sunt o babă comunistă, r. Stere Gulea
Un ultim an în 114 minute, r. Daniel Djamo
America, venim!, r. Răzvan Săvescu
Afacerea Tănase, r. Ionuț Teianu

Citește și

Părerea ta

Spune-ţi părerea
cosmin742000 pe 22 mai 2014 13:22
Waw ce multe filme ruleaza anul asta la cel mai bun festival de fllm din lume !!!
wildinthecountry pe 22 mai 2014 15:14
mergi la cluj?
AnalyticVision pe 30 mai 2014 10:02
Mai multe filme romanesti valoroase ruleaza la Transilvania International Film Festival.
Unele dintre ele au participat la festivaluri internationale si/sau au starnit aclamarea criticilor, altele sunt prezentate in premiera mondiala. Unele dintre ele pot fi vazute doar la Cluj, altele vor rula si in cadrul caravanei TIFF in alte orase din tara (Bucuresti, Sibiu s.a). Am alcatuit o lista de 8 filme noi care consider ca s-ar putea sa va intereseze care merita urmarite saptamana aceasta si in viitorul apropiat.
Va recomand sa vedeti aceste filme si sa impartasiti impresiile voastre critice despre acestea prin comentarii:
http://discerne.wordpress.com/2014/05/30/filme-romanesti-din-2014-in-iunie-la-tiff-selectia-de-stefan-alexandrescu-selectia-de-stefan-alexandrescu-seria-film-romanesc-partea-a-4-a/

Acest articol face parte dintr-o serie ampla de articole inceputa pe Discerne despre starea cinematografiei romanesti in 2013-2015 pe care va invit sa o urmariti in continuare.

Spune-ţi părerea

Pentru a scrie un comentariu trebuie să fii autentificat. Click aici pentru a te autentifica.
jinglebells
Feedback