Peste 20 de filme sunt aduse anul acesta la evenimentul „Les Films de Cannes à Bucarest” din selecția Festivalului de la Cannes 2013.
Proiecţiile vor avea loc în perioada 25 – 31 octombrie, la CinemaPRO, Studio şi Elvira Popescu. Heli, un film cu o imagine impresionantă și cu scene de violență extremă, în regia lui Amat Escalante (Premiul pentru regie, Cannes 2013) va fi proiectat în deschiderea evenimentului şi în
prezenţa regizorului.
Biletele pot fi achiziționate separat pentru fiecare dintre cele trei cinematografe: pentru CinemaPRO, pe www.eventim.ro, pentru Cinema Elvira Popescu, pe www.eventbook.ro, iar pentru Cinema Studio, de la casieria cinematografului.
Iată programul complet al Les Films de Cannes à Bucarest
Vineri, 25 octombrie
CINEMA STUDIO
15.00 – Scurtmetraje de Cannes 2013 (68’) – intrarea liberă
„Swimmer”, r. Lynne Ramsay (Quinzaine des Réalisateurs), „În acvariu”, r. Tudor Cristian Jurgiu (Premiul al III-lea Cinéfondation), „O umbră de nor”, r. Radu Jude (Quinzaine des Réalisateurs)
În prezența regizorului Radu Jude
16.30 – „Van Gogh”, de Maurice Pialat (1991) În prezența producătoarei Sylvie Pialat
20.00 – „Heli”, de Amat Escalante (Premiul pentru regie, Cannes 2013) În prezenţa regizorului Amat Escalante
CINEMA PRO
16.30 – „The Bling Ring”, de Sofia Coppola (Un Certain Regard 2013)
18.30 – „Only God Forgives”, de Nicolas Winding Refn (Competiție, Cannes 2013)
20.45 – „Heli”, de Amat Escalante (Premiul pentru regie, Cannes 2013)
În prezenţa regizorului Amat Escalante
CINEMA ELVIRA POPESCU
15.30 „The Sugarland Express”, de Steven Spielberg (1974) – intrarea liberă
17.30 „Manuscripts don’t Burn”, de Mohammad Rasoulof (Premiul FIPRESCI Un Certain Regard 2013)
20.00 „Sous le soleil de Satan”, de Maurice Pialat (Palme d’Or 1987)
În prezenţa producătoarei Sylvie Pialat
Sâmbătă, 26 octombrie
CINEMA STUDIO
10.30 -„Les parapluies de Cherbourg”, de Jacques Demy (1964)
12.30 – „Duelul”, de Steven Spielberg (1971)
*14.00 – „Maurice Pialat, l’amour existe”, r. Jean-Pierre Devillers, Anne-Marie Faux (documentar, 2006)
*15.30 – „A nos amours”, de Maurice Pialat
Discuție retrospectivă Maurice Pialat. Invitați: Sylvie Pialat, Sandrine Bonnaire, Nick James, Răzvan Rădulescu
*Un singur bilet asigură accesul la ambele proiecții și la dezbatere
19.00 - „Jimmy P (Psychotherapy of a Plains Indian)”, de Arnaud Desplechin (2013)
21.30 – „Inside Llewyn Davis”, de Ethan Coen, Joel Coen (2013)
CINEMA PRO
16.30 „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler (Un Certain Regard 2013)
18.30 – „L’Inconnu du lac”, de Alain Guiraudie (Premiul pentru regie Un Certain Regard)
Q&A cu actorul Christophe Paou și producătoarea Sylvie Pialat
20.45 – „Nebraska”, de Alexander Payne (Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern, Cannes 2013)
CINEMA ELVIRA POPESCU
12.00 – „Police”, de Maurice Pialat (1985)
14.00 – „Polluting Paradise”, de Fatih Akin (documentar, 2012)
20.30 – „J’enrage de son absence”, de Sandrine Bonnaire (2012)
În prezența actriței și regizoarei Sandrine Bonnaire
Duminică, 27 octombrie
CINEMA STUDIO
12.00 – Scurtmetraje de Cannes (68’) – intrarea liberă
În prezența regizorului Tudor Cristian Jurgiu
13.30 – „E.T. Extraterestrul”, de Steven Spielberg (1982) – intrarea liberă
16.30 – „Loulou”, de Maurice Pialat (1980)
18.30 – „Nebraska”, de Alexander Payne (Premiul de interpretare masculină – Bruce Dern, Cannes 2013)
20.30 – „Le passé”, de Asghar Farhadi (Premiul de interpretare feminină – Bérénice Bejo, Cannes 2013)
CINEMA PRO
16.00 – FILM-SURPRIZĂ
18.00 – „Jimmy P (Psychotherapy of a Plains Indian)”, de Arnaud Desplechin (Competiție, Cannes 2013)
20.45 – „Inside Llewyn Davis”, de Ethan Coen, Joel Coen (Marele Premiu, Cannes 2013)
CINEMA ELVIRA POPESCU
12.00 – Making of „Heli”, regia Martin Escalante (documentar)
13.00 – „Le garçu”, de Maurice Pialat
15.30 – „The Lunchbox”, de Ritesh Batra (Grand Rail d’Or, Semaine de la Critique 2013)
18.00 – „Los Bastardos”, de Amat Escalante (2008)
În prezența regizorului Amat Escalante
20.00 – „L’Inconnu du lac”, de Alain Guiraudie (Premiul pentru regie Un Certain Regard 2013)
În prezența actorului Christophe Paou
Luni, 28 octombrie
Sala de cinema a UNATC
10.30 Masterclass Amat Escalante. Proiecție Making of „Heli”, de Martin Escalante
Moderator: Nick James (redactor-șef „Sight & Sound). Intrarea este liberă
CINEMA STUDIO
14.00 – Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă
16.00 – „Nader and Simin: A Separation”, de Asghar Farhadi (2011)
18.30 – „All Is Lost”, de J.C. Chandor (În afara competiției, Cannes 2013)
20.30 – „Only God Forgives”, de Nicolas Winding Refn (Competiție, Cannes 2013)
CINEMA PRO
16.00 – „Duel”, de Steven Spielberg (1971) – intrarea liberă
18.00 – „The Lunchbox”, de Ritesh Batra (Grand Rail d’Or, Semaine de la Critique 2013)
20.45 – „Le passé”, de Asghar Farhadi (Premiul de interpretare feminină – Bérénice Bejo, Cannes 2013)
CINEMA ELVIRA POPESCU
14.00 „Polluting Paradise”, de Fatih Akin (2012)
16.00 „Vénus noire”, de Abdellatif Kechiche (2010)
În prezența regizorului Abdellatif Kechiche
20.00 „L’Enfance nue”, de Maurice Pialat (1968)
Marţi, 29 OCTOMBRIE
CINEMA STUDIO
14.00 Romanian Short Waves 2013 (2) – intrarea liberă
16.00 „Manuscripts don’t Burn”, de Mohammad Rasoulof (Premiul FIPRESCI Un Certain Regard 2013)
18.30 „A Touch of Sin”, de Jia Zhangke (Premiul pentru scenariu, Cannes 2013)
21.00 „Only Lovers Left Alive”, de Jim Jarmusch (Competiție, Cannes 2013)
CINEMA PRO
15.00 – „E.T. Extraterestrul”, de Steven Spielberg (1982) – intrarea liberă
17.00 – „All is Lost”, de J.C. Chandor (În afara competiției, Cannes 2013)
CINEMA ELVIRA POPESCU
14.00 „J’enrage de son absence”, de Sandrine Bonnaire (2012)
16.30 „Omar”, de Hany Abu-Assad (Premiul Juriului Un Certain Regard, 2013)
21.00 „La graine et le mulet”, de Abdellatif Kechiche (2007)
În prezența regizorului Abdellatif Kechiche
Miercuri, 30 octommbrie
CINEMA STUDIO
12.00 Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă
14.00 „Vénus Noire”, de Abdellatif Kechiche (2010)
17.30 „Fruitvale Station”, de Ryan Coogler (Un Certain Regard 2013)
20.00 „Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)
În prezența regizorului Abdellatif Kechiche
CINEMA PRO
16.30 – „À nos amours”, de Maurice Pialat (1983)
18.30 – „Only Lovers Left Alive”, de Jim Jarmusch (Competiție, Cannes 2013)
20.45 – „Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)
În prezența regizorului Abdellatif Kechiche
CINEMA ELVIRA POPESCU
16.00 „Nous ne vieillirons pas ensemble”, de Maurice Pialat (1972)
18.30 „Grand Central”, de Rebecca Zlotowski (Un Certain Regard 2013)
20.30 „A Touch of Sin”, de Jia Zhangke (Premiul pentru scenariu, Cannes 2013)
Joi, 31 octombrie
CINEMA STUDIO
14.00 Romanian Short Waves 2013 (1) – intrarea liberă
16.00 „La gueule ouverte”, de Maurice Pialat (1974)
18.00 „Grand Central”, de Rebecca Zlotowski (Un Certain Regard 2013)
20.00 „Like Father, Like Son”, de Kore-Eda Hirokazu (Premiul Juriului, Cannes 2013)
CINEMA PRO
16.00 – „The Big Lebowski”, de Joel și Ethan Coen (1998) – intrarea liberă
18.00 – „Like Father, Like Son”, de Kore-Eda Hirokazu (Premiul Juriului, Cannes 2013)
CINEMA ELVIRA POPESCU
11.00 – Masterclass Abdellatif Kechiche. Moderator: Scott Foundas („Variety”) – intrarea liberă
16.00 „Passe ton bac d’abord”, de Maurice Pialat (1978)
18.00 „Omar”, de Hany Abu-Assad (Premiul Juriului Un Certain Regard 2013)
20.00 „Adèle: Capitolele 1 & 2”, de Abdellatif Kechiche (Palme d’Or 2013)
În prezența regizorului Abdellatif Kechiche
Părerea ta
Spune-ţi părerea