29 august - 8 septembrie, Venetia. Insula Lido, care desparte celebra laguna de marea Adriatica, se va mai scufunda cu siguranta cativa centimetri din cauza numelor cu greutate ce se pregatesc sa se bucure de festivalul de film de la Venetia, probabil cel mai important dupa cel de la Cannes. Numai cele 22 de filme din competitie si deja inghesuiala de celebritati devine insuportabila: Keira Knightley va deschide festivalul cu noul ei film, Atonement, care va ajunge in februarie si in Romania, Brad Pitt isi lanseaza westernul bazat pe viata celebrului bandit Jesse James, George Clooney revine in Michael Clayton, iar Richard Gere si Cate Blanchett ii dau viata lui Bob Dylan in filmul I'm Not There al lui Todd Haynes. Ang Lee, Nikita Mihalkov, Ken Loach (de-abia plecat de la Anonimul), Takashi Miike, Brian de Palma, Wes Anderson si Kenneth Brannagh vor fi cu totii prezenti pe Lido, pentru a-si promova filmele, in speranta ca vor pune mana pe unul dintre cele opt trofee ale festivalului.
Nici din juriu nu lipsesc celebritatile: acesta este condus de Zhang Yimou, castigatorul a doua trofee Leul de Aur, si va avea o misiune dificila, dat fiind ca majoritatea regizorilor prezenti in competitie sunt adevarati maestri ai celei de-a saptea arte. Cu o editie foarte comerciala, festivalul de film de la Venetia va interesa cu siguranta iubitorii de film din Romania, pentru ca este foarte posibil ca mai bine 15 pelicule prezente in festival sa ajunga si pe marile ecrane din Romania. De aceea Cinemagia va fi prezenta la fata locului si va va tine la curent cu detalii despre toate evenimentele importante petrecute pe durata intregului festival. Cat despre filme, unele sunt deja programate pentru lansare anul acesta (Michael Clayton), iar altele la inceputul lui 2008 (Atonement, The Darjeeling Limited), dar cu siguranta acestea nu vor fi singurele care vor ajunge si in Romania.
Iata mai jos lista completa a filmelor din festival, cu linkuri catre paginile lor de pe Cinemagia, unde veti gasi informatii noi despre fiecare:
IN COMPETITIE:
Joe WRIGHT Atonement - Marea Britanie/SUA, 123’
Keira Knightley, James McAvoy, Vanessa Redgrave, Romola Garai, Brenda Blethyn
Wes ANDERSON The Darjeeling Limited - SUA, 91’
Owen Wilson, Adrien Brody, Anjelica Huston, Jason Schwartzman, Bill Murray
Kenneth Branagh Sleuth - Marea Britanie/SUA, 86’
Michael Caine, Jude Law
Youssef CHAHINE Heya fawda (Le Chaos) - Egipt, 122’
Khaled Saleh, Mena Shalaby, Hala Sedky, Youssef El Cherif
Brian DE PALMA Redacted - SUA, 90’
Kel O'Neill, Daniel Stewart Sherman
Andrew DOMINIK The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford - SUA, 155’
Brad Pitt, Casey Affleck, Sam Shepard
Paolo FRANCHI Nessuna qualita agli eroi - Italia/Elvetia/Franta, 102’
Elio Germano, Bruno Todeschini, Irene Jacob
Tony GILROY Michael Clayton - SUA, 119’
George Clooney, Tilda Swinton, Sydney Pollack
Peter GREENAWAY Nightwatching - Marea Britanie/Polonia/Canada/Olanda, 134’
Martin Freeman, Emily Holmes, Michael Teigen
Jose Luis GUERIN En la ciudad de Sylvia - Spania, 90’
Pilar Lopez De Ayala, Xavier Lafitte
Paul HAGGIS In the Valley of Elah - SUA, 120’
Tommy Lee Jones, Charlize Theron, Susan Sarandon
Todd HAYNES I’m not There - SUA, 135’
Richard Gere, Cate Blanchett, Heath Ledger, Julianne Moore, Christian Bale, Charlotte Gainsbourg
JIANG Wen Taiyang zhaochang shenqi (The Sun Also Rises) - China/Hong Kong, 116’
Jiang Wen, Joan Chen, Zhou Yun, Jaycee Chan, Anthony Wong
LEE Kang Sheng (LI Kangsheng) Bangbang wo aishen (Help Me Eros) - Taiwan, 107’
Lee Kang Sheng, Yin Shin
Abdellatif KECHICHE La Graine et le mulet - Franta, 151’
Habib Boufares, Marzouk Bouraouia, Faridah Benkhetache, Sabrina Ouazani
Ang LEE (LI An) Se, jie (Lust, Caution) - Taiwan, 135’
Tony Leung, Joan Chen, Tang Wei
Ken LOACH It’s a Free World… - Marea Britanie/Italia/Germania/Spania, 96’
Juliet Ellis, Leslaw Zurek, Kierston Wareing
Vincenzo MARRA L’ora di punta - Italia, 96’
Fanny Ardant, Michele Lastella, Giulia Bevilacqua
MIIKE Takashi Sukiyaki Western Django - Japonia, 121’
Quentin Tarantino, Hideaki Ito, Kaori Momoi, Yoshino Rimura
Nikita MIHALKOV 12 - Rusia, 153’
Nikita Mihalkov, Sergey Makovezkij, Mikhail Yefremov, Sergei Garmash
Andrea PORPORATI Il dolce e l’amaro - Italia, 98’
Fabrizio Gifuni, Luigi Lo Cascio, Donatella Finocchiaro
Eric ROHMER Les Amours d’Astree et Celadon - Franta/Italia/Spania, 109’
Stephanie Crayencour, Andy Gillet, Cecile Cassel
IN AFARA COMPETITIEI - Venezia Maestri:
Woody ALLEN Cassandra's Dream - Marea Britanie/SUA, 108'
Colin Farrell, Sally Hawkins, Ewan McGregor, Tom Wilkinson
Julio BRESSANE Cleopatra - Brazilia, 116'
Alessandra Negrini, Bruno Garcia, Miguel Falabella
Claude CHABROL La fille coupee en deux - Franta, 115'
Ludivine Saignier, Benoit Magimel, Mathilda May, Marie Bunel
Amos GITAI Disengagement - Germania/Italia/Israel/Franta, 120'
Juliette Binoche, Jeanne Moreau, Hans Zilschler
IM Kwon Taek Chun-nyun-hack (Beyond the Years) - Coreea de Sud, 106'
Jae-hyun Jo, Jung-hae Oh
Takeshi KITANO Kantoku banzai! (Glory to the Filmmaker!) - Japonia, 104'
"Beat" Takeshi Kitano, Tohru Emori, Kayoko Kishimoto, Anne Suzuki, Kazuko Yoshiyuki
Manoel de OLIVEIRA Cristovao Colombo - O Enigma - Portugalia/Franta, 70'
Ricardo Trepa, Leonor Baldaque, Manoel de Oliveira, Maria Isabel de Oliveira
IN AFARA COMPETITIEI - Venezia Notte:
Sergio LEONE Per un pugno di dollari (1964) - Italia/Spania/Germania, 100'
Clint Eastwood, Gian Maria Volonte, Marianne Koch
Alexi TAN Tiantang kou (Blood Brothers) - China/Taiwan, 95'
Daniel Wu, Zhang Zhen, Shu Qi, Sun Honglei
Paco PLAZA, Jaume BALAGUERO REC - Spania, 85'
Manuela Velasco, Ferran Terrazza, Jorge-Yamam Serrano, Carlos Lasarte
Asif KAPADIA Far North - Marea Britanie/Franta, 89'
Michelle Yeoh, Sean Bean, Michelle Krusiec
Ridley SCOTT Blade Runner: The Final Cut (2007) - SUA, 118'
Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young
Richard SHEPARD The Hunting Party - SUA/Croatia/Bosnia Hertegovina, 103'
Richard Gere, Terrence Howard, Diane Kruger
Shari SPRINGER BERMAN, Robert PULCINI The Nanny Diaries - SUA, 107'
Scarlett Johansson, Laura Linney, Paul Giamatti, Chris Evans
Adria GARCIA, Victor MALDONADO Nocturna - Spania/Franta, 83
animatie
Bernardo BERTOLUCCI Strategia del ragno (1970) - Italia, 99'
Giulio Brogi, Alida Valli, Tino Scotti
Tim BURTON, Henry SELICK Tim Burton's The Nightmare Before Christmas 3D - SUA, 76'
animatie - voci: Chris Sarandon, Catherine O'Hara, William Hicke, Carmen Twillie
ORIZZONTI:
AOYAMA Shinji Sad Vacation - Japonia, 136'
Tadanobu Asano, Aoi Miyazaki, Joe Odagiri, Ken Mitsuishi
Joao CANIJO Mal nascida - Portugalia, 117'
Anabela Moreira, Marcia Breia, Fernando Luis, Tiago Rodrigues
Alex COX Searchers 2.0 - SUA, 90'
Del Zamora, Jaclyn Jonet, Ed Pansullo
Tonino DE BERNARDI Medee Miracle - Italia/Franta, 80'
Isabelle Huppert, Tommaso Ragno, Giulietta De Bernardi
Laura Amelia GUZMAN, Israel CARDENAS Cochochi - Mexic/Marea Britanie/Canada, 87'
Louis A. Lerma Torres, Evaristo C. Lerma Torres
JEON Soo-ii Geomen tangyi sonyeo oi (With the Girl of Black Soil) - Coreea de Sud, Franta, 90'
Yu Yun-Mi, Jo Yung-Jin, Hyun-Woo Park
Damien ODOUL L'histoire de Richard O. - Franta, 74'
Mathieu Amalric, Stephane Terpereau
Veiko OUNPUU Sugisball (Autumn Ball) - Estonia, 123'
Rain Tolk, Taavi Eelmaa, Tiina Tauraite
Pere PORTABELLA Die Stille vor Bach (The Silence Before Bach) - Spania, 102'
Alex Brendemuhl, Feodor Atkine, Christian Brembeck, Daniel Ligorio, Georg C. Biller
Penny WOOLCOCK Exodus - Marea Britanie, 111'
Daniel Percival, Anthony Johnson, Ger Ryan
LU Yue Xiaoshuo (The Obscure) - China, 84'
Wang Shuo, Ah Cheng, Wang Zhiwen, Wang Tong
Philippe KOHLY Callas assoluta - Franta/Grecia, 97'
documentar