Update Câștigătorii. Avanpremieră specială pentru fanii Batman vs. Superman: Zorii Dreptăţii. Participă la concursul cu invitații la eveniment!

de Cinemagia în 22 Mar 2016
Cinemagia.ro, Freeman Entertainment si Warner Bros. te invită la filmul anului!

UPDATE

Câștigătorii concursului cu invitații duble la fan screeningul Batman vs Superman

1. octaviansarbu
2. ninho9
3. roland_repanovici
4. flavius_maxim
5. Cristiop
6. TudoracheMihai
7. arina
8. mihaidanielc
9. AndraJianu
10. Lucian-Stefan

Regulament. Cei 10 câștigători să trimită pe adresa contact@cinemagia.ro un email cu subiectul „Fan screeningul Batman vs. Superman” numele și prenumele, plus userul cu care au participat în concurs. Emailul sa fie acelasi cu care sunt inscrisi pe site-ul cinemagia.ro.  Asteptam in email si confirmarea voastra ca puteti  participa la fan screeningul de joi, 24 martie, la Grand Cinema & More, din Băneasa Shopping City (de la ora 18.30). Invitațiile se ridică în seara evenimentului, pe baza cărții de identitate, din foaierul Grand Cinema & More, din Băneasa Shopping City.

În cazul în care cei zece câștigători nu pot participa joi la fan screening sau nu confirmă prin email până miercuri, 23 martie, ora 17, invitațiile se reportează următorilor cinci clasați, pe care îi afișăm mai jos.


11. florian_corneliu
12.  Anubys
13.  AndreyuTM
14. xLouana
15.  Razvy20

 

Batman vs. Superman: Zorii Dreptăţii vine din 25 martie pe marile ecrane şi îi aduce pe Henry Cavill şi Ben Affleck într-o confruntare epică, sub îndrumarea regizorală a lui Zack Snyder.  Spune-ne, printr-un comentariu la acest anunț, care este eroul tău preferat şi de ce, iar noi îţi oferim şansa de a câştiga 2 locuri la avanpremiera specială a filmului de joi, 24 martie, care va avea loc la Grand Cinema & More, din Băneasa Shopping City, unde - cu începere de la ora 18:30 - poţi să urmăreşti Batman vs Superman: Zorii Dreptăţii, în formatul Dolby Atmos. 

10 invitatii duble sunt scoase la concurs!...

Numai cele mai creative răspunsuri vor fi premiate! Câştigătorii vor fi anunţaţi marţi, 22 martie, iar accesul la eveniment se va face pe baza cărţii de identitate. Numai răspunsurile date până luni, 21 martie, ora 23.59, vor fi luate în considerare la jurizare.

Participă la concurs şi fii printre primii care văd legendara confuntare din „Batman Vs. Superman: Zorii Dreptăţii”!

Temându-se că acţiunile eroului cu puteri nelimitate vor avea consecinţe de necontrolat, legiuitorul oraşului Gotham decide să ia măsuri şi îi declară război noului zeu al oraşului Metropolis. În acest timp, omenirea încearcă să stabilească cel fel de supererou ar fi mai potrivit pentru a-i garanta protecţie necondiţionată. Cu Batman şi Superman în luptă unul împotriva celuilalt, răufăcătorii au suficientă libertate să pună la cale un plan care va ameninţa siguranţa întregii planete. Pe lângă Henry Cavill şi Ben Affleck, din distribuţia filmului mai fac parte: Gal Gadot, Jesse Eisenberg, Jeremy Irons, Holly Hunter, Callan Mulvey, Tao Okamoto, Amy Adams, Laurence Fishburne şi Diane Lane. © 2016 Warner Bros. Ent. All rights reserved.

Exploreaza subiecte similare:

Batman V Superman: Dawn of Justice

Părerea ta

Spune-ţi părerea
rudeboyska pe 18 martie 2016 17:59
Dawn of Justice- Zorii dreptății ?,Zorii dreptății ?? :))))))))))) =)))))))))))))))))))
blink520 pe 18 martie 2016 20:07
ti-las da like dar nu pot :)))
tiberiu_gabriel pe 20 martie 2016 10:36
dar ce sa spui ca la Imax la programul afisat e trecut "DOWN" in loc de DAWN? :))
razvan_barbu1997 pe 18 martie 2016 18:04
Batman deoarece este erou din umbra,cel intunecat Man in Black ,cu o putere extraoridinara dat faptul ca el nu are puteri supranaturale ca cele ale lui Superman ! El este justitiarul noptii ,acel om normal care lupta pentru dreptate si libertate ,pentru aplicarea legilor corect !
pipes pe 18 martie 2016 18:08
Salutare! Am așa. Imediat după Revoluție au dat pe TVR1 producția Superman. Extaz. Sărituri prin pat. Chiote de fericire prin sufragerie. Ce să mai... dragoste la prima vedere. Țin minte că nu m-am mișcat un centimentru din fața televizorului până nu s-a terminat. După aia a apărut și Batman în viețile noastre. Mai ales cu trilogia-capodoperă a lui Nolan și Bale. Altă iubire necondiționată. Dar revenind la oile noastre merg pe mâna Liliacului că-i de al nostru. Pământean neaoș. Cu bune și nenumărate rele. Și ”gadget-uri”. Multe. Cât mai multe. Plus ”liliac-vehiculele”... S
wildinthecountry pe 18 martie 2016 18:09
Batman because he is fucked up
florincalin.calin1 pe 18 martie 2016 18:40
a fii Batman inseamna a fi nebun, cool, plin de bani si a avea ,,afectiune'' pentru oricare model ,,Victoria's Secret''
nicoleta_stanciu pe 18 martie 2016 19:07
Eroul meu preferat este Superman. Pentru ca: El poate sa zboare, este mai rapid decat un glont,Batman se foloseste de batmobil, Superman sare peste cladiri inalte dintr-un singur salt, Batman atarna de sfori, Superman este mai puternic decat o locomotive, nu are nevoie de ajutor, Batman se ascunde in turnurile lui si-l mai are sip e Robin, Superman are vedere cu raze X, poate sat raga cu lasere din ochi, poate face Pamantul sa se invarta invers pentru a da timpul inapoi, Batman are doar gadgeturi, Superman munceste sa-si castige existenta, Batman este un milionar cu un hobby, Superman a fost crescut de o familie obisnuita intr-un orasel rural cu valori morale ridicate, a fost invatat sa-si foloseasca puterile in slujba binelui, el crede in lege si ordine, face ce face sa apere oamenii si o face ziua, Batman este un milionar, a crescut in bogatie si lupta pentru razbunare personala, nu pentru a face un bine, o face noaptea si mai trece si limita sa prinda criminalii. Avem si cele doua orase : Metropolis – un oras pozitiv ai carui locuitori sunt plini de speranta, Gotham- un oras intunecat, locuit de cetateni speriati, unde coruptia e la ea acasa. Da, Batman e mai cool, poate mai popular (discutabil) dar mai bun este Superman. Supereroii au super puteri, ofera speranta, compasiune, inspiratie sunt prieteni ai oamenilor. In plus, creatorii l-au facut pe Batman de abia dupa ce Superman a devenit un success, deci fara Superman nu ar fi Batman ;)
AndreeaCalin pe 18 martie 2016 19:35
Eroul meu preferat este Batman. Motivele datorita carora el este eroul meu preferat pot fi rezumate in ce spunea Amanda Waller despre el : "Am fost agentul de legatura al guvernului cu Liga. Am cunoscut persoane extraordinare in postul ala, dar niciuna nu era egalul lui Bruce. L-am vazut salvand situatia de foarte multe ori, doar cu inteligenta, corpul si vointa sa. Gandul unei lumi fara Batman mi s-a parut inacceptabila."
johnny33 pe 18 martie 2016 19:45
Superman, el este cel mai tare supererou din tot universul DC si chiar incomparabil mai bun decat cei din Marvel. El este intruchiparea perfecta a binelui si a dreptatii care te motiveaza sa fi altruist cu cei mai defavorizati indiferent de puterile sau capacitatile tale. La fel ca orice copil am crescut cu desenele si filmele despre el si am visat sa fiu ca el sa fac lumea un loc mai bun si chiar si acum cand am la randul meu copii inca ma mai fascineaza acest personaj devenind un adevarat fan al lui urmarind an de an cu nerabdare fiecare film de aceea consider ca nu exista alt supererou mai fantastic ca el. Actorul care cred ca l-a intruchipat cel mai bine este Christopher Reeve.
octaviansarbu pe 18 martie 2016 20:00
Imi place Batman pentru ca, pentru mine, Batman nu e doar eroul din benzi desenate, filme sau jocuri, e mai presus de atat, e eroul meu din viata de zi cu zi. Spun ca Batman reprezinta eroul meu si in viata reala pentru ca principiile lui de viata si calitatile pe care le are reprezinta un simbol si uneori el poate fi considerat un model demn de urmat. Curaj, un cod moral bine definit care ii spune ca infractorii nu trebuie omorati niciodata, ci trebuie pedepsiti in fata legii, tenacitate, persistenta, o intelgenta iesita din comun, un ochi care vede chiar si detaliile cele mai mici..acestea sunt calitatile principale ale lui Bruce Wayne/Batman care ma inspira in viata mea de zi cu zi. Cel mai mare detectiv din lume, asa cum i se spune in lumea DC a reusit sa ma fascineze inca de cand eram copil. Jucarii, filme,serial(Gotham) seria de jocuri pe PC Batman:Arkham, haine care sa aiba simbolul cavalerului negru...le-am avut si le-am incercat pe toate. Batman ramane la fel de fascinant pentru mine tocmai din aceste motive, pentru ca ii stiu povestea si pentru ca dupa atatea lucruri pe care le-am citit si le-am studiat legate de el....inca ramane un mister, inca ma simt la fel de fascinat de el ca si in prima zi in care l-am vazut pe o vitrina intr-un magazin cu jucarii. Cat despre film, cred ca pentru mine este unul dintre cele mai asteptate filme dintotdeauna tocmai pentru ca il infatiseaza din nou pe Cavalerul Negru...intr-o alta ipostaza pe care niciun alt film nu a mai abordat-o pana in prezent.
GAMBITT pe 18 martie 2016 20:30
SUPERMAN va fi cel tare,dar mai lasa de la el ca este mult mai puternic decat batman il mai mai cu usorul. Dar nu o sa se lupate mult timp ca vine ceva frumos si ii tempereaza apoi si o lasa mai moale cand apare WONDER WOMEN care va fi cireasa din film.
manes pe 18 martie 2016 20:35
Eroul meu preferat este Wonder Woman. Astept de atatia ani un film care sa ii faca drepate acestui personaj. E un personaj extrem de complex: zeita, printesa, luptatoare. E singura care i-ar putea tine piept lui Superman fara Kriptonita. Are experienta in lupta, poate sa zboare si e considerata indestructibila.
Batman oricat de inteligent ar fi si oricate gadget-uri ar avea la finalul zilei e doar un om. Nu cred ca ar fi o lupta prea lunga intre el si Superman, tinand cont ca Superman ar putea distruge un oras intreg cu un pumn.
Wonder Woman este cea mai cunoscuta femeie supererou si spre deosebire de Black Widow de la Marvel, ea chiar ar putea invinge orice alt erou din universul DC, inclusiv pe Superman...

iliemariusciprian pe 18 martie 2016 20:36
Batman sau Superman? O intrebare de care m-am ferit si ma feresc in continuare. Ma rog ca la un examen in sesiune sa nu pice aceasta intrebare. Avem un zeu, Superman si avem un miliardar excentric gata sa sacrifice totul pentru pace in lume, Batman. Doi barbati, puternici, doi barbati care nu se regasesc, doi barbati care lupta pentru un singur scop, acela de a pastra pacea si dreptatea in lume. Eu personal imi este greu sa aleg doar pe unul singur, ii iubesc pe amandoi, de mic copil urmaream desenele, apoi am crescut cu trilogia Dark Knight si dupa recent am vazut si revazut filmele din anii 70 cu super-omul. In acest an, saptamana viitoare vom afla in sfarsit raspunsul la intrebarea copilariei sau/ si una dintre intrebarile vietii : Cine ar castiga dintre Batman si Superman ? Eu consider ca noi, noi avem de castigat, cea mai puternica, frumoasa, epica lupta din istorie in fata ochilor nostri, eu sunt fericit ca pot sa traiesc sa vad aceasta lupta, sunt fericit ca pot sa fiu martor atat al universului DC, si al celor de la Marvel. Nu fac diferente sunt bucuros ca ii avem in fata pe idolii copilariei noastre. Batman vs Superman , intr-un singur cuvant, " epic"!
morogan_claudiu pe 18 martie 2016 20:39
Tipologia a celor doua personaje principale este bine definita, dupa cum se aude si in trailer "Man vs. God" (Om vs. Zeu), Batman reprezentand omul limitat de conditia sa, si Superman zeul cu puteri superioare fata de om.
Cum Batman tinde sa devina personajul cel mai simpatizat datorita faptului ca isi depaseste conditia sa si reuseste sa castige lupta in ciuda dezavantajelor pe care le are.
Eu totusi prefer sa spun ca personajul meu preferat este Superman, din prisma faptului ca el este cel mai puternic dar este depasit de cineva inferior lui din punct de vedere fizic, dar net superior intelectual, prin faptul ca analizeaza si exploateaza toate slabiciunile lui Superman.
Superman este mai fascinant din cauza caderii sale in ciuda puterii pe care o detine. Abia astept sa apara filmul si sa il vad.

AndreBlack pe 18 martie 2016 22:02
Wonder Woman . Este un personaj foarte complex din toate punctele de vedere si chiar merita ca povestea ei sa fie transpusa intr-un film . Are multe abilitati care ar putea face fata oricarui supererou sau vreunui raufacator . Si pe langa multele abilitati in lupta , sarmul ei este pur si simplu magic !
Allynutsa pe 18 martie 2016 22:05
Superman..pentru ca nu este nici pasare..nici avion :))
roland_repanovici pe 18 martie 2016 22:24
Ma numar printre cei care il prefera pe Batman.
Premisa de la care s-a plecat atunci cand personajul a fost conceput il face pe acesta sa iasa in evidenta fata de orice alt personaj de la DC COMICS. Faptul ca Bruce Wayne este orfan de la o varsta frageda, iar parintii sai au fost ucisi de fata cu el, il transforma pe acesta intr-un justitiar de neoprit, cu principii bine definite si trasaturi marcante.
De ce imi place acest personaj? Pentru ca este mai uman. Dupa cum se vede si in trailer, acesta sufera din cauza distrugerilor petrecute in Man of Steel si probabil chiar si din cauza ca si-a vazut multi prieteni murind atunci cand Wayne Tower din Metropolis a cazut in cadrul bataliei dintre Superman si Zod. Sentimentele sale, mult mai umane, il fac pe acesta sa isi foloseasca ratiunea si activeaza in el o teama fata de Superman; puterea celui din urma, fiind foarte mare, iar Batman vede in acesta o amenintare.
Astept acest film de foarte mult timp si sper ca Zack Snyder sa vina cu o poveste interesanta si cu un Batman cat mai aproape de cel din desenele animate Justice League.

dobrinoiu_octavian pe 19 martie 2016 00:39
Personajul si eroul meu este Batman deoarece am crescut cu el de mic !
PhR pe 19 martie 2016 09:30
Superman; fiindca este primul personaj descoperit cand eram mic si imi doream sa devin ca el :)
sa_suarez_gaming pe 19 martie 2016 10:09
Eroul meu preferat este Batman pentru că este Un Detectiv Deștept, Care rezolvă orice caz la timp, care poate să dejoace planurile răufăcătorilor săi și care poate găsi orice soluție.
vasile_laurentiu pe 19 martie 2016 11:12
Eroul Meu preferat este batman deoarece , chiar dacă este un miliardar acesta a crescut orfan, el este un om cu o inteligență superioară care își depășește limitele umane luptând contra unui extraterestru cu puteri supraumane dar acesta nu este singurul lui adversar cu puteri extraordinare precum Bane , Poison Ivy , Joker și mulți alți.
ninho9 pe 19 martie 2016 11:54
Eroul preferat este fara indoiala Batman. Prin comparatie, Batman este eroul mult mai apropiat de oamenii normali, fara puteri supranaturale dobandite suspect sau nativ. Batman este exemplul ca daca ai vointa si evident, mijloacele necesare, poti face mult bine in lume, desi nu ii lipseste nimic si ar putea trai fericit pe o insula pustie, care ar fi a lui. Ar fi cumva precum miliardarii din zilele noastre, dintre care unii aleg sa isi doneze o mare parte din avere catre scopuri caritabile. Superman este cel cu puteri supranaturale si aproape invincibil, cu un avantaj clar in fata oricarui oponent. Cu puterile lui Superman, oricine ar putea sa salveze lumea, insa cu puterile lui Batman.... mai putini.
flavius_maxim pe 19 martie 2016 12:30
Batman si Superman sunt de departe cei ami iubiti si populari supereroi din istoria benzilor desenate, desene animate si cinematografie. Dar daca te gandesti la faptul ca Batman nu are superputeri si totusi a intrat atat de bine in inima a milioane de fani, caracterul lui complex care spre deosebire de Superman, nu este 100% pozitiv, are acea latura intunecata. Batman este mult mai bine scris si are si raufacatori mai interesanti. Deci fara indoiala BATMAN este supereroul meu preferat :D
marius_burloiu pe 19 martie 2016 13:16
Batman este eroul preferat in filmu asta. Nu numai ca este un luptator veritabil, este si o personalitate aparte. In finalul filmului totusi cel mai probabil o sa vedem o alianta "dureros" de puternica care sa salveze situatia :D . go Batman though.
morphm pe 19 martie 2016 14:11
Superman pentru ca e un pol pozitiv, e punctul pe care te sprijini ca sa misti Pamantul!
Batman pentru ca e uman, si perfectionist in acelasi timp!
Imi plac amandoi, in moduri diferite... Au valente diferite. Pe zona lui, fiecare din ei imi place cel mai mult!

MerryLu pe 19 martie 2016 14:13
Batman. Iar daca ma intrebi de ce il ador e echivalentul intrebari de ce respir? Raspunsul este ca sa traiesc, ca sa fiu fericita. Batman e perfectiunea. Batman e BAtman.
Cristiop pe 19 martie 2016 15:43
Eroul meu preferat este Batman, deoarece are niste reguli temeinice de la care nu abdica niciodata. Copil traumatizat de moartea parintilor, decide sa se antreneze pentru a-i ajuta pe altii sa nu treaca prin ce a trecut el, si cu toate problemele create de dusmanii sai, el nu ucide, dar baga frica in aproape toti adversarii sai. Mi-a placut mult replica sa din Batman: Year one, cand i-a scos din masina fumeganda de politie pe cei doi "oameni ai legii" care erau corupti: Poate ca sunt gunoaie, dar si gunoaiele au familii..
Este foarte rational, un excelent tactician si stie a identifica slabiciunile altor eroi/raufacatori pentru a se lupta cu acestia.
Imi mai plac Superman, Flash, Dr Fate, Green Arrow si altii, iar eu sper ca in acest film sa se nasca prietenia dintre superman si batman, cea mai frumoasa din lumea eroilor de benzi desenate.

stefan_cojocariu pe 19 martie 2016 15:52
Batman eroul intunericului, cel ce apare in negura nopti pentru a snopi raul. Muritor capabil sa depaseasca conditia de om si a atinge perfectiunea.
crawlerp pe 19 martie 2016 15:58
indubitabil Lex Luthor este favoritul meu! nici în acest film şi nici în altul nu ar exista versus-ul din Batman vs. Superman; unii ar pretinde că Lex e minuscul şi că nu reprezintă un erou în accepţiunea generală; dar, pentru că Lex este în stare să provoace un versus (şi, din câte am citit, tot el şi distruge versus-ul prin revive-ul lui Doomsday); fără Lex, nici Superman, nici Batman nu ar avea motive să fie eroi; so, Lex rulz!
maximus_crew pe 19 martie 2016 16:04
Chuck Norris s-a batut cu Superman.
Nu se stie cine a castigat, dar pierzatorul a trebuit sa poarte chilotii pe deasupra pantalonilor. Asta ca o gluma de inceput.
Personajul meu favorit din acest film e Superman. Pai, este primul super-erou care poarta chilotii peste pantaloni, poate zbura (multi altii n-o fac), are super-puteri din nastere (fara tehnologie, muscaturi de paianjen sau teste de laborator) si e pe cont propriu (fara X-Men, Robini sau alti super-eroi).
Chiar daca n-ati trait in anul 1932, momentul in care Superman si-a facut aparitia, cred ca sunteti constienti de faptul ca e cel mai tare, nu? E singurul care isi pastreaza identitatea atat în viata de super-erou cat şi în cea civila fara sa-şi puna vre-o punga sau masca pe fata cum o fac majoritatea eroilor in momentul in care actioneaza. Este la fel de pamantean ca fiecare dintre noi, atat ca are super-puteri si reactioneaza ciudat la kriptonita, slabindu-i puterile.
Totodata, S-ul specific de pe piept este o inventie geniala la care Batman inca tanjeste, iar pelerina lui roşie este roşie. Superman este un erou pentru care s-au facut cozi kilometrice in momentul in care era erou de benzi desenate, personaj principal intr-un film sau cand se dadeau desene animate la cinematograf.

Cristi.bunesc pe 19 martie 2016 18:21
Superman.
GandalfTheWhite. pe 19 martie 2016 19:07
Batman pentru ca are indrazneala de a isi infrunta un adversar numit "Man of Steel". Se observa din trailer-ul oficial publicat aici pe cinemagia cum Superman atinge masina lui Batman cu piciorul si o cam distruge. Sunt curios daca armura de pe Batman rezista dar si ce arme cu kryptonite are Batman. Presupun ca manusile sau chiar armura contine un strat de kryptonita pentru a nu sta in raza lui? Ramane de vazut.
Razvy20 pe 19 martie 2016 19:40
Batman e preferatul meu. De ce? Pentru ca este OM si cu toate acestea se lupta de la egal la egal cu Super-omul venit din alt univers. E drept, e ajutat de un costum, o masina si alte chestii dar totusi sa infrunti un invincibil, chiar si cu o slabiciune la criptonita...trebuie sa ai, cum se spune, cojones. De asta Batman is the man. :D
zgrv pe 19 martie 2016 20:08
Eu va zic care e eroul meu preferat, dar vreau invitatiile valabile in Cluj Napoca. Imi dati? Altfel nu va zic! :P
xLouana pe 19 martie 2016 21:45
Batman. Un super om a cărei super putere sunt banii. Spre deosebire de alți oameni bogați care vor să devină și mai bogați el își folosește super puterea pentru a ajuta și salva lumea. Un erou adevărat, cotidian ce își depășește constant limitele în lupta pentru omenire.
AlexGo0d pe 19 martie 2016 22:02
Pesonajul meu preferat... Spiderman, pentru ca toata lumea se asteapta sa castige concursul spunand un erou din acest film. :)
serban.alexs pe 19 martie 2016 22:29
I'm Batman! (deep scary voice :))
AndreyuTM pe 19 martie 2016 22:39
Superman, clar :D Poate sa zboare. Batman mi s-a parut mai mereu un personaj mai defaimat. Toate peliculele anterioare l-au plasat intr-un peisaj sumbru, ba mai mult, l-a batut cat women :))
In schimb, Superman a fost mereu vazut ca un personaj pozitiv: Venea de pe alta planeta, zbura, si-a invins in final slabiciunea fata de Kryptonita.
Cu toate acestea, Dawn of Justice pare sa inverseze putin lumina in care sunt cei doi plasati, facand din Superman un fel de "villain character".

Oricum, se anunta un film bun, cu efecte reusite :D

balana pe 19 martie 2016 23:20
Superman este eroul meu preferat.
De ce? Pentru ca Superman este mult mai puternic decat Batman deoarece el fiind de pe alta planeta il putem numi chiar extraterestru,cu toate abilitatile sale ii invinge destul de usor pe cei rai,pe cand Batman este doar un bogatas care se foloseste de tehnologie in lupta sa cu infractorii.

TudoracheMihai pe 20 martie 2016 07:48
Il prefer pe Batman deoarece mi-a aratat ca nu este necesar sa ai super puteri pentru a fi cel mai puternic erou. Bazandu-se pe inteligenta, forta fizica si ingeniozitate a demonstrat de-a lungul timpului ca poate face fata oricarui personaj negativ si este pregatit sa-si sacrifice propia sa viata pentru a-si proteja orasul.
Este singurul om in masura sa-i tina piept lui Superman si nu numai. Cunoaste punctele slabe ale celorlalti super eroi si este pregatit sa faca ceea ce trebuie in cazul in care unul din ei o ia pe cai gresite.
De abia astept sa vad cum va fi interpretat de Ben Aflek si ce aduce nou noul film

Anubys pe 20 martie 2016 10:06
Eroul meu preferat este Batman deoarece acesta detine puteri omenesti si nu supranaturale spre deosebire de altii. A facut un efort considerabil sa ajunga ce este. Este cel mai bun strateg si isi foloseste abilitatile de detectiv, stiinta si tehnologia, averea, puterea fizica, abilitatile in artele martiale si vointa. Apreciez ca nu isi arata adevarata identitate si detine multe vehicule facute dupa sau plac.
Shadow2011 pe 20 martie 2016 11:25
Batman, pentru ca in ciuda lipsei superputerilor, reuseste, folosindu-si mintea si resursele pe care le are la dispozitia sa, sa isi infrunte adversarii cu succes, si atunci cand da situatia pare fara scapare, persevereaza pentru a trece peste obstacol.
arghiredaniela pe 20 martie 2016 11:26
SUPERMAN : ,, pentru ca este singurul erou care poate zbura "
arina pe 20 martie 2016 12:35
Fara indoiala, Batman este eroul meu favorit, inca din copilarie. De ce ? Pentru ca putea sa procedeze asa cum ar fi procedat multi copii "crescuti in puf", dintr-o familie bogata, asa cum a crescut Bruce Wayne si sa se rezume doar la traiul de copil de bani gata, care in ciuda traumei suferite dupa moartea parintilor sai, trece peste acest lucru si ramane toata viata un om de afaceri snob, preocupat doar de colectia de masini, femei si vacante exotice. In schimbul tuturor acestor lucruri, Bruce Wayne a considerat socul suferit in urma mortii parintilor lui ca pe un "wake up call" (asa consider eu) si dupa framantarile specifice varstei, dupa ce a reusit sa isi infrante propriile temeri (de exemplu, liliecii) a hotarat sa devina un justitiar si sa le ofere dreptate celor din orasul lui. Batman a fost foarte bine educat de parintii sai pana la moartea lor, sa fie un om integru si cu picioarele pe pamant, acest lucru vazandu-se mai tarziu. Batman este eroul meu preferat pentru ca nu a dat inapoi si mereu a vrut sa le arate celor din Gotham ca pot fi cu adevarat pedepsiti cei care vor raul locuitorilor si orasului in sine. Stia foarte bine ca neavand puteri supraomenesti, nu putea sa faca fata unor raufacatori mult mai puternici decat el, si cu toate acestea mereu a fost cu un pas inaintea lor, reusind sa ii doboare cu ajutorul tehnologiei avansate de care dispunea (ajutat fiind de Lucius Fox si de Alfred) si nu s-a dat batut nici cand se parea ca in sfarsit cineva ii venise de hac (cum a fost cu Bane). Fiind 100% om si avand 200% vointa, Batman a fost, este si va ramane pentru mine supereroul meu favorit. :)
Tweeknax pe 20 martie 2016 18:19
Batman este eroul meu preferat de cand sunt mic datorita inteligentei si aspectului dark.
rob1cul pe 20 martie 2016 18:23
Circula o poza pe internet in anii astia, Batman il plezneste pe Robin, iar mesajul alaturat era: PENTRU CA BATMAN! :))
sa_suarez_gaming pe 20 martie 2016 19:41
Eroul meu preferat este Batman, pentru că este cel mai mare Detectiv care rezolvă cazurile la timp, găsește întotdeauna soluțiile necesare pentru rezolvarea oricărui fel de caz.
florian_corneliu pe 20 martie 2016 22:50
Superman!! eroul copilariei din vremurile ceausito-comuniste iar fasciculele laserele din ochi erau de domeniul imposibilului nemaivazut.
danila_ovidiu pe 21 martie 2016 09:11
Superman este un erou preferat pentru mai toti copiii si aldutii. Este un erou care te faci sa vrei sa fii ca el. E un erou destul de simplu, nu e la fel de complex ca si batman dar cu o putere mult superioara fata de batman fara a avea nevoie de anumite gageturi spre deosebire de batman.
cioar_maria pe 21 martie 2016 10:55
Batman este eroul meu preferat pentru ca reuseste sa depaseasca barierele fizice si ajunge sa capteze atentia prin puterea mintii. Mi-as dori sa redevenim copii si sa privim minunata serie Batman la televizor.
marius_burlacu pe 21 martie 2016 11:57
Wonder Woman deoarece cred ca este extrem de atragatoare in acel costum cu care este imbracata
mihaidanielc pe 21 martie 2016 12:38
Cu siguranta BatMan pentru ca este OM, pamantean, nu alien.
Pentru ca el este science, nu fiction.
Ne ragasim mai usor in el ca simbol in lupta pentru dreptate, este uman si sangereaza atat fizic cat mai ales spiritual atunci cand nedreptatile se produc, nu conteaza ca este milionar sau miliardar, el nu s-a retras in turnul de fildes, pe o insula pustie ori intr-o pestera, el ia atitudine si se confrunta cu Raul si chiar daca e muritor nu renunta la lupta chiar si cu pretul propriei eternitati. Abia astept lupta epica dintre cei doi, dar voi fi mereu in BatMan team.

mihaidanielc pe 21 martie 2016 12:52
Fie ca Zorii Dreptatii sa Triumfe! Power to the Good People!
andrei_suny pe 21 martie 2016 13:33
Batman fara nici o indoiala. Batman nu a facut niciodata abuz de putere ,nu se vede neinvincibil, a facut mereu ceea ce a trebuit pentru Gothem, ce a cerut justitia, chiar daca asta era impotriva intereselor si dorintelor sale personale. Pe de alta parte , Superman pare a, nu pare a fi pregatit pentru puterea pe care o are , pare sa il corupa. Toata veneratia asupra sa si impresia ca este un zeu chiar il fac sa se simta ca unul si sa uite din vedere esentialul. Apararea comunitatii. Pe cand pentru Bruce Wayne asta e motivul pentru care a devenit Batman.
Lucian-Stefan pe 21 martie 2016 17:04
Cand zorii zilei incep s-apuna
Iar pe cerul noptii cade
O emblema fara nume
Al sau cuvant iti sta pe limba
Pana strigi in gura mare
Favoritul tau in lupta

Ca un om normal ce este
Crescut si sprijinit printr-o poveste
Te indeamnat’n realitatea lui bizara
Pentru a-i capata forta reala
Ce in minte sta chiar totul
Iar in rest poate chiar si norocul

Dar ce-i drept pregatit el este
Sa-si infrunte adversarul
Cand justitia nu poate
Este chemat sa faca dreptate

Lucian-Stefan pe 21 martie 2016 17:22
*Te-a îndemnat în realitatea lui bizara
AndraJianu pe 21 martie 2016 19:47
Cand pe cer ii apare simbolul,
Cu batmobilul vine sa te salveze
El mereu va fi eroul
Gotham nu poate sa il abandoneze.

El, cel care vine din intuneric,
Devenind din ce in ce mai puternic
In 2016 il bate pe Superman
Nu mai e doar un desen!
Batman,eroul meu preferat el e
Chiar daca nu are nicio superputere.

Incredere il Ben Affleck nimeni nu are
Oare cine l-a admis ?
Christian Bale a fost mult prea tare
Batman v Superman: Dawn of Justice
Toti speram ca nu o sa fie prost,
No hate! Suntem in post!

Doua zile mi-a luat sa scriu poezia asta:))

tiberiu_gabriel pe 22 martie 2016 00:36
Ben Affleck este cel mai tare Batman , si asta iti spune cineva care a vazut acum 2 zile filmul pe baza de invitatie