Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Mar 2010, 15:05   #61
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Ppl, are you on crack??? A FOST ORIBIL!!! De cand e Alice in Wonderland heroic fantasy???? La sfarsit aveam impresia ca ma uit la Narnia O_O
Lewis Carroll se rasuceste in mormant saracu. Really, e atat de departe de spiritul cartii si va distorsonia pentru totdeauna perceptia copiilor asupra ei. Nu mi se pare normal sa faci asa ceva unui clasic al literaturii pentru copii. Disney mi se par din ce in ce mai scarbosi.

Originally Posted by teh_chix0r:

Ca şi în cartea lui Carroll, ne întâlnim cu o Alice plictisită de lumea blazată, convenţională şi lipsită de imaginaţie, care de data asta creează şi presiuni asupra ei (aici mi s-a părut superb modul în care e surprinsă lumea engleză distinsă a epocii dinainte de intrarea în gaura iepurelui.)
Ideea e ca in carte, lumea engleza distinsa a epocii e surprinsa dupa ce cade down the rabbit hole

Last edited by miercuri : 08 Mar 2010 at 15:09.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 16:26   #62
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by teh_chix0r:
Who gives a crap about kids' perception about the book? Cartea lui Carroll m-a fascinat la vremea ei, la fel şi ecranizările anterioare celei a lui Burton, care urmează fidel firul poveştii (jocul păpuşăresc din '99 al lui Willing mi s-a părut chiar fain).
Acum era de aşteptat ca varianta lui Burton să aibă iz de Alice McGee, cu sânge de dragon şi decapitări.
Alice in Wonderland este o carte la originile ei bizară, care, în ecranizări curajoase, merge jonglată, distorsionată, întoarsă şi răsîntoarsă, în condiţiile în care cartea oferă multe. Burton a încercat o reinvenţie a Wonderland-ului, reuşind, zic eu, să păstreze din bizareria halucinantă a poveştii şi fiorul aparte al locului.
Personal, încerc să întrevăd o conciliere între Disney şi Burton, fiindcă mi se pare neadevărat a spune că ceea ce a decurs din colaborarea asta e un fiasco total.
E drept că Disney e destinat copiilor, pe când Burton nu chiar... poate aici s-o fi declanşat declicul.
Astea fiind spuse, mie mi-a plăcut varianta propusă de Burton, ce e drept, cu Disney la dreapta tatălui.
Absurdul din carte e construit pe silogisme false, Carroll a fost matematician si logician si toata 'magia' lui e bazata pe contrazicerea legilor fizicii intr-un mod extrem de creativ. Asta e spiritul cartii. Dar se pare ca toata lumea crede ca daca e absurd inseamna ca nu are nici o noima, punem totul la gramada si mai adaugam un quest pe deasupra. Am exagerat un pic cand am spus ca e oribil, nu e oribil, dar in orice caz m-a dezamagit destul de tare.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 12:36   #63
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by SoX:
Daca tot veni vorba, in cazul filmelor adaptate si alaptate dupa un roman, cum ar fi mai indicat: a se citi romanul inainte de a se viziona filmul sau viceversa?

Eu una prefer mult mai mult sa citesc cartea si apoi sa vad filmul ca sa-mi las imaginatia sa-si faca de cap.

on:
Mai sunt cateva ore si vad si eu filmul la imax. sunt sigura de acum ca o sa imi placa + am un chef de cinema de zile mari + J.Depp
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2010, 19:21   #64
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
un film care m-a fascinat cat de prost poate fi dar sa imi ia banii sa il vad la imax
nu are nimic 3d si pariez ca pur si simplu l-au gonflat de pe 35mm pe 70mm(adica standardul imax).
Povestea e atat de proasta incat am cascat de vreo 30 de ori pe la sfarsit, iar o fetita de langa mine care era cu tatal ei s-a dus la toaleta pe la sfarsit, si nu a pierdut nimic in cele 20 de minute cat a lipsit.
Pe la jumatatea filmului cand incepeam sa realizez ca am investit o groaza de bani in aceasta prostie mi-am adus aminte ca era un ou pe un perete in Alice. Ei bine unde e oul? ca nu era in poveste, in schimb erau o groaza de "chestii" care nu aveau ce cauta acolo. O pisica gigant care omora pe-acolo tot ce misca, gen pantera din avatar, un dragon imens care nu eram sigur care e... pentru ca pe langa dragon mai e si o pasare mare... care de fapt nu e dragon dar si aia e rea... mai e si un cavaler chior care te astepti sa fie pisica aia imensa pentru ca un soarece?!?! ii scoate un ochi la un moment dat. Felul in care ma exprim descrie perfect haosul acestui film.
Si l-a sfarsit ! ATENTIE SPOILER ... daca se poate spoila o aberatie... se bat toti pe o tabla de sah?! si ai impresia ca se potriveste pentru ca sunt carti de joc... dar ai impresia ca totusi nu se potriveste nimic in film... si alice se transforma intr-o ioana d'arc care se bate cu un dragon imens, care pana la urma iti dai seama ca e diferit de pasarea mare care era si ea rea..., si il omoara , de ce , nu stiu... si cand toata lumea e fericita si crezi ca dragonul se ridica, fara cap si te sperii, filmul se termina si dragonul ramane mort si ingropat acolo iar Johnny Depp danseaza un dans penibil asa cum a fost tot filmul.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 12:01   #65
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
...

Filmul nu mi s-a parut atat de aberant cum il descriu majoritatea , ba chiar a reusit sa ma impresioneze ! Universul, tipic Burtonian, este principalul factor ce mi-a creat o impresie buna despre acesta , decorul reusind sa-mi fure nenumarate priviri , pe langa actiunea in sine.
Un singur lucru nu ar fi trebuit implementat : Dansul palarierului , a stricat tot , iar Depp a ales sa interpreteze un rol , zic eu , banal !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 12:26   #66
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
mie mi-a placut mi-a adus aminte de copilarie si am degustat modul in care a fost facut filmul (decor, actori etc). povestea intr-adevar putea sa fie mai complexa, dar nu m-a deranjat deloc atat cat a fost.

rc-st. se vede din descrierea ta ca nu esti genul de om care sa aprecieze astfel de filme asa ca nici nu stiu de ce te-ai omorat sa il vezi trebuie sa ai un pic d nebunie

Last edited by copila_satanista : 12 Mar 2010 at 12:35.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2010, 23:18   #67
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Ca si imagine, se ridica la cele mai inalte standarde... A imbracat perfect dorintele mele interioare ! Dar scenariul si in special finalul .... mi s-au parut fara substanta ! Tern pe alocuri, lipsit de energie si emotie, previzibil... noroc cu J.D. care are un farmec aparte ! Nu recomand, sincer...
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2010, 19:38   #68
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
O sa merg sa-l vad pentru ca mi-a placut tare mult cartea cand eram mai micuta si doi imi plac filmele facute sau produse de Tim Burton.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2010, 17:18   #69
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
am dat 50 lei sa il vad la imax
singurul lucru 3d imax care l-am vazut a fost trailerul de la Tron, care m-a uimit si am sa ma duc sa il vad cand se lanseaza si genericul Disney, in rest filmul a fost 2d.
Nu inteleg de ce unii spun ca nu stiu sa apreciez astfel de filme... ce inseamna "astfel de filme"?! Filme proaste , sau cum? Tim Burton cred ca a fost un simplu slujbas la acest proiect. Mi-e greu sa cred ca este acelasi om care a facut Batman Return. Poate "astfel de filme" inseamna filme care incearca sa il copieze pe David Lynch si nu reusesc... sau ce?
Eu cred ca de vina a fost scenariul, scris de o tipa de la disney care nu a scris niciodata un scenariu de lung metraj. Cica ar fi scris parti din Mulan... si parti din Lion King. Asta e primul ei scenariu solo - BIG mistake... au investit 230 de milioane de dolari intr-o bataie de joc la adresa autorului cartii Alice in Tara Minunilor. Ca sa nu mai zic ca Alice e ditamai galiganca. Era o fetita cu tatal ei langa mine.
"Tati, unde e Alice?"
"Asta e Alice?"
"Asta?! De ce?"
"A crescut... "
Parea foarte dezamagita.
Macar daca a ales o Alice adulta de ce nu a mers mai departe? Alice isi gaseste perechea ... un print ceva... Credeam ca o sa fie printul ala cu plasturele pe ochii dar era prea lungan... apoi ma gandeam ca poate e palarierul... dar Johnny Depp era totusi cam batran. La sfarsit am aflat ca Alice nu are nevoie de nimeni. Se face femeie de afaceri in China?! Adica morala acestui film pentru fetite de 7 ani este ca nu o sa se marite ci o sa se faca femei de afaceri?! Ok, grozav mesaj pentru tanara generatie.
Depp nu a fost decat un alt angajat. Nu a putut sa faca nimic. Juca singur, in fata unui ecran verde de cele mai multe ori, iar decupajul era atat de strict din cauza efectelor speciale incat nu a putut nici macar sa se miste 2 cm mai la dreapta sau mai la stanga.
In plus, acest film contrazice cartea. In carte taramul minunilor este condus de regina rosie si garzile ei sunt niste carti de joc.
Acest univers este in echilibru pana la venirea lui Alice care disturba echilibrul. Totusi, la sfarsit, Alice pleaca din acest taram iar echilibrul este restabilit. Regina este in continuare regina, cartile de joc sunt garzile ei.
In film, universul minunilor este condus de regina rosie. Garzile ei sunt niste jumatate roboti, jumatate carti de joc. De fapt, nu sunt nici carti de joc, nici roboti sau ostasi in armuri, sunt un compromis jalnic. Apoi Alice vine si deranjeaza acest echilibru killarind un mare dragon, care nu era in carte, se pare ca era in ALTA carte, de cealalta parte a oglinzii..., si stabileste o noua ordine : cartile de joc sunt inlaturate, si in locul reginei rosii este pusa o regina alba, care nu stiu de unde a aparut si oricum juca infect.
Astfel, odata cu venirea lui Alice pe taramul minunilor, se produce un haos, o catastrofa si tot taramul este preschimbat definitiv, si va ramane asa si dupa plecarea lui Alice din acest taram de basm. Ceea ce e un sacrilegiu.
Adica acesti smecheri care au facut filmul vor sa reinventeze Taramul Minunilor. Nu mai este nici un ou pe zid, nu mai sunt carti de joc, nu mai este regina rosie. Singurul lucru care ramane este titlul Alice in tara minunilor.
Asa pot sa iau si eu Scrisoarea pierduta si sa schimb toata piesa. Catavencu este ales deputat, se duce la Bucuresti, o seduce si pe Zoe, Trahanache se sinucide si ii pun titlul "Scrisoarea pierduta".
Pai e frumos, sau e bataie de joc in cel mai cras mod cu putinta.
Disney don't suck. Cei care "suck" sunt smecherii care au ajuns directori la Disney si isi bat joc de acel gigant al animatiei.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2010, 15:38   #70
Horhew
Novice
 
Horhew
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 7
Am fost si eu la Alice. Mi s-a parut ok, desi nu consider ca e printre cele mai bune filme ale lui Burton. Am avut momente in care ma incerca o senzatie de plictiseala, desi per total e un film care te tine interesat: decorurile si directia artistica sunt de cel mai inalt nivel (din punctul asta de vedere este un film de Oscar fara indoiala, daca ar fi concurat anul asta nu m-as fi mirat sa castige), iar modificarile narative, in cea mai mare parte a lor, mi s-au parut interesante. Personajele sunt vii si foarte personale, cu siguranta de tinut minte, iar lui Depp i-a iesit un rol fantastic. Sincer sa fiu, ma asteptam sa vad un Jack Sparrow in costum de palarier, dar excentricitatea si nebunia palarierului n-au nimic in comun cu cele ale vestitului pirat. Jos palaria in fata lui Depp.

Asta nu e primul Alice, mai sunt vreo 20 de Alice-uri, asa ca in mod sigur exista ceva si pentru cei care prefera ecranizarile fidele povestii originale. Mi se rupe cand aud ca "nu s-a respectat povestea" sau ca vai de mine, ce dezamagiti vor fi copilasii care vor vedea filmul. Asta nu e un film facut pentru copii, desi scrie pe el Disney si alea-alea.

In concluzie as zice ca merita vazut. Are problemele lui, mai ales spre final, dar per total sunt destule lucruri bune care sa-l recomande.
7.5/10
Horhew is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2010, 17:04   #71
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Nu s-a plans nimeni ca nu au respectat povestea, avand in vedere ca se stia de la inceput ca se vrea o continuare a intamplarilor din carti. Eu m-am plans ca nu au respectat spiritul/stilul lui Carroll si l-au transformat in ceva total ne-Wonderlandian.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 07:20   #72
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
am fost la mall la filmul an bisect - cu buget de 11 ori mai mic decat alice
erau afise imense cu alice peste tot si am auzit oameni care spuneau, uau , am vazut alice, e bun...
cred ca daca s-ar fi investit atata reclama in filmul an bisect ar fi fost mult mai profitabil.
vad ca alice are profit 450 de milioane... pardon, incasari. Ceea ce inseamna ca se scad vreo 230 milioane bugetul = 220 milioane - 75% care raman la cinema = 55 milioane profit , cam slabut
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 12:21   #73
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
rc-st, nu cred ca ai calculat tocmai corect, dar ce mai conteaza?!!??!
mai baga fise!
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 17:37   #74
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
ce vreau sa spun este ca la ora actuala alice are profit jalnic
au investi 220 milioane dolari - bani blocati timp de 2-3 ani, si au profit de 50 milioane sau chiar mai putin. In lumea filmului aceasta suma este foarte mica - reprezinta cam 25% profit iar la filme profitul se invarte pe la 75% in mod normal.
exista filme care au profit 10.000%
avatar a avut profit de vreo 200% cred
foarte mult se poate castiga insa din produsele inspirate din film , jucarii, etc. Alice nu cred ca o sa castige de aici, nici avatar.
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 17:41   #75
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
am inteles ce vrei sa spui, dar cred ca ori tu ori eu ori amandoi suntem prost informati.... eu stiam ca ponderea este undeva la 50%-50%. atunci este deja profitabil. daca gresesc, va rog sa ma corectati.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 19:21   #76
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
rc-st. aberezi, din toate punctele de vedere.Nu am timp acum sa disec pe indelete mesajele tale. Am incetat in a te mai lua in serios din momentul in care ai spus ca sunt o groaza de chestii ce nu aveau ce cauta in film. In afara de Red Queen,care e o combinatie de 2 personaje, toti sunt din universul lui Carroll asa cum el le-a scris...pisica aia pantera, dragonul,pasarea...dupa vorbele tale.

Quote:
Adica morala acestui film pentru fetite de 7 ani este ca nu o sa se marite ci o sa se faca femei de afaceri?! Ok, grozav mesaj pentru tanara generatie.

Dude, de ce crezi ca fiecare fata ar trebui sa aiba ca scop suprem maritatul? Morala e chiar buna, desi un pic fortata - nu ai nevoie de un barbat ca sa iti croiesti propriul drum in viata. C'mon, daca se cupla cu Mad Hatter-ul era chiar siropos,bleah!! Nu-mi vine sa cred ca te-ai gandit la asa ceva.

Cat despre incasari, o sa ajunga undeva aproape de 600 mil $ worldwide, dar e deja un succes total. Gandeste-te ca mai ies zeci,sute de milioane si din merchandising: Hot Topic, DVDs, etc etc.

Nici eu nu am ce comenta referitor la poveste...au facut atat cat le-a stat in putiinta. Nu stiu de unde atata critica legata de poveste, de parca Lewis Carroll a fost cine stie ce scriitor profund. Ei au avut un punct de plecare, in timp ce Avatar putea merge cu povestea in ce directie vroia Jim, isi putea lua libertati infinite. Foarte multa lume le aseamana din punctul asta de vedere, dar aici Alice chiar are o scuza. Mie mi-a placut in mod special folosirea unor cuvinte tipice din 'vocabularul' lui Carroll, gen frabjous, muchness,fairfarren si incluziunea ghicitorilor Palarierului ("Why is a raven like a writing desk?"), precum si toata partea cu omoratul timpului, chiar mi-a dat o senzatie de deja-vu.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 15:00   #77
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by buticut:
Nu stiu de unde atata critica legata de poveste, de parca Lewis Carroll a fost cine stie ce scriitor profund.

A scrie carti bune pentru copii nu e ceva la indemana oricui, iar Alice e un fel de biblie a cartilor pentru copii si recitita la o varsta mai coapta e cu totul alta carte. Carroll; pe langa faptul ca tot ce a scris (si repet ca nu era de profesie numai scriitor, era matematician si logician, inventator) a fost pentru amuzamentul si incantarea fetitlor unor prieteni de-ai lui; a reusit sa pariodeze subtil moravuri victoriene. La sfarsitul secolului 19 societatea victoriana era intr-un fel de declin, ceea ce a dus indepartarea de traditia realista. Procedee lui Carroll sunt insa extrem de clare, dar scenarista din Alice le-a ratat cu totul. Cred ca ma repet, cam tot absurdul lui Carroll are la baza negarea legilor fizicii intr-un mod logic, nu e nimic intamplator in fantasticul lui - iar multe elemente de aici o sa reapara in literatura absurda a secolului 20. So don't dismiss him like that. It's Disney's fault ca toata lumea crede ca Alice e de fapt o aberatie puerila.

Last edited by miercuri : 20 Mar 2010 at 15:05.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 16:32   #78
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by miercuri:
pe langa faptul ca tot ce a scris (si repet ca nu era de profesie numai scriitor, era matematician si logician, inventator) a fost pentru amuzamentul si incantarea fetitlor unor prieteni de-ai lui;
Umbla zvonul ca era si pedofil. E un zvon, din cauza unor poze nu tocmai conventionale cu fetitele alea, si pentru ca nu prea a avut treaba cu femeile.
Eu nu am fost atat de atras, nici de carte, nici de ecranizari. In genere, baietii simpatizeaza mai greu aceasta poveste; e si de inteles, la varste mai fragede, fetele sunt inamicul.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 16:48   #79
rc-st.
Senior
 
rc-st.
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 91
profit are alice dar nu cine stie
si nu o sa cumpere nimeni jucarii cu alice pt ca nu e film pentru copii e film pt adulti cretini care nu au curajul sa spuna ca un film e prost atunci cand e prost pentru ca nu vor sa iasa din sistemul de oi fara minte duse la taiere
rc-st. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 16:59   #80
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu am cumparat un sticker album cu Alice pentru sor-mea de 5 ani, am introdus 4 lire in contul celor de la Disney.

@marius - da, sunt pareri impartite in privinta asta, dar daca e sa ne limitam la ceea ce e sigur, nu prea au cum umbreasca valoarea cartile, Alice e a world classic.

Last edited by miercuri : 20 Mar 2010 at 17:04.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells