Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Feb 2013, 17:51   #21
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pai ceva nou n-o sa vezi la Tarantino.Am realizat ca a fost un one trick pony de la bun inceput si pastiche-urile pe care le face ori iti plac,ori nu-ti plac.
Fiindca stie si el ca n-o sa-i mearga la nesfarsit cu genul asta de filme,e normal sa se gandeasca la o retragere in viitorul apropiat cat mai are reputatia intacta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2013, 22:56   #22
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Si eu cred ca asta e motivul pentru care vorbeste despre retragere dar atat timp cat creaza personaje interesante eu cred ca o sa ii mai mearga. In primul rand pentru ca ceilalti nu au personaje sau dialoguri la fel de interesante ca el si simti nevoia de o gura de aer din cand in cand.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2013, 23:10   #23
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Am vazut si eu in seara asta Django Unchained si sunt un pic nedumerit. Adica, contrar curentului general mie mi-a parut, dupa Jackie Brown, cel mai slab Tarantino. Cumva pe palier cu Inglorious B, ale carui reprize de ironie si mistocareala in doze mult mai mari, il plaseaza clar peste.

Probabil toata lumea s-a obisnuit sa aplaude fiecare reprezentatie tarantineza, temandu-se de contrariu, pentru a nu fi pus la zid si acuzat de lipsa de umor/ inteligenta/ cultura. Sau, cel mai probabil, tuturor le-au fost luati ochii de punctul terminus al climaxului, dining-room-ul din Candyland, uitand pur si simplu de o prima jumatate de film nu slaba, foarte slaba.

Sincer, mai uit la nota de pe Imdb si singura explicatie plauzibila e data de numele din casuta regizorului, nume ce a pus cel putin un punct acolo. Iar vorbind de regizor, filmul asta se identifica intr-o oarecare masura cu aparitia lui in film, gras, obosit, blazat, lipsit de stralucire si inspiratie. Destul de departe de (pe rand sau impreuna) substanta, subtilitatea, poezia, emotia, inteligenta, umorul ce respira prin toti porii filmelor lui.

Altfel, coloana sonora este la inaltime, Di Caprio face un rol fabulos (in momentul asta cred ca este rolul carierei de pana acum) Samuel Jackson fiind si el o incantare. Walz, care cumva reinterpreteaza partitura din IB nu-i rau, dar liniar.
Hm, poate ca asteptarile mele erau mult prea mari...
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2013, 00:04   #24
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by razvan-gabriel:
mie mi-a parut, dupa Jackie Brown, cel mai slab Tarantino.

De Death Proof ai uitat? Jackie Brown e printre cele mai bune ale lui.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2013, 21:51   #25
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Jackie Brown e în opinia mea cel mai bun film făcut de Tarantino după Pulp Fiction. Undeva între Pulp și Reservoir Dogs.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2013, 22:10   #26
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Nu stiu cand, cum si prin ce poate fi un film precum J. Brown peste Kill Bill si peste unul dintre P. Fiction si R. Dogs (e intre ele, deci peste unul )
Asta admitand ca-i chestiune de gust sa spui ca-i peste Inglorious B & D. Unchained.

Si da, omisesem D. Proof.
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells