Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Sep 2012, 17:42   #101
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
http://www.rickey.org/prometheus-10-...-scenes-video/

Damn, there are some really good scenes.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 17:00   #102
florin.dragostin
Novice
 
florin.dragostin
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Un film bine realizat care te lasa cu ochii in ceata!
florin.dragostin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2012, 21:30   #103
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Originally Posted by danonino:
http://www.rickey.org/prometheus-10-...-scenes-video/

Damn, there are some really good scenes.


Nu mai este nimic. Sau te refereai la singura poza de acolo... exista 10 min deleted scenes?


-------

Elizabeth Shaw

Last edited by Aeryn_Sun : 18 Sep 2012 at 14:24.
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2012, 23:33   #104
Mr.Flush
Novice
 
Mr.Flush
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
prea multe asemanari cu Alien, la inceput promitea , la final dezamagire...
printre SF-urile scoase anul asta parca, parca Luc Beson a facut ceva mai de "asa mai vii de acasa" cu Lockout care a fost destul de ok
Mr.Flush is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2012, 22:38   #105
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Originally Posted by Mr.Flush:
prea multe asemanari cu Alien, la inceput promitea , la final dezamagire...
printre SF-urile scoase anul asta parca, parca Luc Beson a facut ceva mai de "asa mai vii de acasa" cu Lockout care a fost destul de ok

Ai citit macar tot threadul? nici macar nu stii ce ai vazut! auzi la el, prea multe asemanari cu Alien.
"A prequel is a literary, dramatic, or filmic work whose story precedes that of a previous work, by focusing on events that occur before the original narrative." (wikipedia)

Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2012, 01:39   #106
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
http://www.youtube.com/watch?v=avXZV...&feature=g-u-u
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2012, 01:50   #107
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
L-am vazut si eu in sfarsit si cum am mai spus,ma asteptam sa vad un rehash din celelalte Alien-uri dar am fost usor suprins,insa nu in mod placut.
Povestea se vrea deep,ducandu-ne la radacinile rasei umane si aflarea creatorului dar din pacate scenariul lui Lindelof lasa de dorit pentru ca pune intrebarile dar uita sa dea si raspunsurile,sau macar sa dea de inteles anumite lucruri.Practic,omul se multumeste sa lase totul in vant ca si cum ii era lene sa mai scrie la scenariu si s-a dus sa se joace pe X-box.

Personajele nu sunt bine cizelate in afara de David,jucat de Fassbender excelent,care trebuie sa recunosc,a fost cel putin cu o clasa peste ceilalti(caracterizare si joc actoricesc).
Elizabeth Shaw e si ea o fata pierduta pe acolo care prea m-a facut sa simpatizez cu ea de-a lungul filmului,cum nu a reusit nici unul din personaje de altfel.
Noomi Rapace e o actrita competenta,cine a vazut-o in seria Millennium stie despre ce vorbesc,dar aici scenariul nu-i prea da mare lucru cu care sa lucreze.
E nedrept s-o compar cu Sigourney Weaver,pentru ca sunt doua personaje diferite dar chiar si asa a fost dezamagitor sa-i vad personajul irosit in halul asta,considerand ca ea ar trebui sa fie mai mult sau mai putin mostenitoarea lui Ripley.

Restul personajelor sunt de umplutura,dand coltul unul dupa altul,fara sa dam doi bani pe ei.
Scena cezarianei mi s-a parut destul de ridicola,chiar si cu un anumit suspension of disbelief,tinand cont de anul in care se petrece actiunea filmului(2093),tot e de rasul curcilor sa sari de pe "masa de operatie" cu ditamai incizia,care doar ce-a fost inchisa de parca nu patisei nimic,fara sangerari,fara nimic.
O alta dovada clara a scenariului subtire e scena in care Janek,impreuna cu ceilalti doi piloti se trezesc ca vor sa faca pe kamikaze dintr-o data si se pregatesc sa intre cu Prometheus in nava inginerilor de parca era o joaca.

Alt brain fart mi s-a parut intalnirea lui Weyland cu inginerul,care desi se vroia o specie cu mult superioara oamenilor,intra in modul de primata si ii suceste gatul lui David,fara sa zica nimic,doar ca sa-l vedem pe Fassbender fara cap ca deh,trebuia sa mai avem o trimitere la Bishop din Aliens.
La fel ca excesul de slow-mo care a explodat dupa Matrix,devenind un cliseu,pot spune ca scenele in care obiecte uriase cad peste personaje si acestea ies fara o zgarietura de sub ele e unul din cele mai dese clisee folosite si a devenit incredibil de enervant.Dupa impactul dintre cele doua nave,pamantul era ca un fel de loc de joaca de unde putea Shaw sa-si ia ce jucarie vroia ca sa poata sa supravietuiasca pentru partea a 2a.Cum a ajuns inginerul in nava de evacuare,n-o sa stim.Probabil l-a sunat pe Scotty din Star Trek si a reusit sa-l teleporteze acolo.

Din punct de vedere tehnic filmul e la inaltime,Ridley fiind intotdeauna un maestru la capitolul asta.
Coloana sonora pot sa zic ca a fost destul de mediocra,nereusind sa se sincronizeze cu decorurile excelent de macabre create dupa concepturile lui H.R.Giger si prin urmare,atmosfera nu prea s-a facut,totul parand cam gol pe dinauntru.
De-a lungul filmului ma tot gandeam unde am mai auzit anumite segmente din coloana sonora si am impresia ca a ciupit cate ceva din Close encounters of the third kind si E.T pentru ca suna prea cunoscut dar nu as baga 100% mana-n foc.

Una peste alta,Prometheus e un sprit lungit cu prea multa apa care nu s-a ridicat la inaltimea asteptarilor mari si va fi lungit mai mult cu partea a 2a,sa mai mulga niste bani de la spectatorii frustrati care vor sa primeasca raspunsurile ce n-au fost date in filmul asta.

6/10 pentru anumite segmente interesante si efectele speciale.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 14 Oct 2012 at 13:26.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2012, 21:28   #108
inception_II
Novice
 
inception_II
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 16
Mi-a placut foarte mult filmul, nu la fel de mult ca primele 3 din serie, dar cu mult mai mult decat alien 4. Sa nu uitam ca se anunta o continuare si mai interesanta, unde probabil vom afla ADEVARUL. Sper sa iasa in mai putin de 4-5 ani, cu toate ca nu cred.
Per total a fost un film care l-am savurat mai bine decat celelalte blockbustere, poate decat batman sa-mi fi placut mai mult. Ma rog, nu zic ca e mai reusit decat celelalte filme, dar SUBIECTUL mi se pare , cel putin mie, mult mai interesant/serios.
inception_II is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2012, 07:23   #109
catalinpetrescu
Junior
 
catalinpetrescu
 
Join Date: Nov 2002
Location: Coruscant
Posts: 67
Send a message via ICQ to catalinpetrescu
Prometheus, vine dupa o lunga asteptare pentru unul ca mine agatat de universul Alien, inca de mic copil.
Filmul e facut pentru fani, FOX i-a pus pe primul loc, stiind cati bani i-a adus seria Alien in aftersale, asta in contrast cu faptul ca nu i-au interesat drepturile de autor din Star Wars cedandu-le gratuit lui George Lucas.
Prometheus vine cu multe raspunsuri si lasa mari promisiuni.
In concluzie : rewarding
__________________
"Guns blazing"

Last edited by catalinpetrescu : 24 Oct 2012 at 07:30.
catalinpetrescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2012, 21:41   #110
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Cred ca va fi nevoie de niste raspunsuri extrem de abile ca sa repare lipsa de logica de-a dreptul stresanta pentru mai tot ce se intampla in Prometheus... imi aduce aminte de ce am renuntat sa ma uit la LOST dupa vreo 5-6 episoade.
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2012, 19:17   #111
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Dezamagire totala.Bine macar ca Ridley Scott a avut inspiratia sa spuna ca nu este un prequel la "Alien" ci doar un film care intamplator are plasata actiunea in acelasi univers.Un talmes balmes total,poate totusi filmul ar fi fost salvat daca ar fi avut 5 6 ore.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2015, 10:59   #112
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Originally Posted by redmen:
poate totusi filmul ar fi fost salvat daca ar fi avut 5 6 ore.

5-6 ore ??? pai si pe noi cine ne mai salva din sala de cinema
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2017, 21:49   #113
mihnea_aspru95
Junior
 
mihnea_aspru95
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 30
Arrow Prometheus, also known as A L I E N: Engineers

Originally Posted by Hattifnatt:
Cred ca va fi nevoie de niste raspunsuri extrem de abile ca sa repare lipsa de logica de-a dreptul stresanta pentru mai tot ce se intampla in Prometheus... imi aduce aminte de ce am renuntat sa ma uit la LOST dupa vreo 5-6 episoade.

Screenwriter-ul, care l-a înlocuit pe Jon Spaihts a fost însuşi unul dintre creatorii serialului LOST, Damon Lindelof (momentan, el lucrează la un serial de succes (d.p.m.d.v.) - THE LEFTOVERS https://en.wikipedia.org/wiki/The_Leftovers_(TV_series) (acum este la sezonul trei şi ultimul. Este scris foarte bine, faţă de Lost: Naufragiaţii)).

Ăsta era scenariul original al lui Spaihts: http://www.joblo.com/scripts/Alien-E...EUS-SCRIPT.pdf (dacă eşti curios şi te interesează, dar totuşi, te avertizez are 118 pagini. Şi, clar mi se pare mai slab decât al lui Lindelof). Cum frate, BLACK SCARABS (în loc de Black Liquid a.k.a. Goo). Zici că dădeam de MUMIA "over and over again" . Pot spune, că doar cu titlul eram de acord - "A L I E N:
Engineers".

Şi cu siguranţa vom avea măcar răspunsul fundamental
Să vedem în mai, mult-aşteptatul A L I E N: Covenant (unde vom avea pe putin 3 tip-uri de alien). Apoi, Ridley ne-a mai confirmat (nu ştiu dacă ştii), încă două continuări după "Covenant". Ce să mai, I'm excited AF !!!
mihnea_aspru95 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2017, 14:40   #114
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Originally Posted by mihnea_aspru95:
Să vedem în mai, mult-aşteptatul A L I E N: Covenant (unde vom avea pe putin 3 tip-uri de alien). Apoi, Ridley ne-a mai confirmat (nu ştiu dacă ştii), încă două continuări după "Covenant". Ce să mai, I'm excited AF !!!

Am vazut filmul acum cateva zile, am fost foarte dezamagit.. Scenariul este foarte slab.
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells