Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Aug 2009, 14:52   #1
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
clasici uitati

as vrea, daca se poate, sa vorbim in threadul acesta de filmele clasice mai putin cunoscute sau uitate de generatia moderna, poate nepremiate sau mai putin premiate, dar care merita vizionate macar o data.
am revazut de curand doua filme care pt mine intra in aceasta categorie:
"operation petticoat", cu cary grant si tony curtis, o comedie usoara ce se petrece pe un submarin in timpul celui de-al doilea razboi mondial. nu este genul de film care sa trateze nimic cu seriozitate (e totusi comedie) si nici care sa iti puna neuronii la munca, dar mi-a placut.
al doilea film ar fi "murder by death", cu o distributie destul de interesanta. este o parodie f reusita din punctul meu de vedere a tuturor filmelor mistery/crime atat de populare in perioada respectiva.
cine mai are sugestii de mici "obscuritati" clasice ce merita o ora, doua din viata noastra?

Last edited by silent_one : 18 Aug 2009 at 11:47.
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2009, 21:29   #2
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Double Indemnity, un film noir excelent cu Barbara Stanwyck: 7 nominalizari la Oscar, dar niciun premiu...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 10:12   #3
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
Originally Posted by corinka:
Double Indemnity, un film noir excelent cu Barbara Stanwyck: 7 nominalizari la Oscar, dar niciun premiu...

l-am vazut, intr-adevar f bun filmul, pacat ca nu a fost premiat.
cu barbara stanwyck am mai vazut ceva filme, unele chiar reusite, dar din cate stiu, mai niciunul distins cu vreun premiu...
the lady eve, in care joaca si henry fonda...
ball of fire, cu gary cooper - o comedioara placuta pt un week end
si inca vreo trei ce nu merita vreo mentiune aparte
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 11:39   #4
Mateii
Junior
 
Mateii
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 62
The Third Man(1949) - un film noir, regizat de Carol Reed, cu Orson Welles in rol secundar. Excelent!
Mateii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 12:37   #5
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
Originally Posted by Mateii:
The Third Man(1949)

nu l-am vazut desi mi-am propus de nenumarate ori. l-am trecut (again) pe lista de vizionat cat mai curand posibil
tot in combinatia carol reed producer/ graham greene screenplay si roman am vazut "our man in havana" cu alec guinness. desi in film se pune un pic mai mult accent pe partea comica/ironica a situatiei decat in roman, unde satira la adresa paranoiei si absurditatii in sistemul de informatii englez este mult mai taioasa, filmul este f reusit, dar ... nici acesta nu a fost distins cu vreun un premiu notabil.
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 17:10   #6
silent_one
Senior
 
silent_one
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 122
si pentru ca l-am mentionat pe alec guinness... pentru cine apreciaza comedia neagra, este de vazut "kind hearts and coronets" . umorul este mai subtil si mai slow paced decat in 'arsenicul" lui capra (another milestone of black comedy), dar felul in care sirul de crime sunt povestite de personajul principal, cu o dezinvoltura si o naturalete de parca omoratul rudelor este cea mai firesca ocupatie din lume, are un haz aparte....
silent_one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2009, 15:09   #7
Anxious_Schizoid
Senior
 
Anxious_Schizoid
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 139
După părerea mea, Double Indemnity şi The Third Man sunt unele dintre cele mai slabe filme când vine vorba de povestea din cadrul lor, ceea ce contrazice regula filmelor clasice care dispun de fiecare dată de o poveste solidă.
Poate că atunci când vine vorba de Double Idemnity povestea e destul de solidă şi părerea mea proastă vine de la anumite idei personale, iar pentru mine titlu filmului ar putea oricând fi schimbat în "Cum să-ţi complici inutil viaţa şi apoi să mori". Unii o să riposteze intonând ca o soprană "Dragostea!", hmm, ce mai dragoste, nu mă aşteptam la un final fericit, dar după mine nu a fost vorba de dragoste, replica asta se potriveşte perfect întregului film "You're not smarter, Walter... you're just a little taller." Încă o chestie care mi s-a părut de nesuportat a fost personajul lui Fred MacMurray, Walter Neff, mi-a lăsat impresia de om încrezut, şi a făcut asta într-un fel foarte ieftin (mai ales la începutul filmului), la final sper că a înţeles şi el că era doar mai înalt; de nesuportat mi s-a părut şi atunci când spunea "baby". Nu mă mir că Phyllis a reuşit să-l păcălească.
Însă The Third Man mi s-a părut că are o poveste ambiguă, trasă de păr, m-am chinuit să înţeleg cum se poate crea o asemenea confuzie, însă până acum nu am găsit nicio soluţie, poate mă ajută un fan al acestui film. Încă un lucru care m-a enervat a fost muzica de pe fundal, ştiu că a fost introdusă pentru a atrage atenţia asupra faptului că acţiunea se petrece în Viena, dar eu sincer mă gândeam la o muzică ceva mai clasică, la ceva mai grandios, ţitera nu cred că îi face pe deplin dreptate. Dar filmul a meritat datorită acestei replici "Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock."
Anxious_Schizoid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2016, 15:01   #8
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Cateva din exemplele de pana acum chiar imi plac.
E cam greu sa scrii despre clasici uitati deoarece nu stii cine anume se incadreaza in aceasta categorie pentru simplul motiv ca nu stii daca publicul actual a auzit de ei ca sa poata fi uitati, iar eu nu i-am uitat, altfel nu aveam cum sa scriu despre ei.
Totusi asta merge intr-un cerc mai restrans, asa ca voi incerca sa enumar si eu cateva filme:
La Femme du boulanger - 1938, Marcel Pagnol
Amarcord - 1973, Federico Fellini
The Milagro Beanfield War - 1988, Robert Redford
Le Cave se rebiffe - 1961, Gilles Grangier
Le Quai des brumes - 1938, Marcel Carné
Touchez pas au grisbi - 1954, Jacques Becker
(ultimele trei filme de deasupra sunt cu Jean Gabin)
Shinel - 1960, Aleksey Batalov
Kakushi-toride no san-akunin - 1958, Akira Kurosawa
Modern Times - 1936, Charles Chaplin
Dernier domicile connu - 1970, José Giovanni
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2017, 12:22   #9
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
clasici uitati

1.celor ce le place Barbara Stanwyck - propun clasicul-The stange love of Martha Ivers/1946,regizor Lewis Milestone-o nominalizare Oscar

http://www.imdb.com/title/tt0038988/

2.un film in regia lui Otto Preminger-Laura/1944/un premiu Oscar

http://www.imdb.com/title/tt0037008/


3.un film cu Frank Sinatra/Expresul Colonelului Von Ryan/1965,o pelicula de aventura,actiune,razboi-la care eu tin foarte mult

http://www.imdb.com/title/tt0059885/

https://www.youtube.com/watch?v=NxCHiZ-UxOI
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2017, 14:04   #11
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
clasici uitati

A man escaped/1956,in regia lui Robert Bresson.

Considerată cel mai bun film despre evadarea din închisoare, această capodoperă mizează pe o poveste realistă bogată în accente psihologice, fiind totodată un comentariu despre fatalism.


http://www.imdb.com/title/tt0049902/

https://www.youtube.com/watch?v=o6nHFpKK6Lc

Last edited by victor_homescu : 15 Sep 2017 at 18:24.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2018, 09:34   #12
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Putem aminti aici ecranizarile de exceptie facute de cinematografia romaneasca de-a lungul vremii dupa operele marilor nostri scriitori.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells