Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Nov 2009, 12:35   #21
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Excelent film.
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 01:39   #22
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
500 Days of Summer a ajuns pe locul 215 din 250 pe imdb. s-au adunat toti hipsterii sa-l noteze cu 10. Nu mi-ar veni sa-l urasc asa tare daca nu ar fi ataaaat de overrated. BUT IT PAINS ME.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 13:49   #23
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
LOL miercuri, tot te mai enervezi de topul imdb ? give it up sis, that's only 4 laughs
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 14:25   #24
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Doar ce l-am vazut si eu... Nu prea stiu cum sa descriu ce am simtit... Va spun doar atat: am ras cu lacrimi la final (poate din cauza ca si eu am patit la fel ) si s-a dovedit de bun augur... E adevarat ca nu este un film extrem de deosebit, dar are si cateva chestii originale si mi-a placut cum s-a "impletit" povestea de dragoste ! Incantare, egoism, iluzie, dramatism, cruda realitate si la final... revine speranta ! 7/10
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 16:14   #25
coffeemuffin
Novice
 
coffeemuffin
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Mnoh, mie mi s-a parut chiar foarte dragut. Ma asteptam la ceva mult mai siropos, si faptul ca n-a fost asa urca ceva mai sus nota, undeva inspre 9.50
coffeemuffin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 13:44   #26
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Chambord:
LOL miercuri, tot te mai enervezi de topul imdb ? give it up sis, that's only 4 laughs
I know I know, dar parca pe an ce trece e mai penibil topul asta.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 13:50   #27
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Chambord:
LOL miercuri, tot te mai enervezi de topul imdb ? give it up sis, that's only 4 laughs
I know I know, dar parca pe an ce trece e mai penibil topul asta.

da fiindca tot mai multa lume afla de el (site).... si iti dai seama ca nu toata lumea are spirit critic... Noteaza si ei intr-un mod dualist : 10 daca le place si 1-5 daca nu...

eu n-am votat niciodata.. fiindca e prea superficial acel top
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 15:17   #28
Nobody777
Senior
 
Nobody777
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 91
Originally Posted by hellsteed:
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Chambord:
LOL miercuri, tot te mai enervezi de topul imdb ? give it up sis, that's only 4 laughs
I know I know, dar parca pe an ce trece e mai penibil topul asta.

da fiindca tot mai multa lume afla de el (site).... si iti dai seama ca nu toata lumea are spirit critic... Noteaza si ei intr-un mod dualist : 10 daca le place si 1-5 daca nu...

eu n-am votat niciodata.. fiindca e prea superficial acel top

Adevarat ca sunt multe fime overrated in top , nu este tocmai un etalon relevant .
Mai putin sunt cele underrated ,cand un film are 3, e clar ca e prost.
Sunt bune ca punct de referinta ,greu gaseti un film bun cu nota sub 6.
Macar stiu la ce sa nu ma uit !
Nobody777 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2010, 17:40   #29
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Originally Posted by Ilila:
Excelent film.


+1 ...da sfaristu' e caraghios
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 11:03   #30
Dahaka
Novice
 
Dahaka
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 2
Thumbs up

Este minunat filmu` cam acrishor un pic la final , dar soarta ii mai da o shansa protagonistului , dar morala filmului este foarte interesanta .recomand cu incredere
Dahaka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2010, 11:43   #31
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Probabil finalul fixeaza nuanta filmului, ca sa nu spun radical ca-l salveaza, ii da parametri de comedie romantica jucausa, sa-i zic asa, si nu mai e doar o poveste cu don'soara wannabe sexy neinteleasa care-i ruineaza simtirile baiatului devastat de turnura relatiei. Servit lejer asa, e chiar simpatic filmu', mi-a pacut. Off.. si cat de bine e tipa de la sfarsit, de la interviu!
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2010, 09:02   #32
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Pai finalul nu salveaza nimic, ci distruge tot ce se construise pana atunci. Maturizarea emotionala, cinismul sentimental, sunt intoarse pe final de... destin? Destul de ieftin. Chiar imi placuse acel inceput de discurs nihilist, dar, i guess, cupid strikes again.
Nota 6. Mi s-a parut redundanta la un moment dat acea alternanta de happy time / sad time.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Feb 2010, 01:16   #33
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Nu cred ca destinul determina nici macar o farama din script, nu intoarce nimic, poate doar aparent. Am vazut finalul ca un punct pe i-ul din comic. Mai mult, nu vad nimic sa trimita la maturizare, nimic in sens de evolutie, l-am simtit chiar circular odata cu finalul, de fapt, e o succesiune de intamplari romantate nostim. Plasat unde trebuie, filmu' cade in asteptari si nu rateaza nimic.

Nu-i potrivit sa-l compari cu Amelie, nu ma refer la film, ci la genul sugerat. Amelie e cu totul altceva, alta arhitectura stilistica, alt fenomen. Science des reves? asta e in alta galaxie, as putea spune.

Se apropie ce-i drept de Wackness, dar acolo ai un plan ceva mai amplu, 3 personaje conturate (un Kingsley simpatic), alte premise, alte interactiuni; mi-aduc aminte de "say nothin', i wanna rember this, never had my heart broken" parca asa suna una din replici, si-aici intr-adevar ai un curs evoluativ. Si un mare plus pentru secventa dușului.

500 days e copilaresc, are un vibe placut insa.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 14:09   #34
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ca sa nu incarc threadul dedicat oscarurilor cu comentarii irelevante o sa continui aici. Aspectul pe care vrea eu sa-l apar, din acest film, si pe care tot insista miercuri in atacurile sale la adresa filmului nu-i scad (aproape) deloc valoarea. Referintele (hipsteriste) pe pare i le imputa intra in aceeasi categorie cu asa-zisele omagii. Sunt scene/imagini/idei care au sens si cadrul si spiritul filmului dar care au si un subinteles, care n-are absolut legatura cu interpretarea povestii. De exemplu, in "Politist, adj. " , secventa de tenis cu piciorul, se spune, ca e un mic omagiu adus lui Antonioni dar are un rost si in ceea ce priveste cursul actiunii; In " I.B. " , 'You know what, Utivitch, this one might be my masterpiece' (aproximativ; e citat din memorie) .E clar care e substratul replicii, dar poti sa-l acuzi de ceva pe Tarantino? La fel e si in cazul lui "(500) ... " , atat timp cat nu sunt gratuite ramane la latitudinea gusturilor fiecaruia.
Chiar si asa, eu nu am dat nici doi bani pe fleacurile astea; nu de aia am indragit filmul. Ci:
-pentru o poveste cat de cat originala si nesufocata de clisee
- pentru ca m-a surprins in fiecare moment si pentru imprevizibilitatea de la un capat la altul care nu a fost afectate de faptul ca s-a inceput cu sfarsitul
- pentru ca, in ciuda lipsei de continut, a actiunii prezentate necronologic (dar am mai vazut asta si la case mai mari. Nu-i asa Quentin? ) nu plictiseste deloc si asta e tot ce conteaza (aplicand replica din film, "I'm happy, aren't you happy? " , tre' sa invatam ca nu e nevoie sa punem etichete daca treaba merge)
- pentru jocul actorilor, in special al ei, care chiar daca nu e marcant (in afara de al ei) e mai mult decat decent si pentru ca personajele au personalitate
- pentru ca de data asta el e cel romantic si ea e cea insensibila
- pentru o groza de replici savuroase, istete si sincere ( 'The following is a work of fiction. Any resemblance to persons living or dead is purely coincidental. Especially you Jenny Beckman. Bitch. ' Cat de geniala e asta? )
-pentru sora lui Tom
- pentru unul dintre cele mai naturale saruturi initiale din ultimul timp
- pentru momentul coregrafic care e o fortare integrata perfect in ritmul filmului si venit intr-o clipa de inspiratie maxima reuseste sa fie chiar poetic
... si pentru multe alte detalii cu care as putea sa continui la nesfarsit, dar ce rost are? Eu nu vreau sa impun nimanui gusturile mele. Vroiam doar sa mai echilibrez un pic balanta care era inclinata cam nedrept in directia negativa... Si nu - stati calmi- nu sunt un fanatic, nu cred ca e o capodopera si nu mi-a schimbat viata. E doar un film bun cu o poveste care mi-a placut foarte mult .
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 14:40   #35
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Now that you mention her, sora lui Tom cred ca m-a enervat mai tare ca amandoi la un loc.
Si nu-mi spune ca secventa din Ikea e un omagiu, sau secventa cand urla 'penis' in parc (desi asta ar putea fi considerat un omagiu adus lui Diablo Cody).
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 15:59   #36
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Nu e vorba de omagiu, trimiterea tre' aiba ca tinta ceva oarecum grandios... dar te cramponezi de detalii irelevante. Faptul ca scena se desfasoara in IKEA poate avea, cel mult, anumite conotatii. O tii intr-una ca ascultau nu-stiu-ce, ca se imbracau nu-stiu-cum sau ca se plimba pe nu-stiu-unde. That's not the fucking point (it is a point but not THE point) ! 'The penis scene' nu cred e altceva decat pare. Inteleg ca te-a enervat. Asa, si care-i problema (filmului, nu a ta)? Din punctul meu de vedere singurul aspect la care poti sa-l ataci e acela al verosimilitatii... restul e -nu, nu tacere- o chestiune de gusturi. Si, ca fapt divers, nu e una dintre partile mele preferate ale filmului, dar eu chiar am avut in liceu colegi care prezentau uneori un comportament identic (desigur, nu eram one of them) , asa ca problema verosimilitatii fiind transata, nu mi-a ramas decat sa respect ideea scenaristului.



PS: E un film cu bune si cu rele ca multe altele dar in linii mari... mi-a placut la nebunie "JUNO" .
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 17:31   #37
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
N-ai inteles Federico, miercuri insista pe cateva sabloane pe care si le-a fixat in jurul cuvantului "hipster", cuvant pe care il gasesti in toate posturile ei legate de acest film (ocurente sau sinonime). Nu-i chip s-o convingi altfel, indiferent ca-i aduci argumente de genul celor enumerate de tine mai sus, sau ca-i explici ca al ei Hurt Locker e mai hipsteris decat Summer si Juno la un loc.

Plus ca nu-s necesare conotatiile sau omagiile, sau mai ales morala, cum obisnuia sa caute Pauline in filme (apropo, unde-i Pauline?). Filmul e simplu, simpatic, lejer, fie ca sensibilizezi cu personajele, fie ca doar te amuza.

Last edited by Lecart : 04 Feb 2010 at 17:35.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 17:51   #38
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
To each his own, acuma ai putea sa incerci sa nu ma mai musti de cur cu fiecare post al tau? Am observat ca you're almost stalking my opinions pe aici, numai ca sa ma pui la punct. Spre deosebire de tine, nu am o atitudine condescententa fata de cei care au pareri diferite de ale mele.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 18:10   #39
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Let's just take it easy now, shall we? Nimeni nu incearca sa convinga (sau sa muste) pe nimeni (de nimic) aici. Doar faceam si noi putina maieutica...

Originally Posted by miercuri:
Spre deosebire de tine, nu am o atitudine condescententa fata de cei care au pareri diferite de ale mele.

Pai asta nu-i tocmai laudabil... is it?
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2010, 18:32   #40
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
ma refeream la -> http://www.answers.com/topic/condescending. nu stiu de ce in romana inseamna exact opusul.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells