Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Aug 2006, 19:55   #1
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cel mai recent vizionat film.

Fiindca devenea enervant sa tot asteptam reactualizarea ultimei pagini, m-am decis pana la urma sa inchid thread-ul cu cel mai mare succes de pana acum pe CineMagia - "Cel mai recent film vizionat." - sa-l fac Sticky (ca sa ne ramana pe veci in memorie) si sa deschid un thread nou, cu aceeasi tema (dar cu un usor twist in titlu, ca sa fie totul mai clar).

Asa ca... Incep eu!



Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest - 2.5/5: Recunosc ca m-am distrat la filmul asta. Nu mai mult decat la prima parte, dar macar nu m-am plictisit ca la... stiti voi... :? Definately, POTC 2 trebuie retinut pentru Johnny Depp si Keira Knightley, pentru efecte speciale, pentru imaginea superba, pentru scenele cu custile de oase si pentru roata uriasa. Dar entertainment-ul oferit mi s-a parut destul de banal, iar pe final devine chiar mai rau (SPOILER alert!!!): It's a f*ckin' CLIFFHANGER! Oh, boy! Han Solo frozen in carbonite = Jack Sparrow swallowed by a huge vagine with teeth! E nevoie disperata de Keith Richards pentru ca partea a treia sa nu devina - macar pentru mine - un urias snorr-fest!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2006, 23:13   #2
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
si continui eu

Brick (2005)

Original, tensionant, aroma de noir, scenariu solid, regie si montaj brici.
Joseph Gordon-Levitt pute a talent...repeta performanta din Mysterious Skin. 8/10

The Rainmaker (1997)

Mi-a placut foarte mult. Un joc excelent din partea lui Matt Damon, Danny DeVito, Claire Danes si Jon Voight. 7/10[/i]
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 08:01   #3
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Lake House - prin definitie un film frumos... dupa un sweet november frumos keanu surprinde placut din nou. i remember now why i like sandra so much. filmul este original - asta e mult prea evident & sa faci credibila o cutie postala atat de stranie care se umple in fata ta mi se pare chiar si mai frumos decat un Chicago superb in fiecare cadru "deranjat" peste tot de melodii atent alese - frumoase si ele.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 17:18   #4
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
pirates of the caribbean 2 - foarte amuzant si inventiv in primele 40-45 minute; apoi, se desira incet dar sigur, cu o singura exceptie: scena cu roata, de o frenezie egala cu 'indiana jones'. johnny depp e in plina forma, dar tot numarul de bufonarie incepe sa fie sacaitor de la un punct incolo. keira knightley mi-a confirmat parerea despre ea, care va ramane aceeasi tot timpul de acum inainte: URATA si foarte, foarte limitata ca actrita (era cat pe ce sa ma convinga cu rolul din 'mandrie si prejudecata'). iar orlando bloom, la fel: lipsit de talent, pe alocuri ridicol, cabotin.

surprinzator (sau poate nu) tot ce are mai bun partea a doua (dincolo de o serie de poante dementiale - tot episodul cu canibalii e fantastic!) vine din partea lui bill nighy si stellan skarsgard.

overall entertaining.

7/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2006, 19:27   #5
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Gaandalf:
Lake House - prin definitie un film frumos... dupa un sweet november frumos keanu surprinde placut din nou. i remember now why i like sandra so much. filmul este original - asta e mult prea evident.
Dap, e mult prea evident cat de original e. Siworae iti spune ceva?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 07:02   #6
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Twinsen:
Dap, e mult prea evident cat de original e. Siworae iti spune ceva?
aoleu ce urat! ... cat de urat! ...copiatu' filmelor de groaza de la asiatici nu a fost de ajuns ... o dam in romante acum ...
m-ai cam lasat asa ... :shock:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 09:01   #7
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
deci si in concluzie sa ma duc sa vad "The lake house"?
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 09:14   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
prin urmare eu zic sa nu. daca 'sweet november' a fost frumos...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 10:59   #9
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by notorious:
prin urmare eu zic sa nu. daca 'sweet november' a fost frumos...
sweet n. a fost frumos si poti sa zici tu ce vrei ... ptr mine asa ramane.
daca tie ti s-a parut naspa nu vad de ce altora nu li s-a parut frumos
gou see it norina!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 12:12   #10
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
cred ca o sa ma duc pt ca am si o prietena care tine neaparat sa-l vada
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 21:17   #11
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
Animal House

the original college-com. toti actorii au momente excelente, dar belushi straluceste. iar landis e un regizor bunicel de comedie.

8/10
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 22:33   #12
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
Blue Velvet - :love:

L-am revãzut, de fapt. E perfect, oricum l-ai privi. Cu cît îl observi mai atent, cu atît realizezi mai mult cã nimic nu e întîmplãtor, de la unghiurile de filmare absolut demenþiale pînã la zgomotele ciudãþele ce urlã-n surdinã. Nu mai pot. Îmi vine sã plîng. Cred cã e Lynch-ul meu preferat, alãturi de Eraserhead - :love:.

She wore bluuuuueee velveeet, bluer than velvet was the night...
Sinnerman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 22:41   #13
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
mai nene, ai crede ca mi-am facut o clona pe cinemagia. :shock:
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2006, 22:50   #14
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
Am vãzut doar 4 Lynch-uri, 5 socotind ºi Short Films...
Adicã Eraserhead, The Elephant Man, Dune ºi Blue Velvet. Se-nþelege "topul" .
Sinnerman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2006, 16:34   #15
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
no Mulholland Dr, no Twin Peaks?

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Poate nu chiar la fel de bun ca primul, dar nu se simte ca ar fi lasat garda jos. Keira mai blonda si mai bronzata, dar la fel de insipida. Bloom chiar mai sters decat in oricare alt film, si nu credeam ca se poate. Johnny, well, il duce mai departe pe Jack Sparrow la fel de spumos, taind orice inceput de plictiseala care ar putea aparea din cauza primilor doi... pacat doar de disparitia lui in monstru, as fi preferat ceva mai auto-ironic.
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2006, 17:52   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Manderlay - 3.5/5: Deci... comparat cu "Dogville", net inferior. Merita vazut (si chiar trebuie!), dar e mult prea preocupat de dezbateri pe teme politice, sociale si filosofice, incat stilul sa mai reuseasca sa surprinda si el... Raman imaginile de ansamblu asupra intregii scene, de deasupra si cateva scene reusite (precum furtuna de nisip). Pe de alta parte, Howard nu e deloc nepotrivita in rol, dar, venind dupa Nicole Kidman, e un pic, asa... cum zicea si Chris Rock: If you want Russelll Crowe and all you can get is Colin Farrell - Wait!!!
De-abia astept "Wasington"!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2006, 22:40   #17
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Madama aia care a inlocuit-o pe Nicole, e groaznica. Filmul e sub Dogville, evident, da' madama aia e sub orice critica.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 01:59   #18
kanaga
Novice
 
kanaga
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1
thans for the movie
kanaga is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 09:19   #19
Sinnerman
Novice
 
Sinnerman
 
Join Date: Apr 2006
Location: neverwhere
Posts: 22
Quote:
no Mulholland Dr, no Twin Peaks?

Nu, n-am vãzut Mulholland Drive. Twin Peaks, serialul, l-am vãzut. Fire Walk With Me aºtept sã-l iau pe DVD, cã am avut vreo trei copii pîn-acum, una mai nenorocitã ca alta. Am vãzut ºi The Straight Story, da' am uitat sã-l menþionez.

Noaptea trecutã vãzui: Manson ('73)

Documentar cu ºi despre Charles Manson ºi a sa familie, nominalizat la Oscar din cîte-am înþeles.
Interesant e cã toate "rudele" vorbesc exact ca Manson, aceleaºi ticuri, aceleaºi pauze pentru aer între propoziþii, aceeaºi privire "simpaticã" dar totodatã ostilã. M-a enervat intenþia lor de a-ºi justifica crimele prin faptul cã ei erau îndreptãþiþi divin (de Manson, evident, care era un nou Hippie-Messiah).
Frumos, oricum.
Sinnerman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2006, 09:41   #20
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Brain Dead - 10/10 - Peter Jackson is a filthy bugger!
mai mult de atat nu cred ca se poate cere de la un film. are de toate pentru toti. revazut acum ramane cel mai reusit. cred ca pe undeva pe imdb pentru unele tari scria Rated, Re-rated si heavily cut. :lol:
"your mother ate my dog! - Not all of it!"

Escape from New York - 5/10 - am incercat sa nu ma plictisesc cu Snake Plisken dar filmul are prea multe lipsuri si nu vad de ce a avut asa mult succes.

Escape from L.A. - 6/10 - mai bun ca precedentul dar acolo unde aduce mai multa actiune strica prin multe faze penibile. Nu vad rostul multor momente din film care totusi cred ca ar fi putut iesi mai bine. Efectele sunt vizibil deplorabile iar subiectul care intr-un fel se repeta, plictiseste ingrozitor de mult.

Big Trouble in Little China - 10/10 - nu e nevoie sa mai spun ca filmul este bestial. Reublik este motivul pentru care l-am revazut. Russell este genial. cafteala, magie, vrajitori si Kurt Russel - reteta perfecta.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells