Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Feb 2014, 21:03   #1
DarkNight00
Junior
 
DarkNight00
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 29
Alo? Pe unde sunt vechii useri?

Observ ca forumul cinemagia incepe sa fie tot cu mai putini oameni.Unde sunt ghost, indiferent,KrissKrangle, si altii? Sau libelula? Cine isi mai aminteste de rockarita aia bruneta cu paru lung? Era sa uit de vestitul danonino si Judex.

Last edited by DarkNight00 : 03 Feb 2014 at 21:09.
DarkNight00 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2014, 17:16   #2
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Am ratacit azi un pic prin niste postari vechi si parca ma ia cu melancolii si pe mine Dar moare rau forumul asta
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2014, 11:26   #3
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by copila_satanista:
Am ratacit azi un pic prin niste postari vechi si parca ma ia cu melancolii si pe mine Dar moare rau forumul asta


Acum cativa ani in doua zile citeai de pe forum cat citeai pentru bac .Acum .....
Moare incet , dar sigur, ca un excursionist din ala care ingheata bocna , dar se viseaza la gura unei sobe . C'est la vie - s-a mai dus pasiunea fata de filme sau poate ca s-a dus dorinta sa le povestesti altora ce-ai mai vazut /citit . Fiecare cu ai lui si nimeni cu toti .

Nu e vorba numai de cinemagia , ci de forumuri in general . In urma cu mai bine de zece ani daca se lansa un cooler pentru nu stiu ce procesor , se certau baietii zile intregi pe forumuri in legatura cu acest nou produs . Astazi ,se lanseaza Windows 10 si abia se obosesc cativa useri sa scrie 2-3 randuri ..
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2014, 18:04   #4
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Mdaaa.. tristut tare. Melancolia imi vine de la faptul ca era chiar frumos cum stateam toti sa analizam, dezbatem, sa ne jucam, sa ne prostim, sa ne desteptam, sa creem discutii mult mai inchegate decat un like amarat de pe facebook sau chiar si un comment mare si sanatos. Ba chiar s-o punem si de intalniri prin oras / orase Pana si moderatorii nu mai dau doi bani pe forumul asta si isi vad de vietile lor. Gasisem o chestie scrisa de StefanDo care mi-a starnit un zambet amarui:
Originally Posted by StefanDo:
pentru mine forumul cinemagia inseamna mai mult decat pentru oricare dintre voi.
Acum se apropie de ultima suflare si nu le mai raspunde nici naiba alora care chiar mai intreaba daca se mai sinchiseste careva de forumul asta...
Am senzatia ca sunt totusi ceva oameni care inca mai arunca o privire pe aici, dar nu mai este o atmosfera prea tentanta, care sa ii faca sa vina si ei cu postari si probabil sunt si ei ocupati cu frecatul facebook-ului (ca si mine de multe ori, pff :-s).

Bine ca mai vine exPIRATul si mai vinde cate ceva sau mai rasare cate un spam ca sa para forumul mai stufos
Inainte incercam sa ii calmam p-aia care umpleau brusc forumul de postari inutile, scurte si negandite si acum ma gandeam ca trebuia sa il incurajeze careva pe Rippa sa mai posteze si sa nu plece.

E tristut asa... cum ziceam
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---

Last edited by copila_satanista : 11 Oct 2014 at 19:21.
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2014, 19:46   #5
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Cred ca asa cum se intampla de obicei, trecutul pare in culori mult mai roze decat era de fapt. Era mai multa lume ca acum? Da. Citeai de pe forum cat citeai pentru bac ? Nici vorba.

In rest, ani de zile a fost unul in cele mai toxice forumuri pe care le-am vazut vreodata, un crash continuu de egouri si o revarsare de frustrari. Evident ca atunci cand a aparut Facebookul egourile alea marete au gasit platforma ideala: sa se vada doar numele lor pe frontispiciul paginii si sa aiba control sa taie si sa spanzure. Macar unii erau oameni care aveau o anume anvergura intelectuala, chiar daca se comportau ca niste copii, dar pe langa erau si o gramada de gura casca care bateau campii degeaba si uneori o faceau foarte pe larg si/sau agresiv. Din aceeasi categorie care mai tarziu, cand se organiza un turneu, erau primii care se bagau sa impuna filme, pentru ca apoi sa nu contribuie cu mai nimic in turneul efectiv.

Sigur, au fost si useri cumsecade (putini) si au fost si discutii de valoare (destule), dar eu nu am prea mari nostalgii fata de vremurile alea. In the end you reap what you sow.

P.S.
Era sa uit: forumul e inca aici. Cine e interesat cu adevarat scrie inca, restul sunt povesti.

Last edited by Twinsen : 11 Oct 2014 at 19:49.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2014, 21:53   #6
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Vremuri siclam , dar pline de E-uri .Erau lupte grele , atacuri la personă, la mame şi la morţi , multă încrâncenare . Era însă şi o efervescentă originalã şi o dragoste de cinema pe care n-o mai văd asăzi . Avea ceva adolescentin forumul ăsta şi blazarea de acum nu-mi place .

Nu ştiu de ce nu mai riscă oamenii să-şi dea cu părerea şi să bată câmpii. Intră şi acum destui , dar parcă se tem să posteze ceva. Se autocenzurează singuri sau n-au curaj de parcă locul ăsta ar fi vreo academie .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2014, 16:48   #7
LUTARIM
Junior
 
LUTARIM
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 49
Twinsen, cam generalizezi și ușor exagerezi.
Erau timpuri în care userii se întâlneau la vizionări.
Problema e că au cam dispărut moderatorii. De o lună încerc să iau legătura cu Gloria sau StefanDo, și nu răspund de niciun fel. De fapt se pare că nu se mai ocupă de Forum. Or fi având alte sarcini de serviciu. Cum nimănui nu-i prea place să care apă în putina fără fund, se explică de ce forumul e gol...
LUTARIM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2014, 18:27   #8
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Forumul a avut un scop acum 10-12 ani, nu stiu cind s-a infiintat Cinemagia, pentru ca prin discutiile de pe forum atrageau vizitatori si pe site. Cind site-ul a devenit solid forumul s-a intors la rolul de John Snow, copil din flori, pe l-ai recunoscut ca e al tau, dar cind e mai marisor il lasi sa se descurce singur. Moderatorii angajati de Cinemagia nu-si au rostul pe forum, din punct de vedere financiar. Banuiesc ca similar se intimpla si cu mesajele care trebuiesc moderate pe site si nu primesc raspuns. Site-ul isi face portia zilnica de vizitatori, s-au folosit in trecut diverse mijloace sa-i atraga sa vina si eventual sa contribuie cu continut, dar acum e ineficient sa-i babysit pe useri, asa ca angajatii Cinemagiei trebuie sa se ocupe sa gaseasca alte strategii de marketing.

Vechii useri n-am nicio idee pe unde sint. Mubi, Facebook, Twitter.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2018, 19:53   #9
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Asta mă-ntreb și eu. Sunt o nou-venită, doar de 1 an jumate și parcă suntem cam singuri, deși jos spune că sunt "Members: 55,150, Active Members: 100". Deci, unde sunt acei 100, dacă văd doar fețe ce le pot număra pe degetuțele mele, doar de la membrele superioare ??

Originally Posted by copila_satanista:
Mdaaa.. tristut tare. Melancolia imi vine de la faptul ca era chiar frumos cum stateam toti sa analizam, dezbatem, sa ne jucam, sa ne prostim, sa ne desteptam, sa creem discutii mult mai inchegate decat un like amarat de pe facebook sau chiar si un comment mare si sanatos. Ba chiar s-o punem si de intalniri prin oras / orase Pana si moderatorii nu mai dau doi bani pe forumul asta si isi vad de vietile lor.
Am senzatia ca sunt totusi ceva oameni care inca mai arunca o privire pe aici, dar nu mai este o atmosfera prea tentanta, care sa ii faca sa vina si ei cu postari si probabil sunt si ei ocupati cu frecatul facebook-ului (ca si mine de multe ori, pff :-s).
E tristut asa... cum ziceam

Ce frumos!

Originally Posted by Twinsen:
Cred ca asa cum se intampla de obicei, trecutul pare in culori mult mai roze decat era de fapt. Era mai multa lume ca acum? Da. Citeai de pe forum cat citeai pentru bac ? Nici vorba.

In rest, ani de zile a fost unul in cele mai toxice forumuri pe care le-am vazut vreodata, un crash continuu de egouri si o revarsare de frustrari. Evident ca atunci cand a aparut Facebookul egourile alea marete au gasit platforma ideala: sa se vada doar numele lor pe frontispiciul paginii si sa aiba control sa taie si sa spanzure. Macar unii erau oameni care aveau o anume anvergura intelectuala, chiar daca se comportau ca niste copii, dar pe langa erau si o gramada de gura casca care bateau campii degeaba si uneori o faceau foarte pe larg si/sau agresiv. Din aceeasi categorie care mai tarziu, cand se organiza un turneu, erau primii care se bagau sa impuna filme, pentru ca apoi sa nu contribuie cu mai nimic in turneul efectiv.

Sigur, au fost si useri cumsecade (putini) si au fost si discutii de valoare (destule), dar eu nu am prea mari nostalgii fata de vremurile alea. In the end you reap what you sow.

P.S.
Era sa uit: forumul e inca aici. Cine e interesat cu adevarat scrie inca, restul sunt povesti.

Serios ?? Așa toxicitate n-am văzut... Dar p.s-ul tău nu prea a avut efect... lumea nu prea scrie așa de mult.

Originally Posted by bremen1980:
Vremuri siclam , dar pline de E-uri .Erau lupte grele , atacuri la personă, la mame şi la morţi , multă încrâncenare . Era însă şi o efervescentă originalã şi o dragoste de cinema pe care n-o mai văd asăzi . Avea ceva adolescentin forumul ăsta şi blazarea de acum nu-mi place .

Nu ştiu de ce nu mai riscă oamenii să-şi dea cu părerea şi să bată câmpii. Intră şi acum destui , dar parcă se tem să posteze ceva. Se autocenzurează singuri sau n-au curaj de parcă locul ăsta ar fi vreo academie .

Pe bune?? Da, am observat și eu că nu mai există pasiune pentru cinema, nu așa de multă precum ar trebui să fie. De exemplu, cam 5 miliarde se uită la filme, dar cel mai mare număr înregistrat este de doar de 1 milion și jumătate pe IMDb...
Nici eu nu pot să îmi explic de ce, chiar dacă și tu cunoști situația, nici pe tine nu te văd pe aici.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2018, 17:05   #10
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Dap. Uite că tocmai am ajuns iar un pic prin zonă. Să văz ce mai face formul ăsta. Și iar m-a luat cu melancolii. Uuui smileys d-alea bune!
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2018, 19:46   #11
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by copila_satanista:
Dap. Uite că tocmai am ajuns iar un pic prin zonă. Să văz ce mai face forumul ăsta.

Din foarte mari păcate, ăst forum este-n moarte cerebrală, încât întrebările mele ( a se citi secțiunea de poll-uri) par fără sens. Deși aceasta este o problemă, avem una și mai cronică - ducem lipsă de cinefili de naționalitate română... Chiar mă întreb câți suntem. Nici nu vreau să fac vreun recensământ și vreo statistică în raport cu restul popoarelor că mă ia groaza!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2018, 00:00   #12
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Cred ca nu e cazul sa gandim negativ. Nu e faptul ca nu mai sunt cinefili, E faptul ca forumul in sine, ca moda, trend sau cum vrei tu sa-i spui... nu mai reprezinta interes.
Oamenii si-au indreptat atentia spre cu totul alte mijloace de comunicare. Locuri in care nu esti criticat pentru ideile pe care le ai sau modul in care scrii (cu greseli gramaticale de exemplu) - pui o poza, primesti likeuri, primesti comenturi si e tot ce e nevoie ca aceasta comunicare sa aiba loc. Mai mult o non-comunicare dar hei... cam acelasi lucru se poate spune si despre forumuri acum.

Deci... indiferent cum, atat timp cat acest forum nu e sters, lucrurile stau bine. Eu raman pozitiv.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 14 Sep 2018 at 21:31.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Sep 2018, 17:46   #13
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ai mai văzut să apară cinefili noi, din ăștia mici ? Noile generații de cinefili ???
Iar alternativele alea de comunicare, oare discută pe acolo despre filme ? Mie mi se pare că discută NUMAI despre viețile lor sociale. (nu mai folosesc FB-ul de 5 ani, decât pe post de "telefon").
Iar forumul era folosit ca platformă de comunicare între cei cu ACEEAȘI pasiune!
Nu vrei, mai bine, să fii realist-pozitiv?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2018, 00:08   #14
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Raman pozitiv in idea ca nu de cinefili avem nevoie dar dar ganditori si de oameni cu integritate, in aceste vremuri dificle, sa le spunem.

Cinefilii mici stau acum in spatele unor ecrane, vad filme vechi de plictiseala sau le gasesc din intamplare, dar nu vorbesc despre ca sa nu fie considerati ciudati ca se uita la filme vechi, clasice, singuri, in camera lor.

Pana la urmatoarea forma de exprimare a pasiunii pentru cinema care sa aprinda energia conectarii dintre oameni, in interiorul lor, vor continua sa stea inchisi, sa citeasca si sa vada filme... de dragul descoperirilor artistice.

Raman pozitiv
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2018, 00:28   #15
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 270
Plus ca cei care iubesc cinemagia ca imagine clasica a ceea ce un foarte bun forum poate sa insemne, vor calatorii mereu pe meleagurile istea si vor constribui atunci cand intradevar, userii vor aduce iar personaje vii, pe care sa le simti dincolo de litele si cuvintele de transcend aceste forme digitalizate ale bitului electronic... pentru ca momentan, forumul [ca imagine post era-glorie] pore sa fie doar o adunatura interminabila de mesaje spamuri. O spune un om care a trait anii de glorie ai forumului.
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2018, 10:13   #16
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Intervine nostalgia vremurilor de mult apuse, dar trebuie sa ridicam privirea...!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2024, 07:55   #17
nezalco
Novice
 
nezalco
 
Join Date: May 2011
Posts: 17
Mi-am amintit datele contului cinemagia... dupa sase ani plus minus , asa ca fac un test sa vad daca mai functioneaza !
nezalco is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells