Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Dec 2023, 12:16   #121
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Policarpo Ufficiale Di Scrittura 1959 - Mario Soldati

Policarpo, o adevarată comedie, excelentă, omenească, nu trebuie nicicum ratată. Povestea este situată la răscruce de timpuri, de secole, ca și timpurile de acum, cu o nouă lume - promisiune făcută la fiecare început de secol.
În plus, prezențe încântătoare - pericol de actori pe care-i poți îndrăgi, la care se adaugă o muzică potrivită. Și cred că e mai mult problemă de luciditate acolo, decât de melancolie.
Trăiesc cu impresia că la sfârșitul turnării filmului actorii au plâns, așa cum plânge omul de bucuria lucrului terminat, reușit, iar pe de altă parte, de tristețe că s-a terminat. Este un film excepțional, remarcat și la festivaluri de film, după cum se vede. Câteva zile am rămas în cap cu acea canzone din film și am fredonat-o.
Cu drag, de Sărbatori, vă ofer o subtitrare pentru el.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2023, 10:46   #122
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Alte comedii cu Totò:

Chi si ferma è perduto (1960)
Viața e o luptă... la birou. Iată că filmul străbate anii (e o farsă... reîntoarsă) și că critica acelor ani a fost filistină. Așa or fi zis și despre filmul lui Olmi, Il Posto (1961)?

Totò, Vittorio e la dottoressa (1957)
Farsă foarte hazlie, o compoziție consistentă, cu Toto detectiv și cu alți actori îndrăgiți (din It și Fr), de Sica, etc, despre moravuri, politică, gelozie, tot tacâmul, potrivită sărbătorii de astăzi, la care am făcut o subtitrare.

Un Turco napoletano (1953)
o farsă cu un eunuc

Il monaco di Monza (1963) - un film pus la punct de Sergio Corbucci
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2023, 09:05   #123
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Comedii europene:
Miss Director - Dis diefthyntis (1964)
Dis diefthyntis (1964): o comedie din 1000 de filme pe care trebuie să le vezi înainte de a te pune cu șeful.
V-am mai spus eu, aici, despre niște comedii grecești. Revin cu încă una, din categoria "Elogiul firescului", pentru cei carora le place frumosul.

La Vendetta (1962) (cu Louis de Funes)

Jacky in the Kingdom of Women - Jacky au royaume des filles (2014)
despre o societate matriarhală dictatorială

Spanish Fly (1976) (cu Terry-Thomas),
musca spaniolă, care face năzdrăvănii, pusă la treabă de englezi.

Les Rois Du Sport (1937),
regii sportului = trișori în sport, Fernandel și Raimu.

Without a Clue (1988) sau Impostorul din strada Baker,
pentru cei ce mai cred încă în Sherlock Holmes.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2023, 13:50   #124
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Dacă sunteți fericiți într-atât încât să vă vină să cântați, iată un top 100-99 comedii muzicale mai puțin cunoscute:

1. Vous n'aurez pas l'Alsace et la Lorraine (1977),
Colucheriile simpatice ale renumitului actor francez într-o comedie istorico muzicală pe teme arhicunoscute
Și apropo de măscărici, Sturmtruppen (1976), alte clovnerii (zgomotoase=războinice, nu muzicale)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2023, 10:14   #125
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Dacă e vorba de spargeri, hai să ne spargem în figuri tot aici cu câteva comedii cu spargeri de bănci:
Los dinamiteros (1964) - José Isbert
The Great Bank Robbery (1969) - Zero Mostel
Three Fugitives (1989) – Nick Nolte
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2023, 11:03   #126
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
COMEDII ISTORICE:

Bolivar soy yo! (2002)
DON'T LOSE YOUR HEAD
CARRY ON HENRY
LOVE LABOUR LOST
Carry On Cleo (1964)
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre
TOUCHE PAS LA FEMME BLANCHE
LA VAQUILLA
History of the World: Part 1
Great Catherine (1968)
Les Gauloises blondes (1988)
Deux romains en Gaule (1967)
Rejs (1970)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2023, 12:44   #127
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
L'ANGLAIS TEL QU'ON LE PARLE (1959), pentru cei ce mai cred în engleza tradusă

Aghaye Halou (1970) , dintre filmele regizorului Dariush Mehrjui, pentru cine mai crede în metropolă
Provincia e naivă, metropola e (uneori) parșivă! Filmul e și învațătură pentru tineret.

If I Had a Gun (1971) - Stefan Uher, pentru cine mai crede în comedy/drama

They Went That-A-Way And That-A-Way (1978), pentru cine mai crede în polițiștii americani

Francis Joins the WACS (1954), un film cu un măgar vorbitor, pentru cine mai crede în măgari vorbitori
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2023, 08:18   #128
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
L’asino d’oro: processo per fatti strani contro Lucius Apuleius cittadino romano Lane-dor (1970), comedie pe după Apuleius - Măgarul de aur

Co mi zrobisz, jak mnie zlapiesz - What Will You Do When You Catch Me (1978)
- enumerarea nebuniilor din comunism. Și e un șir intereminabil!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2024, 18:47   #129
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu - Turks in Space (2006):

Imperiul (Otoman) contraatacă, atenție!

Parodia SF se desfășoară în Spațiu, de aceea evaluarea comediei se face, firesc, în stele (e de 5 stele, n-are chiar 7, ca hotelurile), nu cu note.
Timpul trece și confirmă că filmul e valoros, vorbește despre realități; acum se poate vedea mai bine cum mușcă și doare tare pe cei butonauți grăbiți.
Filmul nu expune doar baliverne moderne, ci face un referat al lumii actuale, al turcilor, care sunt altfel, ei au haremuri și dansul din buric, precum și al altora, inclusiv al societății occidentale, tot ce mișcă este scos la vedere și pus în discuție.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2024, 10:39   #130
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Două comedii românești:
Femeia cu cravată neagră (2016)
Visul lui Adalbert (2011)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2024, 13:54   #131
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Scipione detto anche l Africano (1971)

Ei, și cu acest film, a venit timpul să încheiem și ciclul istoric.
Dacă eram la ora de compunere, dna învățătoare ar fi fost mandră de elevul care aș fi fost, deși trebuie să fac numai o scurtă descriere a filmului.
De ce trebuie să vedem acest film? Pentru că:
- râdem sănătos și învățăm istorie folositoare, Scipione are tot ceea ce trebuie să știm din punct de vedere istoric (statistici și prognoze).
- dialogul fraților Mastroiani sau cel nepieritor al lui Marcello cu senatorul (Vittorio Gassman), ori câteva vorbe din cale afară de obișnuite, dar de duh, căci rămân întipărite în ani (eu sunt un exemplu), replici și situații memorabile, face din această comedie una din cele mai mari care s-au făcut vreodată, chiar dacă multă lume nu o cunoaște încă (asta ridică multe semne de întrebare asupra celor care fac topuri de comedie cu cele mai idioate producții? Ah, ce m-am răcorit!)

După mine, este cel mai valoros film de comedie al tuturor timpurilor, iar dacă nu al tuturor timpurilor, cel puțin al acestei civilizații.
Minuscula mea experiență în domeniu îmi spune că filmele într-o limbă de gintă latină, cum le zice poetul (limbilor), cu o subtitrare englezească sunt o pacoste la casa cinefilului.
De aceea, am început una, în română, chiar după vizionarea lui, căci lumea nouă nu mai are răbdare să aștepte.
După aproape un deceniu de așteptare (înseamnă că eu am avut așteptări mari), am reușit-o. Sincer, de fapt, a fost o curiozitate... satisfăcută.
Mie mi-a placut macaronaru' ăsta de Mastroianni și în filmele lui mai puțin cunoscute, nu numai în "8 jumate, etc". N-am acuma la îndemână nici un gând, că le-am lăsat să se mai odihnească, dar vă spun sigur că sunt mai multe astfel de filme.

Continui cu câteva referiri la film. Dar, mai întâi, cine este Scipione? Personalitatea generalului roman e bine știută, există carți despre el (fără multe comentarii, există cartea Scipio Africanus - Greater than Napoleon, scrisă de istoricii de la Cambridge), alții i-au dedicat partituri de muzică - Visul lui Scipione (J.A. Hasse).
Pe măreția personajului se bazează măreția comediei. El este eroul, modelul, cu multiple calități puse la încercare, conturate ca îndoielnice, în alt scop, de Cato, de unde și drama generalului roman.
Lui Scipione (interpretat de M. Mastroianni), reîntors în patrie, la Roma, i se impută acum probleme de morală de către Cato, cenzor al Senatului roman, care, republican convins, îl vânează pe Scipione, reprezentant al vechii lumi (cu eroi), lume pe care Cato o voia dărâmată. Lucrurile se complică pentru Scipione (familial, social, istoric) odată cu implicarea în chestiuni și a fratelui său (interpretat de fratele lui M. Mastroianni, Rugierro).
Urmările, ca și premisele, sunt foarte comice. Prin replici izbutite, personajele, de fapt, joacă comedia întregului Imperiu Roman (sau a Romei antice).
Fiind cea mai bună comedie din toate timpurile, e departe de topurile făcute, prezente și viitoare (de aia nici nu apare în ele, e mult mai sus decât ele).

O comedie cu Actori mari, ce vă face atenți la multe aspecte (e un film de cultură). De văzut, neapărat de orice om!
De aceea l-am și lăsat mai la urmă, ca să fie proaspăt.
Vi se pare bizar să fie una dintre cele mai bune comedii și să nu vorbească nimeni de ea? Mie nu, mie mi se pare amuzant. Râdeți, că e de râs!
În calitate de "unul din cei mai mari fani ai lui Mastroianni pe care-i cunosc", vă garantez că e distracție serioasă cu frații Mastroianni!

Last edited by 1MicuCelUmilSiViril : 28 Jan 2024 at 14:15.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2024, 13:55   #132
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Intimn?* osvetlen?* (1965)
The Witness - A tanú (1969)
Régi idők focija - Football of the Good Old Days (1973)
Gülen Adam (1990)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2024, 08:55   #133
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Atipice:
Casanova 70 (1965)
The Adventures Of Gerard (1970)
Les arpenteurs (1972)
Porca vacca (1982)

Tipice:
Hot to Trot (1988)
Polobocul (1993) "Moldova-Film"
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2024, 11:33   #134
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Alte două comedii românești fără cuvinte:
Gogulica cheferist (1929)
Asa e viata (1928)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells