Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 May 2011, 20:53   #1
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
O sa mori

2131

Last edited by danonino : 15 Mar 2012 at 23:51.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:01   #2
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Cred ca in zilele astea oamenii se gandesc daca o sa fie concediati sau daca isi mai primesc salariul impreuna cu alea cateva bonuri,sau la alte chestii existentiale.Daca stam si ne gandim cand o sa murim crezi ca ar mai progresa cineva?
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:09   #3
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Omul e in continua schimbare datorita factorilor de mediu si a modului in care el ii percepe => ADN-ul se schimba. Sa faci doua teste ADN de alea la vreo 10-20 de ani diferenta s-ar putea sa dea rezultate mult diferite, asta in cazul in care testul ala chiar poate prognostica cand vei muri... ma cam indoiesc si de asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:18   #4
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Progresul ne defineste ca specie.Am ajuns de la bete si pietre la arme sofisticate,din nevoie,omul fiind neinzestrat din punct de vedere fizic,deci ca sa supravietuim a trebuit sa progresam.Desi nu mai avem concurenta,apar efectele progresului(suprapopularea,poluearea etc)pe care trebuie sa le eliminam prin progres.Oricum ai privi situatia,un raspuns la o problema veche inseamna o intrebare noua!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”

Last edited by Vortex : 17 May 2011 at 21:20.
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:28   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
ADN-ul se schimba? Nu cred asa ceva, ar fi ilogic.

Da. Nu foarte mult si de cele mai multe ori in rau daca nu ma insel. Nu zic mai multe pentru ca nu am studiat prea mult problema, iar genetica pe care am facut-o anul trecut a fost mai mult un fel de prefata...

Originally Posted by danonino:
Deviem de la subiect.

Scuze, am spus doar pentru ca mi se pare un lucru important pe care ar trebui sa-l stim Ca asa mai zice lumea si acum faza cu acelasi numar de neuroni si inca alte idei de astea infirmate de mai mult sau mai putin timp.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:30   #6
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
On Topic:nu, nu as vrea sa stiu cand o sa mor, prea multa presiune, asa totul e mult mai frumos
Off Topic: in ceea ce priveste chestiunea cu beneficiile/dezavantajele progresului, aici ar fi o discutie foarte lunga si cred ca indiferent de care parte ne situam(pro/contra ideii de progres) am gasi o multime de argumente care sa ne sustina opinia. Din punctul meu de vedere progresul tehnologic e prea accelarat in comparatie cu, sa-i zicem asa, progresul moral al omenirii. Adica pentru nivelul nostru de intelegere, avem prea multa putere (si ca celebra replica din SpiderMan, prea multe responsabilitati).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:32   #7
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
[quote=Liviu-]
Originally Posted by danonino:
ADN-ul se schimba? Nu cred asa ceva, ar fi ilogic.

Da. Nu foarte mult si de cele mai multe ori in rau daca nu ma insel. Nu zic mai multe pentru ca nu am studiat prea mult problema, iar genetica pe care am facut-o anul trecut a fost mai mult un fel de prefata...
Stiai ca imparti 33% din genele tale cu o narcisa?!?Deci ADN-ul se schimba, prin mutatii atunci cand se face copierea se fac greseli,care in timp duc la o anumita evolutie!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:35   #8
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Originally Posted by White1:
On Topic:nu, nu as vrea sa stiu cand o sa mor, prea multa presiune, asa totul e mult mai frumos
Off Topic: in ceea ce priveste chestiunea cu beneficiile/dezavantajele progresului, aici ar fi o discutie foarte lunga si cred ca indiferent de care parte ne situam(pro/contra ideii de progres) am gasi o multime de argumente care sa ne sustina opinia. Din punctul meu de vedere progresul tehnologic e prea accelarat in comparatie cu, sa-i zicem asa, progresul moral al omenirii. Adica pentru nivelul nostru de intelegere, avem prea multa putere (si ca celebra replica din SpiderMan, prea multe responsabilitati).
Si puterea aia de unde a venit?!? De la extraterstrii?Avem atata putere pe cat e nivelul nostru de intelegere!Faptul ca unii isi folosesc 10% din capacitatea de gandire(maxim) si altii mai putin,e alta discutie!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:44   #9
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Prezicerea exacta a mortii exista pentru foarte multi bolnavi de cancer, deci nu e chiar un lucru nou.

Cat de exacta? Te referi la faptul ca un doctor iti spune ca mai ai x luni/ani de trait atunci cand esti diagnosticat cu un anume tip de cancer intr-un anumit stadiu? Daca da, asta se bazeaza pe statistici, nu pe vreo metoda exacta de calcul. E cu totul altceva...

Oricum, tu nu despre asta vroiai sa discuti, dar daca tot ai ajuns si pe aici deviem putin doar ca sa clarificam.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:44   #10
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Cred ca un raspuns de genul "30" de ani nu ar avea cine stie ce efect, moartea tot ar parea ceva indepartat si improbabil, dar unul de genul "5" ani ti-ar schimba total viata si nu neaparat in bine.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:52   #11
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Originally Posted by danonino:
Cu alta ocazie discutam despre progres.

Prezicerea mortii exista pentru foarte multi bolnavi de cancer, deci nu e chiar un lucru nou.

Eu as vrea sa stiu. Nu pot spune neaparat de ce as vrea acest lucru, poate pentru ca gasesc informatia fascinanta.

Nu se poate!Sunt mai multi factori care influenteaza data mortii:stilul de viata,mostenirea genetica,pana si locul in care traiesti.Poti sa mori din cauza unei boli,intr-un accident sau chiar daca excludem accidentele ,tot nu vei stii cand o sa mori!Daca vrei sa aproximezi poti sa analizezi lumea in care traiesti,stilul tau de viata si iti cam dai seama cat traiesti,dar poti la fel de bine sa prezici cand va fi sfarsitul lumii,excluzand data la care soarele se va extinde adica peste 5 mld de ani!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:55   #12
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Am zis "nu neaparat in bine", deci sunt posibile ambele variante. Pentru ca, presupun ca mare parte din timp ti-o vei petrece plangadu-ti de mila si gandindu-te la cate lucruri ai sa pierzi, cate experiente o sa ratezi, cat de insignifiante sunt lucrurile pe care le faci zi de zi. Posibil sa ajungi in asa hal incat sa te sinucizi inainte de "termen". Varianta cealalta e ca o sa gusti din plin fiecare zi dar nu stiu de ce am senzatia ca chestiile astea se intampla doar in filme.
Later Edit:si pentru Vortex,un caz concret de progres:o multime de minti luminate(de la Einstein si Fermi la Oppenheimer) descopera drumul de la fisiunea atomului la bomba atomica. O astfel de inventie ajunge in "administrare" unui guvern condus de, sa presupunem prin absurd, Stalin. Mai suna asa de bine progresul? Binenteles, asta e un exemplu minor, si poate nu asa de relevant.

Last edited by White1 : 17 May 2011 at 22:00.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:57   #13
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
deci sa inteleg ca prin topicul asta ai vrut sa ne atragi atentia ca oricum murim cu sau fara teste?

well, asta o stim cu totii deja...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 21:58   #14
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Originally Posted by danonino:
Chiar nu puteti citi primul post? Am si ingrosat. Doamnee!
Deja ai raspunsul!Din toata vorbaria asta de un lucru poti sa fii sigur!De murit tot o sa mori!Cum o faci, e alta treaba!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 22:04   #15
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by danonino:
Cu alta ocazie discutam despre progres.

Prezicerea mortii exista pentru foarte multi bolnavi de cancer, deci nu e chiar un lucru nou.

Eu as vrea sa stiu. Nu pot spune neaparat de ce as vrea acest lucru, poate pentru ca gasesc informatia fascinanta.
prezicerea mortii la bolnavii de cancer? mi se pare nemiloasa,inumana si ingrata.
ce ti se pare asa fascinant la informatia asta?numaratul anilor,lunilor,saptamanilor,zilelor,orelor,minutel or,secundelor,pana la obstescul sfarsit mi-ar paraliza mintea.creierul meu n-ar mai putea procesa nimic.as fi ingrozita de chestia asta si de faptul ca trebuie sa fiu in contratimp cu moartea.
esti diliu.
p.s.de-aia am si oroare de analize. nu cred ca mai exista om perfect sanatos.

Last edited by rvn : 17 May 2011 at 22:09.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 22:05   #16
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Originally Posted by danonino:
Citeste-l inca o data, te prinzi mai greu, nu-i nimic. Slava Domnului cu progresul, altfel cu trecutul strazii era mai greu.
Eu m-am prins de mult!Ce nu intelegi tu,e ca acest subiect e inutil de discutat!Chiar daca ar fi existat un asemenea test,sunt prea multe variabile care intrevin in discutie!Daca iei varianta absurda a existentei lui ce iti ramane de facut e sa accepti situatia sau sa fugi de ea ca un las,daca intelegi ce spun!

P.s discutia cu progresul e mult mai interesanta decat ceea ce vorbim noi acum!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 22:06   #17
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Da, ar fi mai fascinant sa afli ca nu o sa mori niciodata
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 22:07   #18
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Originally Posted by White1:
Da, ar fi mai fascinant sa afli ca nu o sa mori niciodata
Gandire utopica!Imposibil de realizat!
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 22:12   #19
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by danonino:
Sa presupunem ca exista un astfel de test si ca el functioneaza, cu o eroare de +- cativa ani.

ok, hai sa presupunem atunci.
pentru inceput, as vrea sa spun ca sincer, mie chiar nu imi pasa de chestiile astea. mi se pare inutil sa vorbesti despre ceva ce oricum se va intampla... probabil ca oamenii se leaga de astfel de subiecte pentru ca le e frica de moarte si in mod psihologic asa reusesc sa isi alunge teama. sunt ca si copii aia care spun povesti de groaza si nu se mai opresc pentru ca linistea din jur ii sperie. si mie, sincer, sa imi bata si maine la usa ca ii deschid cu cea mai mare placere si ii dau si o cafea daca vrea si daca pofteste (ma refer la moarte)... nu mi-e firca de ea pentru ca deja m-am obisnuit cu existenta ei si cu gandul ca intr-o zi o sa vina si la mine... (can't wait for it... sa-i rad usor in fata si sa ii spun cat e de proasta)
anyway, gata cu parerile personale. sa revin asadar la subiectul principal, care se pare ca pe danonino il macina atat de mult.
sa presupunem (prin absurd) ca acel test exista si mai si functioneaza pe deasupra. well, in cazul asta, se va intampla un lucru bun si unul rau.

lucrul bun va fi ca oamenii, afland cu aproximatie cam cand vor muri, vor fi mai stimulati sa faca ceva cu viata lor... si sa ajunga mai departe pentru ca vor fi mai constienti ca intradevar vor muri. pe de alta parte, insa, se va creea un haos... imagineaza-ti ca merge un om la doctor si incearca sa afle cand va muri iar testul ii spune ca mai are o zi de trait... si imagineaza-ti ca omul, stresat fiind, a doua zi se sinucide. daca testul nu ar fi existat, el ar fi trait fericit pana in ultima clipa... fara sa se sinucida sau sa traiasca asemenea orori. faza e ca nu oricine e pregatit sa afle cand e sa moara. si tocmai de aceea sunt de parere ca un astfel de test (daca el intradevar ar functiona) ar trebui interzis. si in plus... o alta chestie. daca toti vom sti cand vom muri, ce rost ar mai avea sa traim?

in fine, as mai avea multe de zis... da sincer, mi se pare inutil.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 17 May 2011 at 22:15.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2011, 22:13   #20
Vortex
Veteran
 
Vortex
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 214
Quote:
prezicerea mortii la bolnavii de cancer? mi se pare nemiloasa,inumana si ingrata.
.
Nemiloasa,ingrata...DA ..inumana..neah ,aici e de discutat despre ceea ce inseamna inuman,multa vorbarie...Oricum cred ca ar merge la casele de pariuri,place your bets,care moare primu'...
__________________
“We live only to discover beauty. All else is a form of waiting.”
Vortex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells