Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jun 2011, 00:54   #1
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cele mai bune filme cu super-eroi!

Nu stiu daca exista topic, nu mai caut, dar daca e inseamna ca e mort si ingropat si revitalizam aici.
Titlul spune destul de multe. Un loc de discutii pentru toti admiratorii personajelor Marvel, DC Comics, Vertigo Comics, Dark Horse Comics si altele. Puteti da sugestii de filme, prezenta trailere, intocmit topuri din orice gen si stil de banda desenata.

Voi da startul printr-un top 10 personal. Let's Go:

1. The Hulk - 2003 - in regia lui Ang Lee - se stie foarte bine ca regizorul taiwanez este un versatil fara pereche, iar pt. mine o interpretare meseriasa a personajului favorit Marvel face toti bani cu o distributie care ii cuprinde pe Eric Bana, Jennifer Conelly, Sam Elliot si Nick Nolte. Imi place cum regizorul si scenaristii apeleaza catre partea psihologica a personajului aducand in atentie si problema parintilor care distrug vietile copiilor lor.

2. X-Men 2 - 2003 - in regia lui Bryan Singer - unul dintre cazurile in care o continuare merita mai mult decat prima parte. Un film care se deschide aproximativ superb cu introducerea lui NightCrawler si bataia cu politistii. Elemente de thriller excelente, confruntarea de la casa mutantilor antrenanta, un blockbuster in spiritul Marvel plin de vitalitate si calitati.

3. Iron Man - 2007 - in regia lui Jon Favreau - cu un Robert Downey Jr. in forma maxima, destul de multa indrazneala ironica pt. un film asa mainstream (mesaj semi-pacifist, character from bad ass to good baby face, etc.), dar entertainment 100%.

4. Batman - 1989 - in regia lui Tim Burton - are film asta vreun cusur? Eu nu am gasit niciunul.

5. The Incredible Hulk - 2009 - in regia lui Louis Letterier - asteptam cu frica un esec, dar iata ca am avut noroc de data asta. Mult mai concentrat pe partea de actiune, bine directionata de astfel de catre un francez cu lectiile facute la Hollywood, Edward Norton interesant cu globul ocular verde, Hulk cu totul altfel decat in 2003.

6. SpiderMan 2 - 2004 - in regia lui Sam Raimi - Alfred Molina ca turnat in rolul lui Otto Octavius, Raimi are darul de a-l maturiza pe Spidey asta si datorita interpretarii pline de farmec a lui Tobey Maguire.

7. Hellboy - 2004 - in regia lui Guillermo Del Toro - un comic movie neobisnuit cu un personaj neobisnuit. Ron Perlman parca nascut pentru a-l interpreta, Del Toro in verva sa sinistra aducand plusuri de originalitate.

8. Batman Begins - 2005 - in regia lui Christopher Nolan - un altfel de Batman, un altfel de Gotham si o lectie despre cum se poate construi un film foarte bun in ciuda faptului ca inaintasii au avut multe de spus (vezi Tim Burton)

9. The Dark Knight - 2008 - in regia lui Christopher Nolan - mai adaug si eu?

10. The Punisher - 2004 - in regia lui Jonathan Hensleigh - pastreaza o verva old school pe tot parcursul lui, Thomas Jane confera personajului sau o agresivitate plina de tristete, scene de actiune bine plasate (aparitia asasinului cu chitara memorabila - actorul in cauza e cantaret de country) desi servite pe un story ultra resapat si aproape fara viitor.


Dezamagiri: Daredevil, Batman&Robin, Elektra, Green Hornet, Origins: Wolverine si cred ca mai sunt, dar nu imi vine mie acum in minte.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 00:56   #2
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Fuck! Am uitat de "First Class". Primeste coronita de onoare si o duzina de aplauze.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 18:53   #3
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Personajul lui Thomas Jane din The Punisher este un supererou?
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 19:45   #4
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Super-eroii trebuie sa aiba puteri speciale ca sa fie denumiti asa? Da, ai dreptate "The Punisher" in film nu e chiar genul ala de hero, dar in final ne arata scopul sau asa ca din punctul meu de vedere intra in lista.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 21:28   #5
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
John McClane?

L.E. The Punisher mi s-a parut un film slab, de categorie B, iar pe T. J. nu-l pot suferi.
Mi-a placut mult si Watchmen, ma mir ca nu se regaseste in lista.
Afara de cele pe care le-ai enumerat si tu, care mi-au placut si mie, intr-o mai mare sau mai mica masura, as mai aminti si: The Crow, Darkman (cred ca intra si el aici), Superman, Blade, V for Vendetta (?), RoboCop...

Thor ai vazut?

Last edited by omudindulap : 20 Jun 2011 at 22:01.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 23:37   #6
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Pai daca'i pe'asa, amintesc si eu de Terminator 2.

Daredevil e cel mai penibil film de genu, vazut de mine
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 20 Jun 2011 at 23:40.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 10:22   #7
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Batman Begins sju The Dark Knight: doua din filmele favorite.
Spiderman - guilty pleasure: scenariu copilaresc, acting indoielnic, dar mi-a placut foarte mult.
X - Men-urile - acceptabil.
Iron Man - distributie foarte buna in ambele filme, scenariu ok.
Watchmen - nu neg ca e un film de o calitate ridicata, dar este lung si in multe momente plictisitor; personal prefer oricand discutiile siropoase din Spiderman, fata de cele filozofice din acest film, care in multe momente sunt nefondate.

Am mai vazut Incredible Hulk care nu mi-a displacut si Daredevil(intr-o seara pe PRO TV), un film slab din toate punctele de vdere.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2011, 23:20   #8
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by danonino:
Watchmen mi se pare fabulos, cel mai bun film cu super-eroi ever.

N-am rezistat pana la final dar este un moment in film caruia ii datorez ceva: pe acoperisul unei caldiri vreo 6 benzi galbene politienesti de tip"DO NOT CROSS" sunt incrucisate in forma de stea. Jos este un tip cu pistol cu anocora, din alea pentru catarat. Dupa ce trage vedem de sus din interiorul acoperisului cum varful carligului trece exact prin punctul de intersectie al benzilor. Atunci am ineteles unul din aspectele poeziei cinematografice. Asemanator, scena de pe la inceput, dintr-un apratament in care are loc o cafteala la dublu, un obiect (cana parca era) zboara (in ralanti parca) din mana sau piciorul unuia din indivizi si loveste numarul de pe usa deschisa: 300.

Nu suport in general genul asta de filme, singurul pomenit aici pe care l-am savurat intr-o anumita masura este V for Vendetta.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2011, 21:32   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu m-as intoarce mai spre origini,cand supereroii nu erau asa computerizati.
Rambo este un exemplu.unul bun,zic eu.naturalete,fizic de exceptie al lui sylvester stallone, muschi naturali,nu artificiali.in plus,cele 4 filme( parca atatea au fost,nu?) chiar au avut ceva de spus in directia asta,adica au creat un curent...
luptatorul perfect a fost cat se poate de bine materializat in felul asta.a fost cat se poate de uman.robotii au farmecul lor aparte,sunt interesanti prin design,dar din pacate,mie,cel putin,nu-mi dau impresia ca ei ar face uz de forta proprie.tot supereroii naturali sunt cei mai expresivi.
desigur,gusturile nu se discuta...

ahhh...si desigur:bruce willis, number one,omule!
Sylvester-Stallone_201042_238231_1_024[1].jpg
bruce-willis-photograph-c11796804[1].jpg
supereroul trebuie sa aiba ceva calitati fizice in plus fata de un erou normal.puterea de seductie asupra spectatorului nu se rezuma numai la modul cum taie si spanzura el pe ecran,trebuie si charisma.

Last edited by rvn : 24 Jun 2011 at 09:48.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2011, 18:35   #10
Cmd93
Veteran
 
Cmd93
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 165
Nu stiu cat de super-erou e personajul insa mie mi-a placut foarte mult Defendor
Cmd93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2011, 22:18   #11
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Punisher e anti-erou iar Batman e doar erou.N-are ce cauta McClane si Rambo in topic-ul asta daca se discuta de supereroi,adica personaje bazate pe benzi desenate, oameni care au puteri,mutatii etc.
Romanul Watchmen e excelent insa filmul nu reuseste sa cuprinda complexitatea sursei si nici sa mentina atentia spectatorilor pe toata perioada duratei si aici da kix Snyder.Din punct de vedere vizual e bun dar e greu sa bagi intr-un film atata informatie si sa ai si succes.Trebuia impartit pe 2 parti si era alta mancare de peste.
@FreakDoll : Daredevil Director's cut nu e rau pentru ca filmul e destul de fidel benzilor desenate desi unele scene cand se zboara pe acoperisuri ca-n filmele chinezesti nu merg mai deloc iar Bullseye nu e reprezentat prea bine de Colin Farrell tinand cont ca e cel mai mare dusman al lui alaturi de Kingpin.Pe langa Punisher War Zone,Elektra,Fantastic Four si Ghost Rider,Daredevil e material de Oscar.
Aici merita mentionat si Kick Ass care imbina comedia si actiunea perfect.Inca nu am citit benzile desenate dar am de gand in curand.A aparut si Kick Ass 2 iar o ecranizare dupa aceasta se va face in viitorul apropiat.
Superman Returns a fost bun desi e pacat ca s-au limitat doar la Lex Luthor ca personaj negativ dar a fost o continuare a filmelor lui Donner deci nu pot sa ma plang prea mult.
Inca un film bun care intra in categoria asta e Unbreakable cu Bruce Willis si Samuel L. Jackson.E atipic fata de desfasurarea obisnuita a filmelor cu supereroi pentru ca e credibil si nu are efecte speciale mai deloc fiind si unul din putinele filme bune ale lui Shyamalan.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 30 Jun 2011 at 22:24.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2011, 23:01   #12
aura_iolanda
Senior
 
aura_iolanda
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 95
kick-ass...mie mi-a placut foarte mult batman under the red hood si the dark knight
aura_iolanda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2012, 18:30   #13
KarGo
Novice
 
KarGo
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
The Punisher ? Mama Cel Mai Prost film Cu Super Eroi EVER!

As Prefera Thor Si X-Men


Nu Porcaria De The Punisher

Last edited by KarGo : 25 May 2012 at 18:33.
KarGo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2012, 09:45   #14
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
The Avengers cred ca este printre cele mai bune filme cu supereroi, cuprinde mai multi supereroi din mai multe filme ceea ce face mult mai interesant filmul de urmarit
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2013, 13:39   #15
Puscas_marin
Novice
 
Puscas_marin
 
Join Date: Feb 2013
Location: Brasov
Posts: 11
Hellboy (2004)
Puscas_marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2013, 04:13   #16
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Un top 10:

1.Watchmen(foarte complex,violent si imprevizibil).
2.Kick-Ass(pentru ca reuseste sa faca bascalie de filmele cu super-eroi intr-un mod care mie mi-a starnit apetitul pentru astfel de filme ).
3.Batman[ultimele 3(precedentele sunt din alta categorie) ceea ce a facut Nolan cu Batman, mi-e greu sa cred ca o se mai fac cu vreun super-erou].
4.Harry Potter?...cred ca poate fi incadrat la super-eroi (pentru ca e super-eroul copilariei mele)
5.The Mask (doar pentru rolul lui Jim Carrey)
6.Matrix (pentru inteligenta si scenele de lupta, doar pe 6 din cauza celor 2 continuari).
7.Blade (pentru ca as vrea ca Wesley Snipes sa ii traga o fugareala lui Ed Cullen si companionilor sai stralucitori)
8.Dragon Ball-filmele si seriile animate (pentru ca are cea mai mare densitate de supereroi pe cm2)
9.Conan (pentru ca este de o "mega-epicozitate")
10.Spider-Man(pentru ca mi-a placut partea a 2-a si villian-ul interpretat de Molina).

Mentiune:-Dr. Who...i'm a fan :X

Last edited by MikkaelWolfganger : 22 Feb 2013 at 13:48.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2013, 23:01   #17
lucian9a
Novice
 
lucian9a
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Batman a lui Tim Burton dupa parerea me e no1.
lucian9a is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2018, 10:10   #18
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
"Captain America"!
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells