Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Apr 2009, 18:18   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Angry Listen Rock

Intrati va rog...aici putem vorbi despre istoria rockului,concerte,cele mai tari formatii heavy metal,metale grele si f grele,hard,trash,hardcore,industrial,punk,death.bl ack,gothic,etc...putem incepe cu o incursiune in lumea muzicii de cand negru 'era sclav la americani,si canta pe plantatia de bumbac dupa ma-sa...pe urma el a inventat jazzul,rock'n rollul si ...urmeaza generatia hippie...nostalgii de liceu,nebunii,betzii,iubiri,toate se aduna aici...aici ii puteti injura pe manelisti,si pe toti care nu suporta rockul .
Numai pt rockeri de toate genurile (exclus cocalari ca nesuptolem,dracumara,ranjis,etc si mamzele care dau ochii peste cap).

Disciple,Cinemania?

Last edited by Pauline Kael : 02 Apr 2009 at 18:35.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2009, 18:21   #2
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Disciple a scris:

Quote:
Originally Posted by Pauline Kael:
.Ce metale asculti?

Thrash Metal(genul preferat),Death Metal(super),Brutal Death Metal(cateva trupe),uneori Black Metal(putine formatii),Grindcore(ooo daaa),Speed Metal(se combina cu thrashu' de te inchini),Heavy Metal(normal),Avant-Garde(putin si aici),Industrial(idem),Nu-Metal(cu asta am inceput deci inca mai ascult cu nostalgie),Symphonic si Doom(aici aleg la sange)...tu de care asculti?

Generatia anilor 60 -70, au ramas multe vise , spiritul s-a stins sau poate nu de tot ?
Au fost ani frumosi, parerea mea, Jesus Christ superstar , Hair , Tommy,concertul de la Pompei -Pink Floyd...
Din rock spre extrem mai ascult si Ataraxia,Dimmu Borgir,Cradle of filth,Dark Funeral,Catamenia,Lake of tears,Rain,Fell within,Theatral of tragedy,Apocalyptica si multe altele.
Sa zicem despre Dimmu ...
s-au comercializat si ei si influentele de simfonic ii fac ma iaccesibili,dar tot ramani "constipati" si frustrati. Inteleg ca au ceva cu crestinismul si se declara satanisti sau whatever dar dau dovada de frustrati.Cine stie poate majoritatea dintre or fi fost violati de vreun preot catolic..sau whatever.Revenind ultimul album in sorte diaboli e mediocru,melodia pe care o ascult mai des de la ei e Vredesbyrd, bine pe langa, Puritania, Blood Hunger docrine..etc nu ascult prea des, dar in momentele in care se imbina trairile mele cu melodiile.
Astea asa de inceput soft:

http://www.youtube.com/watch?v=sw2GCmV55Ek

http://www.youtube.com/watch?v=dJ0eIlu6pTQ
http://www.youtube.com/watch?v=ElTxFFQVWys http://www.youtube.com/watch?v=-wBH6HXidO4

Last edited by Pauline Kael : 02 Apr 2009 at 18:45.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2009, 18:39   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pentru cine asculta:
http://www.youtube.com/watch?v=F9cqKafnUrk
http://www.youtube.com/watch?v=IF7Im...eature=related
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2009, 15:58   #4
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
wow Pauline = metalista !!! I didn't see that comin' ... but I love it !
Si eu consum rock constant dar mai mult din sfera experimental / avant-garde / alternative / indie. Trupa mea preferata e Radiohead.
Metal nu chiar atat de mult. Doar System Of A Down e un grup despre care pot sa spun ca le urmaresc fiecare album. Sunt extrem de originali (nu mai stiu pe altcineva sa combine 'pure metal' cu armonii din folclorul national armean, grecesc sau turcesc - si implicit romanesc, ca si noi avem o groaza de lucruri in comun cu fratzii balcanici, inclusiv muzical)

Bine, imi imaginez ca toata lumea a auzit de ei, dar bag si aci cateva chestii din repertoriul lor pt cine are chef de un quicklisten

Toxicity de pe albumul cu acelasi nume, din 2001
http://www.youtube.com/watch?v=IJmt3...eature=related

si Soldier Side de pe ultimul album Hypnotize (2005)
http://www.youtube.com/watch?v=T8YluAMCRT8
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2009, 17:23   #5
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Eu sunt fan U2, dar ei sunt prea soft pentru topicul asta. Am aici ceva mai potrivit. Mie imi place:

http://www.youtube.com/watch?v=WyczwqRD2NI
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2009, 22:26   #6
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Da SOAD sunt foarte misto.Din rock imi place Nirvana,Pantera,Metallica,Queen,Beatles,Led Zepellin ( am scris bine? ) si in general astia mai old school.Nu pot spune ca am multe formatii preferate ... mai degraba anumite cantece.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 07:27   #7
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Talking

daca e vorba de rock/metal ma preumblu pe la 'blabbermouth', 'metalhead', 'metalfan' etc.

nu stiu daca am chef sa scriu si pe aici despre rock-ul din mine

daca tot va roade...ascult de la Led Zeppelin, The Doors, Black Sabbath pana la Raison d'Etre, Shining, Deeds of Flesh, Regurgitate, Exhumed, Devourment...adica aprox. cam orice

nu prea suport NU-Metal-ul si fazele alternative de dragul de a fi alternative

si mai fac si metal in timpul liber...ca am trupa de vreo 8 ani si abia ce am revenit din turneu

no, stay brutal!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 08:44   #8
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
cate ceva amestecat pt ca ma enerveaza clasificarile pe sub-sub-sub genuri

radiohead (uite ca si chambord e fan . ce misto e si videoclipul de la fade out), pink floyd (high hopes ma obseda la un moment dat), beatles, frantuji (louise attaque si noir desir), sarmalele reci, pixies, haggard (fara grohaieli), vita de vie pe vremuri, iris (saracu' cristi), red hot chilli peppers, queen, cateodata chiar si rammstein (ma amuza formatia asta, ca-mi aduc aminte cum isi punea prietenu meu du hast dimineata cand nu era nimeni acasa ca sa-l tina de vorba sa nu adoarma la loc) , nightwish un pic, dar n-am mai ascultat de mult.... mai sunt sa nu epuizam din prima

imi plac toate melodiile depresive (a nu se intelege rahaturi emo-liste), mai putin racnelile, dar depinde mult de stare si ambianta
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 10:03   #9
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
P'astia-i stiati?
http://www.youtube.com/watch?v=XOKbh...eature=related
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 11:38   #10
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Hai ca se pune de-o rockoteca in toata regula.
@Chambord , Toxicity( System Of A Down )e ok,dar aialalta nu ma prea atrage.
@Cinemania,ai trupa si noua nu ne zici? Pai ce reclama iti faci? Zi-ne si noua,ce si cum,ca din poza de la forumeetingul ala nu reusesc sa te identific,mea maxima culpa.
Cinemania are formatie,Cinemania are formatie,sa ne zica si noua :oops:
@Judex,imi place,nu sincer, n-o stiam.(Cine e baiatul ala binecrescut din avatar?)
Hai sa facem un clasament,si cred ca ar trebui s-o cam luam si pe categorii,ca si muzica clasica(ascultati si de-aia sper) se imparte in trei perioade mari: preclasicism,clasicism,romantism,cu reprezentanti si influente...
Goticu' va place ,fetele?Si baietii...
Pitbull, n-asculti rock?

www.metalstorm.ee www.bestial.ro www.metal-archives.com www.darklyrics.com www.rammstein.ro www.metalact.ro www.metalfan.ro www.muzicisifaze.com (critici,recenzii adevarate) www.rockdimension.net www.metalhead.ro www.rupere.md. www.promusicprod.ro www.heartagram.com. www.metal-observer.com si mai sunt.

Last edited by Pauline Kael : 04 Apr 2009 at 11:49.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 15:43   #11
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Hai sa fac si eu un pic de reclama, ca doar e saitul unui prieten:
www.rockzone.ro

Pauline, in avatar e Steven Gerrard!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2009, 22:36   #12
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Judex:

Korpiklaani rule!!!!!
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 15:47   #13
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Yummy piesa:
http://www.youtube.com/watch?v=u_tOR...eature=related
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 19:21   #14
Kristen-Cullen
Novice
 
Kristen-Cullen
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 3
Thumbs up Rock On!

Ei bien ma bucur ca sunt si fani Rock pe acest site!chiar nu ma asteptam!ascult de multa vreme rock!.....de fapt doar Rock ascult!trupele preferate?
poate....Simple PLan,Metallica,Linkin park,Disturbed dar si Vita de vie
Cat despre System Of A Down,sunt foarte tari!merita aplauze!
Am si eu o mica trupa de Rock-eri,dar nu prea avem turneuri decat in judet.....ma rog,bugetul e limitat!
ROCK-ON!
Kristen-Cullen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 19:25   #15
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cred ca sunt singura din grupul meu de prietene careia ii place de messy hair- trade mark -Rob Pattinson....he's so...mai stai pi forum si baga niste postari,cu bampiri ,cu ce-o fi.Mmmoa.Auch.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 19:27   #16
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Kristen-Cullen:
Ei bien ma bucur ca sunt si fani Rock pe acest site!chiar nu ma asteptam!ascult de multa vreme rock!.....de fapt doar Rock ascult!trupele preferate?
poate....Simple PLan,Metallica,Linkin park,Disturbed dar si Vita de vie
Cat despre System Of A Down,sunt foarte tari!merita aplauze!
Am si eu o mica trupa de Rock-eri,dar nu prea avem turneuri decat in judet.....ma rog,bugetul e limitat!
ROCK-ON!
Iti dorim multe succesuri pe mai departe!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 19:35   #17
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
N-o speria pe Kristen...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2009, 19:39   #18
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Sometimes I'm bad, I'm bad...
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2009, 16:15   #19
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Pauline Kael:
Hai ca se pune de-o rockoteca in toata regula.
@Chambord , Toxicity( System Of A Down )e ok,dar aialalta nu ma prea atrage.

Aoleoooo, pai cum sa nu te atraga tovarasha Pauline ? Erau doar niste esantioane. Ca sa prinzi o trupa trebuie sa-i asculti macar un album intreg. A 2-a piesa e mai mult o 'balada' dar are armonii foarte faine. Tu vrei doar muzica de headbagging ?! :shock:
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Apr 2009, 16:29   #20
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@bre: foarte fain videoclipul de la Street Spirit (Fade Out) intr-adevar. Pe cel de la 'Just' l-ai vazut ?

A propos everybody: mai e pe forum vreun topic cu Videoclipuri ? :confused:
Sunt multe creatii si dintr-astea care au valoare filmica.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells