Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Aug 2010, 16:54   #261
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
De ce sa se inchida un topic din cauza unui singur biped ? Nu este un act de slabiciune ?
In cazul in care nu va convine ceva mai bine ignorati cum ignor si eu topicul facut pentru excrementul de film "Cats & Dogs"...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 20:40   #262
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
un film foarte bun care cere un sequel
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2010, 21:04   #263
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Eu cred ca s-a terminat (in opinia mea chiar foarte bine) fara a mai lasa loc de o continuare.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2010, 11:42   #264
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Da' nicio precizare legata de asemanarea cu Abre los ojos? Eu fix la asta m-am gandit inca de la inceputul Inceputului. Ma refer la visul fabricat.

Adica, minus conotatii si amploare, Inception = Bourne + Abre los ojos
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2010, 13:41   #265
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Lecart:
Adica, minus conotatii si amploare, Inception = Bourne + Abre los ojos
Sunt filme cu aceeasi tematica si care seamana mult mai mult cu Inception, fata de Abre los ojos.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2010, 13:55   #266
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Tot ce se poate, mie mi-a amintit de Abre si eram curios daca mai simte careva.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 08:14   #267
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Am văzut și eu în sfârșit filmul zilele trecute. După ce ne demonstrase că cinematograful e un spectacol de iluzionism, de data asta Nolan a încercat să ne expună formele plăsmuite de imaginația lui onirică. Pentru un artist, indiferent de domeniul lui de creație, poate cel mai greu e să redea pe canava, în piatră, pe ecranul argintiu și să-i facă pe consumatori să perceapă exact ceea ce el a văzut cu ochii minții lui.
Deși m-a dezamăgit sărăcia ideatică a Începutului, - pentru că, deși nu mai văzusem decât puține din filmele regizorului britanic (Urmăritorul, Memento și Prestigiul), nu citisem nicio cronică și mă așteptam la ceva mai cu miez și la un final nu numai surprinzător, dar și care să reveleze sensuri și mesaje serioase - m-au impresionat câteva aspecte minore, ca de pildă jocul lui DiCaprio din scena momentului culminant, când, transfigurându-se, el a luat înfățișarea cineastului.

Am citit și cronicile de aici. Cel mai mult mi-a plăcut editorialul lui Popescu, adresat atât iubitorului de film cât și sociologului, semnalând tendința omului ultimilor ani de a fugi de realitate. Cred că ne putem aștepta ca articolul respectiv să fie inclus într-unul din viitoarele volume de editoriale ale publicistului. În comparație cu stufoasele comentarii ale oamenilor de film, care ne explică analitic faptul că pușca se compune din partea lemnoasă și partea f(i)eroasă, el indică excelent de sintetic metafizica balistică a cinematografului de consum recent.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2010, 22:39   #268
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Aveti idee cand apare pe DVD?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 08:27   #269
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Maxima zilei (e prea beton pentru a nu fi postata):

If you paid money for INCEPTION you're a sucker. If you think you liked it, you're an idiot.

Dan Gosse
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 09:44   #270
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Windom:
Maxima zilei (e prea beton pentru a nu fi postata):

If you paid money for INCEPTION you're a sucker. If you think you liked it, you're an idiot.

Dan Gosse

attention whore much?
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 10:03   #271
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
No offence, dar mi se pare o prostie si deloc amuzanta. E o afirmatie fara baza pe care o poti face despre orice film, tocmai pentru ca n-are pic de argument in ea...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 10:43   #272
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu o poti face despre orice film, cum nu o poti face despre orice regizor. Dar o poti face in cazul astora care preacurvesc, cum e Cameron sau Nolan. Daca Nolan a fost odata un regizor cool asta nu-i o scuza.
Amuzanta e strategia pe care au inventat-o pentru a-ti lua banul, oferindu-ti in schimb basini umflate cu pretentie de arta.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 11:08   #273
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu stiu daca a zis Nolan ca ce a facut e arta, dar cu siguranta e unul din cele mai bune blockbustere facute vreodata. Nu stiu ce inseamna "regizor cool", dar maiestria lui se observa foarte bine in Inception, atat ca regizor, cat si ca scenarist...

Sincer cred ca faci aceeasi greseala pe care ai facut-o si cu Avatar, doar ca filmele astea se aseamana doar cand vine vorba de buget si incasari (oarecum la partea a doua). Ai vazut filmul?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 11:50   #274
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Liviu-:
Nu stiu daca a zis Nolan ca ce a facut e arta, dar cu siguranta e unul din cele mai bune blockbustere facute vreodata.
Nu a zis ca a facut arta, dar are pretentii de asa ceva. "Blockbuster" pentru mine inseamna prostitutie, Hollywood de cea mai joasa speta, tocmai pentru ca nu are nimic de-a face cu arta si urmareste doar sa stoarca fraieru' de bani.


Originally Posted by Liviu-:
Nu stiu ce inseamna "regizor cool"
E vorba de regizorul care inca nu a fost prins in angrenajele business-ului. E vorba de un creier care gindeste nu unul care executa. E vorba de un artist, nu de un businessman.

Inca nu am vazut filmul, dar asta nu are importanta aici. Nu critic filmul, critic initiativa. E o discutie care nu are in vedere doar Inception, sint chestii legate de Hollywood-ul contemporan pina la urma. Exista capodopere ale cinematografului pe care inca n-am reusit sa le vad, nu stiu cind o sa-mi pierd vremea si cu asta...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 21:09   #275
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Iarasi discutia asta fara sens. Toate isi au locul lor in lume, inclusiv blockbusterele si Hollywoodul. Nu poti sa mananci gourmet in fiecare zi, dar asta nu inseamna ca produsele de larg consum nu pot sa fie prospete si delicioase.

Si acum cat se poate de sincer, who the fuck is Dan Gosse?
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2010, 21:16   #276
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Windom:
Nu critic filmul, critic initiativa.

Nu inteleg care e problema in a face un film cu scopul de a incasa multi bani de pe urma acestuia. E o dorinta normala, nimeni nu merita sa fie incriminat pentru ca doreste sa aiba succes. They are doing it for the money? So what! Problema este atunci cand banii se transforma in UNICUL scop, cand faci filme doar pentru bani. Cel putin Nolan nu ne insulta inteligenta si este atat de implicat in procesul de film making, de la cinematography pana la score, incat nu ii poti pune la indoiala pasiunea pentru a face filme.

Originally Posted by Windom:
Maxima zilei (e prea beton pentru a nu fi postata):

If you paid money for INCEPTION you're a sucker. If you think you liked it, you're an idiot.

Dan Gosse

What if I'm sure I liked it?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 15 Sep 2010 at 21:19.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2010, 08:02   #277
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by miercuri:
Si acum cat se poate de sincer, who the fuck is Dan Gosse?
A cool dude, un tip care maninca cinema pe piine. Cinema adevarat.

Originally Posted by buticut:
Nu inteleg care e problema in a face un film cu scopul de a incasa multi bani de pe urma acestuia.
In primul rind pervertirea menirii celei de-a 7-a arte.

Originally Posted by buticut:
What if I'm sure I liked it?
Then you made the day for those Hollywood big shots. You really like it, or just enjoy it? I want to love a movie, not just like it. Cind bagi atita banet intr-un film al carui singur scop e sa-ti provoace un orgasm cind "impacheteaza" Parisul, ceva nu-i tocmai in regula.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2010, 14:06   #278
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Satisfactiile pe care ti le ofera filmul nu se limiteaza la plan vizual si cu siguranta nu orgasmele vizuale sunt scopul lui.
Why so much hate, toate artele s-au pervertit in secolul asta. Have we leanred nothing from Warhol?
Iar Dl Gosse trolluieste in dulcele stil clasic prin afirmatii ca cele de mai sus.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2010, 10:06   #279
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Windom:
Nu o poti face despre orice film, cum nu o poti face despre orice regizor. Dar o poti face in cazul astora care preacurvesc, cum e Cameron sau Nolan. Daca Nolan a fost odata un regizor cool asta nu-i o scuza.
Amuzanta e strategia pe care au inventat-o pentru a-ti lua banul, oferindu-ti in schimb basini umflate cu pretentie de arta.

... hahaha... ce-mi place... de fapt... ADOR... sa-l vad pe Windom (cel ce crede in wisdom dar nu cerceteaza fenomenul) aberand si poluand atmosfera cu parerile lui de mestesugar savant. Cred ca ar trebui sa sari printr-un Window... s-ar putea sa te trezesti din fudulia si snobismul asta antipatic. Poate-ti ghidezi si tu viata urmand alte dogme... Cu zeflemeaua asta nu te vad mai sus de-o masa cu 3 picioare si-o bucata de paine..

Pe romaneste... nu o sa dau quote la toate aberatiile dar... "mai taci ma in ........ ca vorbesti prostii" ... "criticule"... pun pariu ca esti "fan" Lynch...

Last edited by rifa : 17 Sep 2010 at 10:13.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2010, 10:36   #280
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Mai era un Apostol si la Duda Albastra, vad ca i-ai luat locul, THERE YOU GO DONYYYYY!!! Imi place ca va bagati in seama pe unde puteti si voi, astia care nu ati recunoaste cinema-ul nici daca v-ar musca de cur. Va mai da pe spate cite o chestie d'asta din cind in cind, la care nu prea tre' sa misti neuronu', cadeti in genunchi si salivati, dup'aia intrati in hibernare pina la anu', cind mai arunca unu' in aer ceva sau se mai fut doua albastrele in treide si iar va dati drumu'... Apoi iar ne lasati in pace o perioada... Precum o durere de masele.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells