Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2013, 21:52   #81
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
"The show is Lord of the Rings, but with tities galore"
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2013, 12:19   #82
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.1.: Am asteptat parca un pic mai mult de la acest nou inceput dar spectacolul n-a fost la inaltime, abia spre final am avut parte de un pic de adrenalina... Cel mai mult m-a intrigat titlul: ce va fi insemnand "Valar dohaeris"? Nu e mentionat niciunde clar dar, din anumite deductii legate de o fraza rostita de Ygritte, se pare ca intelesul ar fi " toti oamenii trebuie sa moara"...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2013, 18:14   #83
Geary
Junior
 
Geary
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 26
Originally Posted by sabinalin:
3.1.: Am asteptat parca un pic mai mult de la acest nou inceput dar spectacolul n-a fost la inaltime, abia spre final am avut parte de un pic de adrenalina... Cel mai mult m-a intrigat titlul: ce va fi insemnand "Valar dohaeris"? Nu e mentionat niciunde clar dar, din anumite deductii legate de o fraza rostita de Ygritte, se pare ca intelesul ar fi " toti oamenii trebuie sa moara"...

"Valar Dohaeris" in High Valyrian inseamna "toti oamenii trebuie sa serveasca". Ce ai scris mai sus se traduce prin "Valar Morgulis"...
Geary is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2013, 13:02   #84
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.2: Nici al doilea episod din sezon n-a ridicat nivelul. Vorbe multe si cam fara finalitate, exista senzatia de tragere de timp, de lungimi inutile, m-a cam luat somnul la un moment dat, tot asteptam sa apara favorita mea Daenerys dar de asta data n-a fost cazul. Adrenalina a aparut tot spre final intr-o confruntare cu sabii ca in Evul Mediu, spectaculoasa ce-i drept dar parca-i nevoie de mai mult...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2013, 13:01   #85
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.3: "Esti departe de casa iar iarna se apropie". Iar au lasat spectacolul pentru final, de asta data am avut parte de o urmarire cu cai ca la carte. Ultima scena a episodului a fost si ea una foarte aspra, personal am trait un mic sentiment de satisfactie...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2013, 11:51   #86
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.4: "And now his watch is ended" a fost cel mai interesant episod de pana acum din sezon. Pana si cele mai rele personaje pot ascunde un strop de umanitate, pana si cel mai ticalos iti starneste un strop de compasiune... Si de asta data Daenerys a luat caimacul. Sub aparenta fragilitate se ascunde o forta care, la un moment dat, poate matura totul in cale...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2013, 12:46   #87
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.5: "Kissed by fire". In sfarsit ritmul e mai bun, povestile din sezon incep sa se precizeze. Era inevitabil ca Jon si Ygritte sa ajunga la un astfel de moment, era doar chestiune de timp. Iar au bagat homosexualitate, astia nu se pot abtine, o fi facut Remus Cernea plangere ca nu sunt respectate toate curentele... Unora li s-a facut mila de Jaime. Mie nu!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2013, 12:05   #88
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.6: "The climb". Un titlu de episod mai clar de-atat nu se poate, baza a fost ascensiunea de-a dreptul criminala, demna de K 2 sau Everest... Jon Snow si Ygritte, doua personaje care au capatat in timp importanta din ce in ce mai mare si sunt sanse ca ei sa devina din ce in ce mai vizibili in viitor. Magnifica scena de final, hotarat lucru, realizatorilor serialului le reusesc mai mereu ultimele scene din episod, cele menite sa faca spectatorul sa astepte cu interes urmatoarea intalnire.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2013, 12:21   #89
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.7: "The Bear and the maiden fair". Ca sa inteleg titlul a trebuit sa astept finalul episodului, pentru cea mai interesanta scena a serii... Sa se fi schimbat Jaime atat de mult? As zice mai degraba ca nu, merg pe principiul ca si-a schimbat parul dar nu si naravul... Cine stie insa ce ii mai trece prin cap autorului? Le amesteca de m-a cam innebunit de cap...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2013, 12:49   #90
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.8: "The Second Sons". Frumusetea fizica e intotdeauna un atu irezistibil, mai ales cand nu e ostentativa si mai e dublata si de un pic mai multa minte. Supertare faza cu scaunul! Complicata mai e mintea lui Martin, nascoceste cele mai ciudate asocieri... Tocmai acum, cand se apropie de final si devine din ce in ce mai interesant, sezonul trei ia o pauza de o saptamana. De ce oare?
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2013, 12:18   #91
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.9: "The rains of Castamere". Se poate spune ca ultimele zece minute ale acestui episod au cam salvat impresia generala mai putin buna pe care a lasat-o acest sezon prin comparatie cu primele doua. Autorul "Urzelii" reuseste sa ne socheze definitiv, de-acum inainte chiar ca ne putem astepta la absolut orice. Si totusi... parca am vrea sa-i vedem castigand din cand in cand si pe cei care mai pastreaza urme de bunatate si onoare. Ultimul episod din sezon a capatat o miza imensa dupa acest final crancen. Ori se merge si mai departe, ori se opteaza pentru oarece liniste...
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 12:34   #92
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
3.10: "Mhysa". Al treilea sezon din "Game of thrones" a ajuns la final. Per total as concluziona ca acest sezon a fost unul destul de tern insa a fost salvat de partea finala, cu deosebire de ultimele doua episoade. Chiar daca nu ma pot deloc impaca, cu ceea ce s-a intamplat in ultimele zece minute ale episodului noua admit ca acela a fost punctul maxim de interes. E totusi foarte deranjant cat de bine ies membrii clanului Lannister pana acum din toata povestea insa, din cate am inteles, mai e destul pana cand mister Martin va incheia saga... Foarte probabil Daenerys si Arya vor juca roluri foarte importante in continuare, e interesant de vazut ce s-a intamplat pana la urma cu Jon Snow. Deja sunt lasate "carlige" foarte solide pentru sezonul 4, cel care, s-a anuntat deja, va fi difuzat in primavara viitoare.
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2013, 09:25   #93
kath777
Novice
 
kath777
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 2
Buna ziua,

Va deranjez cu o intrebare. Stie cineva unde a ajuns actiunea comparativ cu cartile ? Sa stiu de unde sa ma apuc de citit.
kath777 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2013, 12:33   #94
SilverKnight
Novice
 
SilverKnight
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 2
Originally Posted by kath777:
Buna ziua,

Va deranjez cu o intrebare. Stie cineva unde a ajuns actiunea comparativ cu cartile ? Sa stiu de unde sa ma apuc de citit.

Salut,

Iti recomand sa incepi cu inceputul, adica cu prima carte( chiar daca stii ce se va intampla, MERITA) , este mult mai detaliat in carte decat ce ai vazut in serial pana acum, deci stai linistit nu o sa te plictisesti deloc iar povestea va curge mult mai bine. Daca vrei neaparat sa "continui" cu cartea locul de unde ai ramas in serial ( ceea ce este o prostie) situatia sta asa :

In momentul de fata sunt 5 carti, vor mai aparea 2. Iar serialul este la cartea a 3-a, carte ce va fi impartita in doua sezoane(si sezonul 4). Deci sezonul 3 reprezinta cam jumate din cartea a 3-a si se termina imediat dupa "Nunta rosie". Dar te rog ia cartile de la inceput.
SilverKnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2013, 08:58   #95
kath777
Novice
 
kath777
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 2
Multumesc mult SilverKnight.
kath777 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2014, 12:17   #96
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
am vazut doar primu' sezon...interesant...e de altfel..ca se incearca sa nu se foloseasca foarte fulme efecte vizuale...si astfel da o nota de realitate
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells