Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Sep 2015, 18:49   #1
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Pierre Etaix

E timpul sa vorbesc si despre Pierre Etaix, un alt cineast francez cu recunoastere internationala, un fel de om orchestra, si unul din comicii cei importanti, de a carui scenete imi aduc aminte de la TV, cand aveam numai 2 ore de program, culmea!
Apare atat in productii proprii dar si ale altor cineasti celebri. E dintre aceia rari. Ne ofera o comedie facuta cu arta, pentru cei cu pretentii in domeniul filmelor, mai direct spus, o comedie care infrunta lejer timpurile.
Yoyo (1965)
In arena, in film, apoi in cel cu sonor, la TV, un circar reuseste sa ne prezinte exact si original imaginea intregii lumi.
Pe scurt - magnific, multe subtilitati, foarte bine ca filmul a fost restaurat in urma cu cativa ani (ce-l mai cautam in anii 2000!). Noroc ca s-au batut alti mari cineasti pentru acest demers.
E unul din filmele care trebuie vazute cu mare atentie, oriunde gasim strecurate lucruri extraordinare.
Le grand amour (1969)
Este unul din putinele filme comedie-dragoste indreptatite sa se inscrie la acest gen de filme, in opinia mea.
Tant Qu'on a la Sante (1971)
Filmul vorbeste despre preocupari cotidiene, intamplari hazlii si ridicolul omului de azi.
Este un film vesel format din patru parti, o alta reusita.
Imi amintesc totodata, desi le-am vazut de ceva vreme, ca si filmele Le Soupirant - 1962 si Heureux anniversaire - 1961 sunt foarte bune, cu poante istete.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2018, 09:40   #2
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Am reusit in cele din urma sa le vizionez pe toate si iti impartasesc parerea, sunt filme cu o regie si o scenografie foarte buna.
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells