Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jun 2011, 03:08   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Miting anti-eutanasie

A J U T A Ţ I - N E ! ! !

Toţi cei care iubiţi animalele
Toţi cei care nu iubiţi animalele, dar vreţi oraşe fără câini comunitari
Toţi cei care credeţi în civilizaţie
Toţi cei care doriţi o Românie respectată în lume

Veniţi marţi, 7 iunie, la orele 09:00, în Parcul Izvor, la "alveole" (scuarul de la intrarea Camerei Deputaţilor, unde sunt cele patru monumente de la Universitate).

Veniţi în număr cât mai mare!!!

Vom manifesta în faţa Parlamentului, şi vom forma o delegaţie cât mai numeroasă care să asiste la lucrările Camerei, din lojele invitaţilor.

Se va supune la vot proiectul legii pentru gestionarea animalelor fără stăpân - o lege necesară, dar concepută prost, păgubos, ineficient, criminal, barbar.
Se prevede aşa-zisa "eutanasiere" a câinilor comunitari - şi nici o măsură de prevenire a proliferării! Nu vom scăpa de maidanezi, în schimb vom avea pe conştiinţă masacrarea perpetuă, periodică, crudă şi complet inutilă, a câinilor ajunşi pe străzi prin reproducere necontrolată şi abandon. Şi aşa suntem de dispreţul Europei şi al lumii întregi, acum vom fi şi mai detestaţi - şi pe bună dreptate!

Noi dorim o lege raţională, care să reducă la minimum reproducerea, prin sterilizare, recensământ, microcipare şi pedepsire a abandonului.
În schimb, un mare număr de deputaţi se opun, fiindcă au interese financiare în menţinerea ciclului nefast asociat cu perpetuarea pretinsei "eutanasieri".

Echilibrul de forţe pentru votarea legii e extrem de instabil - situat în zona unei egalităţi influenţabile.
Anumiţi parlamentari dintre cei aflaţi alături de noi (Victor Socaciu, Varujan Pambuccian, Eugen Nicolăescu, Cristian Adomniţei, Aura Vasile) ne-au cerut să venim în număr cât mai mare - ARE IMPORTANŢĂ! De regulă, presiunea societăţii civile are efect asupra nehotărâţilor. Umplerea lojilor cu zeci de invitaţi organizaţi şi disciplinaţi, şi susţinerea printr-o manifestaţie masivă afară, vor determina decisiv rezultatul votului.

Pentru asta, vă rog din tot sufletul!

FACEŢI UN SACRIFICIU, ŞI VENIŢI!
Indiferent dacă obişnuiţi sau nu să participaţi la asemenea acţiuni.
Indiferent ce sentimente aveţi faţă de animale.
Indiferent cât vă pasă de ţara voastră.
Faceţi-o numai din omenie elementară.
Faceţi-o numai din prietenie.
Faceţi-o fiindcă vă rugăm
Faceţi-o pentru mine.

Sacrificaţi o jumătate de zi din viaţa voastră, şi veniţi!

(Şi, de asemenea, răspândiţi la maximum această chemare, fie aşa cum este, fie rezumată, pe toate canalele: Facebook, reţele de socializare, bloguri, forumuri, mass-message-uri, mass-email-uri, mass-sms-uri, etc.)

AVEM NEVOIE DE VOI!!!

P I T B U L L
Mihnea Columbeanu

* * *

Inscrieti-va si la event-ul de pe Facebook, pentru impact:
http://www.facebook.com/event.php?eid=176773065712210
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 08:48   #2
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by Pitbull:
A J U T A Ţ I - N E ! ! !

Toţi cei care nu iubiţi animalele, dar vreţi oraşe fără câini comunitari

Noi dorim o lege raţională, care să reducă la minimum reproducerea, prin sterilizare, recensământ, microcipare şi pedepsire a abandonului.
În schimb, un mare număr de deputaţi se opun, fiindcă au interese financiare în menţinerea ciclului nefast asociat cu perpetuarea pretinsei "eutanasieri".

Eu sunt dintre aceia care nu iubesc animalele şi vreau să avem oraşe fără.

Poate cineva să-mi explice de ce sterilizarea, microciparea ar fi mai ieftine ca uciderea câinilor? Adică tot trebuie să-i prinzi şi apoi dacă-l ucizi ştii sigur că nu se mai reproduce şi ai şi evidenţa lui că doar e mort.

Cât despre pedepsirea abandonului nu e cea mai bună soluţie. Cel mai bine ar fi să existe locuri în care să se poată da câinii unde să fie eliminaţi, ba chiar să se dea şi o recompensă ca la programul rabla. (evident dacă ai acte de proprietate pe animal)
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 08:53   #3
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
serge,
nu-ti doresc sa fi in pielea vreunui maidanez,acum.
nu de alta,dar restaurantele chinezesti sunt in plina ascensiune!
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:10   #4
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Sergiu, tie ti se pare normal sa omoare cainii doar pentru ca nu au unde sa stea si stau si ei pe strada?...e vina lor? au facut ceva rau?...
Nu mi se pare deloc buna ideea cu eutanasierea...
Imi pare rau ca nu sunt din Bucuresti si ca nu am cum sa ajung...ca sunt in timpul scolii...
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:25   #5
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
N-am nimic nici cu câinii, nici cu porcii, nici cu găinile, pisicile, vacile, berzele ori alte animale.
Pur şi simplu sunt animale şi ne folosim de ele cum vrem, ba le mâncăm, ba le luăm ouăle ori laptele. Altele sunt folosite pentru a ne ţine companie, altele pentru că arată frumos, etc.
Cert e că maidanezii nu aduc niciun folos societăţii deci nu văd de ce ar trebui să existe.

În momentul în care se va agita lumea că sunt omorâte animalele ca să le mâncăm atunci aş înţelege de ce să ne agităm de ce sunt omorâte animalele care ne pun sănătatea în pericol.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:30   #6
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
serge,
instinctul tau primar nu se dezminte.
homo sapiensul din tine iti spune ca tu esti pradatorul suprem?
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:33   #7
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu eu personal, dar societatea da.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:34   #8
forward
Junior
 
forward
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 70
Originally Posted by rvn:
serge,
instinctul tau primar nu se dezminte.
homo sapiensul din tine iti spune ca tu esti pradatorul suprem?

nu asta a punctat a spus ca atat timp cat ne batem joc de toate animalele de ce se tipa la cainii care ne musca pe strada ca le invadam teritoriul...
forward is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:35   #9
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by sergiuseling:

Eu sunt dintre aceia care nu iubesc animalele şi vreau să avem oraşe fără.

Poate cineva să-mi explice de ce sterilizarea, microciparea ar fi mai ieftine ca uciderea câinilor? Adică tot trebuie să-i prinzi şi apoi dacă-l ucizi ştii sigur că nu se mai reproduce şi ai şi evidenţa lui că doar e mort.

evidenta se poate face si atunci cand sterilizezi cainele.

Quote:
Cât despre pedepsirea abandonului nu e cea mai bună soluţie. Cel mai bine ar fi să existe locuri în care să se poată da câinii unde să fie eliminaţi, ba chiar să se dea şi o recompensă ca la programul rabla. (evident dacă ai acte de proprietate pe animal)

de ce sa nu se pedepseasca? tu daca ai avea un copil si l-ai arunca pe strada chiar daca exista, sa zicem orfelinate unde ai putea sa il duci daca nu mai poti sa il cresti, ai considera ca ar fi drept sa nu fi pedepsit?

degeaba o sa existe locurile alea. ah, si inca ceva... exista o gramada de locuri unde ai putea sa iti duci animalul daca nu mai poti sa ai grija de el. si uite, ca e mai comod sa il arunci pe strada.

un caine e un suflet, e o responsabilitate. trebuie hranit, iubit si ingrijit exact ca pe un om. animalele sunt indreptatite sa aiba drepturi "umane" pentru ca:
1. nu avem dreptul sa ne bate joc de ele
2. ele nu sunt vinovate cu nimic ca exista si oameni fara pic de responsabilitate care se hranesc din suferinta lor.

te-ai gandit vreodata ce simte un caine care s-a atasat de stapanul sau? stapan care din inconsitnta il arunca in strada? te-ai gandit vreodata ce simte un caine care pe langa faptul ca trebuie sa supravietuiasca pe strada se mai loveste si de chestia asta cu eutanasia?

si daca tot esti pro ucideri lor, hai sa luam toti oamenii fara adapost care stau pe strada si sa ii eutanasiem. ce zici? esti de acord? ai fi in stare?
eu nu cred. !!!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:36   #10
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
idiotii aia din parlament considera ca eutanasierea este cea mai buna decizie!!!! gresit!!!! trebuiesc investiti bani , in construirea de adaposturi pt maidanezi. sterilizarea este necesara, pt a impiedica inmultirea lor. si sa fim seriosi... sa ne amintim de cazul cu japonezul acela , de acum cativa ani.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:41   #11
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Parintii mei au o cladire mica unde sunt cabinetele lor.Mai tot timpul poarta este deschisa.Cam in fiecare an 1-2 caini maidanezi ajung la clinica, dar niciodata nu ne-am luat de ei sa ii fugarim.Mai mult le aducem mancare de acasa.Sunt foarte destepti deoarece au invatat programul cand este deschis si in timpul programului nu latra la nimeni dar dupa latra la oricine incearca sa intre in curte.Dar oamenii sunt foarte rai deoarece nu de putine ori s-a intamplat ca vecinii sa le arunce otrava.Cainii sunt foarte destepti, am vazut o gramada de caini trecand pe trecerea pentru pietoni.Eu sunt impotriva eutanasiei la caini.Ar trebui sa se gaseasca o solutie si pentru ei.Si ei au dreptu la viata.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:51   #12
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Originally Posted by Cristina_:
Parintii mei au o cladire mica unde sunt cabinetele lor.Mai tot timpul poarta este deschisa.Cam in fiecare an 1-2 caini maidanezi ajung la clinica, dar niciodata nu ne-am luat de ei sa ii fugarim.Mai mult le aducem mancare de acasa.Sunt foarte destepti deoarece au invatat programul cand este deschis si in timpul programului nu latra la nimeni dar dupa latra la oricine incearca sa intre in curte.Dar oamenii sunt foarte rai deoarece nu de putine ori s-a intamplat ca vecinii sa le arunce otrava.Cainii sunt foarte destepti, am vazut o gramada de caini trecand pe trecerea pentru pietoni.Eu sunt impotriva eutanasiei la caini.Ar trebui sa se gaseasca o solutie si pentru ei.Si ei au dreptu la viata.
oamenii iubesc animalele si au mila de ele, dar statul nu investeste absolut nimic. si din mila oamenilor , maidanezii se inmultesc. totusi sa ne gandim ca poate toti dintre noi, stim sau am auzit cazuri sau intamplari despre oameni muscati de acesti caini fara stapan.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:56   #13
StrangeHouse
Veteran
 
StrangeHouse
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 213
ar trebui sa fie niste legi dure care sa-i pedespeasca pe cei care-si abandoneaza animalele asa s-ar reduce nr de maidanezi
StrangeHouse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:56   #14
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Originally Posted by iiii:
Originally Posted by Cristina_:
Parintii mei au o cladire mica unde sunt cabinetele lor.Mai tot timpul poarta este deschisa.Cam in fiecare an 1-2 caini maidanezi ajung la clinica, dar niciodata nu ne-am luat de ei sa ii fugarim.Mai mult le aducem mancare de acasa.Sunt foarte destepti deoarece au invatat programul cand este deschis si in timpul programului nu latra la nimeni dar dupa latra la oricine incearca sa intre in curte.Dar oamenii sunt foarte rai deoarece nu de putine ori s-a intamplat ca vecinii sa le arunce otrava.Cainii sunt foarte destepti, am vazut o gramada de caini trecand pe trecerea pentru pietoni.Eu sunt impotriva eutanasiei la caini.Ar trebui sa se gaseasca o solutie si pentru ei.Si ei au dreptu la viata.
oamenii iubesc animalele si au mila de ele, dar statul nu investeste absolut nimic. si din mila oamenilor , maidanezii se inmultesc. totusi sa ne gandim ca poate toti dintre noi, stim sau am auzit cazuri sau intamplari despre oameni muscati de acesti caini fara stapan.

Eu as vrea sa se realizeze ceva cu cainii maidanezi sa aiba un adapost , de mancare etc.Dar tare imi este teama ca cei cu mitingul nu vor fii bagati in seama de nimeni.Bani de investii sunt doar pentru firmele cu interese (cele portocalii) restu stau si sufera.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 09:58   #15
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by iiii:
oamenii iubesc animalele si au mila de ele, dar statul nu investeste absolut nimic. si din mila oamenilor , maidanezii se inmultesc.

Nu vad de ce statul ar trebui sa redirectioneze bani din alte parti spre masuri spuse mai sus, care ar fi oricum mult mai costisitoare decat eutanasia, mai ales aia cu adaposturile. Daca oamenii iubesc atat de mult cainii respectivi sa rezolve ei problema, sa construiasca ei adaposturi, sa-i hraneasca, sa-i ingrijeasca si sa evite existenta lor pe strazi.

Originally Posted by StrangeHouse:
ar trebui sa fie niste legi dure care sa-i pedespeasca pe cei care-si abandoneaza animalele asa s-ar reduce nr de maidanezi

E absurd. Ce faci, control periodic la fiecare stapan ca sa vezi daca inca mai are animalul? Ca nu cred ca recunosti stapanul dupa cum arata maidanezul pe strada. Costurile ar fi oricum mult mai mari si aici.

Originally Posted by Cristina_:
Eu as vrea sa se realizeze ceva cu cainii maidanezi sa aiba un adapost , de mancare etc.

Ai idee cam cati caini fara adapost sunt? Unde ii bagi pe toti?

Originally Posted by Cristina_:
Dar tare imi este teama ca cei cu mitingul nu vor fii bagati in seama de nimeni.Bani de investii sunt doar pentru firmele cu interese (cele portocalii) restu stau si sufera.

Hai sa nu trecem la superficialitati de astea. Daca ar fi sa nu se duca banii spre "firme cu interese" ar trebui sa se duca in multe alte locuri inainte sa ajunga la adaposturi pentru maidanezi. Esti studenta la medicina din cate am inteles, sunt sigur ca ai vazut situatia spitalelor. Crezi ca acel maidanez e mai important decat omul care vine in spital? Exemplele sunt infinite...

Last edited by Liviu- : 03 Jun 2011 at 10:03.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 10:03   #16
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Evident că se poate face evidenţa şi când îl sterilizezi, dar întrebarea era: e mai ieftin?

Acuma sigur că multe lucruri ar fi frumoase şi dacă aş putea le-aş pune şi covrigi în coadă la câini şi le-aş face baie zilnică, dar dacă nici TVA de 19%, 25% salarii mai mari la bugetari nu se poate, trebuie prioritizat şi găsită soluţia cea mai ieftină.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 10:14   #17
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
@Liviu- unde am zis ca maidanezii sunt mai importanti decat oamenii din spitale? Stiu cum este situatia din spitalele romanesti.Este vina maidanezilor? De nu il intrebi pe Base' marinaru unde/ ce s-a intamplat cu imprumutul de la FMI? Unde au fost investiti banii respectivi. Vad ca te-ai ambalat cam tare cand am adus in discutie cuvantul "portocalii".
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 10:23   #18
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:

Nu vad de ce statul ar trebui sa redirectioneze bani din alte parti spre masuri spuse mai sus, care ar fi oricum mult mai costisitoare decat eutanasia, mai ales aia cu adaposturile. Daca oamenii iubesc atat de mult cainii respectivi sa rezolve ei problema, sa construiasca ei adaposturi, sa-i hraneasca, sa-i ingrijeasca si sa evite existenta lor pe strazi.

exista astfel de adaposturi... insa cine naiba crezi ca a auzit de ele? si in plus, la cat de educati sunt romanii nu o sa isi duca animalele de companie niciodata acolo


Quote:
E absurd. Ce faci, control periodic la fiecare stapan ca sa vezi daca inca mai are animalul? Ca nu cred ca recunosti stapanul dupa cum arata maidanezul pe strada. Costurile ar fi oricum mult mai mari si aici.

in America exista politia animalelor. ti se pare absurd? daca un animal e batjocorit sub ochii tai, ce faci, Liviu? te uiti si filmezi? asta e mentalitatea, din pacate. daca noi nu suntem in situatia asta, ce sa ne intereseaza de altii? daca cineva are un caine si il tine in curte legat, fara mancare, fara apa, fara ingrijiri minime... noua ne pasa? nu, ca doar nu suntem in pielea cainelui... exact asa e si cu abandonul.

pacat. candva, romanii erau uniti.

Quote:
Ai idee cam cati caini fara adapost sunt? Unde ii bagi pe toti?

idei exista. dar din pacate, raman la stadiul de idei.

Quote:
acel maidanez e mai important decat omul care vine in spital?

nu e mai important... insa nu putem nici sa ramanem indiferenti la soarta lui pentru ca spitalele din Romania si multe altele sunt intr-o stare deplorabila.

nu vad nicio legatura intre spitale si maidanezi. sunt doua probleme total diferite care trebuie solutionate fiecare in parte. nu dai toti banii intr-o parte si cealalta parte ramane descoperita. imparti frumusel banii in toate partile si chiar daca costurile solutionarii problemei sunt mai mari decat bugetul alocat, nu-i bai... cu timpul, treptat, se rezolva. dar asa e, ca voi vreti de azi pe maine si nu se face nimic.

graba strica treaba...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2011, 10:32   #19
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by dragonfly_drk:
nu dai toti banii intr-o parte si cealalta parte ramane descoperita. imparti frumusel banii in toate partile si chiar daca costurile solutionarii problemei sunt mai mari decat bugetul alocat

Data viitoare cand o sa ai nevoie urgenta de bani pentru un serviciu medical sa te gandesti inca o data la ce ai scris aici.

La celelalte n-am timp sa raspund ca intarzii la un curs, dar la doua dintre ele ai raspuns la altceva decat ce am zis, iar la cealalta ai evitat de fapt raspunsul.

Cristina a fost pe langa tare la ce-am zis eu, dar lamurim cand ma intorc. Parca nu vorbim aceeasi limba...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2011, 00:28   #20
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mi se pare o ipocrizie uriasa sa mananci o friptura si apoi sa protestezi ca sunt eutanasiati cainii vagabonzi. Cu ce e mai bun un caine decat un miel sau un porc? In Sibiu, oamenii sunt legati de pat dupa operatii pentru ca nu sunt bani pentru asistente. Se vine cu pansamente de acasa. Te pomenesti ca statul ar trebui sa investeasca in adaposturi pentru catei...
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells