Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Aug 2011, 00:03   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Am si eu o intrebare pentru cei care stiu mai multe despre astrologie, horoscop si chestii de genul asta. Observ ca sunt persoane care sunt destul de... pasionate pe tema asta si imi pot spune multe despre ce tip de personalitate are zodia X, despre "ascendent", "retrograd" etc. Eu am o intrebare simpla, cum se face legatura intre aceste tipuri de personalitati si astrele? Ca doar nu se uita pe cer si scrie acolo ca cine e in zodia Y e o persoana desteapta. Cum s-a dedus aceasta legatura? Am pus aceeasi intrebare cuiva mai priceput in seara asta si n-a reusit sa-mi dea un raspuns, ba mai mult am reusit sa o si enervez cu aceasta curiozitate a mea.

In cautarea raspunsului am gasit asta: “Scorpios are the people most likely to denounce stuff like astrology … they are serious and skeptical people.” E clar, it really works

Last edited by Liviu- : 25 Aug 2011 at 00:11.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2011, 21:36   #2
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Am si eu o intrebare pentru cei care stiu mai multe despre astrologie, horoscop si chestii de genul asta. Observ ca sunt persoane care sunt destul de... pasionate pe tema asta si imi pot spune multe despre ce tip de personalitate are zodia X, despre "ascendent", "retrograd" etc. Eu am o intrebare simpla, cum se face legatura intre aceste tipuri de personalitati si astrele? Ca doar nu se uita pe cer si scrie acolo ca cine e in zodia Y e o persoana desteapta. Cum s-a dedus aceasta legatura? Am pus aceeasi intrebare cuiva mai priceput in seara asta si n-a reusit sa-mi dea un raspuns, ba mai mult am reusit sa o si enervez cu aceasta curiozitate a mea.

In cautarea raspunsului am gasit asta: “Scorpios are the people most likely to denounce stuff like astrology … they are serious and skeptical people.” E clar, it really works

e vorba despre anumite influenţe astrale care au loc asupra personalităţii unui om. Practic, horoscopul se află mână în mână cu astrologia. E vorba de energiile pe care le transmit anumite planete la naşterea noastră or something like that. Dar depinde foarte mult şi de sensibilitatea pe care o are omul. De nivelul ei. For instance, luna plină poate influenţa starea de spirit al unui om aşa cum poate să nu aibă niciun efect asupra altuia. Dacă citeşti caracteristicile fiecărei zodii în parte, vei vedea că în mare parte au dreptate. Desigur, e şi o fraiereală la mijloc, pentru că majoritatea "calităţilor" care sunt scrise acolo se repetă la fiecare zodie cu alte cuvinte. (mai mult sau mai puţin). Însă lucrurile care sunt diferite, se aplică în aproape 75% din cazuri. Sincer, eu nu cred în horoscop. Mai ales cel care apare în ziare. Mi se pare o porcărie, o vrăjitorie şi am renunţat să îl mai citesc (scepticismul scorpionilor ), însă când vine vorba de astrologie, e interesant de citit (şi atât).
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 06:31   #3
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by dragonfly_dark:
(scepticismul scorpionilor )

Nici eu. Toata treaba asta cu horoscopul e o mare prostie.
Cel mai bun exemplu e asta: Toata dimineata pe Pro (st) Tv Neti spune: "E de bine". "Va fi o zi frumoasa".
La partea opusa sea afla aia de pa TVR Cultural sau B1 ( nu mai stiu exact ) care iti prevestesc numai necazuri, lipsuri financiare etc.

Eu nici nu stiu in ce zodie ma aflu. Sunt nascut pe 21 noiembrie. In unele horoscoape sunt scorpion, in altele sagetator. Cred ca la mine tre' sa le citesc amandoua, sa le combin si apoi sa vad ce iese
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 07:45   #4
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
E clar ca şi cucu că eşti scorpion. Nu îi mai băga în seamă pe ăia care zic că eşti săgetător. Ultima zi din scorpion e în 21. Prima la săgetător e în 22. Acuma, bine, depinde foarte mult şi ora la care te-ai născut, locaţia, etc. Da aici e vorba deja de ascendent, deci, da... eşti scorpie.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 18:10   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Inca nu mi s-a raspuns la intrebare. Am rabdare insa. Ca sa fie clar, te uiti la stele si citesti acolo ca daca e in pozitia aia inseamna ca eu sunt imbecil? De unde stiu ei asta? Cum s-a facut legatura intre ce-i pe cer si personalitatea umana? Prin observatie? Au facut studii? Au luat lumea l-a intrebari sa vada ce li se potriveste? Daca da, cine a facut asta si ce esantion de oameni a avut? Vreau informatii exacte, nu basme. Ca asa imi explica si persoana de s-a suparat pe mine. Ca se vede pozitia planetelor sau a stelelor, iar pozitia respectiva influenteaza omul intr-un anume fel. Dar de unde se stie asta? Care-i legatura logica prin care se deduce?

Originally Posted by buticut:
Cautand trasaturi specifice zodiei mele, aproape toate mi se potrivesc.

Ce sa vezi?! Si mie

Originally Posted by buticut:
Din listele astea as putea elimina doar fussy,worrier, harsh, cold si eventual adauga loyal & lazy . In rest, chiar toate mi se potrivesc.

La mine as zice worrier si conservative si uneori Inflexible. Altele cand da, cand nu, depinde de punctul de vedere. Sa inteleg ca acum sunt zodia ta mai mult decat tine?

Fun fact

Last edited by Liviu- : 28 Aug 2011 at 18:39.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 18:24   #6
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Da' ce legatura are topicul asta cu astrologia?
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2011, 18:38   #7
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ca sa nu deschid altul pentru un raspuns simplu. Am cautat sa vad daca exista ceva si n-am gasit decat cateva mesaje tot prin topicul asta asa ca am zis sa-mi incerc norocul aici. Eu asteptam un raspuns la obiect care sa nu permita extinderea off-topicului prea mult. In plus, in funtie de raspuns cred ca rationamentul credintei poate fi foarte asemanator cu cel legat de horoscop.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2011, 15:29   #8
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
hai sa iti zic eu simplu care e faza cu zodiile.
daca vrei crezi, daca nu NU.

daca iti place sa crezi in compatibilitatea dintre zodii de genul : ma am bine cu persoanele care sunt in zodia berbec, ca eu sunt zodia x, si observi ca bunii tai prieteni/amici sunt in zodia berbec , deci poti crede.

sau daca iti zice un horoscop ca azi, o sa ai bani sex si sanatate cu sagetile in sus, atunci sa crezi.

oricum dupa parerea mea, e o mica vrajeala, dar sti de ce Liviu-? daca te uiti la un horoscop la tv zice ceva, te uiti pe net la urania pe astrologikon, zice altceva, te uiti intr-o gazeta e total altceva .....
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2011, 15:47   #9
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Horoscopul e una dintre cele mai mari magarii actuale...si nu numai.
Cred ca stii si tu iii faza transmisa pe televizoarele de la metrou, cand aratau o super nova si spuneau ca astrele iti dicteaza ritmul vietii. Ce legatura are o explozie stelara cu "ritmul vietii" sa mor daca-mi trece prin cap.

Cum spunea cineva mai sus, in fiecare dimineata Neti Sandu sau cum o mai cheama pe ciuta aia de la Pro TV, prezice numai bine, bani, sanatate, o viata infloritoare avem cu totii. Urania, babaciunea, iti explica cum se aliniaza planetele (daca-ar sti macar ca mai mult de 75 % din punctele stralucitoare pe care le vedem noaptea pe cer sunt stele moarte, dar distanta fiind foarte mare inca avem receptie pentru energia pe care au eliminat-o la un moment dat), de parca Luna iti va influenta viata sexuala. Cu totii stim ca unicul nostru satelit natural are influente atat negative cat si pozitive asupra planetei noastre, dar las-o-n doamne iarta-ma, daca mai apare un crater pe suprafata Lunii inseamna ca voi castiga la loto in urmatorii 3 ani.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2011, 15:57   #10
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Stiu lucrurile astea, dar nu asta am intrebat. Un domeniu care se mandreste ca ar fi "stiinta" si care trece prin atatea socoteli matematice (so they say), analize and other shit ar trebui sa aiba o explicatie de baza asupra modului de functionare.

Mersi celui/celei care a mutat totul separat. Presupun ca acum nu mai e o problema ca nu mi se raspunde neaparat pe subiect, dar sper sa aflu si raspunsul asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2011, 16:02   #11
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Am deviat un pic de la subiect...devin destul de recalcitrant cand vine vorba de horoscop.
Cu toate astea, sunt curios de bazele acestei tampenii si chiar as dori cateva recomandari din punct de vedere al unei lecturi sau a unor documentare.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Aug 2011, 16:20   #12
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Liviu-:
Mersi celui/celei care a mutat totul separat. Presupun ca acum nu mai e o problema ca nu mi se raspunde neaparat pe subiect, dar sper sa aflu si raspunsul asta.

Am considerat că poate aşa cresc şansele să îţi primeşti răspunsul. Personal sunt şi eu interesată de un răspuns la întrebarea ta.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2011, 22:22   #13
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Fiecare zodie e cu planeta ei..."Astrologul nu ghiceste, ci traduce un cod de specialitate ce are la baza o componenta practica a acestei stiinte - mersul planetelor - si o componenta abstracta - simbolistica elementelor astrologice. El interpreteaza o configuratie, un sistem de energii care se întrepatrund, el descifreaza un labirint de simboluri, pentru a le transpune, in final, in termeni accesibili oricui. Fiind un domeniu ce lucreaza cu simboluri, componenta "probabilitate" este mai mare decat in orice alta ocupatie, dar a fi "exact" in astrologie este la fel de greu ca pentru seismologi sa anunte un cutremur." [Zodiacul European - eUniversum]
Explicatie concreta nu cred ca o sa gasesti niciodata. Ideea este ca Universul se misca odata cu configuratia astrala...miscarea fiind ciclica, motiv pentru care o data la cateva zile (in jurul zilelor de 21-22-23 ale lunii) se schimba zodia, mai exact "adunatura" de stele din dreptul Pamantului. Stelele, care se afla pe cer la nasterea fiecarei fiinte umane, ii influenteaza personalitatea intr-un anume fel.

Originally Posted by Liviu-:
Ca doar nu se uita pe cer si scrie acolo ca cine e in zodia Y e o persoana desteapta.
Originally Posted by Liviu-:
Ca sa fie clar, te uiti la stele si citesti acolo ca daca e in pozitia aia inseamna ca eu sunt imbecil?

Nimeni, niciodata n-o sa spuna despre o persoana ca e proasta sau imecila (cum ai spus tu) doar pentru ca se afla intr-o anumita zodie. Nu! Singurele calitati/defecte sunt despre personalitatea Nativilor din fiecare zodie.

Eu una cred in caracteristicile fiecarei zodii. Mie mi se potrivesc. Sunt Taur cu ascendent in Rac (nu e o combinatie foarte reusita, dar...). Sunt asa cum ma descriu zodiacele...incapatanata, de incredere, hotarata, responsabila, ordonata, posesiva, indulgenta...noah, cam astea sunt.
Pe de alta parte, nu cred in prezicerea viitorului, chiar si cu ajutorul astrelor! Nu cred cand anunta ca "la sfarsitul lunii o sa te indragostesti" sau chestii d-astea. Sunt de parere ca, atunci cand auzi la horoscop ca o sa ai o zi minunata, indiferent cat de proasta se anunta ziua, tu esti optimist si cu zambetu' pe buze, pentru ca asa a zis la horoscop. E chestie psihica. Asta e parerea mea.
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2011, 22:36   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by princess_peach:
Nimeni, niciodata n-o sa spuna despre o persoana ca e proasta sau imecila (cum ai spus tu) doar pentru ca se afla intr-o anumita zodie. Nu! Singurele calitati/defecte sunt despre personalitatea Nativilor din fiecare zodie.

Era doar o gluma. Puteam inlocui cu absolut orice. Ce vreau sa stiu e de unde apar calitatile/defectele despre personalitate?

Originally Posted by princess_peach:
Mie mi se potrivesc. Sunt Taur cu ascendent in Rac (nu e o combinatie foarte reusita, dar...). Sunt asa cum ma descriu zodiacele...incapatanata, de incredere, hotarata, responsabila, ordonata, posesiva, indulgenta...noah, cam astea sunt.

Eu nu sunt nici Taur si nu am nici ascendentul in Rac, dar cu toate astea pot spune ca sunt incapatanat, de incredere, in cea mai mare parte hotarat, resposabil, destul de ordonat, indulgent. Posesiv parca nu prea as fi.

N-am mai citat si explicatia aia din inceputul mesajului pentru ca nu era ce am cerut. Sunt folosite cuvinte mari precum "cod de specialitate", "stiinte", "componenta abstracta", "simbolistica", "sistem de energii", "labirint de simboluri", dar practic nu explica nimic si din pacate nu sunt genul de persoana care e usor impresioanta. Chestia aia e forma fara fond. Nu explica nimic practic, ci face doar un exercitiu literar pentru prosti. Inteleg ca tu doar ai citat, atacurile mele sunt fata de text in sine, nu fata de tine.

Originally Posted by princess_peach:
Fiind un domeniu ce lucreaza cu simboluri, componenta "probabilitate" este mai mare decat in orice alta ocupatie

Cum nu iti apartine nu stiu daca ai putea sa-mi explici lucrul asta. Faptul ca lucreaza cu simboluri si nu cu lucruri concrete creste probabilitatea? Care probabilitate? Ca toata "stiinta" asta sa fie o mare frauda? Deci textul asta chiar e pentru cei impresionati usor de cuvinte, nu pentru cei cu macar un amarat de neuron.

Inca astept o explicatie care sa fie pe subiect.

Last edited by Liviu- : 30 Aug 2011 at 22:39.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2011, 17:43   #15
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
M-ai facut proasta pe ocolite...)
In fine...cum ai si zis, ti-am citat dintr-o carte care se ocupa cu asta! Daca tu consideri ca ai mai multi neuroni decat cei care au scris, apuca-te si gaseste singur raspunsul nu-l mai astepta de la altii, ca vad ca nu te multumeste nimic...
P.S. N-o lua in nume de rau
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2011, 18:05   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by princess_peach:
M-ai facut proasta pe ocolite...)

Nu stiu cum ai dedus asta. Sa inteleg ca pe tine te-a impresionat textul respectiv?

Originally Posted by princess_peach:
In fine...cum ai si zis, ti-am citat dintr-o carte care se ocupa cu asta!

Si tu vezi vreo explicatie in citatul ala? Poate o fi raspunsul in alta parte a cartii, dar asta sigur nu e.

Originally Posted by princess_peach:
Daca tu consideri ca ai mai multi neuroni decat cei care au scris, apuca-te si gaseste singur raspunsul nu-l mai astepta de la altii, ca vad ca nu te multumeste nimic...

N-am zis ca as avea mai multi neuroni decat cel care a scris, ci decat cel care a citit si a ramas impreionat de niste cuvinte pretentioase. Am incercat sa gasesc raspunsul, am intrebat o persoana care se pricepe in asa ceva, stie foarte bine ce corespunde fiecarei zodii, relatiile dintre zodii si multe altele. Bine, nu e expert, dar m-as fi asteptat ca o persoana cu o asemnea pasiune pentru asta sa-si puna cea mai banala din intrebari. La ea n-a mers, am incercat pe google si n-am gasit nimic dupa vreo 1-2 ore. Sunt curios de raspuns, dar nu intr-atat incat sa-mi pierd prea mult timp.Cat despre raspunsul tau si altele de aici, nu au legatura cu intrebarea mea. Citeste iar intrebarea si raspunsurile si incearca sa gasesti legatura logica. Cu un efort mic ai sa vezi ca ai raspuns la o intrebare care momentan nu ma intereseaza. Mai mult, daca as fi pus intrebarea pentru raspunsul tau nu stiu daca m-ar fi multumit. Sunt lucruri mult prea generale ca sa poate constitui un raspuns adevarat.

Originally Posted by princess_peach:
P.S. N-o lua in nume de rau

N-am ce sa iau in nume de rau

Inca o intrebare: de ce se considera ca numai anumite astre ne afecteaza? Restul universului e prea departe sau ce?

Last edited by Liviu- : 31 Aug 2011 at 18:08.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2011, 19:31   #17
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Ce-ar putea sa te impresioneze la citatu' ala?!...
Nu m-a impresionat nimic, nici pe tine, nici pe nimeni altcineva... Este o carte. Au folosit termeni din masa vocabularului! Nu era vorba de limbajul pe care l-au folosit, era vorba de faptul ca incercam sa te ajut sa-ti gasesti raspunsul. Daca vad eu bine, ai intrebat de ce se face legatura intre personalitatile noastre si astre, nu? sau, ma rog, cum anume se face chestia asta... Nu stiu unde o sa gasesti raspunsul asta. Aici ai primit tot felul de informatii interesante si folositoare, zic eu.
Daca gasesti raspunsul undeva, te rog frumos, posteaza-l!
Intre timp, bunicul meu a terminat facultatea de matematica, sectia astronomie si, pentru ca mi-ai starnit si mie curiozitatea, o sa-l intreb si pe el. Poate, poate...

Last edited by princess_peach : 31 Aug 2011 at 19:57.
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2011, 19:37   #18
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by princess_peach:
Aici ai primit tot felul de informatii interesante si folositoare, zic eu.


Interesante... poate. Folositoare... nu prea.

Originally Posted by princess_peach:
Daca gasesti raspunsul undeva, te rog frumos, posteaza-l!

O sa postez, dar mai intai sa aflu, ca momentan nu pare prea usor. Probabil o persoana cu experienta in domeniu m-ar putea ajuta, dar nu cunosc niciuna si n-am de gand sa trimit mail-uri nu stiu cui.

Originally Posted by princess_peach:
Intre timp, bunicul meu a terminat facultatea de matematica, sectia astrologie si, pentru ca mi-ai starnit si mie curiozitatea, o sa-l intreb si pe el. Poate, poate...

Exista facultate de astrologie? Esti sigura ca nu e vorba de astronomie? Oricum, daca ar fi astronom probabil are si un punct de vedere asupra astrologiei.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2011, 19:55   #19
princess_peach
Guru
 
princess_peach
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 335
Astronomie am vrut sa scriu...sorry..
Nu eram atenta...ma cam grabesc...
princess_peach is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2011, 10:28   #20
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
"Astrology, in its broadest sense, is the search for meaning in the sky. It has therefore been argued that astrology began as a study as soon as human beings made conscious attempts to measure, record, and then predict, seasonal changes by reference to astronomical cycles" - Wiki

Deci acum 20.000 de mii de ani, oamenii credeau ca stelele/Luna/Soarele are making shit happen pe Pamant. Ceea ce este adevarat nu, doar ca sunt niste legi fizice acolo. Oricum, de aici si pana la a crede ca stelele iti influenteaza TIE viata e doar un pas.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells