Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Feb 2003, 12:28   #1
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Cetateanul Kane

In majoritatea topurilor pe care le-am vazut acest film este printre pozitiile fruntase. Sinedriul criticilor de film din intreaga lume a declarat cu gravitate: Cetateanul kane e cel mai bun film al tuturor timpurilor. Toti desteptii care vor sa se arate cat mai culti in domeniul filmului il citeaza dandu-si ochii peste cap. A te indoi de sacralitatea acestui film reprezinta un act blasfemiator, esti etichetat drept iconoclast. Ei bine, mie mi s-a parut un film mediocru (nota 6).
L-am vazut recent, dupa ani de cautari, si am ramas dezamagit: plictisitor, decoruri jalnice, actori rigizi si inexpresivi. Nu zic ca nu are o idee buna, dar realizarea este slaba, pe la jumatatea filmului m-a luat somnul. Cineva era indignat ca acest film nu a luat Oscarul ptr Best Picture. Cred ca Academia s-a orientat bine.
Mi se va spune ca e un film clasic, ce pretentii sa am de la acea perioada in privinta realizarii, bla, bla, bla. Comparati-l cu The maltese falcon, The lost week-end, Angels with dirty faces, The big sleep, Philadelphia Story, Casablanca, Gone with the wind si vedeti daca rezista.
Ca actor, Orson Welles mi s-a parut nesarat cu draci (vorbesc doar de filmul asta, singurul pe care l-am vazut cu el). Nu o sa ma obosesc sa argumentez, doar o sa dau cateva contraexemple din acea perioada: Humphrey Bogart, James Cagney, Edward G. Robinson, Cary Grant care ne arata ce inseamna cu adevarat un actor.
Nu-mi plac persoanele care nu au pareri proprii si le adopta pe cele ale unor personalitati in domeniul respectiv. Cu toate acestea, voi apela in acest caz pentru a-mi sustine parerea la Ingmar Bergman( din care nu am vazut nici un film ) :"Orson Welles este un farsor". Articolul, cu care sunt in intregime de acord se afla la

Adevarul artistic:http://adevarul.kappa.ro/litindex.html
Numarul din 29 octombrie

PS
Un articol exceptional al lui Umberto Eco despre Casablanca:
http://www.emory.edu/EDUCATION/mfp/ecocasa.html
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2003, 13:44   #2
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Actually, articolul lui Eco poate fi - cel putin din punctul de vedere al concluziei - parafrazat si in cazul "Citizen Kane". Dar, in loc sa fie o colectie de clisee, Kane e pur si simplu o colectie de inovatii de limbaj cinematografic, care sunt folosite pentru prima oara coerent si unitar. Multi se grabesc sa ne aminteasca ca flashback-urile sunt mai vechi decat lumea, ca sharful adanc a mai fost si el folosit, ca miniaturi si decoruri similare poti sa gasesti oricand la expresionisti si asa mai departe. Adevarat, dar eu nu imi amintesc vreun film al perioadei respective care sa fi fost in stare sa le foloseasca pe toate atat de elegant si de... motivat.

Este la fel de corect faptul ca a devenit un fel de simbol al cinematografiei americane, la care isi raporteaza creatiile ulterioare, lucru care nu e neaparat folositor. In mod sigur, o buna parte din aura din jurul filmului a fost creata de Welles ca "personaj" in lumea Hollywood-ului (excelent atat documentarul din 1996 cat si filmul ulterior de la HBO despre subiect), precum si de scandalul cu Hearst. Dar ce ar fi Tinseltown fara astfel de legende care sa mearga mana in mana cu monstrii sai sacrii?

Comparatiile pe care le amintesti cu filme ale vremii sunt (in opinia mea, desigur) de-a dreptul hilare. Poate ca as putea sa fiu de acord cu afirmatia: "Citizen Kane is overrated", dar in nici un caz in fata unui "Casablanca", "Gone with the wind" sau alte telenovele de genul acela. Nu stiu daca ai avut ocazia sa vezi un 'How Green Was My Valley" de exemplu, but let me assure you: it is as melodramatic as a film could possibly ever get. Poate ca Welles nu a reusit sa scoata din el sau din restul distributiei performante covarsitoare (desi pentru niste actori de film in marea majoritate neprofesionisti sunt, din nou in opinia mea, de-a dreptul fantastice), dar oricum sunt mai "credibili" decat multi dintre cei pe care ii amintesti ca exemple pozitive.

Bergman are dreptul, ca si tine si AFI, la propria lui parere despre care sunt valorile din istoria cinematografiei. Insa banuiesc ca in spatele limbii ascutite statea si un gram de invidie profesionala pentru cineva care din motive poate nu intotdeauna strict "de specialitate" a ajuns sa fie considerat un titan al cinema-ului si opera sa de capatai sa fie data ca exemplu peste tot in lume. Totusi, cred ca nu ar fi in stare sa nege farmecul autoironiei news-reel-urilor, compozitiile impresionante, constructiei nelineare, a cadrelor cu straturi si straturi de semnificatie adaugate din detalii ca un simplu truc de perspectiva si asa mai departe. In caz ca poate te-a plictisit filmul prea mult pentru a avea rabdarea de a incerca sa intelegi toate aceste moduri de "citire", iti recomand sa privesti DVD-ul cu comentariul lui Ebert activat, care in stilul sau tipic semi-superficial reuseste totusi sa explice de bine de rau intr-un limbaj simplu si accesibil multe dintre "adancimile" filmului.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2003, 16:23   #3
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie mi s-a parut ca acest film, Citizen Kane dupa nume, este un film de reper. Totusi...nu inteleg de ce numesti Casablanca o telenovela...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2003, 17:13   #4
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Pentru ca in cazul "Casablanca" nu cred in mistica intregului mai mare decat suma tuturor partilor. 8)

Salutari,
Andrei

P.S.: Just my humble opinion, as always.

P.P.S.: Play it, Sam.
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 00:00   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Umberto Eco a scris critica de film? m-a socat foatre tare cand am vazut numele sau citat intr-un articol, nu mai stiu de unde, dar mi-am zis capoate ca e doar o coincidenta de nume...si acum am decis ca trebuie sa ma lamuresc...am citit Numele Trandafirului dar nu m-am obosit sa vad cand a trait Eco si am ramas cu impresia ca e ceva mai vechi...
despre Citizen Kane acum...trebuie sa recunosc ca si eu ma asteptam sa ma dea pe spate avand in vedere ca auzisem atatea critici bune despre el...totusi un film trebuie judecat si in functie de perioada in care apare...si pentru perioada respectiva, probabil ca a fost genial...adica a revolutionat cinematograful din multe puncte de vedere asa cum probabil ca nu a mai facut-o nici un alt film!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 00:37   #6
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
A trait? Saracul de el a implinit de curand 71 de ani si pare sa fie in continuare fericit prin Milano si Rimini. Se zvoneste ca tot cateva pachete de tigari pe zi fumeaza. Lucky bastard. Si a scris pana si despre Harry Potter sau despre Mac vs. PC...

But anyway, toata lumea scrie despre film, so why wonder?

Apropo de "Citizen Kane", ca sa-l enervez pe Bogie cu citate din "personalitati":

"You know, this film is usually considered one of the greatest of all time and there's supposedly some real deep interpretations to the character of Charles Foster Kane and all the meaning behind "Rosebud" but when it all comes down to it all he ever was was a fat guy with a sled."

Et cetera.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 01:30   #7
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Quote:
Poate ca as putea sa fiu de acord cu afirmatia: "Citizen Kane is overrated", dar in nici un caz in fata unui "Casablanca", "Gone with the wind" sau alte telenovele de genul acela

Nu cred ca filmele date ca exemplu sunt telenovele, poate nu le-ai vazut.

Quote:
actorii sunt mai "credibili" decat multi dintre cei pe care ii amintesti ca exemple pozitive.

Care multi? Spune-le numele. Am dat si eu doar 4 nume de supermeseriasi si Welles e mai "credibil" decat "multi" dintre ei.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2003, 01:50   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Originally Posted by bogie:
Nu cred ca filmele date ca exemplu sunt telenovele, poate nu le-ai vazut.

Dar poate ca le-am vazut. Let's play a game of cinema trivia, sa vedem cine are dreptate... or not. Hai, treaca de la mine, retrag calificativul pentru "Casablanca", am fost rau. Insa ramane valabil pentru aripi si vanturi. :wink:

Cat despre "supermeseriasi", hmmm, let's see:

Cary Grant in "Night and Day", asta apropo de Curtiz... :o
Humphrey Bogart in "'Swing Your Lady"...

... si din pacate mi-e prea somn acum ca sa ma gandesc la alte filme in care m-au "enervat" si ceilalti. Ce sa facem, pana si idolii mai au momente proaste in cariera (fie din vina lor, fie din vina regizorilor, fie din alte motive). Anyway, the point was ca nu doream sa-l compar numai pe Welles cu ei, ci intreaga distributie principala din "Citizen Kane"... but as a sidenote, cred ca Welles are oricum macar o "farama" de talent actoricesc dovedita de felul in care isi foloseste vocea in zeci de roluri de voice-over.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 10:25   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Amyd:
Insa ramane valabil pentru aripi si vanturi. :wink:

cred ca Welles are oricum macar o "farama" de talent actoricesc dovedita de felul in care isi foloseste vocea in zeci de roluri de voice-over.

Salutari,
Andrei

mi-a placut prima fraza :lol:

Cred ca exemplul cel mai clasic in care Welles si-a folosit vocea cu un rezultat de-a dreptul socant e scenariul radiofonic din 1938 dupa "The War of the Worlds", de HG Wells. Oamenii care nu fusesera avertizati, au crezut ca a inceput razboiul. Asta e un exemplu tipic de propaganda, mi-e rusine de mine ca l-am amintit aici dar, deh, voiam sa ma bag si eu in discutie. :wink:
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 12:16   #10
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Amyd:
Dar ce ar fi Tinseltown fara astfel de legende care sa mearga mana in mana cu monstrii sai sacrii?

Salutari,
Andrei

Dar ce ar fi limba romana fara oameni lipsiti de simtul ortografiei? Si cind ma gindesc ca autorul celor citate mai sus il sfatuia cu marinimie pe un alt poster de pe cinemagia sa mai renunte la constructii de genul "un mos batrin cobora scarile in jos"...
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 12:44   #11
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Si ce ar fi Cinemagia fara bagatul tau in seama, dragul meu Ambra Blu...

Apropo, pentru cine doreste sa asculte spectacolul lui Welles si compania, il gasiti aici.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 12:50   #12
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Amyd:
Si ce ar fi Cinemagia fara bagatul tau in seama, dragul meu Ambra Blu...


Salutari,
Andrei

Si rizi, si rizi. Site still under construction, ha? I-a s-a vedem ce m-ai sti acum sa scri.

PS Sor-ta e draguta. Any other family pics?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 13:03   #13
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship. Here's looking at you, kid.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 14:16   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Amyd:
Here's looking at you, kid.

Salutari,
Andrei

Poate ai vrut sa scrii "here IT is looking at you, kid". Sau "here SHE's looking at you, kid."

She, as in your sister. Or as in EngliSHE.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 15:11   #15
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Quote:
Poate ai vrut sa scrii "here IT is looking at you, kid". Sau "here SHE's looking at you, kid."

Tsk, tsk, tsk, sa nu recunosti un citat atat de clasic din "Casablanca"... here, take a l.i.s.T.E.N. and then go learn from the Epsteins the finer points of American slang.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Feb 2003, 16:26   #16
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Looka yonder: our girl can carry a tune!
I did recognize the first part of your quote - even tho' I shouldn't: after all, Cassablanca is not a must-see for me but for ATF graduates. As for the second, I hafta confess I thought it was just you, trying to utter a meaningful sentence in English. My bad.

Well, hell, now a problem comes into play: when you wanna play smart, and are being very picky and have high expectations regarding the others, you'll also hafta be more considerate in what concerns your own postings. Once you use this academic manner of speech, make sure you do so properly at all times. Otherwise, you'll find someone to tell you quoting without proper reference is the shortest and most secure way to plagiarism. I'll just say you used that quote, without the proper quotation marks, only to impress. But, for the sake of your would-be academic pose, please use proper quotation format, such as MLA format. Ooops, I forgot, all you graduated from is a Romanian film-editing college. Well, being things as they are, you coulda used comas as in :"Hello. My name is Amyd and I stay amydst many a great persons who are happy enuf to fuck some correct spelling senses into me. My favorite past-time is hobby-collecting. I take great pleasures in memorizing shitloads of film-related infos, I'm interested in trivia and other trivial activities and I can recognize legendary historical figures. From time to time, I make it rhyme, and call it a joke. Even tho' my satege name is Amyd, I can also go by The Joker." (Amyd, 23).

As for slang, ya don't wanna hear me using slang words when I refer to you. I also read English as a Second Fucking Language. See ya, you lil' puto. 8)
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2003, 11:43   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
To add insult to injury, "Rosebud" was allegedly Hearst's pet name for Marion's private parts.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 14:33   #18
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Ok, ok, ok, nu vreau sa intervin in mica voastra disputa insa Ambra trebuie sa intelegi ca stim cu totii ca esti un adevarat guru in orice domeniu iti propui (film, teatru, economie, tamplarie etc.), iar ceea ce scrii constituie postulate fara precedent in istoria criticii cinematografice..... But for god's sake please incearca se te abstragi din atmosfera gen pulp fiction care te domina permanent.....Nu ca ar fi neaparat un lucru rau insa ai sa imbatranesti traind sub guvernarea impulsurilor nervoase, iar asta iti va face rau crede-ma. Nu sunt bunic, nu dau sfaturi, este doar o constatare trista :cry:. Stiu ca ai sa imi raspunzi la fel de low ca si lui Amyd insa - asa precum am mai scris-o - la asemenea limbaje se rezuma discutiile aici? Asta este cu adevarat ceea ce poti arata atunci cand cineva te contrazice? Come on man, think 'bout it or stay low.

Cat despre cetateanul Keane si despre discutia initiata de bogie cred ca ar fi inutil sa mai discutam. Perceptia individuala si preferintele nu se prea discuta precum spune o vorba imbecila....insa atunci cand exista pareri pozitive dominante despre exprimarea unui artist, cand exista conventii stiintifice pe tema anumitor opere si creatii, cand gradul ridicat de cultura dintr-un anumit domeniu te determina sa vezi o corespondenta intre modelul ideal si transpunerea sa aproape exacta in cruda realitate, cred ca orice alte comentarii devin futile. Sincer gradul de implicare si cunostiintele acumulate intr-un anume domeniu ne determina sau ne indreptatesc sa calificam o creatie a acestuia. Opiniile proprii desi ne individualizeaza personalitatea nu sunt intotdeauna cele mai exacte....
Este ca si cand ai afirma fara sa fii arhitect ca sagrada familia este inferioara valoric hanului manuc desi nu cred ca este cea mai buna comparatie.....
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 15:10   #19
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Sa-mi bag pula daca n-am ramas fara grai.
Sa le iau pe rind, daca mai pot: nu sint guru in toate domeniile (si mai ales, eticheta asta de guru se bazeaza pe numarul de discutii la care am publicat pe site, nu ca as stiu eu cine stie ce despre filme, ce dracu) si nici n-as vrea sa fiu asta, ca nu sint nici Iisus (asta legat de timplarie) si nici Simion Stilpnicul (asta legat de luarea in desert a anumitor directii si conceptii sanatoase care guverneaza si ordoneaza mintea unui cinefag).

Eu am zis ca Rosebud, din ce am citit eu de pe net, era una din cele mai mari ironii cinematografice, in sensul ca Welles, cind a facut filmul, a avut cunostinta de felul in care isi alinta magnatul presei iubita. Iata citatul in intregime: 'And, while Hearst was offended by Welles' characterization of him, he was supposedly more angered by Kane's unflattering portrayal of his beloved mistress, Marion Davies (who is represented in the film by Susan Alexander). To add insult to injury, "Rosebud" was allegedly Hearst's pet name for Marion's private parts.'
Ar fi culmea ca eu, in orice discutie, sa fac referire la un anume editor de film, preocupat de aparatura hi-fi si desene animate Matrix. Harta gindurilor mele e mult mai sinuoasa, si astfel de orasele mici nu incap pe ea.

Legat acum de parerile personale, pe care le exprim atit de des (asa sint eu, nu ma explic, ma exprim; baga-ne-am pula in ele de sentimente/ sint momente cind n-am argumente, cum zice cintecul), n-am cum sa le cenzurez. In fond, aici e un loc unde oameni cu prea mult timp liber vorbesc despre filme. Ce-ai vrea sa fac? E ceva, imi place, ii dau cinci stele si luna de pe cer. Cind ceva nu-mi place (cum ar fi filmul asta, de exemplu), nu-mi place si incerc sa-l (u)percutez cu trei rime/ din care doua obscene.

Ai pus problema intr-un mod foarte diplomat si, pe undeva, s-ar putea sa ai si tu dreptate, vorba rabinului. Si eu o am pe-a mea, pina si cei care ar dori o atmosfera mai ceremonioasa pe site pot sa aiba dreptate. Pula-n pizda, mi-a placut mesajul tau, altfel nu scriam atita.

Un iconoclast de pelicula, care se exprima intr-un limbaj de plastic:
Ambra Blu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2003, 15:35   #20
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Ok, este evident ca si tu ai dreptatea ta si iti multumesc ca ai citit ceea ce am scris, este de apreciat. Si mie mi-a placut raspunsul tau...e haios de asezonat cu bip-uir morfologice. Cat despre cetateanul Keane, nu iti scrisesem tie ci mai curand lui bogie...din cate imi amintesc ai exprimat cateva pareri pro despre acest film nu?

Anyway, tahnks 'gain for the way ya painted your lines.
__________________
Victims! aren't we all? (Lee)
patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells