Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Dec 2014, 09:39   #201
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by anaemona:
Dar daca deja vreau sa vad, nu unul, ci doua filme de Gregg Araki, mi se pare ca propunerea lui marcus si-a atins scopul, de a alege o experienta diferita decit ce aleg in mod curent, din comoditate. Eu zic ca e ceva pozitiv.

Unul din beneficiile unui turneu de genul asta ar fi ca ne provoaca sa iesim din zona noastra de confort artistic si sa vedem filme pe care in mod normal poate nu le-am vedea. Dar in cazul filmului lui Araki lucrurile merg un pic mai departe. Nu iti provoaca zona de confort artistic ci pe cea de confort biologic. Nu toti oamenii sunt dispusi sa vada un film cu tematica openly gay. Eu unul de ex. nu sunt. Nu sunt homofob, nu judec oamenii dupa orientarea lor sexuala, dar organismul are o reactie de respingere fata de filme (sau orice altceva de acest gen) care nu tin cont de "sensibilitatea" (vorba lui Liviu) mea biologica. E o reactie de aparare, perfect naturala, repet, nu e una de ura sau dispret ci de aparare. La fel de ex nu as vedea un film despre paianjeni sau nu stiu ce exemplu sa dau. Paianjenii sunt si ele niste fiinte total respectabile, au rolul lor in natura, dar nu ma simt eu comfortabil in compania lor Comparatia e poate deplasata, a nu se lua ad literam, incercam doar sa explic reactia nu sa echivalez obiectul reactiei.

In conditiile astea, cred ca marcus (si toti cei care sustin acest film si "estetica" lui) pot sa isi asume riscul de fi luat in gluma sau nevizionat. Nu ar fi tolerabile reactiile homofobe dar nu cred ca e cazul vreunui user participant la turneu.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2014, 10:41   #202
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Eu n-am nicio problema sau greata fata de homosexualitatea personajelor. De fapt, din prima jumatate a filmului pe care am vazut-o, cea mai buna scena mi s-a parut cea in care doi barbati se saruta pasional. Si nu sunt gay. Problema pe care o am e fata de film in sine, mi se pare prost. N-as vrea insa sa comentez de ce inainte sa-l vad tot si sa-i vina randul in turneu. Dar in orice caz nu cred ca cineva ar trebui sa-si asume riscul sa fie luat in gluma pentru filmul asta, datorita tematicii gay. Sigur, trebuie sa-si asume riscul sa fie luat in gluma pentru defectele filmului in sine, la fel ca pentru oricare alt film.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 21:19   #203
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
in legatura cu al treilea film din turneu, Kara no Kyoukai 5: Paradox Spiral (2008) Takaaki Hirao
am vrut sa urmaresc filmul lunea asta, insa playerul meu nu citeste anumite fisiere mkv, printre care si aceasta. deci nu-l pot vedea pe tv. iar pe calculator ma obseste. imi trebuie un cablu hdmi sa pun calculatorul pe tv si n-am apucat sa-l cumpar. am urmarit primele minute si pare interesant. il voi urmari sigur in seara asta sau maine dimineata.
voi? vad ca nimeni nu a apucat sa-l vada sau poate l-a vazut si inca nu a comentat.
credeti ca e cazul de o vacanta de craciun-anul nou?
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 21:28   #204
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Si eu am vrut sa il vad astazi pe tableta dar nu recunostea subtitrarea. Maine dimineata o sa ma uit si eu la el(e).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 21:41   #205
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cineva sa ia legatura cu Lynch.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2014, 21:44   #206
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Cel putin inca nu ma uit la filme pe telefon. Inca.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 03:38   #207
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu-i deloc un film de vazut dimineata...si nici pe tableta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 13:50   #208
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Well, daca am de ales intre a vedea un film pe PC ori pe tableta o sa aleg tableta fara nici o ezitare. Tine de personalitatea mea si nu de performantele tehnice ale celor doua (diferentele nu sunt chiar dramatice, de fapt in afara de marimea ecranului sunt absolut neglijabile). Cu tableta e o experienta mai...sa-i zicem intima si asa imi place mie sa fie
Partea cu dimineata nu sunt sigur ca o inteleg.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 14:32   #209
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mie mi se pare ca marimea ecranului e importanta, din simplul motiv ca pe unul mic nu se observa asa bine detaliile. Kara no Kyoukai a fost un theatrical release, cu foarte multa atentie acordata imaginii. Prin urmare atat dimensiunea cat si calitatea ecranului conteaza.

Cat despre vazut dimineata... e ca si cand te-ai uita la un horror dimineata cand ciripesc pasarelele si soarele straluceste pe cerul albastru. It's just not the right way to see it. Asta nu insemna ca filmul de fata e un horror propriu-zis, ci doar ca datorita atmosferei sale se preteaza mult mai bine de a fi vazut dupa caderea inturnericului, ceea ce iarna nu e deloc greu.

Last edited by Twinsen : 20 Dec 2014 at 14:36.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 22:50   #210
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Stie cineva unde gasesc filmul? Am o dispozitie usor masochista in seara asta, nu de alta. Cred c-am mancat prea multe ''de-ale porcului''.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 23:32   #211
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ti-am trimis un mesaj privat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2014, 23:46   #212
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Mercutio:
credeti ca e cazul de o vacanta de craciun-anul nou?
Eu cred ca da, pentru ca observ ca lumea pare mai ocupata in perioada asta. Sau e mai putin dispusa sa vada un film fara haute couture, nu imi dau seama. Vacanta in sensul sa se suspende turneul o saptamana, dar sa fie posibil sa votezi pe filmele actuale.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2014, 01:42   #213
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
de acord, voi incheia voturile la La Chamade, pentru se pare ca aproape toti au votat, dar nu voi posta un nou film. o voi face pe 27 decembrie. ramane deci o saptamana in plus pentru votare la filmul Kara no Kyoukai 5: Paradox Spiral (2008) Takaaki Hirao, dat fiind ca se suprapune cu pregatirile de sarbatori,Kara no Kyoukai 5: Paradox Spiral (2008) Takaaki Hirao. deci se va poatea vota pana pe 3 ianuarie.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 21 Dec 2014 at 01:44.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2015, 21:36   #214
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
iata ca am ajuns la penultimul film din turneu. veti intreba de ce penultimul: pentru ca am decis sa elimin doua filme din lista. dat fiind ca cei care le-au propus au ramas doar cu propunearea, fara sa mai participe la discutii. ori turneul chiar in asta consta, in a purta discutii despre filmele intrate in joc.
mai ramane deci un singur film, cel propus de mine, ce va postat peste doua saptamani. intre timp as vrea sa revizitati putin topicele turneului si sa va ganditi pe cine ati propune pentru cel mai bun comentator al turneului. as vrea ca votarea pentru premiu sa inceapa peste doua saptamani. de asemenea as dori ca votarea sa aiba loc printr-un pm pe care sa mi-l adresati si in care sa mentionati un singur nume.
eu voi aduna voturile si voi publica topul primilor trei, primul fiind castigatorul premiului. va reamintesc ca premiul consta intr-un abonament digital la revista Sight & Sound
daca aveti comentarii referitor la cele spuse aici va rog sa le expuneti. merci!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2015, 03:07   #215
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am o propunere. Sa redeschidem votarile pentru toate filmele din turneu pentru inca o luna. Pentru oricine ar fi vrut dar nu a avut timp la momentul respectiv sa vada oricare din filme. Ideea mi-a venit pentru ca inca n-am reusit sa termin Saragosa manuscript si as fi vrut sa ramina totusi deschis. Dar am observat si ca oneflyride de ex nu si-a comentat sau dat nota propriului film.

Ma gindesc sa se faca asta nu in ideea de a se da note, ceea ce nu mi se pare important, ci in speranta ca se reinvie atmosfera mai antrenanta de la inceputul turneului.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2015, 23:43   #216
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
eu sunt de acord, cine vrea sa comenteze si sa voteze filmele, o va putea face, voi modifica scorul, si ar mai avea, nu o luna, ci trei saptamani si patru zile. pana pe 25 aprilie. data pana la care as vrea sa se voteze pentru premiu. dupa care voi afisa statistica turneului si anunta cine a castigat.
votarea pentru premiu poate incepe. se va face printr-un pm pe care sa mi-l veti adresa, specificand numele candidatului vostru. voi afisa ulterior o lista cu toti cei rugati sa voteze, de fapt toti cei care au contribuit macar cu un comentariu la unul din filme turneului.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2015, 16:54   #217
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Am pus in joc pentru acest turneu un modest premiu, e vorba de un abonament digital la revista Sight and Sound, ce va fi acordat celui/celei care a scris cele mai bune/interesante/pertinente comentarii, si care a avut o participare activa. Vom stabili prin vot cui i se va acorda premiul.
Urmeaza o lista cu cei care pot vota, de fapt e vorba de cei care au participat (macar o data) la turneu. Tot din aceasta lista se va alege cel pe care urmeaza sa-l votati.

alali
anemona
aniela07
Chambord
faraimaginatie
Mercutio
MinRep
oneflyride
robertsandu
rvn
sigalia
Twinsen
White1

Va rog sa-mi trimiteti prin urmare un mesaj personal prin care sa numiti persoana votata.
Votarea este deci deschisa si voi anunta pe 25 aprilie cine a castigat, cu cate voturi, etc. Totodata voi afisa si statisticile turneului. Pana atunci, daca cineva vrea sa mai contribuie cu comentarii si note la filmele din turneu, o va putea face. Sper ca m-am exprimat destul de clar, daca aveti intrebari, va rog sa mi le puneti!
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 03 Apr 2015 at 17:01.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2015, 21:50   #218
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Iata ca s-a incheiat si cea de-a patra editie a Turneului Iconoclast. Multumesc tuturor participantilor! Sper ca le-a facut placere. Astept in continuare sa se voteze pentru cel mai bun comentator. Pana pe 24 aprilie primesc voturi prin pm. Pe 25 aprilie voi afisa cateva statistici despre turneu si voi anunta cine a fost ales cel mai bun comentator. Merci si Paste fericit!
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2015, 17:44   #219
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Demersul meu de a acorda un premiu pentru cel mai bun comentator al turneului a esuat. Nu am o explicatie. O singura persoana a votat, nu spun cine, pentru Twinsen.
Din lipsa de timp voi amana o zi sau doua afisarea datelor privind filmele si participarea. Sper sa nu fie o problema, dat fiind ca interesul a scazut drastic spre sfarsit.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2015, 01:12   #220
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Turneu Iconoclast 4

Cel mai mare total - 29 de puncte - Harry and Tonto (1974) Paul Mazursky;
Cea mai mare medie - 3.46 - Sedotta e abbandonata (1964) de Pietro Germi;
Cei mai multi participanti - 12 - La chamade (1968) Alain Cavalier;
Cel mai discutat film - 78 replici - La chamade (1968) Alain Cavalier;
Cea mai activa participanta si cel mai activ participant - cate 9 participari - rvn si alali.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells