Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 May 2012, 22:26   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
(Nuri Bilge Ceylan) Clouds of May vs. The Addiction (Abel Ferrara)

Meci: (Nuri Bilge Ceylan) Clouds of May vs. The Addiction (Abel Ferrara)

Rezultat: 0 - 2

Perioada de votare: 7 mai 2012 - 13 mai 2012

Topicuri utile:

Turneu regizori (Editia 2) - Reguli / Rezultate

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Last edited by Liviu- : 14 May 2012 at 21:21.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2012, 08:31   #2
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Clouds Of May

Da,se pare ca filmele regizorului pe care l-am propus eu,nu ma dau pe spate.

Clouds Of May este un film foarte similar cu un film de Kiarostami,Through The Olive Trees(1994),care mi-a placut putin mai mult.Acelasi ritm,acelasi fel de camerawork,etc..Si Ceylan nu imprumuta elemente numai din asta,ci isi reia temele din filmul lui anterior,Kasaba.
Pe scurt,e un re-hash,mai mult sau mai putin reusit.

6/10

The Addiction

Pe vremea cand vampirii in filme incepeau deja sa devina niste priculici enervanti,vine Ferrara si tranteste filmul asta.

The Addiction este un film dur cu vampiri,care nu se focuseaza pe sange atat de mult cat se focuseaza pe subiectul dependentei (de orice,nu numai "sange"),cum te napadeste si cum te descurci cu asa ceva.

Actorii sunt geniali,mai ales Lili Taylor si Christopher Walken,Taylor reusind sa redea goliciunea pe care o reprezentam cand suntem dependenti de ceva,iar Walken,well,just being an awesome vampire.

Foarte bun,demult n-am mai vazut un film asa de bun cu vampiri.

8/10

Votez cu:
The Addiction
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2012, 16:27   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Da, si mie mi-a placut The Addiction. S-ar putea sa fie cel mai bun film al lui Ferrara, desi - evident - probabil nu sunt cel mai in masura sa imi dau cu parerea in aceasta privinta. Toate filmele/cartile bune cu vampiri sunt, de fapt, despre altceva ("Dracula" este despre decaderea aristocratiei, "Nosferatu" lui Herzog este despre chaos, hostility, insanity and murder etc.). "The Addiction" este, evident, un film despre dependente, in special droguri si sex, dar si un film despre redemption, in sensul catolic al cuvantului. Stiu, toate filmele lui Ferrara mizeaza pe aceste tema, dar aici lucrurile functioneaza destul de bine. Cred ca in special fiindca lipseste tonul de exploitation cu care Ferrara regizeaza de obicei, limitat aici mai degraba la coloana sonora. In rest, Lily Taylor se dedica complet rolului si evita sa isi exagereze interpretarea mai mult decat este nevoie.


Clouds of May, pe de alta parte, pare sa fie filmul din spatele filmului precedent al lui Ceylan, Kasaba, povestea unui regizor care incearca sa faca un film cu actori amatori din satul sau. Desi exercitiul este interesant, "Clouds of May" nu este un film de sine statator si, pana in final, pare mai degraba un lung corolar la un film anterior, autentic in felul sau, dar nesatisfacator.


Vot: Ferrara
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells