Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Dec 2014, 18:02   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Filme regasite

Un topic pentru filme vazute cu ani in urma, uitate si regasite; pentru filme care nu au avut succes la vremea aparitiei, dar care capata o anumita valoare din perspectiva actuala; filme vechi descoperite recent pe care le considerati subestimate.

Am vazut recent Sorcer (1977) de William Friedkin. In momentul realizarii acestui film, dupa succesele Filierei Franceze si Exorcist-ului, William Friedkin era in apogeul carierei sale la Hollywood. Sorcer s-a dovedit a fi un dezastru financiar fara sa aiba succesul scontat. Turnat in locatii diferite, in Israel, Franta, America de sud, in conditii severe si periculoase, cu membri ai echipei accidentati, imbolnaviti, cu Friedkin insusi atins de malarie, filmul reprezinta insa un produs unic al unei perioade, o aventura irepetabila, una dintre comorile redate publicului datorita erei discului digital. E un film ce nu respecta retetarul studiourilor. Debuteaza cu patru scene, fara vreo legatura aparenta intre ele, in limbi si tari diferite, abia a patra, in engleza, se petrece la New Jersey. Personajele principale nu sunt prea agreabile. Unul dintre ele este un terorist palestinian. Realizati dificila sarcina pe care si-o ia autorul, incercand sa il faca simpatic unui public american. Actiunea are loc in mare in America de Sud si urmareste istoria filmului Le Salaire de la peur de Henri-Georges Clouzot, al carui remake reprezinta. Mai bine zis este o adaptare libera a cunoscutului, si de altfel excelentului, film franco-italian. Insa, fara teama de a gresi, pot spune ca Sorcerer depaseste originalul la multe capitole: imagine, suspans, spectaculozitate,
exotism. Adaugati la aceastea, ca sa va faceti o idee, si soundtrak-ul realizat de Tangerine Dream. Filmul intra cu usurinta in orice colectie de filme clasice thriller sau de actiune. Extraordinara scena a podului suspendat este, cred, una dintre cele mai spectaculoase realizate vreodata in cinema.
In acelasi timp Sorcerer nu e lipsit de continut tematic. Cu o nemaintalnita bogatie a imaginii, filmul atinge o tema ce ramane mereu actuala, anume saracia si exploatarea fortei de munca in tarile sarace. Asta in ciuda faptului ca Paramout, producatorul filmului, se stie, reprezinta o filiala a unei corporatii industriale, Gulf Western, ce detinea la acea vreme afaceri in America de Sud, chiar in tara in care a fost turnat Sorcerer.

__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 01 Jan 2015 at 15:40.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2015, 00:50   #2
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by Mercutio:
Un topic pentru filme vazute cu ani in urma, uitate si regasite; pentru filme care nu au avut succes la vremea aparitiei, dar care capata o anumita valoare din perspectiva actuala; filme vechi descoperite recent pe care le considerati subestimate.


E frumoasa ideea ta,Mercutio

Prin valoare din perspectiva actuala te referi desigur tot la unghiul personal de vedere,nu ?
Dar acesta ar putea foarte bine fi si un topic de remember sentimental.
Eu am niste filme vechi,care m-au emotionat demuuult,unele atat de banale ca m-as compromite definitiv sa le pun aici
Dar ele raman in inima mea,nu le-as izgoni niciodata,sunt expresia primelor mele contacte cu cinema-ul,ma induioseaza si acum cand mi-aduc aminte ce de emotii am mai trait vizionandu-le.
Cu unul facusem o asemenea fixatie ca l-am vazut consecutiv de vreo 6-7 ori.Bine,aveam doar 12 ani atunci,asta explica in buna masura intamplarea.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2015, 04:41   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by sigalia:
Originally Posted by Mercutio:
Un topic pentru filme vazute cu ani in urma, uitate si regasite; pentru filme care nu au avut succes la vremea aparitiei, dar care capata o anumita valoare din perspectiva actuala; filme vechi descoperite recent pe care le considerati subestimate.


E frumoasa ideea ta,Mercutio

Prin valoare din perspectiva actuala te referi desigur tot la unghiul personal de vedere,nu ?
Dar acesta ar putea foarte bine fi si un topic de remember sentimental.
Eu am niste filme vechi,care m-au emotionat demuuult,unele atat de banale ca m-as compromite definitiv sa le pun aici
Dar ele raman in inima mea,nu le-as izgoni niciodata,sunt expresia primelor mele contacte cu cinema-ul,ma induioseaza si acum cand mi-aduc aminte ce de emotii am mai trait vizionandu-le.
Cu unul facusem o asemenea fixatie ca l-am vazut consecutiv de vreo 6-7 ori.Bine,aveam doar 12 ani atunci,asta explica in buna masura intamplarea.

Merci, sigalia! Binenteles ca unghiul e personal. Poti sa scrii, te rog chiar, despre filmele tale vechi care te-au emotionat. Sunt sigur ca nu te vei compromite.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2015, 23:42   #4
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
L-am vazut si eu aseara citindu-ti comentariile .Dupa vreo 10 minute mi-am dat seama ca-l mai vazusem candva .Asta nu m-a impiedicat sa-l revad . Multam .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2018, 11:16   #5
carmen_angelus_romila
Guru
 
carmen_angelus_romila
 
Join Date: Dec 2017
Posts: 576
Este bine de refacut o asemenea lista cu marl filme, realizate de mari regizori si interpretate de mari actori al vremurilor de mult uitate...
carmen_angelus_romila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells