Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 May 2012, 19:21   #1
weareready
Novice
 
weareready
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
We Are Ready - serie TV facuta pentru vestici.

http://www.youtube.com/watch?v=N5sFoNzxp8k

Salut,

Sunt Florin Anghel si am nevoie de ajutorul vostru la un mod foarte simplu .

O mica introducere sa nu va plictisesc: am 4 scenarii scrise incepand cu 2008. Pana in 2008 am fost copywriter pe conturile Domo, European Drinks, Sensiblu si alte cateva timp de 4 ani, inainte de a ma apuca de scripturi. Am cochetat un pic si cu actoria, dar din intamplare.

Scrisul imi place si pe asta m-am concentrat. Acum in sfarsit imi co-produc singur debutul. Spun co-produc pentru ca o mare parte din bani vine din afara. Am ales documentar pentru ca este mai facil d.p.d.v. financiar.

Am scris doua lung metraje pana acum, alt documentar si doua scurt metraje. Pitbull alias Mihnea Columbeanu (daca mai este pe aici) mi-a citit vreo doua scenarii si din cate tin minte i-au placut.

Lucram la acest proiect, o serie de documentare TV sub titlul "We Are Ready".

Puteti vedea un "opening theme" PROMO AICI.

Bun, acum ca ati vazut cam cum sta treaba, o sa detaliez un pic mai jos:

- este facut din pasiune dar cu ajutorul profesionistilor si cand spun asta ma refer la: efecte video (adobe after effects), montaj (final cut), video (filmat HD in 1980 rezolutie).

Avem scriptul scris. Gasiti un scurt sinopsis pe pagina de facebook la rubrica ABOUT US.



Research-ul vine din pasiunea personala.
Avem si contactele necesare pentru interviu in cadrul universitatilor Oxford si Sorbona.

Daca si asta vi s-a parut interesant, urmeaza partea cea mai grea: AVEM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU.

adica: daca vi se pare un proiect viabil, in sensul de cum arata, ce vrea sa spuna, s.a.m.d. este nevoie de PROMOVARE. Cu cat avem mai mult trafic pe pagina noastra din INDIEGOGO, cu atat mai mult castigam vizibilitate si implicit FINANTARE.

Dati mai departe oricui puteti voi . Prieteni, familie, facebook, mess, orice credeti de cuviinta.



Va spun sincer ca altfel nu se poate. In Romania nu e loc de finantare, nici de la CNC, nici de la HBO CONCURS SCENARII, nici de la case de film, sau potentiali sponsori sau orice. Nu vreau sa intru in polemici si nu o voi face garantat.

Am participat la concursul de scenarii de la Arad in 2011 cred sau 2010, care ulterior s-a anulat inainte de a inmana premiul castigatorului.

Fiecare e cu branza lui si asta este realitatea. Acest proiect va vedea lumina proiectorului fara doar si poate, chit ca o fac numai din ambitie.

Acestea fiind spuse, apreciez orice sfat, critica, injuratura sau ce vreti voi.

Poate chiar si CINEMAGIA ne ajuta cu vreo stire sau ceva de genul. Orice fel de trafic pe INDIEGOGO inseamna finantare pentru noi.

Multumesc,
Florin

Last edited by weareready : 23 May 2012 at 21:58.
weareready is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2012, 19:11   #2
SaberRider
Junior
 
SaberRider
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 27
Eu sunt un pic offtopic, dar tu erai pe forumurile de la Diablo III spamand lumea sa se uite la trailerul tau ca "are muzica ca in Diablo si poate va place" si sa dea rating?

Daca da, e trist.
SaberRider is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2012, 00:18   #3
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
/barf

Cai verzi pe pereti. Subiect stupid. Intrebari stupide. Lipsa de originalitate in promo. Subiect regurgitat deja de o mie de ori pana acum, fiecare venind cu afirmatii ca viziunea lui e unica sau diferita.

Avand in vedere ca doar mamaile cu batic pot pune botul la asa ceva, intreg proiectul este menit sa esueze. Avand insa in vedere cate mizerii sunt la TV si pe internet, inca o bucata de nimic coafat mai interesant isi va gasi cei 10 "admiratori" sau "privitori".

Who is Lord ? Who is God ? Who is Jesus ? Vorbesti serios ? Asta cumva implica o "reinventare" a raspunsurilor pe care unii le-au gasit pana acum ? Chiar daca ar exista cineva care sa o faca, nu ai fi tu persoana capabila de asa ceva, oricat de pasionat ai fi de subiect. Cei care au deja raspunsuri la intrebarile de mai sus nu vor un alt raspuns pentru ca lor li se potriveste, pentru ca vezi, in subiectul respectiv nu conteaza "dovezile" ci partea irationala ce nu are nevoie de prea mult pentru a infecta creierul si comportamentul subiectului.

In caz ca nu ai observat, subiectul nu rezoneaza cu generatiile mai tinere, din motive bine justificate. Traim intr-o alta lume decat acum 2000 de ani, o lume mai buna iar peste 2000 de ani cei de atunci vor rade de primitivismul dovedit de cei care traim acum. Poate atunci lumea va privi documentarul tau si pentru o secunda vor zambi in sinea lor, fiind si singura emotie ce poate rezulta din proiectul prezentat in acest thread.

Ma simt cumva prost pentru ca sunt atat de "sceptic" cu proiectul de care tu esti pasionat dar si pasiunea asta trebuie sa aiba o relevanta in lumea in care traim si din pacate a ta nu are. In fine, succes cu proiectul.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells