Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Nov 2010, 20:05   #1
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
"Breaking Bad"

Lasati orice tv show urmariti momentan, o, voi, iubitori de seriale, lasati-l sa moara acolo la jumatate unde ati ajuns. Because THIS IS IT!!! Dupa ce va apucati de Breaking Bad, orice ati abandonat vi se va parea insignifiant. 3 sezoane, unul mai demential ca altul... Mai am vreo 3 episoade din sezonul 3 si trag de ele cit pot, pur si simplu nu vreau sa se termine. Dupa vreo 30 de episoade, e la fel de proaspat si surprinzator ca la primul. De la scenariu la acting, totul e ireprosabil. Mergeti pe mina mea si nu o sa va para rau. E aceeasi echipa de la The Wire si asta se vede. Excelenta in televiziune, pur si simplu. Cei care l-ati vazut deja, stiti ce vreau sa zic. "Serialul anului" e putin spus, it's one of the best shows ever. Si se pare ca urmeaza sezonul 4 in 2011.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2010, 20:42   #2
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Eu le-am vazut in 2 saptamani.
Intr-adevar, demential filmul, iar Bryan Cranston face rolul vietii.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 10:40   #3
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Subscriu si eu. Este probabil cel mai bun serial on air la momentul actual si cu siguranta unul din cele mai bune din istoria televiziunii.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2010, 21:16   #4
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Trebuie sa-mi fac odata timp pentru asta si pentru The Wire!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 19:35   #5
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Am vazut pilotul de la Breaking Bad si e, intr-adevar, strong shit. Fratii Coen probabil se uita ca in oglinda la serialul asta.

Fact: Bryan Cranston - actorul principal, n-a mai lasat din mana Emmy-ul pt best lead actor in a drama de cand a aparut serialul pana in ziua de azi.

Funny: La un moment dat aud un personaj vorbind in romana. Era Bogdan - seful lui Walt la spalatoria unde avea his second job E primul personaj roman pe care-l vad patron in America.

Mi se pare serialul momentului, inclusiv peste Mad Men. Si clar peste restul aparute in ultimii 3-4 ani.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2010, 19:53   #6
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Chambord:
E primul personaj roman pe care-l vad patron in America.
Cu toate ca nu e prezentat in cea mai favorabila lumina. Dar, baga in continuare, nu o sa-ti para rau.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 12:01   #7
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
nu stiu cum gasesc serialele si dupa ce le vad le gasesc si pe cinemagia. poate pentru ca sunt la rubrica filme la tv ? credeam ca se cheama seriale si cand e vorba de tv vorbim de eterna si fascinanta......

am dat de breaking bad imediat dupa ce am terminat the wire. bestiale amandoua. problema e ca acum cu standardul upgradat imi va fi greu sa ma uit la altele. si nu e nimic la orizont.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 14:28   #8
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Am vazut primele 3 episoade, si mi s-a parut uber-cool.
Apropo de comparatia cu Coenii, primul episod mi-a adus si mie aminte de A Serious Man, dar doar partea aia de chin, de introspect, pentru ca apoi deviaza total de filmele coeniene. Omul incepe sa-si ia soarta in maini, spre deosebire filmele fratilor unde personajele sunt niste frunze in vartejul circumstantelor.
Serialul e tot reteta luptei underdog-ului impotriva tuturor sanselor.
Si subiectul e chiar cool. Incepem sa iubim personajele negative, sa le intelegem, sa ne schimbam judecata despre rau si bine. E asa, un curent al badass-ilor, avem Breaking Bad, Sopranos, Dexter, Weeds (pe care nu-l urmaresc), Mad Men. Pentru ca e mai fun sa fii rau.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 15:32   #9
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
yo, vin cu un sequel.

In seria 2 episodul 10 m-a dat gat melodia de la sfarsit. caut pe imdb nimic si atunci imi aduc aminte ca pe tel am o minune de program : shazam. dau sa asculte, sa identifice si boooom : tv on the radio. WTF ? cine's astia ? ascultati si voi ca merita :

http://www.youtube.com/watch?v=4N31oFeinFY
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 15:38   #10
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Cadrul asta m-a dus imediat cu gandul la No Country For Old Men.

alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2010, 19:08   #11
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
C'mon victor, asculti Pink Floyd si Radiohead (happens to be my 2 fav bands) si n-ai ajuns si pe la TV on the Radio ?! (dupe ei nu ma dau foarte in vant, sa fiu foarte sincer)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2010, 10:33   #12
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
ca sa fiu sincer sunt foarte conservator in ale muzicii si nu numai. trebuie sa se intampe ceva deosebit sa ascult ceva nou. pe radiohead de exemplu i-am descoperit abia in 2002, pana atunci nu auzisem decat creep.

la fel s-a intamplat cu supertramp, breakfast in america ascultata la nesfarsit nu mi-a deschis apetitul pana mult mai tarziu cand am descoperit cu adevarat supertramp si roger hodgson. sau moody blues cu nights in white satin un exceptional blues, dar care te induce in eroare trupa abordand mai multe stiluri. (recomand in special seventh sojourn)

dlz m-a prins din prima, am mai ascultat ceva de tv on the radio si nu m-a prins, poate o sa mai ascult sa le mai dau o sansa.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2010, 22:33   #13
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Sunt la sezonul 3, sunt multumit de timpul investit in serialul asta, si trebuie sa recunosc ca e foarte, foarte bun, mai bun decat multe alte seriale de drama pe care le prefer. Si aici ma refer la structura, la faptul ca exista o evolutie de la episod la episod, si chiar de la sezon la sezon, ca totul pare foarte foarte bine scris, si gandit din avans, nu scris in graba intr-o pauza intre sezoane. Si felul cum e filmat, imaginea, unghiurile camerelor, iar foarte surprinzator pentru un serial.

Dar, cu toata performanta exceptionala a actorului principal, nu prea are carisma.

Ma uitam la Dexter, la ultimul sezon care pur si simplu a fost dezamagitor, mai ales dupa ce reusise sa se revitalizeze dupa un sezon 4 foarte reusit, si totusi voi astepta si urmatorul sezon, cu toate ca scenaristii se cam caca pe ei, cu toate ca multe personaje secundare sunt inutile, ca multe evenimente sunt pur si simplu de umplere de timpi, doar pentru ca personajul Dexter e atat de reusit, si Michael C. Hall e al naibii de carismatic, iti intra sub piele.

Breaking Bad e exact invers, e la fel ca metamfetamina lui Walter, un produs pur, de o calitate exceptionala, doar ca actorului principal ii lipseste carisma. Tot respectul pentru Bryan Cranston, se vede ca e riguros, metodic, si livreaza ce trebuie sa livreze, dar parca ii lipseste scanteia.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2010, 08:30   #14
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Hai mah, Dexter nu si-a cistigat inca nici macar dreptul de a-i tine putza lui Walter. Sa fim seriosi. Si ce plm inseamna "carisma" pina la urma? Un serial killer dragut, iubit de toata familia, de la mic la mare? Un personaj cu "succes la public" (ca tot e la moda sintagma)? Un gagiu adorat de batrinicile de pretutindeni, ideal pentru nepotzica lor. Intr-adevar, Dexter se achita cu brio de toate sarcinile astea. Walter nu prea. Din fericire.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2010, 21:18   #15
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
nu i-am vazut pe cei doi (dexter si walter) in altceva dar din astea doua walter asa fara carisma il bate la ... pe dexter. interpretare foarte buna fata de dexter care e un baiat dragut cu fizic(si probabil chiloti mai barbatesti decat walter) dar atat. cat despre scenariu...breaking bad e 5 clase peste dexter.

iti dau dreptate ultima serie din dexter a fost foarte slaba desi intriga promitea. foarte superficiala rezolvarea. Breaking bad insa creste nu de la serie la alta ci de la episod la altul(minus sa zicem musca...desi dezvolta personajele).

walter a dat cateva reprezentatii de dur(cine si-l putea imagina in aceasta ipostaza dupa imaginea lui in chilotii aia) care m-au lasta masca.

pe cand dexter poate continua dar in mare avem idee ce se poate intampla, la braking bad urmatoarea serie e deschisa pariurilor!
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 16:08   #16
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by victor:
(minus sa zicem musca...).
Episodul "minimalist" cu musca mi s-a parut unul dintre cele mai cool.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 17:40   #17
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Tocmai ce-am vazut Musca aseara, mai am doua episoade si termin si seria 3.
Trebuie sa te contrazic, serialul nu evolueaza in calitate, e mult mai bun decat atat, isi impune un standard ridicat inca de la inceput, si apoi e constant, ceea ce nu se poate spune despre multe alte seriale, de valoare de altfel, daca care cam merg in zig-zag-uri.
Musca mi s-a parut foarte bun, e preferatul meu dupa episodul pilot.

Referitor la Dexter, nu va impartasesc parerea cum ca M.C. Hall ar fi amator prin comparatie cu Cranston, mie imi pare un actor foarte bun, ce are o mereu o performanta remarcabila intr-un serial bun, dar totusi cam alternant in calitate.

In fine, eu sunt un fan al ambelor seriale, si mi-e imposibil sa nu le compar, mai ales cand sunt atat de apropiate in subiect. Apropiate in ideea de a arata si cealalta parte, si imaginea raului, dar totusi diferite ca abordare. Ma gandeam ca Dexter e povestea criminalului ce invata sa devina un om obisnuit, bun, moral. Breaking Bad e povestea omului obisnuit ce invata sa devina criminal.

Imi place contrastul, destul de subtil de altfel, intre imaginea pe care Walter o are despre sine, si ceea ce devine de fapt. Justificarea sa ca face totul pentru familie isi cam pierde din valoare odata cu trecerea timpului. Daca la inceput era un fel de martir ce a fost nedreptatit toata viata, mai apoi circumstantele si alegerile sale il transforma tot mai mult in ceva ce nu poate recunoaste ca este. Cand a lasat-o pe fata aia sa moara, a cam trecut de partea cealalta a moralitatii, cam asta a fost si ideea in Musca, asta a vrut sa se evidentieze, un moment crucial in transformarea lui Walter.
O atitudine mai sanatoasa, dar nu la fel de interesanta ce-i drept, o are Jesse. Accepta ca esti "the bad guy".
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 18:03   #18
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by marius_em:
Ma gandeam ca Dexter e povestea criminalului ce invata sa devina un om obisnuit, bun, moral.
Nu ti se pare un pic aberanta ideea? Tocmai asta-i calcîiul lui Ahile la Dexter: incearca sa ne bage pe gît ideea asta complet lipsită de realism. Am mai spus-o, puteau măcar să aibă curajul de a prezenta un serial killer aşa cum este el, realist, nu să-i creeze un portret romanţios si zaharisit de băiat bun, futut de soartă, si care acum incearcă să-şi dreseze instinctele...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 18:44   #19
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
prin creste de la episod la altul ma refeream in primul rand la dezvoltarea subiectului. nu poti anticipa ce se intampla, intotdeauna intervine ceva nou. in plus sfarsiturile de serii sunt de fapt sunt un "va continua".

musca este intradevar un episod foarte bun care insa nu aduce nimic nou in dezvoltarea actiunii ci numai a personajelor.

dexter nu inteleg cum invata sa devina un om bun moral. a avut sansa la sfarsitul ultimei serii daca ii dadea un alt raspuns juliei stiles. va ramane acelasi razbunator nu din moive morale ci pentru a-si stinge setea de sange. moralitatea e pe planul 2.

walter in schimb evolueaza spre rau exponential si il vad chiar sa preia afacerea in stil mare, gen Gus, sa devina un boss. ce ma frapeaza pe mine este cum daca a devenit acum atat de bun negociator, ia decizii bune in conditii de stress, isi joaca atuurile, in trecut a pierdut afacerea cu colegul lui si in loc sa urmeze o cariera universitara a ajuns un biet profesor de liceu.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2010, 19:02   #20
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by victor:
ce ma frapeaza pe mine este cum daca a devenit acum atat de bun negociator, ia decizii bune in conditii de stress, isi joaca atuurile, in trecut a pierdut afacerea cu colegul lui si in loc sa urmeze o cariera universitara a ajuns un biet profesor de liceu.
Banuiesc ca avea nevoie de citeva cadavre lasate in urma pentru a-si da seama ca are singe in putza...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells