Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Jul 2018, 09:57   #1
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
CarteMagia: o recomandare de carte, vă rog.

Ceea ce spune titlul.
Pentru noi, de la voi și viceversa. Unul pentru toți și toți pentru unul! Când rămânem în pană de idei.
Să recomandăm doar ceea ce ne-a plăcut.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 05 Aug 2018 at 12:23.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2018, 10:34   #2
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ceea ce am citit-n copilărie-tinerețe și recomand oricărui tânăr.

Castelul Pălărierului - A. J. Cronin
Stepa - A. P. Cehov
Cei cinci purceluși ; Crăciunul lui Poirot ; Crima din Orient Express ; Răul sub soare ;
Cortina, ultimul caz al lui Poirot ; Întâlnire cu moartea ; Cei șapte suspecți ; Mâna ascunsă ;
O crimă anunțată - Agatha Christie

Legendele Olimpului - Alexandru Mitru
Micul prinț - Antoine de Saint-Exupery
Therese. Cronica vieții unei femei - Arthur Schnitzler
Furnicile - Bernard Werber
Blues pentru o pisică neagră - Boris Vian
Dracula - Bram Stoker
Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război - Camil Petrescu

Pinocchio - Carlo Collodi
Gențiane ; Mirona ; Pânza de păianjen - Cella Serghi
Colindă de Crăciun ; Clopotul fermecat ; Marile Speranțe ; Viața lui David Copperfield - Charles Dickens
Robinson Crusoe ; Moll Flanders - Daniel Defoe
Divina comedie - Dante Alighieri
Cuore, Inimă de copil - Edmondo de Amicis
Gervaise ; O pagină de dragoste ; La Paradisul femeilor - Emile Zola
Idiotul ; Frații Karamazov - Fiodor M. Dostoievski

Micul lord Fauntleroy - Frances H. Burnett
Dune - Frank Herbert
Povești - Frații Grimm
Povești - Hans Christian Andersen
Povești. Povestiri. Amintiri din copilărie - Ion Creangă
Carte de povești - Marta Cozmin
Năzdrăvăniile lui Păcală - Iosif Nădejde
Pagini alese. Schițe. Teatru. Nuvele - I. L. Caragiale
Dragostea în vremea holerei - Gabriel Garcia Marquez

Enigma Otiliei - George Călinescu
Mâna fermecată - Gerard de Nerval
O viață - Guy de Maupassant
Singur pe lume - Hector Malot
Coliba unchiului Tom - Henriette Beecher Stowe
Moby Dick - Herman Melville
Beatrix ; Casa de la Grande-Breteche ; Elixirul de viață lungă ; Eugenie Grandet ;
Femeia de treizeci de ani ; Iluzii pierdute ; Memoriile a două tinere căsătorite ; Moș Goriot ;
Copilul renegat ; Istoria celor treisprezece (Larragus; Ducesa de Langeais; Fata cu ochii de aur) ;
Medicul de țară ; Strălucirea și suferințele curtezanelor ; Verișoara Bette - Honore de Balzac

Mara - Ioan Slavici
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Sărutul dinaintea morții - Ira Levin
seria Fundația ; Soarele gol - Isaac Asimov
Căderea nopții - Isaac Asimov + Robert Silverberg
Colț Alb ; Chemarea străbunilor ; Martin Eden - Jack London
Shogun - James Clavell
seria Harry Potter - J. K. Rowling
Heidi - Johanna Spyri
Călătoriile lui Gulliver - Jonathan Swift

20.000 de leghe sub mări ; Căpitan la 15 ani ; Cele 500 milioane ale Begumei. Șarpele de mare ;
Cinci săptămâni în balon ; Copiii căpitanului Grant ; Insula misterioasă ; Lupta pentru milioane ;
O călătorie spre centrul pământului ; Ocolul pământului în 80 de zile ; Steaua Sudului ;
Uimitoarea aventură a misiunii Barsac ; Vulcanul de aur - Jules Verne

Winnetou ; Testamentul incașului - Karl May
Vrăjitorul din Oz - L. Frank Baum
Alice în Țara Minunilor ; Alice în Țara Oglinzilor - Lewis Caroll
Ion ; Adam și Eva - Liviu Rebreanu
Fra Diavolo - Luigi Ugolini
Iona - Marin Sorescu
Prinț și cerșetor ; Aventurile lui Tom Sawyer - Mark Twain

Baltagul - Mihail Sadoveanu
Don Quijote de la Mancha - Miguel de Cervantes Saavedra
Avarul. Tartuffe. Don Juan - Moliere
Suflete moarte - N. V. Gogol
Moartea căprioarei - Nicolae Labiș
Prințul Fericit și alte povestiri - Oscar Wilde
Parfumul - Patrick Suskind
Legende sau basmele românilor - Petre Ispirescu
seria Academia vampirilor - Richelle Mead
Cartea junglei - Rudyard Kipling

Cititorul din peșteră ; Instalarea fricii - Rui Zink
Obsesia - Ștefan Berciu
Cartea nopților - Sylvie Germain
seria Amurg - Stephenie Meyer
Moarta îndrăgostită - Theophile Gautier
Mizerabilii ; Notre-Dame de Paris - Victor Hugo
Vera. Semnul. Secretul eșafodului - Villiers de L’Isle-Adam
Comedianta. Frământari - Wladyslaw Reymont.
Titus Boston și Ziditorii lumii - Petre Vârlan

orice carte din seria 1001 de nopți - repovestite pentru copii
Suge-o, Ramona! - Andrei Ciobanu
Papillon - Henri Charriere
Calomnii mitologice - Octavian Paler
seria Turnul Întunecat - Stephen King
seria În căutarea timpului pierdut - Marcel Proust
Suferința urmașilor - Ion Lăncrănjan
Punct contrapunct ; Două sau trei grații - Aldous Huxley
Măgarul de aur - Lucius Apuleius
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 24 Oct 2018 at 14:20.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2018, 22:31   #3
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Doar 12 titluri mi-au scapat din lista ta si oricum nu cred ca le voi citi,pentru ca asteapta altele la rand iar o reintoarcere in timp mi-ar fi imposibila..As fi insa incantat sa faci o lista cu ceea ce ai citit in ultima vreme.

Last edited by simpleminds : 28 Jul 2018 at 22:34.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2018, 22:40   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Quote:
o recomandare de carte, vă rog.
Asul de pica.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2018, 00:22   #5
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Nu îmi fac iluzii că titlurile mele vor reprezenta o noutate pentru cineva, mai ales că am citit mai mult clasici.

Dar cum ideea de a spune ce mi-a plăcut şi de ”a da mai departe” nu e rea, iată (ordinea e aleatorie):

Plânsul lui Nietzsche - Irvin D. Yalom

O coborâre în Infern - Doris Lessing

Amintiri din casa morţilor, Idiotul, Crimă şi pedeapsă - Fiodor Dostoievski

Jocul cu mărgele de sticlă, Lupul de stepă - Hermann Hesse

Podul cu trei arce, Generalul armatei moarte, Firmanul orb - Ismail Kadare

Prăbuşirea Casei Usher, Masca Morţii Roşii (nuvele) - Edgar Allan Poe

Invitaţie la eşafod, Disperare, Foc palid, Priveşte-i pe arlechini! - Vladimir Nabokov

Orlando, Spre far, Valurile - Virginia Woolf

Patimile după G.H., Apa vie, Ora Stelei - Clarice Lispector

Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde

Dacă într-o noapte de iarnă un călător - Italo Calvino

Exclusa - Luigi Pirandello

Ochiul cosmologic - Henry Miller

Fantoma de la Operă - Gaston Leroux

Toţi oamenii sunt muritori - Simone de Beauvoir

Şotron - Julio Cortazar

Cronica zeiţei - Natsuo Kirino

Colecţionarul - John Fowles

La capătul lumii şi în Ţara aspră a minunilor - Haruki Murakami

...and many others
__________________
Citate: Citim lumea pe dos şi pretindem că ne înşală (Rabindranath Tagore) - unul dintre cele mai profunde

Se iubea pe sine cu o dragoste pătimaşă şi absolut reciprocă (Vladimir Nabokov) - unul dintre cele mai amuzante.

Un bilet de film ar putea echivala cu taxa către Paradis...

Last edited by into_the_labyrinth : 29 Jul 2018 at 00:29.
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jul 2018, 16:38   #6
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
- o carte care se cere citita si recitita,alaturi de cateva fragmente care sa va convinga -
Zidul,( Le Mur/The Wall),1939,Jean-Paul Sartre ([905 – 1980)-Editura: RAO,2013,traducere: Sanda Oprescu

(Nu voiam să mă mai gândesc la ceea ce avea să se întâmple în zori, la moarte. Nu avea nici un rost, întâlneam în cale doar vorbe goale sau vid.În clipa aceea mi s-a părut că am în faţă toată viaţa mea şi mi-am spus „E o minciună sfruntată”. Nu făcea nici cât o ceapă degerată de vreme ce se sfârşise. Mă întrebam cum putusem oare să mă plimb, să mă hlizesc cu gagicile: dacă mi-aş fi putut închipui măcar o clipă că aveam să mor aşa, n-aş fi mişcat un deget. Viaţa mea se afla în faţa mea, închisă, încheiată, ca un sac şi totuşi, toate câte erau în ea erau neterminate. Am încercat o clipă s-o judec. Aş fi vrut să pot să-mi spun: e o viaţă frumoasă. Nu putea însă fi judecată, era doar o schiţă; îmi risipisem timpul semnând poliţe pentru veşnicie, nu înţelesesem nimic. Nu regretam nimic: existau multe lucruri după care ar fi putut să-mi pară rău, gustul manzanillei sau zilele de vară când mă duceam să mă scald într-un golfuleţ de lângă Cadix; moartea le răpise tuturor farmecul )
(...)
Pe oameni, trebuie să-i vezi de sus. Stingeam lumina şi mă aşezam la fereastră: nici prin gând nu le trecea că puteau fi observaţi de sus. Îşi îngrijesc faţada, uneori chiar şi spinările, dar toate efectele lor sunt calculate pentru spectatori de un metru şaptezeci. Cine s-a gândit vreodată la forma unei pălării melon aşa cum apare văzută de la etajul şase? Neglijează, nu-şi apără, cu ajutorul unor culori vii şi al unor stofe ţipătoare, umerii şi craniile, habar n-au cum să lupte împotriva acestui mare duşman al Umanului: perspectiva aeriană. Mă aplecam şi mă umfla râsul: unde e faimoasa lor „poziţie verticală” de care sunt atât de mândri:apăreau literalmente striviţi de trotuar, şi de sub umeri le ieşeau două picioare lungi, aproape târâtoare.La balconul de la etajul şase: acolo ar fi trebuit să-mi petrec întreaga viaţă. Superiorităţile morale trebuie să se sprijine pe nişte simboluri materiale, altfel riscă să cadă. Aşadar, în ce constă superioritatea mea faţă de oameni? E o superioritate de poziţie, nimic altceva: m-am situat deasupra umanului care sălăşluieşte în mine şi îl contemplu. Iată de ce-mi plac turnurile catedralei Notre-Dame, platformele turnului Eiffel, bazilica Sacré-Coeur, balconul meu de la etajul şase de pe strada Delambre. Constituie excelente simboluri.Uneori eram nevoit să cobor pe străzi. Ca să mă duc la serviciu, de pildă. Mă sufocam. Când te afli la acelaşi nivel cu oamenii, e mult mai greu să-i consideri furnici: te ating. Odată, am văzut un tip mort pe stradă. Căzuse în nas. Cineva l-a întors cu faţa în sus, era plin de sânge. I-am văzut ochii deschişi şi aerul echivoc; şi tot sângele ăla... Îmi ziceam:„Nu-i nimic, nu-i cu nimic mai impresionant decât nişte vopsea proaspătă.I-au dat cu roşu pe la nas, asta-i tot.” Dar am simţit o duioşie abjectă, care m-a luat de la picioare şi la ceafă; am leşinat. M-au dus într-o farmacie, m-au bătut pe umeri şi mi-au băgat pe gât alcool. Mi-a venit să-i omor.Ştiam că sunt duşmanii mei, ei însă nu ştiau acest lucru. Se iubeau unii pe alţii, erau solidari; şi mie mi-ar fi dat totuşi din când în când câte o mână de ajutor fiindcă mă credeau semenul lor. Dacă ar fi putut însă ghici cea mai infimă părticică de adevăr, m-ar fi bătut. Mai târziu au şi făcut-o de altfel. După ce m-au prins şi au aflat cine sunt, m-au snopit în bătaie la comisariat, m-au tăbăcit două ceasuri,mi-au tras palme şi pumni, mi-au răsucit braţele, mi-au smuls pantalonii şi în final mi-au aruncat ochelarii pe jos, şi în timp ce-i căutam, în patru labe, râdeau şi-mi dădeau picioare în fund.Totdeauna am prevăzut că până la urmă ăştia o să mă bată: nu sunt puternic şi nu pot să mă apăr. Unii mă pândeau de mult: grangurii.Pe stradă mă înghesuiau, aşa în glumă,ca să vadă ce-o să fac.Nu spuneau nimic.Mă făceam că n-am înţeles. Şi totuşi m-au păcălit.Îmi era frică de ei: o presimţire.Vă daţi însă bine seama că aveam motive mult mai serioase să-i urăsc.
(...)
Stimate Domn,
Sunteţi celebru şi operele dumneavoastră se scot într-un tiraj de treizeci de mii de exemplare. Am să vă spun de ce: pentru că îi iubiţi pe oameni. Aveţi umanismul în sânge: norocul dumneavoastră. Înfloriţi când sunteţi în mijlocul oamenilor; cum vedeţi pe undeva un semen de-al dumneavoastră, fără măcar să-l cunoaşteţi, simţiţi un elan de simpatie faţă de el. Vă place trupul lui, faptul că e bine legat, că are nişte picioare care se desfac şi se strâng după cum îi e voia, şi mai ales că are mâini, şi că are câte cinci degete la fiecare mână şi că degetul mare e opozabil. Vă delectaţi când îl vedeţi pe vecinul dumneavoastră luând o ceaşcă de pe masă, întrucât există un mod specific uman de a apuca, pe care l-aţi descris adesea în lucrările dumneavoastră, mai puţin suplu, mai puţin rapid decât al unei maimuţe, dar infinit mai inteligent, nu-i aşa? Vă place, de asemenea,carnea omului, alura sa de mare mutilat în curs de reeducare, atitudinea lui care pare a arăta că, la fiece pas, reinventează mersul şi faimoasa sa privire pe care fiarele nu o pot suporta. V-a fost, aşadar, uşor să găsiţi tonul potrivit pentru a-i vorbi omului despre el însuşi: un ton pudic, dar pătruns de emoţie. Oamenii se năpustesc lacomi asupra cărţilor dumneavoastră şi le citesc aşezaţi într-un fotoliu bun, se gândesc la marea iubire nefericită dar discretă pe care o resimţiţi faţă de ei şi toate astea îi consolează de o grămadă de lucruri: că sunt urâţi, că sunt laşi,că sunt încornoraţi, că la întâi ianuarie nu li s-a mărit leafa. Şi se spune bucuros despre ultimul dumneavoastră roman: e o fapta bună.Veţi fi desigur curios, presupun, să aflaţi cum arată un om care nu-i iubeşte pe oameni. Ei bine, eu sunt acela şi-i iubesc atât de puţin încât în cel mai scurt timp am să omor vreo şase: poate vă veţi întreba: de ce numai şase? Pentru că revolverul meu nu are decât şase cartuşe. Asta e o monstruozitate, nu-i aşa? Şi în plus, un act total nepolitic?Dar vă spun că nu pot să-i iubesc. Înţeleg prea bine ce simţiţi. Ceea ce însă pe dumneavoastră vă atrage spre ei, pe mine mă dezgustă.Am văzut şi eu, ca şi dumneavoastră,oameni mestecând ritmic,păstrându-şi privirea lucidă, şi frunzărind totodată cu mâna stângă o revistă economică. Ce vină am dacă prefer să asist la masa focilor? Omul nu poate imprima nici o expresie chipului său fără să cadă într-un joc de fizionomie.Când mestecă, păstrându-şi totuşi gura închisă, colţurile gurii sale urcă şi coboară, de parcă ar trece necontenit de la seninătate la o uimire plângăreaţă. Ştiu că dumneavoastră vă place acest lucru, îl numiţi vigilenţa Spiritului.Pe mine însă mă îngreţoşează:nu ştiu de ce; aşa m-am născut.
Dacă între noi n-ar fi decât o diferenţă de preferinţe, nu v-aş deranja. Totul se petrece însă ca şi cum dumneavoastră aţi fi în stare de graţie şi eu nu. Sunt liber să-mi placă sau nu homarul pregătit după reţeta americană, dar, dacă nu-mi plac oamenii, sunt un mizerabil şi nu am dreptul la un loc sub soare. Ei au acaparat sensul vieţii. Sper că înţelegeţi ce vreau să zic. De treizeci şi trei de ani mă izbesc de uşi închise pe care scrie: „Aici nu intră decât umaniştii.” Am fost nevoit să las baltă tot ceea ce am început; trebuia să aleg: era fie vorba despre o tentaţie absurdă şi condamnată, fie mai devreme sau mai târziu urma să se întoarcă în favoarea lor. Gândurile care nu se îndreptau în mod special către ei,nu reuşeam să le detaşez de mine, să le formulez: rămâneau în mine ca nişte uşoare mişcări organice. Chiar uneltele pe care le foloseam, simţeam eu bine că sunt ale lor; cuvintele, de pildă: aş fi vrut să am nişte cuvinte ale mele. Cele de care dispun au zăcut însă în nu ştiu câte conştiinţe; se rânduiesc de la sine în mintea mea conform unor deprinderi dobândite de la alţii şi acum, când vă scriu,le folosesc deşi îmi inspiră aversiune.
Dar e ultima oară. Vă spun eu: trebuie să-i iubeşti pe oameni sau nu-ţi vor îngădui decât cel mult să-ţi duci zilele de azi pe mâine. Ei bine, eu unul nu vreau să-mi duc zilele de azi pe mâine. O să pun imediat mâna pe revolver, o să cobor în stradă şi o să văd dacă e posibil să reuşesc ceva împotriva lor. Adio, domnule,poate că am să vă întâlnesc tocmai pe dumneavoastră. În cazul acesta, nu veţi şti niciodată cu câtă plăcere o să vă zbor creierii. Dacă nu - cel mai probabil - citiţi ziarele de mâine. Veţi vedea că un individ pe nume Paul Hilbert a secerat, într-un acces de furie, cinci trecători pe bulevardul Edgar-Quinet. Ştiţi mai bine ca oricine câte parale face proza marilor cotidiene. Veţi înţelege deci că nu sunt „furios”.Dimpotrivă sunt foarte calm şi vă rog să primiţi, stimate domn, expresia distinselor mele sentimente.
Paul Hilbert
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2018, 16:11   #7
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by simpleminds:
Doar 12 titluri mi-au scapat din lista ta si oricum nu cred ca le voi citi,pentru ca asteapta altele la rand iar o reintoarcere in timp mi-ar fi imposibila..As fi insa incantat sa faci o lista cu ceea ce ai citit in ultima vreme.

Sunt destule prin listă care nu-s de copii...
Ceea ce am citit-n ultima vreme nu se încadrează-n acest topic fiindcă nu prea au fost cine știe ce...
Am citit doar de dragoste. Literatură pentru timpii morți-n care mă aflam și care e totuși bună când nu vrei ceva solicitant.

Originally Posted by Twinsen:
Quote:
o recomandare de carte, vă rog.
Asul de pica.

Așii de inimă roșie și neagră Deci Roșu și negru de Stendhal ? Thanks!

Așteptăm și cealaltă jumătate de răspuns.

Originally Posted by into_the_labyrinth:
Nu îmi fac iluzii că titlurile mele vor reprezenta o noutate pentru cineva, mai ales că am citit mai mult clasici.
...and many others

Dragă, ce contează curentul ? Bună să fie! Nici eu n-am prea trecut dincolo de clasicism. Și am citit doar 2 titluri menționate de tine. Restul-s băgate-n listă.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2018, 17:54   #8
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Cretzulynne:
Așteptăm și cealaltă jumătate de răspuns.
The Graveyard Book. Quite fun.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2018, 00:01   #9
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by Cretzulynne:
Așteptăm și cealaltă jumătate de răspuns.
The Graveyard Book. Quite fun.

Ai fost inspirat de Umbra din mormânt ?
Tocmai am terminat-o. Nu are zvâc... Nu m-a prins. Și culmea, abia după ce am terminat-o, am aflat că va fi ecranizată, chiar în timp ce gândeam că merită a fi ecranizată! Pretty fun coincidence!
Astfel că am terminat de citit de la Neil Gaiman. The Sandman va fi ecranizată și ea. Celelalte povești le cunosc deja, datorită filmelor. Mai am de bifat doar Lucifer. Cele mai tari sunt Coraline și American Gods.
Aștept Hansel și Gretel, fără dată de lansare.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2018, 00:11   #10
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Cretzulynne:
Tocmai am terminat-o. Nu are zvâc... Nu m-a prins.
Originally Posted by The Rest of the World:
The Graveyard Book by Neil Gaiman, which has sold more than one million copies is the only novel to win both the Newbery Medal and the Carnegie Medal.
Pare-se ca esti in minoritate.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2018, 09:46   #11
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by Cretzulynne:
Tocmai am terminat-o. Nu are zvâc... Nu m-a prins.
Originally Posted by The Rest of the World:
The Graveyard Book by Neil Gaiman, which has sold more than one million copies is the only novel to win both the Newbery Medal and the Carnegie Medal.
Pare-se ca esti in minoritate.

Și asta-i ceva rău ? Da' lasă, mi-ai dat o idee faină - nobeliștii!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2018, 10:50   #12
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
[quote=Cretzulynne]
Originally Posted by simpleminds:
Doar 12 titluri mi-au scapat din lista ta si oricum nu cred ca le voi citi,pentru ca asteapta altele la rand iar o reintoarcere in timp mi-ar fi imposibila..As fi insa incantat sa faci o lista cu ceea ce ai citit in ultima vreme.

Sunt destule prin listă care nu-s de copii...
Ceea ce am citit-n ultima vreme nu se încadrează-n acest topic fiindcă nu prea au fost cine știe ce...


1. Imi pare rau ca am starnit atata nedumerire dar cele 12 titluri la care am facut referire.apartin literaturii pentru copii.
2.Orice lectura reprezinta pentru mine un complicat proces de iubire,si in orice roman am descoperit macar printre randuri,dragostea. 3.As fi dorit sa-mi exprim aici incantarea mea de al fi deslusit,in ultimii ani, pe Ismail Kadare,dar renunt.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2018, 11:51   #13
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by simpleminds:
1. Imi pare rau ca am starnit atata nedumerire, dar cele 12 titluri la care am facut referire apartin literaturii pentru copii.

Adică Micul prinț, Pinocchio, Colindă de Crăciun, Clopotul fermecat, Cuore, Micul lord, Coliba unchiului Tom, Colț Alb, Heidi, Călătoriile lui Gulliver, Vrăjitorul din Oz, Alice, Aventurile lui Tom Sawyer, Prințul Fericit ?
Dacă nu le-ai citit, ar fi bine măcar să știi despre ce e vorba-n ele. De exemplu, Cărțile junglei, Coliba unchiului Tom, Călătoriile lui Gulliver, Robinson Crusoe, Singur pe lume, chiar dacă sunt pentru copii, sunt-n colecția verde de la Adevărul, colecție care s-a vândut ca pâinea caldă acum câțiva ani și care e-n 3 milioane de biblioteci ale românilor.
Originally Posted by simpleminds:
3. As fi dorit sa-mi exprim aici incantarea mea de a-l fi deslusit, in ultimii ani, pe Ismail Kadare, dar renunt.

De ce ai renunța ?

Recunoaștere
Lucrările lui Kadare au fost publicate în peste 40 de țări. A fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Literatură și în 2005 a primit premiul inaugural Man Booker International Prize. În iunie 2009, a primit premiul Prince of Asturias pentru literatură.[8]. A fost adesea comparat cu Gogol, Kafka și Orwell. Kadare este considerat unul dintre cei mai importanți scriitori europeni ai secolului XX și o voce universală împotriva totalitarismului.

wikipedia.ro

Ce cărți ți-au plăcut ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2018, 23:16   #14
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Originally Posted by Cretzulynne:
Originally Posted by simpleminds:
1. Imi pare rau ca am starnit atata nedumerire, dar cele 12 titluri la care am facut referire apartin literaturii pentru copii.

Adică Micul prinț, Pinocchio, Colindă de Crăciun, Clopotul fermecat, Cuore, Micul lord, Coliba unchiului Tom, Colț Alb, Heidi, Călătoriile lui Gulliver, Vrăjitorul din Oz, Alice, Aventurile lui Tom Sawyer, Prințul Fericit ?
Dacă nu le-ai citit, ar fi bine măcar să știi despre ce e vorba-n ele. De exemplu, Cărțile junglei, Coliba unchiului Tom, Călătoriile lui Gulliver, Robinson Crusoe, Singur pe lume, chiar dacă sunt pentru copii, sunt-n colecția verde de la Adevărul, colecție care s-a vândut ca pâinea caldă acum câțiva ani și care e-n 3 milioane de biblioteci ale românilor.
Originally Posted by simpleminds:
3. As fi dorit sa-mi exprim aici incantarea mea de a-l fi deslusit, in ultimii ani, pe Ismail Kadare, dar renunt.

De ce ai renunța ?

Recunoaștere
Lucrările lui Kadare au fost publicate în peste 40 de țări. A fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Literatură și în 2005 a primit premiul inaugural Man Booker International Prize. În iunie 2009, a primit premiul Prince of Asturias pentru literatură.[8]. A fost adesea comparat cu Gogol, Kafka și Orwell. Kadare este considerat unul dintre cei mai importanți scriitori europeni ai secolului XX și o voce universală împotriva totalitarismului.

wikipedia.ro

Ce cărți ți-au plăcut ?
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2018, 21:37   #15
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Eu amintesc de Kadare iar tu imi spui sa citesc Gulliver.
O parte dintre titlurile mentionate le am in editii publicate de Universul,Leon Alcalay,Alcalay @ Co,Minerva si Bblioteca pentru toti in perioada care incepe de la 1909 incoace.
Am donat.Bibliotecii municipale aprox. 1500 volume care-mi prisoseau,toate citite,bineinteles
Pe copertile cartilor se gasesc destul indicatii referitoare la autor.

Last edited by simpleminds : 01 Aug 2018 at 22:32.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2018, 21:48   #16
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Originally Posted by simpleminds:
Originally Posted by Cretzulynne:
Originally Posted by simpleminds:
1. Imi pare rau ca am starnit atata nedumerire, dar cele 12 titluri la care am facut referire apartin literaturii pentru copii.

Adică Micul prinț, Pinocchio, Colindă de Crăciun, Clopotul fermecat, Cuore, Micul lord, Coliba unchiului Tom, Colț Alb, Heidi, Călătoriile lui Gulliver, Vrăjitorul din Oz, Alice, Aventurile lui Tom Sawyer, Prințul Fericit ?
Dacă nu le-ai citit, ar fi bine măcar să știi despre ce e vorba-n ele. De exemplu, Cărțile junglei, Coliba unchiului Tom, Călătoriile lui Gulliver, Robinson Crusoe, Singur pe lume, chiar dacă sunt pentru copii, sunt-n colecția verde de la Adevărul, colecție care s-a vândut ca pâinea caldă acum câțiva ani și care e-n 3 milioane de biblioteci ale românilor.
Originally Posted by simpleminds:
3. As fi dorit sa-mi exprim aici incantarea mea de a-l fi deslusit, in ultimii ani, pe Ismail Kadare, dar renunt.

De ce ai renunța ?

Recunoaștere
Lucrările lui Kadare au fost publicate în peste 40 de țări. A fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Literatură și în 2005 a primit premiul inaugural Man Booker International Prize. În iunie 2009, a primit premiul Prince of Asturias pentru literatură.[8]. A fost adesea comparat cu Gogol, Kafka și Orwell. Kadare este considerat unul dintre cei mai importanți scriitori europeni ai secolului XX și o voce universală împotriva totalitarismului.

wikipedia.ro

Ce cărți ți-au plăcut ?
Eu amintesc de Kadare iar tu imi spui sa citesc Gulliver.
O parte dintre titlurile mentionate le am in editii publicate de Universul,Leon Alcalay,Alcalay @ Co,Minerva si Bblioteca pentru toti din perioada care incepe de la 1909 incoace.
Am donat.Bibliotecii municipale aprox. 1500 volume care-mi prisoseau,toate citite,bineinteles

Last edited by simpleminds : 01 Aug 2018 at 22:04.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2018, 23:34   #17
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by simpleminds:
Eu amintesc de Kadare iar tu imi spui sa citesc Gulliver.
Am donat.Bibliotecii municipale aprox. 1500 volume care-mi prisoseau,toate citite,bineinteles

Congrats pentru că ai citit peste 1000 de cărți!

P.S. Încă n-ai precizat ce anume ți-a plăcut de Kadare.

Gulliver se regăsește în colecția must de citit într-o viață. (este nr. 25)

1- O mie și una de nopți – Autor anonim – Limba araba
-2- Povestea tăietorului de bambus – Autor anonim – Japonia
-3- Povestea lui Genji – Marusaki Shikibu – Japonia
-4- Cronica celor trei regate – Luo Guanzhong – China
-5- Marginea apei – Shi Nai’an și Luo Guanzhong – China
-6- Măgarul de aur – Lucius Apuleius – Madauros (Algeria de azi)
-7- Tirant lo Blanc – Joanot Martorell – Spania
-8- La Celestina – Fernando de Rojas – Spania
-9- Amad?*s de Gaula – Garci Rodr?*guez de Montavolo – Spania
-10- Viața lui Lazario de Tormes – Autor anonim – Spania
-11- Gargantua și Pantagruel – François Rabelais – Franța
-12- Lusiada – Lu?*s de Camões – Portugalia
-13- Regele Maimuță: călătoria spre vest – Wu Cheng’en – China
-14- Peripețiile năpastuitului călător – Thomas Nashe – Anglia
-15- Thomas din Reading – Thomas Deloney – Anglia
-16- Don Quijote – Miguel de Cervantes Saavedra – Spania
-17- Muncile lui Persiles si ale Sigismundei – Miguel de Cervantes Saavedra – Spania
-18 – Adevărata cucerire a Noii Spanii – Bernal Diaz del Castillo – Spania
-19 – Aventurosul Simplicissimus – Hans von Grimmelhausen – Germania
-20- Prințesa de Cleves – Marie-Madelaine Ploche de Lavergne, contesa de La Fayette – Franta
-21- Oroonoko – Aphra Behn – Anglia
-22- Robinson Crusoe – Daniel Defoe – Anglia
-23- Dragostea în exces – Eliza Haywood – Anglia
-24- Moll Flanders – Daniel Defoe – Anglia
-25- Călătoriile lui Gulliver – Jonathan Swift – Irlanda
-26- O propunere modestă – Jonathan Swift – Irlanda
-27- Joseph Andrews – Henry Fielding – Anglia
-28- Memoriile lui Martin Scriblerus – J. Arbuthnot , J. Gay , T. Parnell , A. Pope , J. Swift – Anglia
-29- Pamela – Samuel Richardson – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-30- Clarissa – Samuel Richardson – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-31- Tom Jones – Henry Fielding – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-32- Fanny Hill – John Cleland – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-33- Peregrine Pickle – Tobias George Smullett – Scotia
-34- Don Quijote feminin – Charlotte Lennox – SUA
-35- Candide – Voltaire – Franta
-36- Rasselas – Samuel Johnson – Anglia
-37- Iulia sau Noua Eloiza – Jean-Jacques Rousseau – Franta
-38- Emile sau Despre educație – Jean-Jacques Rousseau – Franta (eBook Gratis în rengleză)
-39- Castelul din Otranto – Horace Walpole – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-40- Vicarul din Wakerfield – Oliver Goldsmith – Anglia
-41- Tristram Shandy – Laurence Sterne – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-42- O călătorie sentimentală – Laurence Sterne – Anglia
-43- Omul sentimental – Henry Mackenzie – Scotia
-44- Humphry Clinker – Tobias George Smollett – Scotia (eBook Gratis în engleză)
-45- Suferințele tânărului Werther – Johann Wolfgang von Goethe – Germania
-46- Evalina – Fanny Burney – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-47- Visările unui hoinar singuratic – Jean-Jacques Rousseau – Franta
-48- Legături primejdioase – Pierre Choderlos de Laclos – Franta
-49- Confesiunile – Jean-Jacques Rousseau – Franta (eBook Gratis în franceză și engleză)
-50- Cele 120 de zile ale Sodomei – Marchizul de Sade – Franta
-51- Anton Reiser – Karl Philipp Moritz – Germania
-52-Vathek – William Beckford – Anglia (eBook Gratis în engleză)
-53- Justine – Marchizul de Sade – Franta
-54- Visul din pavilonul roșu – Cao Xueqin – China
-55- Aventurile lui Caleb Williams – William Godwin – Anglia
-56- Povestea interesantă – Olaudah Equiano – Nigeria
-57- Misterele din Udolpho – Ann Radcliffe – Anglia
-58- Anii de ucenicie ai lui Wilhelm Meister – Johann Wolfgang von Goethe – Germania
-59- Călugărul – M.G.Lewis – Anglia
-60- Camilla – Fanny Burney – Anglia
-61- Jacques fatalistul – Denis Diderot – Franta
-62- Călugărița – Denis Diderot – Franta
-63- Hyperion – Friedrich Holderlin – Germania
-64- Castelul Rackrent – Maria Edgeworth – Irlanda
-65- Henric de Ofterdingen – Novalis – Germania
-66- Nepotul lui Rameau – Denis Diderot – Franta
-67- Afinități elective – Johann Wolfgang von Goethe – Germania
-68- Michael Kohlaas – Heinrich von Kleist – Germania
-69- Rațiune și simtire – Jane Austen – Anglia
-70- Mândrie și prejudecată – Jane Austen – Anglia
-71- Mansfield Park- Jane Austen – Anglia
-72- Emma- Jane Austen – Anglia
-73- Rob Roy – Sir Walter Scott – Scotia
-74- Frankestein – Mary Wollstonecraft Shelley – Anglia
-75- Ivanhoe – Sir Walter Scott – Scotia
-76- Melmoth rătăcitorul – Charles Robert Maturin – Irlanda
-77- Viața și opiniile motanului Murr – E.T.A. Hoffman – Germania
-78- Memoriile personale și confesiunile unui păcătos cu temei – James Hogg – Scotia
-79- Viața unui pierde-vară – Joseph von Eichendorff – Polonia
-80- Ultimul mohican – James Fenimore Cooper – SUA
-81- Logodnicii – Alessandro Manzoni – Italia
-82- Roșu si negru – Stendhal – Franta
-83- Notre-Dame de Paris – Victor Hugo – Franta
-84- Evgheni Oneghin – Aleksandr Sergheevici Puskin – Rusia
-85- Eugenie Grandet – Honore de Balzac – Franta
-86- Moș Goriot – Honore de Balzac – Franta (Ediție Tipărită)
-87- Nașul – Nikolai Vasilievici Gogol – Rusia
-88- Oliver Twist – Charles Dickens – Anglia (Ediție Tipărită)
-89- Leul din Flandra – Hendrick Conscience – Belgia
-90- Mănăstirea din Parma – Stendhal – Franta
-91- Prăbușirea casei Usher – Edgar Allan Poe – SUA
-92- Camera obscură – Hildebrand – Olanda
-93- Un erou al timpului nostru – Mihail Iurievici Lermontov – Rusia
-94- Suflete moarte – Nikolai Vasilievici Gogol – Rusia
-95- Iluzii pierdute – Honore de Balzac – Franta
-96- Hruba si pendulul – Edgar Allan Poe – SUA (eBook Gratis)
-97- Cei trei muschetari – Alexandre Dumas – Franta (Ediție Tipărită și eBook Gratis)
-98- Facundo – Domingo Faustino Sarmiento – Argentina
-99- Balta diavolului – George Sand – Franta
-100- Contele de Monte-Cristo – Alexandre Dumas – Franta (eBook Gratis)
-101- Jane Eyre – Charlotte Bronte – Anglia (Ediție Tipărită)
-102- Bâlciul deșertăciunilor – William Makepeace Thackeray – Anglia (Ediție Tipărită)
-103- La răscruce de vânturi – Emily Bronte – Anglia
-104- Necunoscuta de la Wildfell Hall- Anne Bronte – Anglia
-105- David Copperfield – Charles Dickens – Anglia (Ediție Tipărită)
-106- Litera stacojie – Nathaniel Hawthorne – SUA
-107- Moby Dick – Herman Melville – SUA (Ediție Tipărită)
-108- Casa cu șapte frontoane – Nathaniel Hawthorne – SUA
-109- Coliba unchiului Tom – Harriet Beecher Stowe – SUA
-110- Cranford – Elisabeth Gaskell – Anglia
-111- Casa umbrelor – Charles Dickens – Anglia
-112- Walden – Henry David Thoreau – SUA
-113- Heinrich cel Verde – Gottfried Keller – Elvetia
-114- Nord și Sud – Elisabeth Gaskell – Anglia
-115- Doamna Bovary – Gustave Flaubert – Franta (eBook Gratis)
-116- Vara indiană – Adalbert Stifter – Austria
-117- Adam Bede – George Eliot – Anglia
-118- Oblomov – Ivan Goncearov – Rusia
-119- Femeia în alb – Wilkie Collins – Anglia
-120- Moara de pe Floss – George Eliot – Anglia
-121- Max Havelaar- Multatuli – Olanda
-122- Marile speranțe – Charles Dickens – Anglia
-123- Silas Marner – George Eliot – Anglia
-124- Parinti și copii – Ivan Turgheniev – Rusia (Ediție Tipărită)
-125- Mizerabilii- Victor Hugo – Franta
-126- Copiii apelor – Charles Kingsley – Anglia
-127- Însemnări din subterană – Fiodor Dostoievski – Rusia
-128- Unchiul Silas – Sheridan Le Fanu – Irlanda
-129- Alice în Țara Minunilor – Lewis Caroll – Anglia (Ediție Tipărită)
-130- Călătorie spre centrul pământului – Jules Verne – Franta
-131- Crimă și pedeapsă – Fiodor Dostoievski – Rusia (Ediție Tipărită)
-132- Ultima cronică din Barset – Anhony Trollope – Anglia
-133- Therese Raquin – Emile Zola – Franta (eBook Gratis)
-134- Piatra lunii – Wilkie Collins – Anglia
-135- Micuțele doamne – Louisa May Alcott – SUA
-136- Idiotul – Fiodor Dostoievski – Rusia (Ediție Tipărită și eBook Gratis)
-137- Cântecele lui Maldoror – Contele de Lautreamont – Franta
-138- Phineas Finn – Anhony Trollope – Anglia
-139- Educație sentimentală – Gustave Flaubert – Franta (eBook Gratis)
-140- Război și pace – Lev Tolstoi – Rusia (eBook Gratis)
-141- Regele Lear al stepelor – Ivan Turgheniev – Rusia
-142- Dincolo de ogradă – Lewis Caroll – Anglia
-143- Middlemarch – George Eliot – Anglia
-144- Apele primaverii – Ivan Turgheniev – Rusia
-145- Erewhon – Samuel Butler – Anglia
-146- Demonii – Fiodor Dostoievski – Rusia (eBook Gratis)
-147- Prin sticla întunecată – Sheridan Le Fanu – Irlanda
-148- Ocolul Pământului în optzeci de zile – Jules Verne – Franta (Ediție Tipărită)
-149- Pelerinul vrăjit – Nikolai Leskov – Rusia
-150- Departe de lumea dezlănțuită – Thomas Hardy – Anglia
-151- Pepita Jimenez – Juan Valera – Spania
-152- Crima părintelui Amado – Jose Maria Eca de Queiros – Portugalia
-153- Gervaise – Emile Zola – Franta
-154- Anna Karenina – Lev Tolstoi – Rusia (Ediție Tipărită și eBook Gratis)
-155- Martin Fierro – Jose Hernandez – Argentina
-156- Salonul roșu – August Strindberg – Suedia
-157- Ben-Hur – Leo Wallace – SUA
-158- Nana – Emile Zola – Franta (eBook Gratis)
-159- Portretul unei doamne – Henry James – SUA
-160- Familia Malavoglia – Giovanni Verga – Italia
-161- Memoriile postume ale lui Bras Cubas – Joaquim Maria Machado de Assis – Brazilia
-162- Bouvard si Pecuchet – Gustave Flaubert – Franta
-163- Comoara din insulă – Robert Louis Stevenson – Scotia
-164- O viață – Guy de Maupassant – Franta (Ediție Tipărită)
-165- Moartea lui Ivan Ilici – Lev Tolstoi – Rusia (Ediție Tipărită și eBook)
-166- In raspar – Joris -Karl Huysmans – Franta
-167- Regenta – Clarin Leopoldo Alas – Spania
-168- Bel-Ami – Guy de Maupassant – Franta (Ediție Tipărită și eBook Gratis)
-169- Marius epicureanul – Walter Pater – Anglia
-170- Aventurile lui Huckleberry Finn – Mark Twain – SUA
-171- Germinal – Emile Zola – Franta
-172- Minele regelui Solomon – H. Rider Haggard – Anglia
-173- Micul Johannes – Frederik van Eeden – Olanda
-174- Ciudatul caz al dr. Jeckill și al dl. Hyde – Robert Louis Stevenson – Scotia
-175- Conacele din Ulloa – Emilia Pardo Bazan – Spania
-176- Cei de pe insula Hemso – August Strindberg – Suedia
-177- Pierre și Jean – Guy de Maupassant – Franta (Ediție Tipărită)
-178- Sub jug – Ivan Vazov – Bulgaria
-179- Plăcerea – Gabriele D’Annunzio – Italia
-180- Eline Vere – Louis Couperus – Olanda
-181- Foamea – Knut Hamsun – Norvegia
-182- În largul mării – August Strindberg – Suedia
-183- Bestia umană – Anatole France – Franta
-184- Thais – Anatole France – Franta
-185- Sonata Kreutzer – Lev Tolstoi -Rusia
-186- Portretul lui Dorian Gray – Oscar Wilde – Irlanda (Ediție Tipărită)
-187- Liturghia neagră – Karl Huysmans – Franta
-188- Tess D’Urbeville – Thomas Hardy – Anglia
-189- Povestea lui Gosta Berling – Selma Lagerlof – Suedia
-190- Noua stradă Grub – George Gissing – Franta
-191- Vești de nicăieri – William Morris – Anglia
-192- Aventurile lui Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle – Scotia (Ediție Tipărită)
-193- Jurnalul unui nimeni – George & Weedon Grossmith – Anglia
-194- Viceregii – Frederico De Roberto – Italia
-195- Jude neștiutul – Thomas Hardy – Anglia
-196- Effie Briest – Theodore Fontane – Germania
-197- Mașina timpului – H.G.Wells – Anglia
-198- Insula doctorului Moreau – H.G.Wells – Anglia
-199- Quo Vadis – Henryk Sienkiewicz – Polonia (eBook Gratis)
-200- Dracula – Bram Stoker – Irlanda (Ediție Tipărită și eBook Gratis)
-201- Ce știa Maisie – Henry James – Anglia
-202- Compasiune – Benito Perez Galdos – Spania
-203- Faraonul – Boleslaw Prus – Rusia
-204- Fructele pământului – Andre Gide – Franta
-205- Războiul lumilor – H.G.Wells – Anglia
-206- Senilitate – Italo Svevo – Italia
-207- Dom Casmurro – Joachim Maria Machado de Assis – Brazilia
-208- Trezirea la viață – Kate Chopin – SUA
-209- Lacul Stechlin – Theodore Fontane – Germania
-210- Stelele din Eger – Geza Gardonyl – Ungaria
-211- Experiențele unui fost ofițer irlandez – Somerville si Ross
-212- Sandokan: Tigrii din Mompracem – Emilio Salgari – Italia
-213- Carrie Meeber – Theodore Dreiser – SUA
-214- Sublocotenentul Gusti – Arthur Schnitzler – Austria
-215- Kim – Rudyard Kipling – India
-216- Casa Buddenbrook – Thomas Mann – Germania
-217- Câinele din Baskerville- Sir Arthur Conan Doyle – Scotia
-218- Inima întunericului – Joseph Conrad – Ucraina
-219- Aripile porumbiței – Henry James – Anglia
-220- Imoralistul – Andre Gide – Franta
-221- Ambasadorii – Henry James – Anglia
-222- Enigma nisipurilor – Erskine Childers – Irlanda
-223- Chemarea străbunilor – Jack London – SUA
-224- Memoriile unui nevropat – Daniel P. Schreber – Germania
-225- Ucigașa – Alexandros Papadiamantis – Grecia
-226- Adrian al VII-lea – Frederick Rolfe – Anglia
-227- Nostromo – Joseph Conrad – Ucraina
-228- Casa bucuriei – Edith Wharton – SUA
-229- Profesorul Unrat – Heinrich Mann – Germania
-230- Singurătate – Victor Catala – Spania
-231- Rătăcirile elevului Torless – Robert Musil – Austria
-232- Forsyte Saga – John Galsworthy – Anglia
-233- Jungla – Upton Sinclair – SUA
-234- Agentul secret – Joseph Conrad – Ucraina
-235- Mama – Maxim Gorki – Rusia
-236- Casa de la marginea abisului – William Hope Hodgson – Anglia
-237- Povestea bătrânelor soațe – Arnold Bennet – Anglia
-238- Infernul – Henry Barbusse – Franta
-239- Camera cu vedere – E.M.Forster – Anglia
-240- Poarta îngustă – Andre Gide – Franta
-241- Însemnările lui Malte Laurids Brigge – Rainer Maria Rilke – Republica Ceha
-242- Howards End – E.M.Forster – Anglia
-243- Impresii din Africa – Raymond Roussell – Franta
-244- Fantomas – Marcel Allain și Pierre Souvestre – Franta
-245- Ethan Frome – Edith Warthon – SUA (eBook Gratis)
-246- Fiica servitoarei – James Stephens – Irlanda
-247- Moarte la Veneția – Thomas Mann – Germania
-248- Fii și îndrăgostiți – D.H. Lawrence – Anglia
-249- Filantropii cu pantalonii zdrențuiți – Robert Tressell – Irlanda
-250- Platero și cu mine – Juan Ramon Jimenez – Spania
-251- Tarzan, omul maimuță – Edgar Rice Burroughs – SUA
-252- Locus Solus – Raymond Roussell – Franta
-253- Kokoro – Natsume Soseki – Japonia
-254- Cele 39 de trepte – John Buchan – Scotia
-255- Curcubeul – D.H. Lawrence – Anglia
-256- Robie – William Somerset Maugham – Franta
-257- Povestea unei pasiuni – Ford Madox Ford – Anglia
-258- Rashomon – Akutagawa Ryunosuke – Japonia (eBook)
-259- Focul – Henry Barbusse – Franta
-260- Portret al artistului în tinerețe – James Joyce – Irlanda
-261- Înfrânții – Mariano Azuela – Mexic
-262- Pallieter – Felix Timmermans – Belgia
-263- Casa și lumea – Rabindra Nath Tagore – India
-264- Rodul pământului – Knut Hamsun – Norvegia
-265- Întoarcerea soldatului – Rebecca West – Anglia
-266- Tarr – Wyndham Lewis – Canada
-267- Furtuni de oțel – Ernst Junger – Germania
-268- Femei îndrăgostite – D.H. Lawrence – Anglia
-269- Strada mare – Sinclair Lewis – SUA
-270- Vârsta inocenței – Edith Warthon – SUA
-271- Galben de crom – Aldous Huxley – Anglia
-272- Viața lui Isus – Giovanni Papini – Italia
-273- Ulise – James Joyce – Irlanda
-274- Babbit – Sinclair Lewis – SUA
-275- Casa lui Claudine – Colette – Italia
-276- Viața și moartea lui Harriet Frean – May Sinclair – Anglia
-277- Pădurea spânzuraților – Liviu Rebreanu – România (Ediție Tipărită)
-278- Siddharta – Hermann Hesse – Germania
-279- Camera imensă – E.E.Cummings – SUA
-280- Kristin Lavransdatter – Sigrid Undset – Danemarca
-281- Amoc – Stefan Zweig – Austria
-282- Neastâmpar – Raymond Radiguet – Franta
-283- Conștiința lui Zeno – Italo Svevo – Italia
-284- O călătorie în India – E.M.Forster – Anglia
-285- Noi – Evgheni Zamiatin – Rusia
-286- Muntele vrăjit – Thomas Mann – Germania
-287- Pălăria verde – Michael Arlen – Bulgaria
-288- Lumea nouă – Heruy Walda-Sellasse – Etiopia
-289- Casa profesorului – Willa Cather – SUA
-290- Afacerea Artimovilor – Maxim Gorki – Rusia
-291- Procesul – Franz Kafka – Cehoslovacia (eBook Gratis)
-292- Falsificatorii de bani – Andre Gide – Franta
-293- Marele Gatsby – F.Scott Fitzgerald – SUA (Ediție Tipărită și eBook)
-294- Doamna Dalloway – Virginia Woolf – Anglia (Ediție Tipărită și eBook)
-295- Chaka zulusul – Thomas Mofolo – Lesotho
-296- Nașterea americanilor – Gertrude Stein – SUA
-297- Cine l-a ucis pe Roger Ackroyd -Agatha Christie – Anglia
-298- Unul, niciunul și o sută de mii – Luigi Pirandello – Italia
-299- Sub soarele lui Satan – Georges Bernanos – Franta
-300- Peripețiile bravului soldat Svejk – Jaroslav Hasek – Cehoslovacia (Ediție Tipărită)
-301- Alberta și Iacob – Cora Sandel – Norvegia
-302- Castelul – Franz Kafka – Cehoslovacia
-303- Orbirea – Henry Green – Anglia
-304 – Fiesta – Ernest Hemingway – SUA (Ediție Tipărită)
-305- America – Franz Kafka – Cehoslovacia (eBook Gratis)
-306- Cazul soldatului Grișa – Arnold Zweig – Polonia
-307- Vidra Tarka – Henry Williamson – Anglia
-308- Spre far – Virginia Woolf – Anglia
-309- În căutarea timpului pierdut – Marcel Proust – Franta
-310- Lupul de stepă – Hermann Hesse – Germania
-311- Nadja – Andre Breton – Franta
-312- Nisipuri mișcătoare – Nella Larsen – SUA
-313- Declin și prăbușire – Evelyn Waugh – Anglia
-314- Unii preferă urzicile – Junichiro Tanizaki – Japonia
-315- Sfârșitul paradei – Ford Madox Ford – Anglia
-316- Fântâna singuratății – Radclyffe Hall – Anglia
-317- Amantul doamnei Chatterley – D.H. Lawrence – Anglia (Ediție Tipărită)
-318- Orlando – Virginia Woolf – Anglia (eBook)
-319- Istoria ochiului – Georges Battaille – Franta
-320- Retragere fără glorie – Shahan Shahnoor – Turcia
-321- Copiii teribili – Jean Cocteau – Franta
-322- Berlin Alexanderplatz – Alfred Doblin – Polonia
-323- Nimic nou pe frontul de vest – Erich Maria Remarque – Germania
-324- Indiferenții – Alberto Moravia – Italia
-325- Traire – Henry Green – Anglia
-326- Cei șapte nebuni – Roberto Arlt – Argentina
-327- Adio, arme – Ernest Hemingway – SUA (Ediție Tipărită)
-328- Trecerea – Nella Larsen – SUA
-329- Privește, înger, către casă – Thomas Wolfe – SUA
-330- Șoimul maltez – Dashiell Hammet – SUA
-331- Partea din mijloc a sorții – Frederic Manning – Anglia
-332- Maimuțele Domnului – Wyndham Lewis – Canada
-333- Monica – Saunders Lewis – Tara Galilor
-334- Lacomia – Stanislaw Ignacy Witkiewicz – Polonia
-335- Valurile – Virginia Woolf- Anglia
-336- Spre nord – Elisabeth Bowen – Anglia
-337- Uscățivul – Dashiell Hammet – SUA
-338- Călătorie la capătul nopții – Louis -Ferdinand Celine – Anglia
-339- Întoarcerea lui Philip Latinowicz – Miroslav Krleza – Croatia
-340- Marșul lui Radetzky – Joseph Roth – Ucraina
-341- Tărâmul interzis – J.J. Stauerhoff – Anglia
-342- Ferma trăsniților – Stella Gibbons – Anglia
-343- Minunata lume nouă – Aldous Huxley – Anglia
-344- Cuibul de vipere – Fracois Mauriac – Franta
-345- Omul fără însușiri – Robert Musil – Austro- Ungaria
-346- Brânză – Willem Elsschot – Belgia
-347- Condiția umană – Andre Malraux – Franta
-348- O zi liberă – Storm Jameson – Anglia
-349- Testamentul tinereții – Vera Brittain – Anglia
-350- Autobiografia lui Alice B. Toklas – Gertrude Stein – SUA
-351- Reclamă la crimă – Dorothy L. Sayers – Anglia
-352- Miss Lonelyhearts – Nathanael West – SUA
-353- Spuneți-i somn – Henry Roth – Ucraina
-354- Prăvăliile de scorțișoară – Bruno Shulz – Austro-Ungaria
-355 – Mulțumesc , Jeeves – P.G.Wodehause – Anglia
-356- Blândețea nopții – F.Scott Fitzgerald – SUA (eBook)
-357- Tropicul Cancerului – Henry Miller – SUA
-358- Poștașul sună întotdeuna de două ori – James M. Cain – SUA
-359- Pe culmile disperării – Emil Cioran – Romania
-360- Clopotele din Basel – Louis Aragon – Franta
-361- Cei nouă croitori – Dorothy L. Sayers – Anglia
-362- Orbirea – Elias Canetti – Bulgaria
-363 – Și caii se împușcă , nu-i așa? – Horace McCoy – SUA
-364- Dl. Norris schimbă trenul – Cristopher Isherwood – Anglia
-365- De neatins – Mulk Raj Anand – Pakistan
-366- Oameni independenți – Halldor Laxness – Islanda
-367- Pădurea din noapte – Djuna Barnes – SUA
-368- La poalele muntelui nebuniei – H.P. Lovecraft – SUA
-369- Absalom , Absalom! – William Faulkner – SUA
-370- Războiul salamandrelor – Karel Capek – Cehia
-371- Ține lăcrămioara în zbor – George Orwell – India
-372- Pe aripile vântului – Margaret Mitchell – SUA
-373- Trestia gânditoare – Rebecca West – Anglia
-374- Orb prin Gaza – Aldous Huxley – Anglia
-375- Va veni vara – Sylvia Towsend Warner – Anglia
-376- Omul cămilă – Lao She – China
-377- Din inima Africii – Karen Blixen – Danemarca
-378- În paranteză – David Jones – Anglia
-379- Ferdydurke – Witold Gombrowicz – Polonia
-380- Cuveaua oarba – Sadeq Hedayat – Iran
-381- Hobbitul – J.R.R. Tolken – Africa de Sud
-382- Ochii lor îl urmăreau pe Dumnezeu – Zora Neale Hurston – SUA
-383- Oameni și șoareci – John Steinbeck – SUA
-384- Murphy – Samuel Beckett – Irlanda
-385- SUA – John Dos Passos – SUA
-386- Brighton Rock – Graham Greene – Anglia
-387- Motiv de alarmă – Eric Ambler – Anglia
-388- Alamut – Vladimir Bartol – Italia
-389- Rebecca – Daphne du Maurier – Anglia
-390- Greata – Jean Paul Sartre – Franta
-391- Miss Pettigrew Lifes for a Day – Winifred Watson – Anglia
-392- La hotarele rațiunii – Miroslav Krleza – Croatia
-393- Somnul de veci – Raymond Chandler – SUA
-394- Adio Berlin – Cristopher Isherwood – Anglia
-395- Fructele mâniei – John Steinbeck – SUA
-396- Bună dimineața, miez de noapte – Jean Rhys – Dominica
-397- La doi lebădoi – Richard Wright – Irlanda
-398- Fiul natural – Richard Wright – SUA
-399- Intervențiile lui Morel – Adolfo Bioy Casares – Argentina
-400- Deșertul tătarilor – Dino Buzzati – Italia (Ediție Tipărită)
-401- Puterea și gloria – Graham Greene – Anglia
-402- Pentru cine bat clopotele – Ernest Hemingway – SUA
-403- Bărbatul care iubea copiii – Christina Stead – Australia
-404- Necuprinsă-i lumea și vrăjmașă – Ciro Alegria – Peru
-405- Vii și morții – Patrick White – Anglia
-406- Satele tale – Cesare Pavese – Italia
-407- Calatorie în Sicilia – Elio Vittorini – Italia
-408- Străinul – Albert Camus – Algeria
-409- Lumânările ard până la capăt – Sandor Marai – Ungaria
-410- Jucătorul de șah – Stefan Zweig – Austria
-411- Jocul cu mărgelele de sticlă – Hermann Hesse – Germania
-412- Iosif și frații săi – Thomas Mann – Germania
-413- Micul prinț – Antoine de Saint – Exupery – Franta
-414- Omul suspendat – Saul Bellow -Canada
-415- Tăișul briciului – William Somerset Maugham – Franta
-416- Traversarea – Anna Seghers – Germania
-417- Pippi Sosetica – Astrid Lindgren – Suedia
-418- Iubirea – Henry Green – Anglia
-419- Ferma animalelor – George Orwell – India (Ediție Tipărită)
-420- Podul de pe Drina – Ivo Andric – Bosnia
-421- Hristos s-a oprit la Eboli – Carlo Levi – Italia
-422- Arcana 17 – Andre Breton – Franta
-423- Întoarcerea la Brideshead – Evelyn Waugh – Anglia
-424- Cronica orașului Travnik – Ivo Andric – Bosnia
-425- Nimic- Carmen Laforet – Spania
-426- Fericire întâmplătoare – Gabrielle Roy – Canada
-427- Moartea lui Vergiliu – Hermann Broch – SUA
-428- Titus Groan – Mervyn Peake – China
-429- Zorba grecul – Nikos Kazantzakis – Grecia (Ediție Tipărită și eBook)
-430- Întoarcerea – Henry Green – Anglia
-431- Domnul președinte – Miguel Angel Asturias – Guatemala
-432- Cărarea cuiburilor de păianjeni – Italo Calvino – Italia
-433- La poalele vulcanului – Malcom Lowry – Anglia
-434- Mai este oare acesta un om – Primo Levi – Italia
-435- Exerciții de stil – Raymond Queneau – Franta
-436- Ciuma – Albert Camus – Algeria
-437- Doctor Faustus – Thomas Mann – Germania
-438- Aleea Midaq – Naguib Mahfouz – Egipt
-439- Spuma zilelor – Boris Vian – Franta
-440- Călătorie în Alcarria – Camilo Jose Cela – Spania
-441- Cenușă și diamante – Jerzy Andrzejewski – Polonia
-442- Nesupunere – Alberto Moravia – Italia
-443- Totul despre H. Hatter – G.V.Desani – Kenia
-444- Plângi, țară dragă – Alan Patton – Africa de Sud
-445- În inima mărilor – Shmuel Yosef Agnon – Austro-Ungaria
-446- Adio , Maria – Tadeusz Borowski – Ucraina
-447- Sentinta de condamnare la moarte – Maurice Blanchot – Franta
-448- 1984 – George Orwell – India (Ediție Tipărită)
-449- Omul cu bratul de aur – Nelson Algren – SUA
-450- Imparatia acestei lumi – Alejo Carpentier – Cuba
-451- In arsita zilei – Elisabeth Bowen – Irlanda
-452- Dragostea in climat friguros – Nancy Mitford – Anglia
-453- Cazul tovarasului Tulaiev – Victor Serge – Belgia
-454- Gradina de arama – Simon Vestdijk – Olanda
-455- Eu, robotul – Isaac Asimov – Rusia
-456- Cantecele ierbii – Doris Lessing – Iran
-457- Un oras ca Alice – Nevil Shute – Anglia
-458- Luna si focurile – Cesare Pavese – Italia
-459- Gormenhast – Mervyn Peake – China
-460- Cele treisprezece ceasuri – James Thurber – SUA
-461- Labirintul solitudinii – Octavio Paz – Mexic
-462- Abatele C – George Bataille – Franta
-463- Inocentii – Hermann Broch – Austria
-464- Baraba – Per Lagerkvist – Suedia
-465- Sfarsitul aventurii – Graham Greene – Anglia
-466- Molloy – Samuel Beckett – Irlanda
-467- Omul revoltat – Albert Camus – Algeria
-468- De veghe in lanul de secara – J.D. Sallinger -SUA
-469- Tarmul Syrtelor – Julien Gracq – Franta
-470- Fundatia – Isaac Asimov – Rusia
-471- Malone moare – Samuel Beckett – Irlanda
-472- Ziua trifidelor – John Wyndham – Anglia
-473- Memoriile lui Hadrian – Marguerite Yourcenar – Belgia
-474- Stupul – Camilo Jose Cela – Spania
-475- Sfetnicul din sange – Flannery O’ Connor – SUA
-476- Batranul si marea – Ernst Hemnigway – SUA
-477- Omul invizibil – Ralph Ellison – SUA
-478- Judecatorul si calaul – Friedrich Durrenmatt – Elvetia
-479- Coroana de carton – Martin Boyd – Elvetia
-480- O mie de cocori – Yasunari Kawabata – Japonia
-481- Du-te si spune-i muntelui – James Baldwin – SUA
-482- Casino Royale – Ian Flemming – Anglia
-483- Junkie – William Burroughs – SUA
-484- Jim norocosul – Kingsley Amis – Anglia
-485- Pasii pierduti – Alejo Carpentier – Elvetia
-486- Sera – Wolfgang Koeppen – Germania
-487- Ramas-bun pe vecie – Raymond Chandler – SUA
-488- Mesagerul – L.P. Hartley – Anglia
-489- Copilul negru – Camara Laye – Guineea
-490- O zi de primavara – Ciril Kosmac – Slovenia
-491- Dispretul – Alberto Moravia – Italia
-492- Istoria lui O – Pauline Reage – Franta
-493- Prins in mreje – Iris Murdoch – Irlanda
-494- Imparatul mustelor – William Golding – Anglia (eBook)
-495- Mandarinii – Simone de Beauvoir – Franta
-496- Buna ziua , tristete – Francoise Sagan – Franta
-497- Moarte la Roma – Wolfgang Koeppen – Germania
-498- Tumultul valurilor – Yukio Mishima – Japonia
-499- Soldatul necunoscut – Vaino Linna – Finlanda
-500- Eu nu sunt Stiller – Max Frisch – Elvetia
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2018, 23:36   #18
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
-501- Baieti de viata – Pier Paolo Pasolini – Italia
-502- Recunoasterile – William Gaddis – SUA
-503- Campia in flacari – Juan Rulfo – Mexic
-504- Un american linistit – Graham Greene – Anglia
-505- Increzatori si mutilati – James Plunkett – Irlanda
-506- Soimul meu , Memed – Yasar Kemal – Turcia
-507- Hristos rastignit a doua oara – Nikos Kazantzakis – GRECIA
-508- Grande Sertao – Jose Guimaraes Rosa – Brazilia
-509- Lolita – Vladimir Nabokov – Rusia (Ediție Tipărită)
-510-Talentatul domn Ripley – Patricia Highsmith -SUA
-511- Stapanul inelelor – J.R.R.Tolkien – Africa de Sud
-512- Londonezii singuratici – Sam Selvon – Trinidad
-513- Radacinile cerului – Romain Gary – Lituania
-514- Varieteu pe apa – John Barth – SUA
-515- Camera lui Giovanni – James Baldwin – SUA
-516- Justine – Lawrence Durrell – India
-517- Albinele de sticla – Ernst Junger – Germania
-518- Doctor Jivago – Boris Pasternak – Rusia
-519- Pnin – Vladimir Nabokov -Rusia
-520- Pe drum – Jack Kerouac – SUA
-521- Sfoara din Manila – Veijo Meri – Finlanda
-522- Ratatii – Ward Ruyslink – Belgia
-523- Homo faber – Max Frisch – Elvetia
-524- Albastrul cerului – Georges Bataille – Franta
-525- Cucii din Midwich – John Wyndham – Anglia
-526- Voss- Patrick White – Anglia
-527- Gelozia – Alain Robbe- Grillet – Franta
-528- Pasarile – Tarjei Vesaas – Norvegia
-529- Arthur , regele Camelotului – T.H.White – India
-530- Clopotul – Iris Murdoch – Irlanda
-531- Baiatul de la scoala de corectie – Brendan Behan – Irlanda
-532- Gabriela , cuisoare si scortisoara – Jorge Amado – Brazilia
-533- Sambata seara si duminica dimineata – Alan Sillitoe – Anglia
-534- Prabusirea – Chinua Achebe – Nigeria
-535- Paharul amar – Eilis Dillon – Irlanda
-536- Ghidul – R.K.Narayan – India
-537- Ghepardul – Giuseppe Tomasi di Lampedusa – Italia
-538- Fluvii adanci – Jose Maria Arguedas – Peru
-539- Mic dejun la Tiffany – Truman Capote – SUA
-540- Smulgeti mugurii , trageti in copii – Kenzaburo Oe – Japonia
-541- Biliard la noua si jumatate – Heinrich Boll – Germania
-542- Pe Second Avenue – Es’kia Mphahlele – Africa de Sud
-543- Rosie sau gustul cidrului – Laurie Lee – Anglia
-544- Toba de tinichea – Gunter Grass – Polonia
-545- Pranzul dezgolit – William Burroughs – SUA
-546- Billy mincinosul – Keith Waterhouse – Anglia
-547- Total incepatori – Colin MacInnes – Anglia
-548- Prima dragoste , ultima dragoste – Romain Gary – Lituania
-549- Rabbit, fugi – John Updike – SUA
-550- Sa ucizi o pasare cantatoare – Harper Lee – SUA
-551- Magicianul din Lublin – Isaac Bashevis Singer – Polonia
-552- La jumatatea timpului – Martin Walser – Germania
-553- Fetele de la tara – Edna O’Brien – Irlanda
-554- Fata lui Bube – Carlo Cassola – Italia
-555- Bucatile de lemn ale lui Dumnezeu – Qusmane Sembene – Senegal
-556- Santierul naval – Juan Carlos Onetti – Uruguay
-557- Catch-22 – Joseph Heller – SUA
-558- Solaris – Stanislaw Lem – Polonia
-559- Pisica si soarecele – Gunter Grass – Polonia
-560- Domnisoara Brodie in floarea varstei – Muriel Spark – Scotia
-561- Un cap taiat – Iris Murdoch – Irlanda
-562- Franny si Zooey – J.D.Sallinger – SUA
-563- Nu are cine sa-i scrie colonelului – Gabriel Garcia Marquez – Columbia
-564- Fete in apa – Janet Frame – Noua Zeelanda
-565- Memoriile uni baiat de la tara – Xose Neira Vilas – Spania
-566- Strain intr-o tara straina – Robert Heinlein – SUA
-567- Labirinturi – Jorge Luis Borges – Argentina
-568- Carnetul de aur – Doris Lessing – Iran
-569- Timpul tacerii – Vladimir Nabokov – Rusia
-570- Foc palid – Vladimir Nabokov – Rusia
-571- Portocala mecanica – Anthony Burgess – Anglia
-572- Zbor deasupra unui cuib de cuci – Ken Kesey – SUA
-573- Fata cu ochii verzi – Edna O’Brien – Irlanda
-574- Moartea lui Artemio Cruz – Carlos Fuentes – Mexic
-575- Orasul si cainii – Mario Vargas Llosa – Peru
-576- Gradinile Finzi-Contini – Giorgio Bassani – Italia
-577- O zi din viata lui Ivan Denisovici – Aleksandr Isaievici Soljenitin – Rusia
-578- A treia casatorie – Costas Taktsis – Grecia
-579- Ani de caine – Gunter Grass – Polonia
-580- Clopotul de sticla – Sylivia Plath – SUA
-581- In interiorul domnului Enderby – Anthony Burgess – Anglia
-582- Fete sarace – Muriel Spark – Scotia
-583- Spionul care a iesit din joc – John Le Carre – Anglia
-584- Manon des Sources – Marcel Pagnol – Franta
-585- Absolventul – Charles Webb – SUA
-586- Leaganul pisicii – Kurt Vonnegut, Jr. – SUA
-587- V. – Thomas Pynchon – SUA
-588- Herzog – Saul Bellow – Canada
-589- Lol V.Stein – Marguerite Duras – Franta
-590- Sageata lui Dumnezeu – Chinua Achebe – Nigeria
-591 -Trei tigri tristi – Guillermo Cabrera Infante – Cuba
-592- Oameni de neclintit – Ken Kesey -SUA
-593- Patimile dupa G.H. – Clarice Lispector – Ucraina
-594- Inapoi la Oegstgeest – Jan Wolkers – Olanda
-595- Trenuri bine pazite – Bohumil Hrabal – Moravia
-596- Raul vietii – Ngugi wa Thiong’o – Kenia
-597- Gradina , cenusa – Danilo Kis – Serbia
-598- Tot ce se ridica trebuie sa se uneasca – Flannery O’Connor – SUA
-599- Lucrurile – Georges Perec – Franta
-600- Cu sange rece – Truman Capote – SUA
-601- Dervisul si moartea – Mesa Selimovic – Bosnia
-602- Tacere – Shusaku Endo – Japonia
-603- Fiecaruia ce i se cuvine – Leonardo Sciascia – Sicilia
-604- Strigarea lotului 49 – Thomas Pynchon – SUA
-605- Copilul-tap – John Barth – SUA
-606- Semnele identitatii- Juan Goytisolo – Spania
-607- Viceconsulul – Marguerite Duras – Vietnam
-608- Magicianul – John Fowles – Anglia (Ediție Tipărită)
-609- Maestrul si Margareta – Mihail Bulgakov – Ucraina (Ediție Tipărită și eBook)
-610- Nemarginita mare a Sargaselor – Jean Rhys – Dominica
-611- Al treilea politist – Flann O’Brien -Irlanda
-612- Miramar – Naguib Mahfouz – Egipt
-613- Z – Vassilis Vassilikos – Grecia
-614- Pelerinaj – Dorothy Richardson – Anglia
-615- Conacul – Isaac Bashevis Singer – Polonia
-616- Un veac de singuratate – Gabriel Garcia Marquez – Columbia (Ediție Tipărită)
-617- Nu-i de glumit – Angus Wilson – Anglia
-618- Ziua delfinului – Robert Merle – Algeria
-619- Testul electric Kool-Aid Acid – Tom Wolfe – SUA
-620- Eva Trout – Elizabeth Bowen – Irlanda
-621- Catedrala – Oles Honciar – Rusia
-622- Soimul – Barry Hines – Anglia
-623- In zahar de pepene – Richard Brautigan – SUA
-624- Lectia de germana – Siegfried Lenz – Germania
-625- In cautarea Christei T. – Christa Wolf – Germania
-626- Viseaza androizii oi electronice ? – Philip K.Dick – SUA
-627- 2001 : O Odisee spatiala – Arthur C. Clarke – Anglia
-628- Frumoasa domnului – Albert Cohen – Grecia
-629- Pavilionul cancerosilor – Aleksandr Isaievici Soljenitin – Rusia
-630- Myra Breckinridge – Gore Vidal – SUA
-631- Primul cerc – Aleksandr Isaievici Soljenitin – Rusia
-632- Disparitia – Georges Perec – Franta
-633- ei – Joyce Carol Oates – SUA
-634- Ada – Vladimir Nabokov – Rusia
-635- Nasul – Mario Puzo – Italia
-636- Complexul lui Portnoy – Philip Roth – SUA
-637- Jakob mincinosul – Jurek Becker – Polonia
-638- Iubita locotenentului francez – John Fowles – Anglia (Ediție Tipărită)
-639- Abatorul cinci – Kurt Vonnegut , Jr. – SUA
-640- Orbul cu pistol – Chester Himes – SUA
-641- Partituri si cantece – Robert Coover – SUA
-642- Cortul miracolelor – Jorge Amado – Brazilia
-643- Asistentul social – Gyorgy Konrad – Ungaria
-644- Statiile din Moscova – Venedikt Ierofeev – Rusia
-645- Heartbreak Tango – Manuel Puig – Argentina
-646- Sezonul migratiilor spre nord – Tayeb Salih – Sudan
-647- Pentru tine, Jesusa ! – Elena Poniatowska – Franta
-648- A cincea cale – Robert Davies – Canada
-649- Capcaunul – Michel Tournier – Franta
-650- Din viata Gesinei Cresspahl – Uwe Johnson -Germania
-651- O lume pentru Julius – Alfredo Bryce Echenique – Peru
-652- Stiu de ce canta pasarea in colivie – Maya Angelou – SUA
-653- Cei mai albastri ochi – Toni Morrison – SUA
-654- Marea fertilitatii – Yukio Mishima – Japonia
-655- Rabbit Redux – John Updike – SUA
-656- Cataracta – Mihailo Osadci – Uniunea Sovietica
-657- Portret de grup cu doamna – Heinrich Boll – Germania
-658- Teama si dezgust la Las Vegas – Hunter S. Thompson – SUA
-659- Cartea lui Daniel – E.L. Doctorow – SUA
-660- Intr-un stat liber – V.S. Naipaul – Trinidad
-661- Infirmiera-sefa normala – B.S. Johnson – Anglia
-662- Malina – Ingeborg Bachmann – Austria
-663- Iesirea la suprafata – Margaret Atwood – Canada
-664- G – John Berger – Anglia
-665- Cartea verii – Tove Jansson – Finlanda
-666- Anii amurgului – Sawako Ariyoshi – Japonia
-667- In ceata de la capatul sezoanelor – Alex la Guma – Africa de Sud
-668- Orasele nevazute – Italo Calvino – Italia
-669- Curcubeul gravitatiei – Thomas Pynchon – SUA
-670- Consulul onorific – Graham Greene – Anglia
-671- Accident – J.G.Ballard – China
-672- Castelul destinelor incrucisate – Italo Calvino – Italia
-673- Asediul Krishnapurului – J.G. Farrel – Anglia
-674- O problema de putere – Bessie Head – Africa de Sud
-675- Teama de zbor – Erica Jong – SUA
-676- Eu, supremul – Augusto Roa Bastos – Paraguay
-677- In cautarea radacinilor – Margaret Laurence – Canada
-678- Onoarea pierduta a Katharinei Blum – Heinrich Boll – Germania
-679- Taramuri in amurg – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-680- Omul ventilator – William Kotzwinkle – SUA
-681- Portul – Antun Soljan – Iugoslavia
-682- Ragtime – E.L. Doctorow – SUA
-683- Comandantul – Jessica Anderson – Australia
-684- Anul iepurelui – Arto Paasilinna – Finlanda
-685- Darul lui Humboldt – Saul Bellow – Canada
-686- Femeie la punctul zero – Nawal El Saadawi – Egipt
-687- Willard si trofeele sale de la popice – Richard Brautigan – SUA
-688- In afara destinului – Imre Kertesz – Ungaria
-689- Tatal mort – Donald Barthelme – SUA
-690- O clipa in vant – Andre Brink – Africa de Sud
-691- Muzica timpului – Anthony Powell – Anglia
-692- W , sau memoria copilariei – Georges Perec – Franta
-693- Toamna patriarhului – Gabriel Garcia Marquez – Columbia
-694- Model de copilarie – Christa Wolf – Germania
-695- Bucuriile maternitatii – Buchi Emecheta – Nigeria
-696- Cutter si Bone – Newton Thornburg – SUA
-697- Interviu cu un vampir – Anne Rice – SUA
-698- Femeia stangace – Petr Handke – Austria
-699- Sarutul femeii-paianjen – Manuel Puig – Argentina
-700- Albastru nemarginit , aproape transparent – Ryu Murakami – Japonia
-701- In inima acestei tari – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-702- Inginerul sufletelor omenesti – Josef Skvorecky – Cehoslovacia
-703- Mireasa americana – Mario Soldati – Italia
-704- Ora stelei – Clarice Lispector – Ucraina
-705- Cantecul lui Solomon – Toni Morrison – SUA
-706- Razboaiele – Timothy Findley – Canada
-707- Depese – Michael Herr – SUa
-708- The Shining (Stralucirea) – Stephen King – SUA
-709- delta lui Venus – Anais Nin – Franta
-710- Nebunul tarului – Jaan Kross – Estonia
-711- Zborul corlelor – Maarten’t Hart – Olanda
-712-Singapore in stransoare – J.G. Farrel – Anglia
-713- Marea , marea – Iris Murdoch – Irlanda
-714- Viata : Instructiuni de folosire – Georges Perec – Franta
-715- Camera din spate – Carmen Martin Gaite – Spania
-716- Virgina in gradina – A.S. Byatt – Anglia
-717- Gradina de ciment – Ian McEwan – Anglia
-718- Ghidul autostopistului galactic – Douglas Adams – Anglia
-719- Daca intr-o noapte de vara un calator – Italo Calvino – Italia
-720- O scrisoare atat de lunga – Mariama Ba – Senegal
-721- Fiica lui Burger – Nadine Gordimer – Africa de Sud
-722- La cotul raului – V.S. Naipaul – Trinidad
-723- Un sezon alb uscat – Andre Brink – Africa de Sud
-724- Cartea rasului si a uitarii – Milan Kundera – Cehoslovacia
-725- Aurul prostilor – Maro Douka – Grecia
-726- Oamenii lui Smiley – John Le Carre – Anglia
-727- Marile sudului – Manuel Vasquez Montalban – Spania
-728- Numele trandafirului – Umberto Eco – Italia
-729- Clara lumina a zilei – Anita Desai – India
-730- Conjuratia imbecililor – John Kennedy Toole – SUA
-731- Ritualuri – Cees Nooteboom – Olanda
-732- Mirosul trsitetii – Alfred Kossmann – Olanda
-733- Aprilie spulberat – Ismail Kadare – Albania
-734- Copiii in miez de noapte – Salman Rushdie – India
-735- Asteptandu-i pe barbari – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-736- Vara la Baden-Baden – Leonid Tipkin – Bielorusia
-737- Veranda oarba – Herbjorg Wassmo – Norvegia
-738- Aripi de plumb – Zhang Jie -China
-739- Razboiul sfarsitului lumii – Mario Vargas Llosa – Peru
-740- Lanark : O viata in patru carti – Alasdair Gray – Scotia
-741- Rabbit este bogat – John Updike – SUA
-742- Perechi , trecatori – Bortho Strauss – Germania
-743- Oamenii lui Julie – Nadine Gordimer – Africa de Sud
-744- Pe dealul negru – Bruce Chatwin – Anglia
-745- Casa spiritelor – Isabel Allende – Peru
-746- Arca lui Schindler – Thomas Keneally
-747- Amintirea palida a muntilor – Kazuo Ishiguro – Japonia
-748- Nepotul lui Wittgenstein – Thomas Bernhard – Olanda
-749- Culoarea purpurie – Alice Walker – SUA
-750- Un tanar american – Edmund White – SUA
-751- Daca nu acum , cand ? – Primo Levi – Italia
-752- Cartea nelinistii – Fernando Pessoa – Portugalia
-753- Memorialul manastirii – Jose Saramago – Portugalia
-754- Mahnirea Belgiei – Hugo Claus – Belgia
-755- Profesoara de pian – Elfriede Jelinek – Austria
-756- Viata si timpul lui Michael K – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-757- Tara apelor – Graham Swift – Anglia
-758- LaBrava – Elmore Leonard – SUA
-759- Oratoriul de Craciun – Goran Tunstrom – Suedia
-760- Fado Alexandrino – Antonio Lobo Antunes – Portugalia
-761- Martorul – Juan Jose Saer – Argentina
-762- Rusinea – Salman Rudshie – India
-763- Banii – Martin Amis – Anglia
-764- Papagalul lui Flaubert – Julian Barnes – Anglia
-765- Plecarea doctorului Martens – Jaan Kross – Estonia
-766- Sange si curaj de liceean – Kathy Acker – SUA
-767- Larva : Babelul unei nopti de vara – Julian Rios – Spania
-768- Seri la circ – Angela Carter – Anglia
-769- Neuromantul – William Gibson – SUA
-770- Fabrica viespilor – Iain Banks – Scotia
-771- Imperiul soarelui – J.G. Ballard – China
-772- Amantul – Marguerite Duras – Indochina
-773- Anul mortii lui Ricardo Reis – Jose Saramago – Portugalia
-774- Berji Kristin : Povesti pe dealurile de gunoi – Latife Tekin – Turcia
-775- Soferul de autobuz Hines – James Kelman – Scotia
-776- Dictionar Khazar – Milorad Pavic – Iugoslavia
-777- Insuportabila usuratate a fiintei – Milan Kundera – Cehia
-778- Legenda – David Gemmell – Anglia
-779- Tanarul – Botho Strauss – Germania
-780- Elixirul dragostei – Louise Erdrich – SUA
-781- Zgomotul alb – Don DeLilo – SUA
-782- Jumatatea unui barbat este femeia – Zhang Xianliang – China
-783- Motive de a trai – Amy Hempel – SUA
-784- Povestirea cameristei – Margaret Atwood – Canada
-785- Hawksmoor – Peter Ackroyd – Anglia
-786 – Parfumul – Patrick Suskind – Germania (Ediție Tipărită)
-787- Castelul alb – Orhan Pamuk – Turcia
-788- Contact – Carl Sagan – SUA
-789- Simon si stejarii – Marianne Fredriksson – Suedia
-790- Legea pamantului – John Irving – SUA
-791- Annie John – Jamaica Kincaid – Antigua , Barbuda
-792-Parabola orbului – Gert Hofmann – Germania
-793- Dragoste in vremea holerei – Gabriel Garcia Marquez – Columbia
-794- Voci ancestrale – Etienne van Heerden – Africa de Sud
-795- Frumoasa doamna Seidenman – Andrzej Szczypiorski – Polonia
-796- Naufragiatii si salvatii – Primo Levi – Italia
-797- Paznicii – Alan Moore & Dave Gibbons – Anglia
-798- Disparitia – Thomas Bernhard – Olanda
-799- Un artist al lumii trecatoare – Kazuo Ishiguro – Japonia
-800- Memoria focului – Eduardo Galeano – Uruguay
-801- Batranii diavoli – Kingsley Amis – Anglia
-802- Matigari – Ngugi Wa Thiong’o – Kenia
-803- Anagrame – Lorrie Moore – SUA
-804- Limbajul pierdut al cocorilor – Davis Leavitt – SUA
-805- Romanul Oxfordului – Javier Marias – Spania
-806- Balada pentru Georg Henig – Viktor Paskov – Bulgaria
-807- Enigma sosirii – V.S. Naipaul – Trinidad
-808- La capatul lumii – T. Coraghessan Boyle – SUA
-809- Porumbelul – Patrick Suskind – Germania
-810- Despre dragoste si umbre – Isabel Allende – Peru
-811- Prea iubita – Toni Morrison – SUA
-812- Muntii Taebek – Jo Jung-rae – Coreea
-813- Trilogia New Yorkului – Paul Auster – SUA
-814- Cutia neagra – Amos Oz – Ierusalim
-815- Rugul vanitatilor – Tom Wolfe – SUA
-816- Dulcele sarut al Daliei – James Ellroy – SUA
-817- Dupa-amiaza unui scriitor – Peter Handke – Austria
-818- Drumul stralucitor – Margaret Drabble – Anglia
-819- Kitchen – Banana Yoshimoto – Japonia
-820- Agentia holistica a lui Dirk Gently – Douglas Adams – Anglia
-821- Tigarete – Harry Mathews – SUA
-822- Conditii nervoase – Tsitsi Dangarembga – Zimbabue
-823- Prima gradina – Anne Hebert – Canada
-824- Ultima lume – Christoph Ransmayr – Austria
-825- Oscar si Lucinda – Peter Carey – Australia
-826- Biblioteca piscinei – Alan Hollinghurst – Anglia
-827- Versetele satanice – Salman Rushdie – India
-828- Amanta lui Wittgenstein – David Markson – SUA
-829- Paradisul orbilor – Duong Thu Huong – Vietnam
-830- Pendulul lui Foucault – Umberto Eco – Italia (Ediție Tipărită)
-831- Truc ! – Joost Zwagerman – Olanda
-832- Povestiri din Obaba – Bernardo Atxaga – Spania
-833- In interior – Gerald Murnane – Australia
-834- O rugaciune pentru Owen Meany – John Irving – SUA
-835- Ca apa pentru ciocolata – Laura Esquivel – Mexic
-836- Istoria asediului Lisabonei – Jose Saramago – Portugalia
-837- Trucul este ca trebuie sa continui sa respiri – Janice Galloway – Scotia
-838- Marele roman indian – Shashi Tharoor – Anglia
-839- Melancolia rezistentei – Laszlo Krasznahorkai – Ungaria
-840- Ramasitele zilei – Kazuo Ishiguro – Japonia
-841- Campurile Londrei – Martin Amis – Anglia
-842- Palatul lunii – Paul Auster – SUA
-843- Sexul cireselor – Jeanette Winterson – Anglia
-844- La fel ca viata – Lorrie Moore – SUA
-845- Buddha de la periferie – Hanif Kureishi – Anglia
-846- Linii de umbra – Amitav Ghosh – India
-847- Examinatorul de la miezul noptii – William Kotzwinkle – SUA
-848- Despre curaj – Tim O’Brien – SUA
-849- Muzica intamplarii – Paul Auster – SUA
-850- In cautarea pietrei filozofale – Jim Dodge – SUA
-851- Printre femei – John McGahern – Irlanda
-852- Un mafiot la Hollywood – Elmore Leonard – SUA
-853- Fiica – Pavlos Matesis –
-854- Vertigo – W,G, Sebald – Germania
-855- American Psycho – Bret Easton Ellis – SUA
-856- Legile – Connie Palmen – Olanda
-857- Ucigasi fara fata – Henning Mankell – Suedia
-858- Astradeni – Eugenia Fakinou – Egipt
-859- Reinvierea – Pat Barker – Anglia
-860- Tipic – Padgett Powell – SUA
-861- Mao II – Don DeLillo – SUA
-862- Lebede salbatice – Jung Chang – China
-863- Arcadia – Jim Crace – Anglia
-864- Hidos de ciudat – Esther Freud – Anglia
-865- Amintirile ploii – Sunetra Gupta – India
-866- Asphodel – H.D. -SUA
-867- Baiatul macelar – Patrick McCabe – Irlanda
-868- Cum simte domnisoara Smilla zapada – Peter Hoeg – Danemarca
-869- Clubul Dumas – Arturo Perez-Reverte – Spania
-870- Scris pe corp – Jeanette Winterson – Anglia
-871- Drumul ciorilor – Iain Banks – Scotia
-872- Indigo – Marina Warner – Anglia
-873- Pacientul englez – Michael Ondaatje – Sri Lanka
-874- Secretul fericirii – Alice Walker – SUA
-875- Inima atat de alba – Javier Marlas – Spania
-876- Tripla oglinda a sinelui – Zulfikar Ghose – Pakistan
-877- Unchiul Petros si conjectura lui Goldbach – Apostolos Doxiadis – Australia
-878- Descoperirea paradisului – Harry Mulisch – Olanda
-879- Viata e un caravanserai – Emine Ozdamar – Turcia
-880- Inaintea caderii noptii – Reinaldo Arenas – Cuba
-881- Istoria secreta – Donna Tartt – SUA
-882- Ispravile si necazurile gabierului Maqroll – Alvaro Mutis – Columbia
-883- Amintirea Babilonului – David Malouf – Australia
-884- Stapanul lumii – Bharati Mukherjee – India
-885- Sinuciderea fecioarelor – Jeffrey Eugenides – SUA
-886- Memoria pietrelor – Carol Shields – SUA
-887- Un baiat potrivit – Vikram Seth – India
-888- Ce mai hacuiala ! – Jonathan Coe – Anglia
-889- Eseuri de indragostit – Alain de Botton – Elvetia
-890- Gemenele – Tessa de Loo – Olanda
-891- In cautarea unui posibil dans – A.L. Kennedy – Scotia
-892- Cantec de pasare – Sebastian Faulks – Anglia
-893- Trainspotting – Irvine Welsh – Scotia
-894- Stiri de acasa – E. Annie Proulx – SUA
-895- Asteptand intunericul , asteptand lumina – Ivan Klima – Cehoslovacia
-896- Inventarea carnatului condimentat cu curry – Uwe Timm – Germania
-897- Disparitia – Davis Dabydeen – Guyana
-898- Raul adanc – Shusaku Endo – Japonia
-899- Calatoria Feliciei – William Trevor – Irlanda
-900- Mandolina capitanului Corelli – Louis de Bernieres – Anglia
-901- Cat de tarziu era , cat de tarziu – James Kelman – Scotia
-902- Sora – Jachym Topol – Cehoslovacia
-903- Declara Pereira : o marturisire – Antonio Tabucchi – Italia
-904- Cronica pasarii arc – Haruki Murakami – Japonia
-905- Sfanta Fecioara a asasinilor – Fernando Vallejo – Columbia
-906- Pamant – Park Kyong-ni – Coreea de Sud
-907- Extinderea domeniului luptei – Michael Houellebecq – Coreea de Sud
-908- Dragoste chinuitoare – Elena Ferrante – Italia
-909- Jurnalul de noapte – Petros Markaris – Turcia
-910- Sfarsitul povestirii – Lydia Davis – SUA
-911- Lucrul dragostei – Gillian Rose – Anglia
-912- Un echilibri precar – Rohinton Mistry – India
-913- Cititorul – Berhard Schlink – Germania
-914- Santa Evita – Tomas Eloy Martinez – Argentina
-915- Morvern Callar – Alan Warner – Scotia
-916- Neconsolatul – Kazuo Ishiguro – Japonia
-917- Alias Grace – Margaret Atwood – Canada
-918- Mitraliera de lut – Victor Pelevin – Rusia
-919- Amuzament infinit – Davis Foster Wallace – SUA
-920- Strain pentru totdeuna – Hella Haasse – Java
-921- Calea fantomei – Pat Barker – Anglia
-922- Fragmente efemere – Anne Michaels – Canada
-923- Halucinantul Foucault – Patricia Duncker – Jamaica
-924- O comedie usoara – Eduardo Mendoza – Spania
-925- Sa cazi in genunchi – Ann-Marie MacDonald – Canada
-926- Matase – Alessandro Baricco – Italia
-927- Dumnezeul lucrurilor marunte – Arundhati Roy – India
-928- Margot si ingerii – Kristien Hemmerechts – Belgia
-929- Viata insectelor – Victor Pelevin – Rusia
-930- Vieti parjolite – Ricardo Piglia – Argentina
-931- Jack Maggs – Peter Carey – Australia
-932- Lumea de dincolo – Don DeLillo – SUA
-933- Durabila iubire – Ian McEwan – Anglia
-934- Foc incrucisat – Miyabe Miyuki – Japonia
-935- Biblia copacului otravit – Barbara Kingsolver – SUA
-936- Veronika se hotaraste sa moara – Paulo Coelho – Brazilia (Ediție Tipărită)
-937- Orele – Michael Cunningham – SUA (Ediție Tipărită)
-938- Ziua mortilor – Cees Nooteboom – Olanda
-939- Spintecatorul de nori – Russel Banks – SUA
-940- Ereticul – Miguel Deliber – Spania
-941- Particulele elementare – Michel Houellebecq- Reunion
-942- Barfe in oras – Ardal O’Hanlon – Irlanda
-943- Trilogia murdara a Havanei – Pedro Juan Gutierrez – Cuba
-944- Detectivi salbatici – Roberto Bolano – Chile
-945- Dizgratie – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-946- De parca n-as fi fost acolo – Slavenka Drakulic – Iugoslavia
-947- Romanticii – Pankaj Mishra – India
-948- In cautarea lui Klingsor – Jorge Volpi – Mexic
-949- Muzeul capitularii neconditionate – Dubravka Ugresic – Iugoslavia
-950- Uimire si cutremur – Amelie Nothomb – Japonia
-951- Casa frunzelor – Mark Z. Danielewski – SUA
-952- Blonda – Joyce Carol Oates – SUA
-953- Bartleby & Co. – Enrique Vila-Matas – Spania
-954- Mici remedii – Shashi Deshpande – India
-955- Stat de frontiera – Tonu Onnepalu – Estonia
-956- Armonii celeste – Peter Esterhazy – Ungaria
-957- Pata umana – Philip Roth – SUA
-958- Dinti albi – Zadie Smith – Anglia
-959- Sub piele – Michel Faber – Olanda
-960- Inima rosetii – Zakes Mda – Africa de Sud
-961- Florile inghetate din martie – Ismail Kadare – Albania
-962- Diavolul si domnisoara Prym – Paulo Coelho – Brazilia
-963- Un tata obedient – Akhil Sharma – India
-964- Sarbatoarea tapului – Mario Vargas Llosa – Peru
-965- Sufocare – Chuck Palahniuk – SUA
-966- Soldatii de la Salamina – Javier Cercas – Spania
-967- Doi baieti inoata – Jamie O’Neill – Irlanda
-968- Nu te misca – Margaret Mazzantini – Irlanda
-969- Ispasire – Ian McEwan – Anglia
-970- Austerlitz – W.G. Sebald – Anglia
-971- Bine ati venit in Hillbrowul nostru – Phaswane Mpe – Africa de Sud
-972- Viata lui Pi – Yann Martel – Spania (Ediție Tipărită)
-973- Corectii – Jonathan Franzen – SUA
-974- Platforma – Michel Houellebecq – Reunion (Ediție Tipărită)
-975- Omul de nicaieri – Aleksandar Hemon – Iugoslavia
-976- Middlesex – Jeffrey Eugenides – SUA
-977- Tainuirea – John Banville – Irlanda
-978- Totul este iluminat – Jonathan Safran Foer – SUA
-979- Kafka pe malul marii – Haruki Murakami – Japonia
-980- Umbra vantului – Varlos Ruiz Zafon – Spania
-981- In ochii Luciei – Arthur Japin – Olanda
-982- Orbita londoneza – Iain Sinclair – Tara Galilor
-983- Insule – Dan Sleigh – Africa de sud
-984- Omonim – Jhumpa Lahiri – Anglia
-985- O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii – Mark Haddon – Anglia
-986- Succesorul – Ismail Kadare – Albania
-987- Doamna numarul 13 – Jose Carlos Somoza – Cuba
-988- Ce am iubit – Siri Hustvedt – SUA
-989- Alb pe negru – Ruben Gallego – Uniunea Sovietica
-990- Chipul tau, maine – Javier Marias – SUA
-991- Drop City – T. Coraghessan Boyle – SUA
-992- Norul Atlas – David Mitchell – Anglia
-993- În serviciul frumuseţii – Alan Hollinghurst – Anglia
-994- 2666 – Roberto Bolano – Chile
-995 – Cartea despre Blanche si Marie – Per Olov Enquist – Suedia
-996- Maestrul – Colm Toibin – Irlanda
-997- Complotul impotriva Americii – Philip Roth – SUA
-998- Marea – John Banville – Irlanda
-999- O ducem bine – Arno Geiger – Austria
-1000- Sâmbătă – Iain McEwan – Anglia
-1001- Măsurarea lumii – Daniel Kehlmann – Germania

https://citesc.blog/tag/1001-carti-d...-intr-o-viata/
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2018, 23:54   #19
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Originally Posted by Cretzulynne:
-501- Baieti de viata – Pier Paolo Pasolini – Italia
-502- Recunoasterile – William Gaddis – SUA
-503- Campia in flacari – Juan Rulfo – Mexic
-504- Un american linistit – Graham Greene – Anglia
-505- Increzatori si mutilati – James Plunkett – Irlanda
-506- Soimul meu , Memed – Yasar Kemal – Turcia
-507- Hristos rastignit a doua oara – Nikos Kazantzakis – GRECIA
-508- Grande Sertao – Jose Guimaraes Rosa – Brazilia
-509- Lolita – Vladimir Nabokov – Rusia (Ediție Tipărită)
-510-Talentatul domn Ripley – Patricia Highsmith -SUA
-511- Stapanul inelelor – J.R.R.Tolkien – Africa de Sud
-512- Londonezii singuratici – Sam Selvon – Trinidad
-513- Radacinile cerului – Romain Gary – Lituania
-514- Varieteu pe apa – John Barth – SUA
-515- Camera lui Giovanni – James Baldwin – SUA
-516- Justine – Lawrence Durrell – India
-517- Albinele de sticla – Ernst Junger – Germania
-518- Doctor Jivago – Boris Pasternak – Rusia
-519- Pnin – Vladimir Nabokov -Rusia
-520- Pe drum – Jack Kerouac – SUA
-521- Sfoara din Manila – Veijo Meri – Finlanda
-522- Ratatii – Ward Ruyslink – Belgia
-523- Homo faber – Max Frisch – Elvetia
-524- Albastrul cerului – Georges Bataille – Franta
-525- Cucii din Midwich – John Wyndham – Anglia
-526- Voss- Patrick White – Anglia
-527- Gelozia – Alain Robbe- Grillet – Franta
-528- Pasarile – Tarjei Vesaas – Norvegia
-529- Arthur , regele Camelotului – T.H.White – India
-530- Clopotul – Iris Murdoch – Irlanda
-531- Baiatul de la scoala de corectie – Brendan Behan – Irlanda
-532- Gabriela , cuisoare si scortisoara – Jorge Amado – Brazilia
-533- Sambata seara si duminica dimineata – Alan Sillitoe – Anglia
-534- Prabusirea – Chinua Achebe – Nigeria
-535- Paharul amar – Eilis Dillon – Irlanda
-536- Ghidul – R.K.Narayan – India
-537- Ghepardul – Giuseppe Tomasi di Lampedusa – Italia
-538- Fluvii adanci – Jose Maria Arguedas – Peru
-539- Mic dejun la Tiffany – Truman Capote – SUA
-540- Smulgeti mugurii , trageti in copii – Kenzaburo Oe – Japonia
-541- Biliard la noua si jumatate – Heinrich Boll – Germania
-542- Pe Second Avenue – Es’kia Mphahlele – Africa de Sud
-543- Rosie sau gustul cidrului – Laurie Lee – Anglia
-544- Toba de tinichea – Gunter Grass – Polonia
-545- Pranzul dezgolit – William Burroughs – SUA
-546- Billy mincinosul – Keith Waterhouse – Anglia
-547- Total incepatori – Colin MacInnes – Anglia
-548- Prima dragoste , ultima dragoste – Romain Gary – Lituania
-549- Rabbit, fugi – John Updike – SUA
-550- Sa ucizi o pasare cantatoare – Harper Lee – SUA
-551- Magicianul din Lublin – Isaac Bashevis Singer – Polonia
-552- La jumatatea timpului – Martin Walser – Germania
-553- Fetele de la tara – Edna O’Brien – Irlanda
-554- Fata lui Bube – Carlo Cassola – Italia
-555- Bucatile de lemn ale lui Dumnezeu – Qusmane Sembene – Senegal
-556- Santierul naval – Juan Carlos Onetti – Uruguay
-557- Catch-22 – Joseph Heller – SUA
-558- Solaris – Stanislaw Lem – Polonia
-559- Pisica si soarecele – Gunter Grass – Polonia
-560- Domnisoara Brodie in floarea varstei – Muriel Spark – Scotia
-561- Un cap taiat – Iris Murdoch – Irlanda
-562- Franny si Zooey – J.D.Sallinger – SUA
-563- Nu are cine sa-i scrie colonelului – Gabriel Garcia Marquez – Columbia
-564- Fete in apa – Janet Frame – Noua Zeelanda
-565- Memoriile uni baiat de la tara – Xose Neira Vilas – Spania
-566- Strain intr-o tara straina – Robert Heinlein – SUA
-567- Labirinturi – Jorge Luis Borges – Argentina
-568- Carnetul de aur – Doris Lessing – Iran
-569- Timpul tacerii – Vladimir Nabokov – Rusia
-570- Foc palid – Vladimir Nabokov – Rusia
-571- Portocala mecanica – Anthony Burgess – Anglia
-572- Zbor deasupra unui cuib de cuci – Ken Kesey – SUA
-573- Fata cu ochii verzi – Edna O’Brien – Irlanda
-574- Moartea lui Artemio Cruz – Carlos Fuentes – Mexic
-575- Orasul si cainii – Mario Vargas Llosa – Peru
-576- Gradinile Finzi-Contini – Giorgio Bassani – Italia
-577- O zi din viata lui Ivan Denisovici – Aleksandr Isaievici Soljenitin – Rusia
-578- A treia casatorie – Costas Taktsis – Grecia
-579- Ani de caine – Gunter Grass – Polonia
-580- Clopotul de sticla – Sylivia Plath – SUA
-581- In interiorul domnului Enderby – Anthony Burgess – Anglia
-582- Fete sarace – Muriel Spark – Scotia
-583- Spionul care a iesit din joc – John Le Carre – Anglia
-584- Manon des Sources – Marcel Pagnol – Franta
-585- Absolventul – Charles Webb – SUA
-586- Leaganul pisicii – Kurt Vonnegut, Jr. – SUA
-587- V. – Thomas Pynchon – SUA
-588- Herzog – Saul Bellow – Canada
-589- Lol V.Stein – Marguerite Duras – Franta
-590- Sageata lui Dumnezeu – Chinua Achebe – Nigeria
-591 -Trei tigri tristi – Guillermo Cabrera Infante – Cuba
-592- Oameni de neclintit – Ken Kesey -SUA
-593- Patimile dupa G.H. – Clarice Lispector – Ucraina
-594- Inapoi la Oegstgeest – Jan Wolkers – Olanda
-595- Trenuri bine pazite – Bohumil Hrabal – Moravia
-596- Raul vietii – Ngugi wa Thiong’o – Kenia
-597- Gradina , cenusa – Danilo Kis – Serbia
-598- Tot ce se ridica trebuie sa se uneasca – Flannery O’Connor – SUA
-599- Lucrurile – Georges Perec – Franta
-600- Cu sange rece – Truman Capote – SUA
-601- Dervisul si moartea – Mesa Selimovic – Bosnia
-602- Tacere – Shusaku Endo – Japonia
-603- Fiecaruia ce i se cuvine – Leonardo Sciascia – Sicilia
-604- Strigarea lotului 49 – Thomas Pynchon – SUA
-605- Copilul-tap – John Barth – SUA
-606- Semnele identitatii- Juan Goytisolo – Spania
-607- Viceconsulul – Marguerite Duras – Vietnam
-608- Magicianul – John Fowles – Anglia (Ediție Tipărită)
-609- Maestrul si Margareta – Mihail Bulgakov – Ucraina (Ediție Tipărită și eBook)
-610- Nemarginita mare a Sargaselor – Jean Rhys – Dominica
-611- Al treilea politist – Flann O’Brien -Irlanda
-612- Miramar – Naguib Mahfouz – Egipt
-613- Z – Vassilis Vassilikos – Grecia
-614- Pelerinaj – Dorothy Richardson – Anglia
-615- Conacul – Isaac Bashevis Singer – Polonia
-616- Un veac de singuratate – Gabriel Garcia Marquez – Columbia (Ediție Tipărită)
-617- Nu-i de glumit – Angus Wilson – Anglia
-618- Ziua delfinului – Robert Merle – Algeria
-619- Testul electric Kool-Aid Acid – Tom Wolfe – SUA
-620- Eva Trout – Elizabeth Bowen – Irlanda
-621- Catedrala – Oles Honciar – Rusia
-622- Soimul – Barry Hines – Anglia
-623- In zahar de pepene – Richard Brautigan – SUA
-624- Lectia de germana – Siegfried Lenz – Germania
-625- In cautarea Christei T. – Christa Wolf – Germania
-626- Viseaza androizii oi electronice ? – Philip K.Dick – SUA
-627- 2001 : O Odisee spatiala – Arthur C. Clarke – Anglia
-628- Frumoasa domnului – Albert Cohen – Grecia
-629- Pavilionul cancerosilor – Aleksandr Isaievici Soljenitin – Rusia
-630- Myra Breckinridge – Gore Vidal – SUA
-631- Primul cerc – Aleksandr Isaievici Soljenitin – Rusia
-632- Disparitia – Georges Perec – Franta
-633- ei – Joyce Carol Oates – SUA
-634- Ada – Vladimir Nabokov – Rusia
-635- Nasul – Mario Puzo – Italia
-636- Complexul lui Portnoy – Philip Roth – SUA
-637- Jakob mincinosul – Jurek Becker – Polonia
-638- Iubita locotenentului francez – John Fowles – Anglia (Ediție Tipărită)
-639- Abatorul cinci – Kurt Vonnegut , Jr. – SUA
-640- Orbul cu pistol – Chester Himes – SUA
-641- Partituri si cantece – Robert Coover – SUA
-642- Cortul miracolelor – Jorge Amado – Brazilia
-643- Asistentul social – Gyorgy Konrad – Ungaria
-644- Statiile din Moscova – Venedikt Ierofeev – Rusia
-645- Heartbreak Tango – Manuel Puig – Argentina
-646- Sezonul migratiilor spre nord – Tayeb Salih – Sudan
-647- Pentru tine, Jesusa ! – Elena Poniatowska – Franta
-648- A cincea cale – Robert Davies – Canada
-649- Capcaunul – Michel Tournier – Franta
-650- Din viata Gesinei Cresspahl – Uwe Johnson -Germania
-651- O lume pentru Julius – Alfredo Bryce Echenique – Peru
-652- Stiu de ce canta pasarea in colivie – Maya Angelou – SUA
-653- Cei mai albastri ochi – Toni Morrison – SUA
-654- Marea fertilitatii – Yukio Mishima – Japonia
-655- Rabbit Redux – John Updike – SUA
-656- Cataracta – Mihailo Osadci – Uniunea Sovietica
-657- Portret de grup cu doamna – Heinrich Boll – Germania
-658- Teama si dezgust la Las Vegas – Hunter S. Thompson – SUA
-659- Cartea lui Daniel – E.L. Doctorow – SUA
-660- Intr-un stat liber – V.S. Naipaul – Trinidad
-661- Infirmiera-sefa normala – B.S. Johnson – Anglia
-662- Malina – Ingeborg Bachmann – Austria
-663- Iesirea la suprafata – Margaret Atwood – Canada
-664- G – John Berger – Anglia
-665- Cartea verii – Tove Jansson – Finlanda
-666- Anii amurgului – Sawako Ariyoshi – Japonia
-667- In ceata de la capatul sezoanelor – Alex la Guma – Africa de Sud
-668- Orasele nevazute – Italo Calvino – Italia
-669- Curcubeul gravitatiei – Thomas Pynchon – SUA
-670- Consulul onorific – Graham Greene – Anglia
-671- Accident – J.G.Ballard – China
-672- Castelul destinelor incrucisate – Italo Calvino – Italia
-673- Asediul Krishnapurului – J.G. Farrel – Anglia
-674- O problema de putere – Bessie Head – Africa de Sud
-675- Teama de zbor – Erica Jong – SUA
-676- Eu, supremul – Augusto Roa Bastos – Paraguay
-677- In cautarea radacinilor – Margaret Laurence – Canada
-678- Onoarea pierduta a Katharinei Blum – Heinrich Boll – Germania
-679- Taramuri in amurg – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-680- Omul ventilator – William Kotzwinkle – SUA
-681- Portul – Antun Soljan – Iugoslavia
-682- Ragtime – E.L. Doctorow – SUA
-683- Comandantul – Jessica Anderson – Australia
-684- Anul iepurelui – Arto Paasilinna – Finlanda
-685- Darul lui Humboldt – Saul Bellow – Canada
-686- Femeie la punctul zero – Nawal El Saadawi – Egipt
-687- Willard si trofeele sale de la popice – Richard Brautigan – SUA
-688- In afara destinului – Imre Kertesz – Ungaria
-689- Tatal mort – Donald Barthelme – SUA
-690- O clipa in vant – Andre Brink – Africa de Sud
-691- Muzica timpului – Anthony Powell – Anglia
-692- W , sau memoria copilariei – Georges Perec – Franta
-693- Toamna patriarhului – Gabriel Garcia Marquez – Columbia
-694- Model de copilarie – Christa Wolf – Germania
-695- Bucuriile maternitatii – Buchi Emecheta – Nigeria
-696- Cutter si Bone – Newton Thornburg – SUA
-697- Interviu cu un vampir – Anne Rice – SUA
-698- Femeia stangace – Petr Handke – Austria
-699- Sarutul femeii-paianjen – Manuel Puig – Argentina
-700- Albastru nemarginit , aproape transparent – Ryu Murakami – Japonia
-701- In inima acestei tari – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-702- Inginerul sufletelor omenesti – Josef Skvorecky – Cehoslovacia
-703- Mireasa americana – Mario Soldati – Italia
-704- Ora stelei – Clarice Lispector – Ucraina
-705- Cantecul lui Solomon – Toni Morrison – SUA
-706- Razboaiele – Timothy Findley – Canada
-707- Depese – Michael Herr – SUa
-708- The Shining (Stralucirea) – Stephen King – SUA
-709- delta lui Venus – Anais Nin – Franta
-710- Nebunul tarului – Jaan Kross – Estonia
-711- Zborul corlelor – Maarten’t Hart – Olanda
-712-Singapore in stransoare – J.G. Farrel – Anglia
-713- Marea , marea – Iris Murdoch – Irlanda
-714- Viata : Instructiuni de folosire – Georges Perec – Franta
-715- Camera din spate – Carmen Martin Gaite – Spania
-716- Virgina in gradina – A.S. Byatt – Anglia
-717- Gradina de ciment – Ian McEwan – Anglia
-718- Ghidul autostopistului galactic – Douglas Adams – Anglia
-719- Daca intr-o noapte de vara un calator – Italo Calvino – Italia
-720- O scrisoare atat de lunga – Mariama Ba – Senegal
-721- Fiica lui Burger – Nadine Gordimer – Africa de Sud
-722- La cotul raului – V.S. Naipaul – Trinidad
-723- Un sezon alb uscat – Andre Brink – Africa de Sud
-724- Cartea rasului si a uitarii – Milan Kundera – Cehoslovacia
-725- Aurul prostilor – Maro Douka – Grecia
-726- Oamenii lui Smiley – John Le Carre – Anglia
-727- Marile sudului – Manuel Vasquez Montalban – Spania
-728- Numele trandafirului – Umberto Eco – Italia
-729- Clara lumina a zilei – Anita Desai – India
-730- Conjuratia imbecililor – John Kennedy Toole – SUA
-731- Ritualuri – Cees Nooteboom – Olanda
-732- Mirosul trsitetii – Alfred Kossmann – Olanda
-733- Aprilie spulberat – Ismail Kadare – Albania
-734- Copiii in miez de noapte – Salman Rushdie – India
-735- Asteptandu-i pe barbari – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-736- Vara la Baden-Baden – Leonid Tipkin – Bielorusia
-737- Veranda oarba – Herbjorg Wassmo – Norvegia
-738- Aripi de plumb – Zhang Jie -China
-739- Razboiul sfarsitului lumii – Mario Vargas Llosa – Peru
-740- Lanark : O viata in patru carti – Alasdair Gray – Scotia
-741- Rabbit este bogat – John Updike – SUA
-742- Perechi , trecatori – Bortho Strauss – Germania
-743- Oamenii lui Julie – Nadine Gordimer – Africa de Sud
-744- Pe dealul negru – Bruce Chatwin – Anglia
-745- Casa spiritelor – Isabel Allende – Peru
-746- Arca lui Schindler – Thomas Keneally
-747- Amintirea palida a muntilor – Kazuo Ishiguro – Japonia
-748- Nepotul lui Wittgenstein – Thomas Bernhard – Olanda
-749- Culoarea purpurie – Alice Walker – SUA
-750- Un tanar american – Edmund White – SUA
-751- Daca nu acum , cand ? – Primo Levi – Italia
-752- Cartea nelinistii – Fernando Pessoa – Portugalia
-753- Memorialul manastirii – Jose Saramago – Portugalia
-754- Mahnirea Belgiei – Hugo Claus – Belgia
-755- Profesoara de pian – Elfriede Jelinek – Austria
-756- Viata si timpul lui Michael K – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-757- Tara apelor – Graham Swift – Anglia
-758- LaBrava – Elmore Leonard – SUA
-759- Oratoriul de Craciun – Goran Tunstrom – Suedia
-760- Fado Alexandrino – Antonio Lobo Antunes – Portugalia
-761- Martorul – Juan Jose Saer – Argentina
-762- Rusinea – Salman Rudshie – India
-763- Banii – Martin Amis – Anglia
-764- Papagalul lui Flaubert – Julian Barnes – Anglia
-765- Plecarea doctorului Martens – Jaan Kross – Estonia
-766- Sange si curaj de liceean – Kathy Acker – SUA
-767- Larva : Babelul unei nopti de vara – Julian Rios – Spania
-768- Seri la circ – Angela Carter – Anglia
-769- Neuromantul – William Gibson – SUA
-770- Fabrica viespilor – Iain Banks – Scotia
-771- Imperiul soarelui – J.G. Ballard – China
-772- Amantul – Marguerite Duras – Indochina
-773- Anul mortii lui Ricardo Reis – Jose Saramago – Portugalia
-774- Berji Kristin : Povesti pe dealurile de gunoi – Latife Tekin – Turcia
-775- Soferul de autobuz Hines – James Kelman – Scotia
-776- Dictionar Khazar – Milorad Pavic – Iugoslavia
-777- Insuportabila usuratate a fiintei – Milan Kundera – Cehia
-778- Legenda – David Gemmell – Anglia
-779- Tanarul – Botho Strauss – Germania
-780- Elixirul dragostei – Louise Erdrich – SUA
-781- Zgomotul alb – Don DeLilo – SUA
-782- Jumatatea unui barbat este femeia – Zhang Xianliang – China
-783- Motive de a trai – Amy Hempel – SUA
-784- Povestirea cameristei – Margaret Atwood – Canada
-785- Hawksmoor – Peter Ackroyd – Anglia
-786 – Parfumul – Patrick Suskind – Germania (Ediție Tipărită)
-787- Castelul alb – Orhan Pamuk – Turcia
-788- Contact – Carl Sagan – SUA
-789- Simon si stejarii – Marianne Fredriksson – Suedia
-790- Legea pamantului – John Irving – SUA
-791- Annie John – Jamaica Kincaid – Antigua , Barbuda
-792-Parabola orbului – Gert Hofmann – Germania
-793- Dragoste in vremea holerei – Gabriel Garcia Marquez – Columbia
-794- Voci ancestrale – Etienne van Heerden – Africa de Sud
-795- Frumoasa doamna Seidenman – Andrzej Szczypiorski – Polonia
-796- Naufragiatii si salvatii – Primo Levi – Italia
-797- Paznicii – Alan Moore & Dave Gibbons – Anglia
-798- Disparitia – Thomas Bernhard – Olanda
-799- Un artist al lumii trecatoare – Kazuo Ishiguro – Japonia
-800- Memoria focului – Eduardo Galeano – Uruguay
-801- Batranii diavoli – Kingsley Amis – Anglia
-802- Matigari – Ngugi Wa Thiong’o – Kenia
-803- Anagrame – Lorrie Moore – SUA
-804- Limbajul pierdut al cocorilor – Davis Leavitt – SUA
-805- Romanul Oxfordului – Javier Marias – Spania
-806- Balada pentru Georg Henig – Viktor Paskov – Bulgaria
-807- Enigma sosirii – V.S. Naipaul – Trinidad
-808- La capatul lumii – T. Coraghessan Boyle – SUA
-809- Porumbelul – Patrick Suskind – Germania
-810- Despre dragoste si umbre – Isabel Allende – Peru
-811- Prea iubita – Toni Morrison – SUA
-812- Muntii Taebek – Jo Jung-rae – Coreea
-813- Trilogia New Yorkului – Paul Auster – SUA
-814- Cutia neagra – Amos Oz – Ierusalim
-815- Rugul vanitatilor – Tom Wolfe – SUA
-816- Dulcele sarut al Daliei – James Ellroy – SUA
-817- Dupa-amiaza unui scriitor – Peter Handke – Austria
-818- Drumul stralucitor – Margaret Drabble – Anglia
-819- Kitchen – Banana Yoshimoto – Japonia
-820- Agentia holistica a lui Dirk Gently – Douglas Adams – Anglia
-821- Tigarete – Harry Mathews – SUA
-822- Conditii nervoase – Tsitsi Dangarembga – Zimbabue
-823- Prima gradina – Anne Hebert – Canada
-824- Ultima lume – Christoph Ransmayr – Austria
-825- Oscar si Lucinda – Peter Carey – Australia
-826- Biblioteca piscinei – Alan Hollinghurst – Anglia
-827- Versetele satanice – Salman Rushdie – India
-828- Amanta lui Wittgenstein – David Markson – SUA
-829- Paradisul orbilor – Duong Thu Huong – Vietnam
-830- Pendulul lui Foucault – Umberto Eco – Italia (Ediție Tipărită)
-831- Truc ! – Joost Zwagerman – Olanda
-832- Povestiri din Obaba – Bernardo Atxaga – Spania
-833- In interior – Gerald Murnane – Australia
-834- O rugaciune pentru Owen Meany – John Irving – SUA
-835- Ca apa pentru ciocolata – Laura Esquivel – Mexic
-836- Istoria asediului Lisabonei – Jose Saramago – Portugalia
-837- Trucul este ca trebuie sa continui sa respiri – Janice Galloway – Scotia
-838- Marele roman indian – Shashi Tharoor – Anglia
-839- Melancolia rezistentei – Laszlo Krasznahorkai – Ungaria
-840- Ramasitele zilei – Kazuo Ishiguro – Japonia
-841- Campurile Londrei – Martin Amis – Anglia
-842- Palatul lunii – Paul Auster – SUA
-843- Sexul cireselor – Jeanette Winterson – Anglia
-844- La fel ca viata – Lorrie Moore – SUA
-845- Buddha de la periferie – Hanif Kureishi – Anglia
-846- Linii de umbra – Amitav Ghosh – India
-847- Examinatorul de la miezul noptii – William Kotzwinkle – SUA
-848- Despre curaj – Tim O’Brien – SUA
-849- Muzica intamplarii – Paul Auster – SUA
-850- In cautarea pietrei filozofale – Jim Dodge – SUA
-851- Printre femei – John McGahern – Irlanda
-852- Un mafiot la Hollywood – Elmore Leonard – SUA
-853- Fiica – Pavlos Matesis –
-854- Vertigo – W,G, Sebald – Germania
-855- American Psycho – Bret Easton Ellis – SUA
-856- Legile – Connie Palmen – Olanda
-857- Ucigasi fara fata – Henning Mankell – Suedia
-858- Astradeni – Eugenia Fakinou – Egipt
-859- Reinvierea – Pat Barker – Anglia
-860- Tipic – Padgett Powell – SUA
-861- Mao II – Don DeLillo – SUA
-862- Lebede salbatice – Jung Chang – China
-863- Arcadia – Jim Crace – Anglia
-864- Hidos de ciudat – Esther Freud – Anglia
-865- Amintirile ploii – Sunetra Gupta – India
-866- Asphodel – H.D. -SUA
-867- Baiatul macelar – Patrick McCabe – Irlanda
-868- Cum simte domnisoara Smilla zapada – Peter Hoeg – Danemarca
-869- Clubul Dumas – Arturo Perez-Reverte – Spania
-870- Scris pe corp – Jeanette Winterson – Anglia
-871- Drumul ciorilor – Iain Banks – Scotia
-872- Indigo – Marina Warner – Anglia
-873- Pacientul englez – Michael Ondaatje – Sri Lanka
-874- Secretul fericirii – Alice Walker – SUA
-875- Inima atat de alba – Javier Marlas – Spania
-876- Tripla oglinda a sinelui – Zulfikar Ghose – Pakistan
-877- Unchiul Petros si conjectura lui Goldbach – Apostolos Doxiadis – Australia
-878- Descoperirea paradisului – Harry Mulisch – Olanda
-879- Viata e un caravanserai – Emine Ozdamar – Turcia
-880- Inaintea caderii noptii – Reinaldo Arenas – Cuba
-881- Istoria secreta – Donna Tartt – SUA
-882- Ispravile si necazurile gabierului Maqroll – Alvaro Mutis – Columbia
-883- Amintirea Babilonului – David Malouf – Australia
-884- Stapanul lumii – Bharati Mukherjee – India
-885- Sinuciderea fecioarelor – Jeffrey Eugenides – SUA
-886- Memoria pietrelor – Carol Shields – SUA
-887- Un baiat potrivit – Vikram Seth – India
-888- Ce mai hacuiala ! – Jonathan Coe – Anglia
-889- Eseuri de indragostit – Alain de Botton – Elvetia
-890- Gemenele – Tessa de Loo – Olanda
-891- In cautarea unui posibil dans – A.L. Kennedy – Scotia
-892- Cantec de pasare – Sebastian Faulks – Anglia
-893- Trainspotting – Irvine Welsh – Scotia
-894- Stiri de acasa – E. Annie Proulx – SUA
-895- Asteptand intunericul , asteptand lumina – Ivan Klima – Cehoslovacia
-896- Inventarea carnatului condimentat cu curry – Uwe Timm – Germania
-897- Disparitia – Davis Dabydeen – Guyana
-898- Raul adanc – Shusaku Endo – Japonia
-899- Calatoria Feliciei – William Trevor – Irlanda
-900- Mandolina capitanului Corelli – Louis de Bernieres – Anglia
-901- Cat de tarziu era , cat de tarziu – James Kelman – Scotia
-902- Sora – Jachym Topol – Cehoslovacia
-903- Declara Pereira : o marturisire – Antonio Tabucchi – Italia
-904- Cronica pasarii arc – Haruki Murakami – Japonia
-905- Sfanta Fecioara a asasinilor – Fernando Vallejo – Columbia
-906- Pamant – Park Kyong-ni – Coreea de Sud
-907- Extinderea domeniului luptei – Michael Houellebecq – Coreea de Sud
-908- Dragoste chinuitoare – Elena Ferrante – Italia
-909- Jurnalul de noapte – Petros Markaris – Turcia
-910- Sfarsitul povestirii – Lydia Davis – SUA
-911- Lucrul dragostei – Gillian Rose – Anglia
-912- Un echilibri precar – Rohinton Mistry – India
-913- Cititorul – Berhard Schlink – Germania
-914- Santa Evita – Tomas Eloy Martinez – Argentina
-915- Morvern Callar – Alan Warner – Scotia
-916- Neconsolatul – Kazuo Ishiguro – Japonia
-917- Alias Grace – Margaret Atwood – Canada
-918- Mitraliera de lut – Victor Pelevin – Rusia
-919- Amuzament infinit – Davis Foster Wallace – SUA
-920- Strain pentru totdeuna – Hella Haasse – Java
-921- Calea fantomei – Pat Barker – Anglia
-922- Fragmente efemere – Anne Michaels – Canada
-923- Halucinantul Foucault – Patricia Duncker – Jamaica
-924- O comedie usoara – Eduardo Mendoza – Spania
-925- Sa cazi in genunchi – Ann-Marie MacDonald – Canada
-926- Matase – Alessandro Baricco – Italia
-927- Dumnezeul lucrurilor marunte – Arundhati Roy – India
-928- Margot si ingerii – Kristien Hemmerechts – Belgia
-929- Viata insectelor – Victor Pelevin – Rusia
-930- Vieti parjolite – Ricardo Piglia – Argentina
-931- Jack Maggs – Peter Carey – Australia
-932- Lumea de dincolo – Don DeLillo – SUA
-933- Durabila iubire – Ian McEwan – Anglia
-934- Foc incrucisat – Miyabe Miyuki – Japonia
-935- Biblia copacului otravit – Barbara Kingsolver – SUA
-936- Veronika se hotaraste sa moara – Paulo Coelho – Brazilia (Ediție Tipărită)
-937- Orele – Michael Cunningham – SUA (Ediție Tipărită)
-938- Ziua mortilor – Cees Nooteboom – Olanda
-939- Spintecatorul de nori – Russel Banks – SUA
-940- Ereticul – Miguel Deliber – Spania
-941- Particulele elementare – Michel Houellebecq- Reunion
-942- Barfe in oras – Ardal O’Hanlon – Irlanda
-943- Trilogia murdara a Havanei – Pedro Juan Gutierrez – Cuba
-944- Detectivi salbatici – Roberto Bolano – Chile
-945- Dizgratie – J.M. Coetzee – Africa de Sud
-946- De parca n-as fi fost acolo – Slavenka Drakulic – Iugoslavia
-947- Romanticii – Pankaj Mishra – India
-948- In cautarea lui Klingsor – Jorge Volpi – Mexic
-949- Muzeul capitularii neconditionate – Dubravka Ugresic – Iugoslavia
-950- Uimire si cutremur – Amelie Nothomb – Japonia
-951- Casa frunzelor – Mark Z. Danielewski – SUA
-952- Blonda – Joyce Carol Oates – SUA
-953- Bartleby & Co. – Enrique Vila-Matas – Spania
-954- Mici remedii – Shashi Deshpande – India
-955- Stat de frontiera – Tonu Onnepalu – Estonia
-956- Armonii celeste – Peter Esterhazy – Ungaria
-957- Pata umana – Philip Roth – SUA
-958- Dinti albi – Zadie Smith – Anglia
-959- Sub piele – Michel Faber – Olanda
-960- Inima rosetii – Zakes Mda – Africa de Sud
-961- Florile inghetate din martie – Ismail Kadare – Albania
-962- Diavolul si domnisoara Prym – Paulo Coelho – Brazilia
-963- Un tata obedient – Akhil Sharma – India
-964- Sarbatoarea tapului – Mario Vargas Llosa – Peru
-965- Sufocare – Chuck Palahniuk – SUA
-966- Soldatii de la Salamina – Javier Cercas – Spania
-967- Doi baieti inoata – Jamie O’Neill – Irlanda
-968- Nu te misca – Margaret Mazzantini – Irlanda
-969- Ispasire – Ian McEwan – Anglia
-970- Austerlitz – W.G. Sebald – Anglia
-971- Bine ati venit in Hillbrowul nostru – Phaswane Mpe – Africa de Sud
-972- Viata lui Pi – Yann Martel – Spania (Ediție Tipărită)
-973- Corectii – Jonathan Franzen – SUA
-974- Platforma – Michel Houellebecq – Reunion (Ediție Tipărită)
-975- Omul de nicaieri – Aleksandar Hemon – Iugoslavia
-976- Middlesex – Jeffrey Eugenides – SUA
-977- Tainuirea – John Banville – Irlanda
-978- Totul este iluminat – Jonathan Safran Foer – SUA
-979- Kafka pe malul marii – Haruki Murakami – Japonia
-980- Umbra vantului – Varlos Ruiz Zafon – Spania
-981- In ochii Luciei – Arthur Japin – Olanda
-982- Orbita londoneza – Iain Sinclair – Tara Galilor
-983- Insule – Dan Sleigh – Africa de sud
-984- Omonim – Jhumpa Lahiri – Anglia
-985- O intamplare ciudata cu un caine la miezul noptii – Mark Haddon – Anglia
-986- Succesorul – Ismail Kadare – Albania
-987- Doamna numarul 13 – Jose Carlos Somoza – Cuba
-988- Ce am iubit – Siri Hustvedt – SUA
-989- Alb pe negru – Ruben Gallego – Uniunea Sovietica
-990- Chipul tau, maine – Javier Marias – SUA
-991- Drop City – T. Coraghessan Boyle – SUA
-992- Norul Atlas – David Mitchell – Anglia
-993- În serviciul frumuseţii – Alan Hollinghurst – Anglia
-994- 2666 – Roberto Bolano – Chile
-995 – Cartea despre Blanche si Marie – Per Olov Enquist – Suedia
-996- Maestrul – Colm Toibin – Irlanda
-997- Complotul impotriva Americii – Philip Roth – SUA
-998- Marea – John Banville – Irlanda
-999- O ducem bine – Arno Geiger – Austria
-1000- Sâmbătă – Iain McEwan – Anglia
-1001- Măsurarea lumii – Daniel Kehlmann – Germania

https://citesc.blog/tag/1001-carti-d...-intr-o-viata/
1500 volume le-am donat….mi-au mai ramas aprox. 1500 tot citite dar nu asta e problema,nu numarul conteaza. Am intrat intr-un dialog inutil si care s-a transformat intr-o parodie jenanta,.Din greseala am nimerit intr-o panza de paianjen.Mea culpa imi spun ! si totusi est modus in rebus !
Liste din acestea,must see,must read( copy paste) exista,dar am propriul discernamant sa-mi intocmesc propriile liste.

Last edited by simpleminds : 02 Aug 2018 at 10:38.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2018, 11:16   #20
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by simpleminds:

1500 volume le-am donat….mi-au mai ramas aprox. 1500 tot citite dar nu asta e problema,nu numarul conteaza. Am intrat intr-un dialog inutil si care s-a transformat intr-o parodie jenanta,.Din greseala am nimerit intr-o panza de paianjen.Mea culpa imi spun ! si totusi est modus in rebus !
Liste din acestea,must see,must read( copy paste) exista,dar am propriul discernamant sa-mi intocmesc propriile liste.

Tot ce am făcut a fost să-ți spun că nu trebuie să desconsideri cărțile pentru copii, doar fiindcă așa le consideri și tu, și o bună parte a lumii. De asta spun că adulții nu sunt cu adevărat adulți, fiindcă dacă ar fi adulți, ar conștientiza că nu trebuie să refuzi a citi o carte bună doar fiindcă e-ncadrată într-o categorie de vârstă ca și când ar fi ceva pueril și de neluat în seamă și că asta-i o prejudecată.
Într-adevăr, poți alege ce dorești să citești.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells