Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jun 2018, 19:11   #1
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Chat

Loc de discuții aparte.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2018, 15:04   #2
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by White1:
Am senzatia ca Ion si White sunt aceeasi persoana. Acolo au voie doar ideile si eu nu sunt idee (Berkeley ar avea ceva de comentat aici, huh?). Am de reprosat moderatorilor ca nu sterg sau muta conversatia asta 8-|

Ideile se scriu singure ? Nu suntem noi instrumentele lor ? Ciudat.
Ce zicea Berkeley ?

P.S. M-am întâlnit cu Yoda și mi-a spus să-ți transmit că nu ar trebui să-ți dorești ștergerea discuției amintite fiindcă acolo se află multe - studiu de caz interesant, informații interesante, ciocniri de idei din care au răsărit reproșuri și mulțumiri... mai e ceva?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2018, 16:10   #3
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Pai tu ai dat copy-paste la ce zicea Berkeley, de ce vrei sa iti spun acum eu? Mi se pare ca el prefera celalalt fel de monism (idealist? idealism? eu sunt materialist ca Ion al lui Rebreanu) si credea ca suntem idei in capul Celui-De-Sus.Pe de alta parte da, suntem instrumentele lor...we are the meme(s)...the meme(s) machine(s). Sau oamenii nu au idei, ideile au oameni daca il preferi pe Jung. Oricum, eu cred ca o sa raman la Zonele mele.
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."

Last edited by White1 : 15 Jun 2018 at 16:12.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2018, 17:16   #4
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Oarecum inhibitoare categorisirea de discuţii ”aparte” (nu ştiu dacă tema mea se încadrează), dar oricum nu îşi aveau rostul discuţiile ”banale” sau altceva de acest gen.

Care credeţi că este principala sursă de inspiraţie a suprarealiştilor? Halucinogenele? Imaginaţia? Oniricul?

(Nu îmi aduc aminte dacă Alejandro Amenabar sau Mateo Gil a declarat că sursa de inspiraţie a filmului ”Abre los Ojos” a fost un coşmar recurent. Nu ştiu de ce, dar nu mă aşteptam la asta).

Recunosc că încă nu am căutat răspunsul pe net, deşi aş fi putut face acest lucru.

Voi ce credeţi?
__________________
Citate: Citim lumea pe dos şi pretindem că ne înşală (Rabindranath Tagore) - unul dintre cele mai profunde

Se iubea pe sine cu o dragoste pătimaşă şi absolut reciprocă (Vladimir Nabokov) - unul dintre cele mai amuzante.

Un bilet de film ar putea echivala cu taxa către Paradis...
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2018, 19:09   #5
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
I,
am fost puțin ironică cu acel "aparte", în sensul că oricum nu puteau fi altfel decât astfel!
Vă rog, doamnelor și domnilor, nu vă-mpiedicați de el. Singurul scop e să vorbim.
Deci, vorbiți, vorbiți, vorbiți! (adică scrieți, scrieți, scrieți! )

Acum, suprarealismul ăla e un concept tare interesant. Am dat prima dată de el în capul meu fără să știu de existența cuvântului-n sine, în 2006 și am și încercat să compun poezii care să combine fantezia mea incurabilă cu realismul și să nu depășească granițele realismului. Voiam ceva, nu știam ce. Cu aceea ocazie, am făcut o colecție de creații care urmează a fi postate...Mai e până atunci.
Astăzi, mărturisesc că am fost dezamăgită și ușurată când am depistat că a fost o întreagă mișcare. Am rămas surprinsă plăcut de tot ce am văzut. Mai ales în pictură! Deci, nu știu dacă este doar o singură sursă de inspirație pentru orice idee sau o mulțime de factori conduc la asta.
Dar, consider că acea capacitate a emisferei cerebrale e prima când ne referim la inspirație.

Functiile emisferei drepte:

1. Functioneaza pe baza de imagini – reprezentare mentala.
2. Nu este limitata la logica. Emisfera dreapta permite gandirea spectrala, multivoca, polivalenta.
3. Pastreaza experientele interioare, psihice, imaginative.
4. Emisfera dreapta raspunde de creatie.
5. emisfera dreapta raspunde de intuitie, fantezie si reprezentarile interioare.
6. Vehiculeaza instincte si trairi ilogice.
7. emisfera dreapta opereaza cu perceptii, reprezentari si trairi.
8. Emisfera dreapta gestioneaza simturile artistice.
9. Predomina sinteza in raport cu analiza.
https://healthy.kudika.ro/articol/he.../pagina-2.html
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells