Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Sep 2009, 15:31   #121
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Deleted:
Aveam de gand sa revin cu impresii / imagini dintr-o alta calatorie (China), dar m-am apucat de citit la „Reperele de bază ale unei culturi cinematografice” si m-a cam luat ameteala. La naiba! de-as putea exclama si eu ca ala, „Macar am incercat”!
M-am tuflit, rau

Sorry guys! Cred ca mai intai trebuie sa ma pun pe invatat / vizionat.
No more coffee!
Nu te tufli!
E greu, e mult - dar si accesibil... si meritä!
Cultura cinematograficä nu se "încearcä" - SE FACE!
Hai, la-nvätat/vizionat cu tine - si, pentru orice detalii punctuale, we are here for you!

Apropo - te-ar interesa asa ceva...?
http://www.homemade.ro/blog/?p=243#more-243
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:32   #122
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Judex:
Deleted, vrem China!!!
Nu-ti mai face atatea griji, daca nu stii cum e cu fotografia, cateva notiuni pot sa-ti predau si eu online si la vedere.

multumesc din suflet! venit de la tine, indemnul e ... foarte, foarte ... special pentru mine, cum sa zic altfel?

m-am emotionat

diseara, promit

tnx tnx tnx
Nu e cazul sa faci misto. Eu vorbeam foarte serios, daca nu te pricepi la tehnicalitati, suntem cativa pe-aci care pot sa-ti explice oarece notiuni. Just ask!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:34   #123
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Judex:
[Nu e cazul sa faci misto. Eu vorbeam fosrte serios, daca nu te pricepi la tehnicalitati, suntem cativa pe-aci care pot sa-ti explice oarece notiuni. Just ask!

N-am facut mishto.
Repet: a fost sincer.
Da-mi si tu o sansa sa te conving ca ceea ce pun aici E ADEVARAT.
Uita inceputul, te rog.
A fost altceva.

Last edited by Deleted : 16 Sep 2009 at 17:56.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:38   #124
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Pitbull:
Nu te tufli!
E greu, e mult - dar si accesibil... si meritä!
Cultura cinematograficä nu se "încearcä" - SE FACE!
Hai, la-nvätat/vizionat cu tine - si, pentru orice detalii punctuale, we are here for you!

Apropo - te-ar interesa asa ceva...?
http://www.homemade.ro/blog/?p=243#more-243

Sigur ca vreau sa invat! asta incerc tot timpul.
Altfel de ce-as fi venit aici?

Pentru partea a doua ... multumesc mult de invitatie - am sa ma gandesc bine inainte sa raspund.

M-am gandit. Am ales. Ma inscriu.

Last edited by Deleted : 16 Sep 2009 at 16:18.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:41   #125
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Judex:
Deleted, vrem China!!!
Nu-ti mai face atatea griji, daca nu stii cum e cu fotografia, cateva notiuni pot sa-ti predau si eu online si la vedere.

multumesc din suflet! venit de la tine, indemnul e ... foarte, foarte ... special pentru mine, cum sa zic altfel?

m-am emotionat

diseara, promit

tnx tnx tnx
Nu e cazul sa faci misto. Eu vorbeam fosrte serios, daca nu te pricepi la tehnicalitati, suntem cativa pe-aci care pot sa-ti explice oarece notiuni. Just ask!

N-am facut mishto.
Repet: a fost sincer.
Da-mi si tu o sansa sa te conving ca ceea ce pun aici E ADEVARAT.
Uita inceputul, te rog.
A fost altceva.
Bun, trecem peste formalitati. Ca sa realizezi fotografie de calitate este musai sa folosesti un aparat care iti permite reglarea manuala a timpului de expunere, a diafragmei si a sharfului. Ai asa ceva?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:43   #126
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Judex:
Bun, trecem peste formalitati. Ca sa realizezi fotografie de calitate este musai sa folosesti un aparat care iti permite reglarea manuala a timpului de expunere, a diafragmei si a sharfului. Ai asa ceva?

Raspund mai pe seara, cand ajung acasa.
Trebuie sa verific in manual.
Eu l-am utilizat doar pe "automat", self-adjusted.

Last edited by Deleted : 16 Sep 2009 at 17:51.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:46   #127
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Judex:
Originally Posted by Deleted:
Originally Posted by Judex:
Deleted, vrem China!!!
Nu-ti mai face atatea griji, daca nu stii cum e cu fotografia, cateva notiuni pot sa-ti predau si eu online si la vedere.

multumesc din suflet! venit de la tine, indemnul e ... foarte, foarte ... special pentru mine, cum sa zic altfel?

m-am emotionat

diseara, promit

tnx tnx tnx
Nu e cazul sa faci misto. Eu vorbeam fosrte serios, daca nu te pricepi la tehnicalitati, suntem cativa pe-aci care pot sa-ti explice oarece notiuni. Just ask!

N-am facut mishto.
Repet: a fost sincer.
Da-mi si tu o sansa sa te conving ca ceea ce pun aici E ADEVARAT.
Uita inceputul, te rog.
A fost altceva.
Bun, trecem peste formalitati. Ca sa realizezi fotografie de calitate este musai sa folosesti un aparat care iti permite reglarea manuala a timpului de expunere, a diafragmei si a sharfului. Ai asa ceva?

Raspund mai pe seara, cand ajung acasa.
Trebuie sa verific in manual.
Eu l-am utilizat doar pe "automat", self-adjusted.
Nu-i nici un bai daca-l folosesti pe auto, dar trebuie sa stii ce inseamna 'auto' ala. Adica ce seteaza el automat, in functie de lumina pe care o ai la dispozitie intr-un anumit moment.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:53   #128
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
Originally Posted by Judex:
[Nu-i nici un bai daca-l folosesti pe auto, dar trebuie sa stii ce inseamna 'auto' ala. Adica ce seteaza el automat, in functie de lumina pe care o ai la dispozitie intr-un anumit moment.

Nu stiu. Ar fi util un thread nou? poate ca ar dori si altii sa invete - eu m-am apucat din mers, am promis cuiva ca fac poze in calatorie ... asa a inceput. Acolo, nu aveam pe cine sa intreb.
Pe urma ... stii cum e.
De asta ar trebui sa incep cu elementarul. Step by step. Sigur ca am sa citesc si eu, o sa iau din nou instructiunile la mana.
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 15:54   #129
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, un split ar fi util.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 17:46   #130
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
si chiar nu e necesar sa va citati ditamai carnatul de mesaje
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 17:58   #131
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
peccavit!

na c-am sters !

fiin'ca inteleg ca tu esti cu Marea Bannare

nu te citez
Deleted is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 21:28   #132
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
@lili
N-am fost la Laguna Albastra, am fost doar in croaziera pe vasul cu fund de sticla, dar n-a fost cine stie ce.
Cele mai multe locuri le-am vizitat in excursiile facuta pe cont propriu cu scuterul. Am urcat pe Pantokrator pana in varf.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 21:41   #133
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Eu am fost la 10 ani in Turcia , dar tot ce imi aduc aminte e ca am fost in Pamukkale Canakkale . In Pamukkale a fost foarte frumos , aveam o priveliste ca in Grand Canion . Acolo mi-am pierdut un dinte , ma rog pierdut e putin spus am tras eu de el ca mama vroia sa ma puna sa mananc si mie nu-mi placea mancarea lor , ca am mancat kebab si mi s-a facut rau .
Am facut baie in Marea Egee plina de crabi .
Am fost in Germania , foarte frumos acolo . In Amsterdam mi-a placut cel mai mult . O tara libera , unde se fumeaza tot ce vrei , fara sa vina politia .Acolo poti sa umbli si gol ca nimeni nu-ti zice nimic.
Am fost la Red Light District cu parintii mei si evident , numai gagici , teatre erotice unde oamenii se duceau mai ceva ca la painea calda. Multe sex - shop-uri si Coffee Shop-uri .
Oamenii sunt de treaba , am stat la un hotel care e si in Bucuresti , NH Hotel's . Am luat de acolo o pernuta foarte mica [ din hotel ] . Mancarea destul de buna . Si in Austria cand am fost , am stat la un hotel de la periferia orasului , de o stea , cand am zis " Ce cautam in vagauna asta " , numai vagauna nu era. La o stea , la noi , ai sta printre gandaci , acolo era un apartament , cu 3 camere , mari ! Totul mobilat , utilat cu tot ce vroiai tu . Am ramas masca !
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 22:39   #134
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Originally Posted by corinka:
@lili
N-am fost la Laguna Albastra, am fost doar in croaziera pe vasul cu fund de sticla, dar n-a fost cine stie ce.
Cele mai multe locuri le-am vizitat in excursiile facuta pe cont propriu cu scuterul. Am urcat pe Pantokrator pana in varf.

Eu am ratat muntele pentru ca am ales Waterpark-ul in schimb pentru ultima zi ! Laguna Albastra a meritat ca si croaziera pentru ca ne-a lasat 2 ore sa ne balacim si sa ne plimbam pe plaja de acolo... Si croaziera in insulele Paxi si Antipaxi a meritat doar ca e foarte obositoare ... Si am avut ocazia in Marele tur al insulei sa vad si distileria unde se prepara bautura din fructul lor traditional: Kumquat. Mi-a placut si Paleokastritsa desi la Pelekas am ramas cu gura cascata... nici in Italia nu am vazut nisip asa fin ... Parca mi-a fost ciuda nitel pentru ca eu am ales partea linistita a insulei unde trebuia neaparat sa intri cu picioarele acoperite in mare din cauza numarului impresionant de arici ! Noroc cu piscina de la hotel...
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 22:43   #135
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Eu am fost anul trecut in septembrie in Portugalia . Fix in Portugalia . A fost foarte bine , am stat la un hotel ok , doar ca auzeam noaptea picaturile de la o teava si nu puteam sa dorm !
Din punct de vedere al locatiilor pe care le-am vizitat ? 10 , merita sa mergi . Am fost chiar si la statuia care o au si Brazilienii [ Christo Rei ] . Am vizitat orasul sfant Fatima si evident niste muzee cu figuri de ceara reprezentand viata lui Christos .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 15:40   #136
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Corfu, Insulele Paxi si Antipaxi, Sivota, Laguna Albastra, Waterpark, Insula Soarece, Gradina Palatului Achileon, Manastirea Maica Domnului, Panorama insului de la Bella Vista, Kumquat in stare naturala si distileria... Am facut peste 1000 de poze in cele 2 saptamani de concediu si din pacate am selectat doar cateva din obiectivele vazute acolo. Dar oricine isi poate da seama cat de frumoasa este insula si ce inseamna turismul grecesc...





































































Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 15:55   #137
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Scoica aia uriasa e de la muzeul manastirii din Paleokastritza? Am pozat-o si eu. Tu in ce statiune ai stat? Eu am fost la Ipsos.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 16:08   #138
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Exact de acolo e ! Am pozat-o cand am fost in marele tur al insulei . Am stat in statiunea Agios Ioannis ! E foarte linistita...
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 16:09   #139
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Si sora mea a fost in Corfu . . frumoase poze
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 16:15   #140
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Originally Posted by Mikala:
Si sora mea a fost in Corfu . . frumoase poze


Pozele nu reflecta pe deplin frumusetea insulei... Dupa un sejur acolo, chiar te intorci cu "bateriile incarcate" !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells