Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 May 2012, 02:07   #1
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Razbunatorii - The Avengers



Well... Avengers tocmai se apropie sa incheie cea mai buna premiera de weekend din toate timpurile pentru boxoffice-ul american, de peste 200 de milioane de dolari care se adauga la alea 450 de milioane pe care le luase deja din strainatate. Ce-i drept, mi-ar fi placut ca boxoffice-ul sa nu fie ingrasat de vanzarile de la 3D, just cause I hate 3D, dar chiar si asa. Un film cu peste un miliard de dolari boxoffice (ceea ce sigur se va intampla) nu se putea intampla unui baiat mai simtit decat Joss Whedon.

Referitor la film in sine. Atitudinea, tonul si scenele de actiune au fost dupa parerea mea perfecte. Atitudinea pentru ca materialul a fost abordat intr-un fel onest si simpatic, pentru a face fanii adevarati fericiti. Si pentru ca fanilor adevarati le plac numai chestiile de calitate, asta inseamna ca toata lumea (fani si non fani) s-au putut simti bine la filmul asta.

Tonul pentru ca aveam de-a face cu un film 100% blockbuster de vara, care imbina umorul cu actiunea, nu prea sunt scene "dark" sa le zicem, desi Loki are cateva tentative de a te baga in sperieti (nu-i iese intotdeauna, mai ales discursurile rasuflate din prima parte a filmului).

Despre scenele de actiune ce sa zic... mi-a placut ca am inceput cu ditamai cataclismul, am mai avut batai "interne" pe ici pe colo inainte ca echipa sa fie formata, dar finalul a fost cel mai bine realizat nu doar atat ca am avut de-a face cu an alien invasion in centrul new York-ului cat pentru ca s-a vazut atat de fain diversitatea si utilitatea personajelor.

Captain America, Black Widow si Hawkeye au ramas pe teren sa ajute oamenii si sa se ocupe de crowd control in esenta, in vreme ce aia mari si tari (Iron Man, Hulk si Thor) s-au ocupat in mod activ de matrasirea extraterestrilor.

Merita mentionat ca adevaratul breakout star al filmului este Hulk. La cate indoieli au avut oamenii despre matahala aia, pana la urma el a avut cele mai bune scene. Culmea este ca totata lumea s-a plans ca vai, s-a schimbat actorul pentru Hulk mai des decat isi schimba unii baieti sosetele. Dar ce-l face pe Hulk asta atat de tare, nu este actorul care l-a interpretat pe Banner (care a facut o treaba buna la urma urmei) ci faptul ca Hulk in sine a avut o personalitate.

Singura mea problema adevarata cu filmul este ca avem in mijlocul sau o perioada mare de timp in care nu se intampla nimic decat ca Loki ii tine pe toti la sedinta de terapie in grup, cand era foarte usor sa se gaseasca Tesseractul ala sau cum mama ma-sii se scrie.

Cam asta am avut de spus... One more thing.

__________________
Tis better to be brief then tedious.

Last edited by Lady_Skar : 07 May 2012 at 02:09.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 11:07   #2
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
am fost si eu ieri la IMAX chiar sa vad avengers... si sa fiu sincer, la unele faze ma lua somnul...

efecte destul de ok, final previzibil = binele invinge!

de mentionat cateva faze amuzante, mai ales cu hulk! in rest blah blah. nota 6
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2012, 13:25   #3
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Prima parte a filmului este o plictiseala totala. A doua parte insa este exploziva.

Desigur...filmul are sute de hibe si clisee dar este o buna doza de divertisment pentru inceputul acestei veri incarcate de filme cel putin interesante.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2012, 21:01   #4
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Intai a redefinit Nolan filmele cu supereroi aducand o doza de realism alaturi de reinventarea lui Batman care practic a facut orice film de genul asta sa piara in comparatie.
Acum dupa ce-am vazut Avengers pot sa zic cu mana pe inima ca Whedon a reusit sa faca cel mai bun film cu supereroi in forma sa pura,traditionala.

Se vede de la o posta ca omul e pasionat si are respect pentru subiect,drept dovada fiind scenariul excelent pe care l-a scris alaturi de Zak Penn,reusind aproape imposibila sarcina de a nu ignora nici unul din personaje,fiecare primind minute in egala masura.
Pe langa asta,mi-a placut faptul ca totul este tongue in cheek si ca nu se ia in totalitate in serios.
Actorii au fost dedicati si s-au descurcat mai mult decat onorabil dar dintre toti,rock star-ul filmului este Mark Ruffalo/Hulk.Este fara discutie cea mai buna versiune a lui Banner/Hulk si ca om si ca monstru(CGI),in mare parte datorita lui Whedon care a reusit sa aduca pe ecran exact ceea ce inseamna Hulk.

L-am vazut in 3D pentru ca a fost singura optiune si chiar daca a fost ok,cine are optiunea de a-l vedea in 2D ar trebui s-o faca pentru ca nu aveti nimic de pierdut prin adaugarea 3D-ului.
Singurele probleme pentru mine au fost coloana sonora si imaginea.
Chiar daca mi s-a parut potrivita in Captain America,aici coloana sonora realizata de Silvestri m-a dezamagit pentru ca a fost cheesy iar desi nu ma pricep la camere pot sa zic ca un look mai cinematic i s-ar fi potrivit mai bine filmului,dar astea sunt lucruri minore.

Liviu pomenea ca nu exista character development,e adevarat dar nici nu era nevoie de asa ceva.Character development-ul s-a facut mai mult sau mai putin in filmele fiecaruia iar aici ajungandu-se la un mash 'em up de proportii epice.

Am asteptat filmul asta de mai bine de 5 ani si acum ca a aparut pot sa zic ca Whedon a reusit sa ma faca sa ma simt ca un copil din nou aducand pe ecran supereroii cu care am crescut intr-o asemenea maniera si asta e probabil cel mai mare merit al sau.E unul din cele bune blockbustere pe care le-am vazut vreodata la cinema si e cel mai bun film de la Marvel daca ne referim pur si simplu la actiune.

Nota 9/10

P:S:
@iiii: Filmul nu se ia prea in serios asa ca nu vad de ce ai face-o si tu.Faptul ca te-ai legat de final ma face sa cred ca n-ai inteles de fapt esenta.
Cand te duci la un film cu supereroi esti perfect constient ca binele invinge,dar te duci ca sa vezi maniera in care binele invinge.

@rifa: Sute de hibe?Exagerezi de dragul de a o face.As vrea niste exemple daca nu te superi.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 08 May 2012 at 23:00.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2012, 22:57   #5
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu aveam asteptari prea mari de la filmul asta, asa ca a fost o surpriza placuta. Cred ca cel mai mult a contat tocmai chestia asta, ca nu s-a luat foarte tare in serios. Asa poti sa ignori si tu povestea (daca incerci sa o rezumi in cateva fraze realizezi ca e o mare banalitate) si sa te bucuri de scenele de actiune (preferata mea e "iron man vs thor) + momentele amuzante. Si vad ca Hulk e considerat vedeta filmului dar mie mi s-a parut ca Iron Man a stralucit mai mult decat el (si cu costum si fara).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 00:23   #6
icegirl
Novice
 
icegirl
 
Join Date: May 2012
Posts: 3
Eu nu inteleg deloc de ce tot insista lumea sa compare The Avengers cu The Dark Knight, avand in vedere ca fiecare face parte dintr-o categorie cu totul si cu totul diferita. The Dark Knight NU este un film cu supereroi!!! Nu inteleg de ce nimeni nu vede acest lucru!!! The Dark Knight bate spre un thriller psihologic. Tonul filmelor este complet diferit... si pur si simplu nu ai cum sa le compari. Bineinteles ca TDK are 10 pe scara mea valorica(+ Nolan este unul dintre regizorii mei preferati din toate timpurile), insa la fel si The Avengers, din motive complet diferite.

Acum, sa revenim la The Avengers -un film cu supereroi facut dupa metoda clasica - si la motivele pentru care mi-a intampinat toate asteptarile.

Joss Whedon a fost regizorul perfect pentru acest film deoarece pune laolalta o multitudine de caractere diferite si reuseste sa le faca relevante intr-un mod credibil. Fiecare personaj este indrodus si dezvoltat perfect( in masura in care fiecare a fost introdus si in filmul propriu), fiind conturat extrem de bine si avand motive intemeiate pentru actiunile sale.

Inainte sa vad filmul eram putin ingrijorata de modul in care povestea fiecarui personaj se va lega intr-un tot unitar, insa acest lucru nu a fost o problema. Pana si Black Widow si Hawkeye au propriul sub-plot ce reuseste sa adauge o dimensiune aparte personajelor. Fiecare erou are momentul sau de glorie, iar cand sunt pusi laolalta pur si simplu ies scantei.

Nu o sa descriu fiecare scena, insa o sa mentionez momentele superbe in care Thor ajunge pe Pamant -confruntarea dintre el si Loki, dintre Thor/Cpt. America/Iron Man -, momentele de tensiune dintre Tony Stark - Captain America si relatia dintre Tony Stark si Bruce Banner. Toate acestea sunt regizate perfect, iar dialogul inteligent eleveaza chimia dintre personaje. Loki este extrem de amenintator, iar modul in care este conturat de Tony Stark(diva, in cautarea de atentie) mi s-a parut genial.

Actul al treilea, in care actiunea este in punctul sau culminant, este pur si simplu exploziv. Si nu ma refer la exploziv in genul Michael Bay unde nu stii cine naiba se bate cu cine, ci la momente epice in care, pe langa efectele speciale impresionante, poti urmari fiecare erou in parte si modul in care colaboreaza unul cu celalalt. Script-ul este bine inchegat, dialogul fiind inteligent si amuzant - desi nu stiu cata lumea a sesizat glumita cu Point Break . Sunt de acord totusi cu Kriss_Kringle: soundtrack-ul putea fi mult mai bun.

Si nu in ultimul rand, cast-ul filmului este spot on: Robert Downey Jr. este genial ca Tony Stark, Chris Hemsworth este perfect ca Thor, Mark Ruffalo este cel mai bun Bruce Banner - aducand un plus de umanitate personajului -, iar Tom Hiddleston interpreteaza un infiorator Loki.

All in all, The Avengers nu este doar un blockbuster al verii, ci din punctul meu de vedere este cel mai bun film cu supereroi facut vreodata. Este exact ce trebuia sa fie Transformers daca nu ar fi fost ruinat de Michael Bay.

Da, sunt o mare fana a acestui gen de filme si am adorat benzile desenate de cand ma stiu (am citit absolut tot), insa pot judeca un film complet obiectiv (de ex. pot sa argumentez cat de slab a fost Green Lantern, sa urasc trilogia Transformers -desi era unul dintre cele mai asteptate filme pentru mine, avand in vedere ca am crescut cu animatia - etc. ).

Nu vreau sa intru in polemica, insa comentariile de genul @iii si @rifa mi se par extrem de copilaresti .
icegirl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 00:35   #7
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ma bucur ca nu-s singurul caruia i-a placut asa de mult.Eu m-am prins la gluma cu Point break(trimitere la Swayze) si i-am explicat-o unui prieten pentru ca sigur nu s-a prins de prima data.
Ai putea sa spui ca Avengers e cel mai bun film cu supereroi si Dark Knight cel mai bun film bazat pe benzi desenate dar daca e sa ma gandesc la o balanta intre actiune si character development atunci as merge pe X-Men:United ca cel mai bun dar in materie de actiune Avengers n-are competitie.
Comparatiile intre Avengers si Dark Knight nu-si au rostul pentru ca sunt 2 animale diferite.

@ icegirl:Good to have another comic book geek aboard.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 01:08   #8
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Nu sunt de acord cu chestia asta ca TDK nu este superhero movie dar in rest icegirl was spot on. TDK si Avengers pot sa fie ambele filme cu supereroi si pot sa fie in continuare foarte diferite si la fel de relevante. Este doar o problema de viziune, dar in ambele cazuri este vorba de reprezentarea ideii de SUPEREROU. In aceasta ordine de idei...

Whedon ne-a dat ce ne-am dorit.
Nolan ne da ce ne trebuie dar half the time we don't even know we need it.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 01:09   #9
icegirl
Novice
 
icegirl
 
Join Date: May 2012
Posts: 3
Originally Posted by Kriss_Kringle:
@ icegirl:Good to have another comic book geek aboard.

Yup nu prea comentez de obicei, desi sunt un mare geek in materie de filme, insa am tot citit certuri dintre fanii The Avengers si TDK ... and they just pissed me off . Eu, fiind mai pacifista de fel si fana a ambelor filme, nu prea inteleg .

X-men, X-men 2 si X-men First Class sunt intr-adevar in topul preferintelor mele, insa trebuie sa merg pe The Avengers deoarece mi-au placut extrem de mult Iron Man si Thor ca personaje + Loki ca villain mi se pare extrem de bine interpretat. Stiind toata povestea personajelor + actiunea exploziva + umorul inteligent trebuie sa merg pe Avengers.

Cat despre TDK, chiar mi-am facut un top cu filmele preferate din toate timpurile, si cum eu pur si simplu nu pot sa fac nu diferenta intre genuri (fantasy/sf/adventure - thriller/crime/drama), l-am pus in aceeasi categorie cu black swan, memento, schindler's list

Last edited by icegirl : 09 May 2012 at 01:19.
icegirl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 01:33   #10
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Totusi,Batman n-are puteri,deci tehnic nu intra in categoria de supererou,la fel cum nici Iron man nu o face.Ambii sunt extrem de inteligenti si reusesc sa treaca peste faptul ca n-au puteri speciale folosind gadget-uri/armuri la care au acces datorita puterii financiare foarte mari de care dispun.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 12:43   #11
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Pai it's semantics la urma urmei. Conditia de "supererou" nu presupune pentru mine sa ai neaparat superputeri, ci sa fii un individ care actioneaza din afara sistemului pentru binele oamenilor, pedepsirea raului si asa mai departe.

Faptul ca tu poti sa faci chestia asta si people to be okey with it se bazeaza pe una din doua chestii: ori ai superputeri si deh with great power... ori ai niste facultati mintale/personale extraordinare (vointa, inteligenta, fibra morala bla bla).

Iron Man, Batman nu sunt mai putin supereroi decat Thor, Superman respectiv.

But that's just me.

Ah, and one more thing. Nolan nu a "reinventat" personajul. Pur si simplu a explorat o alta latura a sa care nu mai fusese explorata pana acum in filme, dar that dark depressing realistic shit exista in comic books de o gramada de timp.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 12:54   #12
icegirl
Novice
 
icegirl
 
Join Date: May 2012
Posts: 3
Eu ma refeream oarecum la altceva cand am spus ca TDK nu este un film cu supereroi. Cea mai buna fraza care ar putea sa descrie ceea ce gandesc despre acesta este urmatoarea:

"Despite its superhero trappings, The Dark Knight is more a piece of film noir."

E destul de complicat de explicat sincer, insa cand ma gandesc la "filme cu supereroi", in niciun caz nu ma gandesc la TDK.
icegirl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 13:28   #13
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Lady_Skar:

Iron Man, Batman nu sunt mai putin supereroi decat Thor, Superman respectiv.

Din moment ce nu au super puteri dispare automat super din supererou,ramanand doar erou,deci prin consecinta Batman si Iron man sunt doar eroi.



Quote:
Ah, and one more thing. Nolan nu a "reinventat" personajul. Pur si simplu a explorat o alta latura a sa care nu mai fusese explorata pana acum in filme, dar that dark depressing realistic shit exista in comic books de o gramada de timp.

Mi se pare destul de clar ca l-a reinventat,sau mai degraba l-a adaptat pentru ecran incat sa poata sa fie credibil.Sunt destule schimbari fata de comics ca sa imi justifice afirmatia,una din ele fiind Henri Ducard,care in primul film e R'as Al Ghul de fapt.Pot sa zic ca Nolan e pentru filmele bazate pe benzi desenate ce-a fost Frank Miller in anii 80 pentru Batman si nu numai.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 13:50   #14
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Quote:
Din moment ce nu au super puteri dispare automat super din supererou,ramanand doar erou,deci prin consecinta Batman si Iron man sunt doar eroi.

Going by that logic si supermodelele trebuie sa aiba super-puteri nu? ))

Quote:
Mi se pare destul de clar ca l-a reinventat,sau mai degraba l-a adaptat pentru ecran incat sa poata sa fie credibil.Sunt destule schimbari fata de comics ca sa imi justifice afirmatia,una din ele fiind Henri Ducard,care in primul film e R'as Al Ghul de fapt.Pot sa zic ca Nolan e pentru filmele bazate pe benzi desenate ce-a fost Frank Miller in anii 80 pentru Batman si nu numai.

My only point is that Batman nu era vreun luzer pana sa se apuce Christopher Nolan de seria asta. Chestiile filosofico-dramatice pe care le exploreaza TDK erau deja in benzile desenate. Nolan sau Goyer nu au scos ei din burta faza cu "what happens when an unstoppable force meets an immovable object" si asa mai departe. That shit was already part of the character's history for decades. Doar ca nu am vazut-o noi pana acum in filme properly explored.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 14:06   #15
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
a, si era sa uit... glumele cu saorma de la finalul filmului! unde e spiritul american de hamburgher???
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 14:15   #16
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
[quote=Lady_Skar]
Quote:

Going by that logic si supermodelele trebuie sa aiba super-puteri nu? ))

Ha ha,de ce deviezi de la subiect?Daca ne referim strict la semnificatia supereroului atunci cei 2 nu se califica dar daca o luam ceva mai relaxat si aici ma refer la dedicatia pe care o au si faptul ca-si pun viata in pericol fara sa ceara nimic in schimb,da,se pot clasifica drept supereroi.
Depinde felul in care interpretezi totul.


Quote:
My only point is that Batman nu era vreun luzer pana sa se apuce Christopher Nolan de seria asta. Chestiile filosofico-dramatice pe care le exploreaza TDK erau deja in benzile desenate. Nolan sau Goyer nu au scos ei din burta faza cu "what happens when an unstoppable force meets an immovable object" si asa mai departe. That shit was already part of the character's history for decades. Doar ca nu am vazut-o noi pana acum in filme properly explored.

Temele normal ca erau dinainte sa se apuce de filme Nolan,dar omul a adus schimbari si a ridicat stacheta pentru restul filmelor de genul respectiv.Nu degeaba toti cand vor sa faca un film bazat pe benzi desenate au ca punct de reper TDK.
Anumite lucruri functioneaza in comics pentru ca acolo nu sunt prea multe reguli,poti sa inventezi ce te duce capul si trece testul de credibilitate dar pe ecran e alta treaba,trebuie explicate unele lucruri,arme,costume sa fie practice si sa functioneze intr-o oarecare armonie cu mediul inconjurator.Tocmai de asta zic ca a reinventat personajul pentru ca l-a facut practic pentru marele ecran!

Eu propun sa facem un topic numai pentru comics pentru ca am cam deviat de la subiectul principal aici.Aveam de gand sa fac un asemenea topic de mai demult dar nu eram sigur ca o sa il frecventeze cineva.Daca sunteti si voi doua de acord putem sa discutam acolo,sa recomandam anumite comics,graphic novels etc.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 09 May 2012 at 14:23.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 18:19   #17
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Ultimul cuvant in chestia asta nu o sa-l am eu ci maestrul Joss Whedon care a publicat o declaratie pe Whedonesque.

Quote:
RDA: I've seen a lot of a talk about "the Availers" vs "the Dark Knight Rises". How will you feel if you're eclipsed by Nolan?

JW: I'm glad I made you ask that. I will feel sad. But let's look at the bigger picture, and I can't say this enough: THIS IS NOT A ZERO SUM GAME. Our successes, whoever has the mostest, are a boon to each other. We're in the business of proving that superhero movies aren't just eye-candy (they're eye-TRUFFLES!). People seem intent on setting us against each other, and though I'm proud to be Woody Strode to Nolan's Kirk Douglas, I think they're missing the point. Whatever TDKR does on its first weekend, the only stat that matters to me is the ticket I'M definitely buying. Nolan and Raimi INVENTED the true superhero flick, yo. (Special mention to Jon Favreau and James Gunn.) Happy to be in the mix.

Si bineinteles, citatul care ma face sa-l urasc pe Whedon pentru ca este o fiinta atat de perfecta.

Quote:
Well, it's been quite a weekend. Someday, long from now, I will even have an emotional reaction to it, like a person would. I can't wait! But before I become blinded by this "emotion" experience, there's a few things I'd like to say. Well, type.

People have told me that this matters, that my life is about to change. I am sure that is true. And change is good -- change is exciting. I think -- not to jinx it -- that I may finally be recognized at Comiccon. Imagine! Also, with my percentage of "the Avengers" gross, I can afford to buy... [gets call from agent. Weeps manfully. Resumes typing.] ...a fine meal. But REALLY fine, with truffles and s#!+. And I can get a studio to finance my dream project, the reboot of "Air Bud" that we all feel is so long overdue. (He could play Jai Alai! Think of the emotional ramifications of JAI ALAI!!!!)

What doesn't change is anything that matters. What doesn't change is that I've had the smartest, most loyal, most passionate, most articulate group of -- I'm not even gonna say fans. I'm going with "peeps" -- that any cult oddity such as my bad self could have dreamt of. When almost no one was watching, when people probably should have STOPPED watching, I've had three constants: my family and friends, my collaborators (often the same), and y'all.

A lot of stories have come out about my "dark years", and how I'm "unrecognized"... I love these stories, because they make me seem super-important, but I have never felt the darkness (and I'm ALL about my darkness) that they described. Because I have so much. I have people, in my life, on this site, in places I've yet to discover, that always made me feel the truth of success: an artist and an audience communicating. Communicating to the point of collaborating. I've thought, "maybe I'm over; maybe I've said my piece". But never with fear. Never with rancor. Because of y'all. Because you knew me when.

If you think topping a box office record compares with someone telling you your work helped them through a rough time, you're probably new here. (For the record, and despite my inhuman distance from the joy-joy of it: topping a box office record is super-dope. I'm an alien, not a robot.) So this is me, saying thank you. All of you. You've taken as much guff for loving my work as I have for over-writing it, and you deserve, in this our time of streaming into the main, to crow. To glow. To crow and go "I told you so", to those Joe Blows not in the know. (LAST time I hire Dr. Seuss to punch my posts up. Yeesh!) Point being, you deserve some honor.
__________________
Tis better to be brief then tedious.

Last edited by Lady_Skar : 09 May 2012 at 18:26.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 23:06   #18
BenPC
Senior
 
BenPC
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 133
Question for all u comic lovers .. si nu numai
Stiu ca povestea din Avengers nu trebuie luata in serios its all about the action, nu? dar ma intreb daca mai exista variante prin care sa fie reprezentata amenintarea ce duce la unirea celor mai cunoscuti eroi Marvel, adica alta varianta decat ... another alien invasion ... stiu the baddie cica ar fi Loki dar in afara de cateva scheme cu batu ala shmecher nu prea face mare lucru ... in lupta ati vazut cat a rezistat in fata lu Hulk, parca Thor a tinut mai mult de 5 secunde
Deci se putea si altfel ?sau asa e si in comics-uri? si daca e asa .. sunteti multumiti de felul in care arata extraterestii .. in special gandacii aia metalici .. plutitori ?
Dar inainte sa raspundeti la intrebare let me refresh your memory







ai zice ca toate bestiile astea din metal fac parte din acelasi film .. sigur poate iese in evidenta cowboy-ul din ultima poza dar felul in care arata alienii este LA FEL .. desi am dat ca ex. 4 filme diferite ..

Last edited by BenPC : 09 May 2012 at 23:12.
BenPC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 23:32   #19
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
I don't really understand the question. Pamantul este invadat de extraterestri in a doua joi a fiecarei luni in benzile desenate Marvel.

Avengers varianta originala s-au unit in 1964 pentru a se lupta cu Loki care voia sa se razbune pe Thor pe nu stiu ce chestie.
The Ultimates (varianta "modernizata si intunecata" a Avengers) s-au unit in 2002 or something pentru ca voia Nick Fury o echipa mare si tare si prima lor batalie a fost contra unei invazii Chitauri.

Deci filmul reprezinta o combinatie a celor mai cunoscute doua "origin stories" pentru Avengers.

Chitauri reprezinta de fapt varianta universului Ultimate a unei rase numite Skrulls si poti sa-i vezi in primul volum din Ultimates sau in filmul de animatie Ultimate Avengers pe care-l gasesti si pe Youtube.

Ca seamana design-urile postate de tine intre ele... da, seamana, in masura in care e vorba de designeri care au trebuit sa faca big metal flying thingies. Dar stii cum arata navele Chitauri in comics?

Like this. Nu-i chiar cel mai exciting design dupa cum se vede.
__________________
Tis better to be brief then tedious.

Last edited by Lady_Skar : 09 May 2012 at 23:35.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2012, 23:35   #20
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Si nu, it's not really all about the action. But it sure helps.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells