Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > FotoMagia

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Oct 2011, 17:20   #321
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Viena, Septembrie 2011

Salut tuturor,

Iata pe scurt impresiile din VIena, asa cum tocmai am vazut-o eu anul asta. De mentionat ca in Viena am petrecut mai bine de doua luni, in mai multi ani, asa ca pozele poate nu-s foarte reprezentative, cu mici exceptii poate (mai exact n-am repetat pozele facute in aceleasi locuri in alti ani).

In primul rand de data asta mi s-a parut mai uzata, vizibil mai corodata si obosita decat alta data. Sa fie vinovata criza? Sau Globalizarea? Si pentru ca veni vorba, enorm de multi turci, indieni, africani si asiatici. Auzeai frecvent limba romana, in special in zonele comerciale, dar culmea, putini tigani! Mult mai putini tigani decat in alti ani, lucru imbucurator. Ceva nu le mai prieste lor acolo se pare, si n-ar fi rau sa ne spuna ce insecticid au folosit...

Obiectivele turistice? Multe, enorm de multe dar din pacate - iarasi din pacate - multe inca in renovare sau invadate de side-shows, circuri, afise care strica toata atmosfera. Daca partea cu renovarea e binevenita si demna de admirat, chiar cu pretul unor imagini caraghioase - vezi statuia invelita - alte initiative sunt stupide. De exemplu circul Roncali care vine in fiecare an si ocupa superba piata de moda veche din fata Rathaus. Ce sa mai zic de conferinta privitoare la cancerul de san, pe care edilii lor au gasit de cuviinta sa o marcheze cu o panglica bonbonie taman pe maiestuosul sediu al parlamentului... Sigur, mai sunt o serie de stupizenii de sculpturi moderne din fier si sticla sau "Monumentul ostasului sovietic", dar nu astea sunt reprezentative pentru frumoasa Viena.

Am cam vazut toate punctele de atractie turisitca si in total vreo 15 muzee, in unele dintre ele am fost chiar de mai multe ori pentru a vedea expozitiile speciale. As putea face o lista, dar pe scurt recomand suita de muzee KHM, Belvedere si Palais Lichtenstein (chiar si Schönbrunn, cu celebra sa gradina sa zoologica si Wagenburg). Va mai trece ceva vreme pana voi merge iarasi in Viena, pentru ca deja pot sa-l fac pe ghidul, asa de bine o cunosc (stiu, vorbesc de parca m-as fi dus la Eforie Sud, ca in fiecare an, asemeni pensionarilor tipicari)...

Predominante sunt pozele din Prater, dar exista si ceva poze cu biserici, statui, zone ultra-centrale... Pentru cei curiosi, o selectie se afla pe https://picasaweb.google.com/1143339...Septembrie2011

Am incercat sa le plasez pe forum, dar n-am reusit nicicum. "Your file of 62.6 KB bytes exceeds the forum's limit of 39.1 KB for this filetype." Aceasta limitare descurajeaza complet upload-ul de poze. Ma mir cum au reusit altii sa faca upload de peste 100k...
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2011, 17:31   #322
zeno.marin
Senior
 
zeno.marin
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 139
Pozele propriuzise, cu un workaround...

Ca inaltime Maria Vom Siege este a doua dupa Stephansdom (si nu Karlskirche). In renovare, acoperita cu o reclama distonanta:



No comment:



Porumbeii, acesti sobolani zburatori:



Rathaus si un circ care ocupa tot parcul:



Nu stiu de ce am pus poza asta, probabil din cauza porumbelului care m-a atacat:



Totusi superbul Stephansdom, pozat din spate, unde era mai putina lume. Pacat, a devenit prea turistic si prea putin dom.



Trasuri, si cai plus un miros absolut naucitor, chiar daca se spala tot timpul cu furtunul. Oricum, apa nu ajunge peste tot... De aratat insa arata foarte idilic si tentatia de a face o plimbare este mare:



Arta murala moderna (grafitti) pe marginea bratului Dunarii:



Recent deschisul Madame Tussaud's in Prater:



Celebra roata, tot in Prater:



Cu asta m-am dat eu. Face doar doar doua ture, foarte repede dar macar e spectaculos:



De brat cu o frumoasa creatie moderna de inspiratie extraterestra:



Din nou caluti imbracati turistic:



Sediul politiei:



De data asta o trasura aurita, la Palais Lichtenstein, de fabricatie franceza:



Celebrelel cristale Swarovsky. Toata lumea le poza, asa ca le-am pozat si eu...



Opera, vazuta de pe platforma Albertina:



Statui care se caftesc undeva intr-o fantana la Belvedere:



Parc central, flori frumoase dar... deja un pic fanate. E toamna ce-i drept. Si mai e ceva: e greu sa prinzi un unghi bun fara o macara, fara o reclama, fara turisti etc.



Un monument cu aspect nazist - "Der Kraft und Schönheit unserer Jugend" - in Volksgarten:



Bine ca au scapat de ciuma. De fapt putem sa multumim ciumei pentru monumentul asta. Fara ea, nu exista acest popular denkmal:



Si in sfarsit, pe langa Stephansdom - o demosntratie a unor sirieni contra violarii drepturilor omului. Stateau coada la facut demonstratii. Daca nu erau demonstratii, erau side-shows. Evident cel mai animat si central loc al Vienei...


Last edited by zeno.marin : 01 Oct 2011 at 18:04.
zeno.marin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2011, 21:11   #323
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
misto comentariile! si pozele.am recunoscut aproape toate locurile...
adevarul este ca atunci cand ajungi la Viena uiti de cele 7 ore petrecute in masina pana la Arad.
p.s. lipseste Hofburgul si colectia de fluturi de langa el...si statuia lui Goethe.

Last edited by rvn : 03 Oct 2011 at 21:13.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 02:12   #324
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Zeno, cand mai ajungi prin Viena da-mi un semn - te duc la o bodega boema, undeva pe langa Westbahnhof, plina de artisti si voie buna.
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2011, 17:00   #325
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
O saptamana in Munchen. Calatorie de serviciu, dar m-am simtit ca intr-o vacanta. In Marienplatz era in toi celebrul Targ de Craciun, oameni din toate zarile, casute de lemn, focuri, vin fiert, bunatati, mestesuguri. Am luat-o la pas prin oras, m-am lasat ratacit si m-am intors intr-un final acasa cu ceva prada de razboi: o multime de reviste de film si muzica, titluri care din pacate in Romania nu sunt de gasit (Sight & Sound, Cahiers Du Cinema, Premiere, Cinemascope, Filmmaker, Total Film, Empire, Mojo, Uncut, New Musical Express). Placerea deosebita pe care o resimt cand le citesc imi aduce aminte cat mi-e de dor de o revista buna de film (si muzica) in romaneste. Cand traia Re: publik mi-am batut joc de ea ... acum imi lipseste.

Poze nu prea am facut, aveam deja destule cu Munchen-ul, dar here's a slice












Observ tendinta cladirilor din poze de a se apleca. Ori erau ele ostenite, ori aparatul meu devenea creativ, ori ... prea mult weissbier cu vin fiert.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2011, 17:54   #326
Presedintele
Banned
 
Presedintele
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 495
Ori. ))
Presedintele is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2014, 18:19   #327
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Intr-un elan educational am ajuns la Mausoleul de la Marasesti. Si marturisesc ca am fost foarte placut surprinsa de cum arata.








Last edited by aniela07 : 19 Apr 2014 at 19:07.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2017, 13:48   #328
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
M-am intors cu forte noi! Si cu mai multa lacomie de viata!

Traseu Cabana Pestera - Cabana Omu. - dificultate medie, drum de 5 ore total.









__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2017, 12:09   #329
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by omudindulap:
Eu nu-mi doresc decat o evadare in necunoscut, in genul celeia intreprinse de tipul din Into the wild sau, mai bine, de Jesse, din Before Sunrise.
Sau am mai auzit de un tip care a plecat de unul singur in Mongolia. El si motorul. Bine, pentru asta ai nevoie si de o doza de nebunie.
In fine, oi vedea. Avem timp, vorba maestrului, Dumnezeu sa-l ierte.

Suntem doi! Si eu care cautam ca disperata in perioada liceului pe cineva care sa vrea
sa mearga intr-un eurotrip... Nici pana acum n-am fost. (afara de Paris si Castro-Santander-Bilbao; sunt praf la capitolul "cel mai batran continent")
Desi as zice ca si acum sunt in cautare. Sunteti/suntem rari, noi astia, ma!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2017, 17:16   #330
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Traseu in Piatra Craiului: Cabana Brusturet - Valea Seaca a Pietrelor - Poiana Grindului - La Table, dificultate usoara, drum de 3 - 3 1/2 ore total.

Desi nu m-am documentat despre acest traseu, am gasit o surpriza placuta la final


Cheile Brusturetului


Valea Seaca a Pietrelor - o statie pentru ploaie ?






sus, dupa Poiana Grindului





La Table


si surpriza - totem sculptat
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2017, 00:35   #331
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Art Nouveau

Foarte bine ca ai ajuns la Viena dar nu am gasit niciun cuvant despre casele in stil secesionist.Nu te pasioneaza Art Nouveau?

Last edited by lili22 : 25 Dec 2017 at 10:55. Reason: none
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2017, 10:58   #332
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
De ce eurotrip

Originally Posted by Cretzulynne:
Originally Posted by omudindulap:
Eu nu-mi doresc decat o evadare in necunoscut, in genul celeia intreprinse de tipul din Into the wild sau, mai bine, de Jesse, din Before Sunrise.
Sau am mai auzit de un tip care a plecat de unul singur in Mongolia. El si motorul. Bine, pentru asta ai nevoie si de o doza de nebunie.
In fine, oi vedea. Avem timp, vorba maestrului, Dumnezeu sa-l ierte.

Suntem doi! Si eu care cautam ca disperata in perioada liceului pe cineva care sa vrea
sa mearga intr-un eurotrip... Nici pana acum n-am fost. (afara de Paris si Castro-Santander-Bilbao; sunt praf la capitolul "cel mai batran continent")
Desi as zice ca si acum sunt in cautare. Sunteti/suntem rari, noi astia, ma!
Megeti cat sunteti tineri in Asia.Cand te intorci in Europa zici ca esti la tara.
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2017, 11:01   #333
lili22
Junior
 
lili22
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 73
Nu ma descurc de loc pe forumul acesta cu impresii din calatorii, cel putin partea cu postarea pozelor ma depaseste.
lili22 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2017, 20:06   #334
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by lili22:
Nu ma descurc de loc pe forumul acesta cu impresii din calatorii, cel putin partea cu postarea pozelor ma depaseste.

Ai aici raspunsul

Originally Posted by Cretzulynne:
"Mai intai redimensionez poza, sa fie potrivita pentru web: o salvez in pc, apoi click dreapta -> open with Microsoft office -> edit pictures -> resize -> predefined width&length ->web – large (640x480px) -> ok.
Apoi, o urc pe imgur.com, in dreapta pozei (cand pui cursorul pe poza) vei gasi o sageata, get share links – copiezi link-ul BBCode (forum)"
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2019, 21:20   #335
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Cei care credeți că poza asta a rămas rătăcită de la toamna anului trecut... ei bine, a fost
captată pe 28 aprilie 2019, pe plaja pustie a stațiunii Duni.
Singura modificare adusă a fost semnătura.

__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2019, 01:04   #336
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Întâlnire cu o felină


Pe când călătoream în curtea unei săli de sport, am întâlnit o pisică... timidă.



Am privit-o îndelung și am încercat s-o apropii de sufletul meu, să ne cunoaștem din priviri,
deși a cunoscut-o mai bine obiectivul aflat în mâinile mele...



După un îndelungat photo shooting de o jumătate de oră, în care mă analiza atent, atentă la mine, ori la micuții ochi dintre degete, habar n-am,
a început să-mi pozeze!



Și după 5 minute, întâlnirea a luat sfârșit cu ea plecând către nordul pustiu, și cu mine plecând către oamenii de la sud.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells