Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jan 2012, 14:49   #41
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
o sa ia clooney
nu doar ca e foarte laudat pentru the descendants, dar a mai si scris, regizat si jucat in idele lui martie, film foarte gustat de academie. unicul dezavantaj e ca a mai luat un oscar pentru syriana. oscarurile sunt un concurs de popularitate, iar clooney e FOARTE popular, deci...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2012, 15:35   #42
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
^Ce premii puneti la bataie pt concursul de predictii de anul asta ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2012, 19:53   #43
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu sper că o să fie și DVD-ul cu Midnight in Paris printre premii, poate și Drive. Singurul lucru nasol ar fi să câștig pentru al treilea an la rând și să mai fie iarăși filmul pe care l-am câștigat deja de 2 ori la rând( Slumdog Millionaire)

Cât despre Clooney cred că 90% e deja al lui. Merita mai demult, iar oscarul pentru rol secundar nu prea se pune. N-are cum să rateze. Sigur și lui Tom Cruise trebuia să i se fi dat demult, e foarte apreciat, dar trebuie să facă și el o performanță cât de cât bunicică și al lui e premiul, dar poate la anul.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2012, 09:38   #44
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
bine ca ne-ai reamintit, punem deoparte un slumdog pentru tine
nu stim deocamdata premiile, dar exista (mici!) sanse sa ridicam putin miza
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2012, 12:05   #45
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Nu e jucata deloc categoria aia. Hello ppl ? Brad Pitt ? N-a luat niciodata, a avut 2 roluri notabile anul asta (MB si TOL), e super popular ...
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2012, 14:31   #46
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by sergiuseling:
Singurul lucru nasol ar fi să câștig pentru al treilea an la rând și să mai fie iarăși filmul pe care l-am câștigat deja de 2 ori la rând( Slumdog Millionaire)

Si mai nasol ar fi sa iei iar laptopul
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2012, 16:51   #47
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Da, mai ales că nu prea am ce face cu el. Dacă l-am folosit de 3-4 ori e mult. Mult mai utile ar fi, zic eu, niște invitații la cinema. Dar vorba aia nemulțumitului i se ia darul, așa că nu mă plâng.

În orice caz ține-o tot așa cu inducerea în eroare cu Brad Pitt. Cum, necum ăla e singurul pentru care aș băga mâna în foc că ia Oscarul în momentul de față.

Predicțiile mele din momentul de față la categoriile importante
Film: The Descendands
Regizor: Alexander Payne
Actor: George Clooney
Actor: secundar Jonah Hill
Actriță: Rooney Mara sau Michelle Williams
Actriță secundară: Shailene Woodley
Scenariu adaptat: The Descendants
Scenariu original: Midnight in Paris
Imagine: Hugo

Dar numai de Clooney sunt sigur, restul depinde de ce premii mai iau pe parcurs. Chiar sunt curios ce voi crede înainte de gala de decernare...
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2012, 10:54   #48
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Dude, Brad Pitt chiar are o sansa mare, fie ca vezi tu sau nu. Dar "predictiile" alea pe care ai fost atat de milostiv sa ni le dai de pomana sunt atat de evident jenante incat nici macar nu putem sa te banuim de tentativa de inducere in eroare. Poate pe cinemarx te crede cineva totusi.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2012, 13:52   #49
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
De acord cu Chambord, Brad Pitt are sanse mari, avand in vedere popularitatea si faptul ca nu a luat pana acum.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2012, 23:41   #50
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Sergiu, sunt de acord doar cu 2 dintre predictiile tale. Trust me, nu ai vrea sa pariezi impotriva lui The Artist, desi e cam neck in neck cu The Descendants. Nu o sa fie sweep, o sa fie iar ceva in genul lui The King's Speech de anul trecut, dar The Artist cred ca o sa ia cele mai importante premii. Pentru mine, dupa cum merg lucrurile, The Artist va lua film, regie, scenariu si inca niste premii pe care nu vreau sa le divulg .

Actor in rol secundar - de departe cea mai interesanta categorie. Primul meu gand ar fi Plummer of course, daca nu acum, atunci cand? Dar asta s-ar putea spune si despre Max von Sydow, Kenneth Branagh sau Albert Brooks. It's a tough one!

Actrita in rol principal- forta e cu Meryl, dar nu o scoate pe Viola din joc, chit ca Viola nu m-a impresionat prea tare.

Actrita in rol secundar - tind spre Octavia, pentru mine a fost singura care intr-adevar s-a remarcat in The Help.

La actori, sunt intre Clooney, Pitt si Dujardin, dar cel mai mult parca tind si eu spre Clooney. Daca pe langa ei mai apar si Bichir (DiCaprio) si Fassbender, atunci competitia e intr-adevar interesanta. Parca nici nu mai sper sa il vad pe Oldman acolo, dar daca ar fi, atunci am putea avea trei actori nominalizati, cu o cariera solida si cu 0 Oscaruri (DiCaprio, Pitt, Oldman).

Gimme that laptop daca nu ti-l trebuie, ca eu si asa sunt navetista .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2012, 17:47   #51
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Plummer merita, din premisa daca nu acum, atunci cand?, dar nu cred c-a impresionat atat de mult in Beginners, desi rolul pare croit pe nominalizare - in plus, s-a miscat binisor.

Clooney a fost doar OK in Ides of March. Nu stiu care-i treaba in The Descendants, ptr. ca nu stiu unde il putem vedea. Nici The Artist. Apar si la noi inainte de Oscaruri?
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2012, 17:51   #52
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
The Descendents apare pe 3 februarie. De The Artist n-am auzit nimic din pacate.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2012, 22:43   #53
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Nici 'Shame' nu apare pe la noi? Si se mai revolteaza lumea cand aude de piraterie
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2012, 00:01   #54
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca nu era pirateria mai vedeam noi atatea filme?E mana cereasca dupa parerea mea si o sustin pana-n maduva oaselor pentru ca si eu am fost pirat pana acum 1 luna.Arrghhh matey! Shiver me timbers!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2012, 14:31   #55
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
O buna parte (din cele de la Globuri) se gasesc deja pe BluRay - ma gandesc c-a fost o manevra de popularizare (ca in mod normal apar muuult mai tarziu). Dar pe unele nu le gasesti neam. Nici la cinema, nici macar piratate. Ca de exemplu The Descendants si Shame. I can barely wait for Shame.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2012, 10:16   #56
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Si eu si eu astept sa-mi fie Rusine . Pe masura ce trece timpul, tot mai mult cred ca ToL nu va primi nominalizare la BP, datorita regulilor noi. Nu vad prea multi care sa-l cocoteze in topul preferintelor. Va avea doar cateva nominalizari in categorii precum Best Cinematography.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2012, 14:06   #57
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Iar eu am constatat aseara, dupa ce am vazut The Help, ca nu-i intr-atat de Oscar-ish pe cat il considera unii pe-aici.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2012, 15:29   #58
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Eu nu il consider deloc Oscarish - in afara de Octavia Spencer, nu iese nimeni in evidenta. Chiar mai mult, 'personajul negativ' are personalitate de tip cardboard si personajul Jessicai mi s-a parut pentru mult timp unul de gen Barbie Girl. Nu m-a dat pe spate, e ok, funny, watchable, dar nu merita sa castige la mai mult de o categorie si nici sa primeasca nominalizari la categorii importante. Probabil Octavia si Viola vor si castiga, dar Viola de ex mi s-a parut mult mai intensa in Doubt. Nu-i neg calitatile, e buna - doar ca ea e buna peste tot, nu vad rolul din The Help cu mult peste altele de-ale ei. Pe de alta parte, ca de obicei, la categoria actritelor nu se intampla nimic exciting. Mi-ar placea sa o vad pe Rooney Mara in lista. De fapt, daca ar fi dupa mine, pe langa Viola, le-as nominaliza pe Rooney, Tilda, Kirsten si Elizabeth Olsen, dar sunt sanse mari sa ramana toate pe dinafara.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2012, 17:16   #59
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Lui Elizabeth Olsen ii decernez premiul de Crush-ul Anului pt mine.
Are o inocenta ranita, matura in Martha Marcy ... care topeste. (Re)vedeti expresia ei din scena "Marcy's Song"
Si mai seamana izbitor si cu o prietena din facultate.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2012, 18:01   #60
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
She's mine, eu am remarcat-o primul, da?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:49.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells