Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Dec 2017, 22:09   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
K-Pop

Pentru ca nu vreau sa-i mai chinuiesc pe respectabilii melomani cinemagicieni cu o muzica atat de superficiala si cu fete dansand in fustite scurte, am zis sa fac un thread separat. Pentru cei care nu stiu deja, K-Pop e pur si simplu pop sud-coreean. Si ca de obicei cand coreenii se ocupa serios de ceva, fie ca e vorba de entertainment sau de bombe atomice, le cam iese.

K-popul asta se face in general in grup desi exista si exceptii gen IU. Pe partea de grupuri feminine, Girls Generation aka SNSD au fost liderele incontestabile, dar despartirea de o membra si oboseala a peste zece ani de cariera inseamna ca steaua lor apune incet. Twice le cam iau locul si spre socul lui White, care se mira pe alt thread ca cineva se uita la asta, Likey tocmai a trecut de 100 de milioane de vizualizari. Ha!

La boy bands nu ma pricep la fel de bine din motive lesne de inteles. Dar Super Junior, Shinee sau BTS are a good starting point.

Last edited by Twinsen : 03 Dec 2017 at 22:28.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2017, 14:04   #2
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Sa le mentionam, totusi.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2017, 19:31   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
YOONA - When The Wind Blows

Sunt curios daca isi da seama cineva ce e neobisnuit la melodia asta fata de altele din k-pop, fara sa citeasca comentariile de pe youtube.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2017, 22:32   #4
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:
YOONA - When The Wind Blows

Sunt curios daca isi da seama cineva ce e neobisnuit la melodia asta fata de altele din k-pop, fara sa citeasca comentariile de pe youtube.

Combinatia dintre influentele curentului pop occidental cu talentul solistei coreence
(n-am citit comentariile, ia zi, am nimerit ?)
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2017, 18:47   #5
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Canta in chineza.

Si chiar daca Twice par sa fi luat more or less locul 1 in fata la Girls Generation, nu le vad capabile de o astfel de interpretare, cu siguranta nu din punct de vedere vocal, dar nici ca emotie:

https://www.youtube.com/watch?v=O_ZUmMzP5ts
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2017, 15:52   #6
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:
Canta in chineza.

Damn, si uite asa mi-am crapat recordul nimeririlor... Understood.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Dec 2017, 11:17   #7
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
LOONA/Yves - "new"
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2017, 16:38   #8
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
RIP Jonghyun

https://www.youtube.com/watch?v=NpTpEsE9G8c
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2018, 18:47   #9
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
It's pretty much as if it's your last around here.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2018, 23:49   #10
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Pacat ca melodiile mai triste nu sunt prea populare in k-pop. Ma rog, in masura in care milioane de view-uri inseamna lipsa de popularitate. Well, Trust me.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2018, 23:59   #11
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Pacat pentru cine? Ca parca nu tu erai ala morocanos Tu erai ala pretentios. Ma rog, in masura in care o persoana care asculta K-Pop poate sa fie pretentioasa (rautati de 2 bani din partea mea, don't mind me).
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2018, 01:50   #12
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Pacat pentru ca oamenii nu stiu sa guste tristetea. Alearga dupa fericire, incercand sa uite de probleme, de faptul ca ceea ce isi doresc se poate sfarsi rau. Dar placerea e in buna masura in dorinte, in iluzie, in lupta, in speranta de a obtine ceva, nu in a avea in sfarsit acel lucru sau acea persoana.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2018, 14:41   #13
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by Twinsen:
Pacat pentru ca oamenii nu stiu sa guste tristetea. Alearga dupa fericire, incercand sa uite de probleme, de faptul ca ceea ce isi doresc se poate sfarsi rau. Dar placerea e in buna masura in dorinte, in iluzie, in lupta, in speranta de a obtine ceva, nu in a avea in sfarsit acel lucru sau acea persoana.

Haide, ma, W, unde esti ? Sa nu uiti sa ii zici secretul meu Ala cu fericirea.(don't mind me)
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2018, 18:47   #14
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Chestia asta cu ganditul pozitiv imi aminteste de faza in care Tzuyu, mezina din Twice, era bolnava si n-avea la indemana un medicament. Vine leader(a) grupului la ea, o imbratiseaza si ii zice: "Unnie (sora mai mare) e medicamentul tau". La care Tzuyu ii raspunde: "De asta nu ma fac bine!"

https://youtu.be/hW4dhOEIcPI?t=2m56s

Last edited by Twinsen : 14 Mar 2018 at 18:57.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2018, 22:10   #15
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Pe aici sunt, dar nu pentru multă vreme. Nu prea știu cum e cu fericirea și gândirea pozitivă, eu unul prefer cazanul cu smoală...așa că te las pe tine să îți dezvălui secretele, you will make a better case for them În plus i-am întinat destul topicul lui Twinsen, așa că eu mă opresc.
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2018, 20:17   #16
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Well, ziceam ca-i un secret, desi nu ar fi un secret.
Gandim ca exista fericirea, asa-i? Ce este ea ? Un moment in care ne simtim super-duper-bine ? O clipa sau mai multe in care avem un orgasm. [nu, nu-i doar ala sexual, exista si cel intelectual, si cel sufletesc ]
Dupa ce am inteles ce-i starea de bine, credeti voi ca muschii nostri pot sa suporte o stare CONSTANTA de fericire ? Ce ziceti, doamnelor si domnilor ? N-ar fi obositor ?
Nu-i buna, deci, starea de tristete, ori starea neutra ?
Sau, nu-i buna starea de trist, cand stii ca urmeaza si ceva mai bun ? Se intampla automat, credeti-ma, fiindca asa cum nu suportam prea mult timp fericirea, asa nu suportam nici tristetea, ori neutralitatea.
"Nimic prea mult".

Din proprie experienta, va zic sa nu va mai ganditi nici la una, nici la cealalta. Pur si simplu, traiti. E mai simplu!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2018, 01:06   #17
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
So funny.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2018, 23:36   #18
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Suprarealist: Red Velvet cantand in Coreea de Nord. Kim Jong Un a decis sa invite artisti sud-coreeni pentru doua concerte, la care desigur in sala erau doar activisti si oameni de bine. Figurile tovarasilor si tovaraselor care privesc dezaprobator dezmatul capitalist sunt de milioane.

Later Edit: Audienta e mult mai aprobatoare cu Seohyun care s-a prezentat decent, nu ca zvapaiatele dinainte. Saracii nu stiu insa ca cel mai mare hit a lui Seohyun contine versurile:

So surprised surprised I'm shocked oh oh oh oh oh
So tingly tingly my body is trembling gee gee gee gee gee

Last edited by Twinsen : 09 Apr 2018 at 00:01.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2018, 22:24   #19
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Deja vreo 10 milioane de vizualizari pentru noul clip de la Twice si inca suntem in ziua in care a fost lansat. They are really on fire. Melodia e ok, nu la nivelul lui Likey sau TT, videoclipul are o gramada de referinte la filme clasice, m-a atins la punctul sensibil cu cele la Love Letter a lui Shunji Iwai.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2018, 23:08   #20
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Tatal meu era un om foarte cult, desi nu avea facultate, cartile erau la propriu in gramezi in apartamentul nostru. Dar totusi se uita la filme americane de actiune foarte simple. Eram tanar si nu-l intelegeam, pentru mine filmele alea erau nimic. Desigur, intelectual vorbind aveam dreptate. Dar emotional ma inselam. A fi artist nu inseamna neaparat a face ceva orginal sau profund. Cat timp reusesti sa te conectezi la audienta, sa existe un transfer real de emotie sau energie, actul artistic e autentic.

https://youtu.be/f0_sE28U9i0?t=7m45s
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells