Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Aug 2018, 12:25   #21
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Originally Posted by Cretzulynne:
Originally Posted by simpleminds:

1500 volume le-am donat….mi-au mai ramas aprox. 1500 tot citite dar nu asta e problema,nu numarul conteaza. Am intrat intr-un dialog inutil si care s-a transformat intr-o parodie jenanta,.Din greseala am nimerit intr-o panza de paianjen.Mea culpa imi spun ! si totusi est modus in rebus !
Liste din acestea,must see,must read( copy paste) exista,dar am propriul discernamant sa-mi intocmesc propriile liste.

Tot ce am făcut a fost să-ți spun că nu trebuie să desconsideri cărțile pentru copii, doar fiindcă așa le consideri și tu, și o bună parte a lumii. De asta spun că adulții nu sunt cu adevărat adulți, fiindcă dacă ar fi adulți, ar conștientiza că nu trebuie să refuzi a citi o carte bună doar fiindcă e-ncadrată într-o categorie de vârstă ca și când ar fi ceva pueril și de neluat în seamă și că asta-i o prejudecată.
Într-adevăr, poți alege ce dorești să citești.
Corect.ai perfecta dreptate.Probabil ca nu m-am facut pe deplin inteles iar tu nu ai avut cum sa intelegi pe deplin.Am iubit literatura pt. copii,am citit-o in nestire,pana la a da foc la plapuma de pe cap citind noaptea la veioza.Perrault, fratii Grimm,Andersen,Hauff si multi altii ,mi-au stat alaturi,nimic nu am iertat.I-am compatimit pe cei care nu citeau.Acum e clar,,nu se citeste decat cu rare exceptii.Donatia mea in scopul acesta a fost facuta de a se citi...dar biblioteca e goala,nu are suflet si cartile se sting..Cat despre Gulliver,da l-am citit si cred ca prea devreme.Educatia se face sau mai degraba se facea in banci,amfiteatre,biblioteci, dar mai ales in familie.Acum a ramas doar internetul dar decat nimic,e bun si asta.Lecturi cat mai placute si daca vrei sa-ti daruiesti cuvantul spre a indruma oamenii catre lectura e bine sa evitam o atitudine peiorativa.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2018, 21:46   #22
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by simpleminds:
Corect.ai perfecta dreptate.Probabil ca nu m-am facut pe deplin inteles iar tu nu ai avut cum sa intelegi pe deplin.Am iubit literatura pt. copii,am citit-o in nestire,pana la a da foc la plapuma de pe cap citind noaptea la veioza.Perrault, fratii Grimm,Andersen,Hauff si multi altii ,mi-au stat alaturi,nimic nu am iertat.I-am compatimit pe cei care nu citeau.Acum e clar,,nu se citeste decat cu rare exceptii.
Educatia se face sau mai degraba se facea in banci,amfiteatre,biblioteci, dar mai ales in familie.Acum a ramas doar internetul dar decat nimic,e bun si asta.

Nici nu mă așteptam la altfel de răspuns. Am avut încredere că o să înțelegi perfect, mai ales că ești un cititor avid.
Nu știu ce să zic în legătură cu educația. Nu mă număr printre cei care să fi fost învățați. Sau dacă da, am fost învățată doar prin metode indirecte, cu excepții. Totul a venit de la mine. Cred că oamenii trebuie să aibă timp. Doar timpul îi poate face să descopere plăcerea lumilor cuprinse-n cărți. Astăzi, un copil este copleșit de școală, teme, afterschool, activități extracurriculare, sport, filme etc. Nu știu câtă lume mai poate citi... Plus lumea adultă care trebuie să citească materiale de specialitate și ziaristică pentru a fi informați. Nici internetul nu-i rău. Poți citi cărți!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 11:30   #23
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Carti pe internet,e-book-uri...no way....mie-mi place asa...mai pa natural.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 12:59   #24
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Oare asa isi spuneau si persoanele rafinate de acum cateva secole? "Carti tiparite?? No way, noua ne plac papirusurile, e mai pa natural 8-|"
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 16:07   #25
simpleminds
Junior
 
simpleminds
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 69
Nu sunt o persoana rafinata si doar asa mi-am permis sa fac o gluma proasta dar cu buna stiinta.
Acele persoane erau cultivate si ar fi inteles ca papirusul era o problema de ordin tehnic,insurmontabila cel mult ar fi ramas la manuscris tot pe hartie.
Tiparul,controversat la inceput,a ramas o inventie colosala dovada ca a rezistat pana acum si va rezista multi ani de acum inainte.
Ma bucur ca mai sunt cavaleri pe lume,fata de doamne,ti-am ridicat manusa dar nu o voi mai face indiferent ce vei spune.Ora mea de internet s-a sfarsit.
simpleminds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 16:36   #26
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
Iată, în sfîrșit, o întrebare născută din arțag steril și din plictiseală fecundă - cu alte cuvinte, o întrebare filozofică. Una pusă cu facondă și la care, dacă ai citit măcar o listă cu cărți de citit în viața ta, și pe barba netului, nu poți să nu-i răspunzi: cu siguranță, oamenii rafinați de atunci erau împotriva cărților tipărite, și tocmai ăsta era semnul care îi distingea și îi ajuta să treacă drept oameni rafinați. Concluzia: oamenii rafinați nu există și nu au existat niciodată, totul e progres, rafinare, rafinare, rafinare, ad... - ceea ce e de natură să ne facă să nu vorbim cînd sîntem cu acadeaua în gură.
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 19:58   #27
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
"Cărți tipărite?? No way, nouă ne plac picturile rupestre, e mai pa natural."

Rafinarea s-a dovedit utilă. Nu suntem suficient de deștepți încât să putem vedea tot exteriorul-n cifre, litere, simboluri și formule fără a le pune pe suporturi. Încă suntem primitivi. Dap, acadeaua-i bună. Slurp, slurp, slurp. Gust de banană și rodie. A voastră de care aromă-i?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 22:15   #28
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Citeste lumea pe rupte, pa natural, pe unde apuca, in cele mai neasteptate situatii si ipostaze (instantaneu surprins de mine; azi, chiar azi)




Si ceva rafinat tare, tot pa natural se pare, cu dedicatie pentru cititorii & oamenii cu opinii d-aci (poza salvata de mine, gandind ca nu e de pierdut).


Last edited by sigalia : 03 Aug 2018 at 22:18.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 22:41   #29
klute
Guru
 
klute
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 320
Mămică dragă, ce buchi are cimitirul ăsta, să mori de nu!
__________________
Thanks to an ancient, closely guarded monastic secret, even the aged can learn to play the piano with no trouble at all.
klute is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2018, 22:52   #30
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu sunt cavaler, am facut-o exclusiv pt placerea intepatului steril 8-| C e fata mare (cough), poate sa aiba grija singura de ea Pe klute tre' sa il mai citesc de vreo 3 ori pana ma dumiresc care e ideea, am o vaga impresie ca aproape il inteleg dar e clar ca nici macar cartile de pe net nu m-au rafinat indeajuns
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2018, 09:19   #31
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Attagirl, S!
W, cavalere, vezi că tre' să-ți dai seama că tre' să devii și tu un primitiv care degustă rodii.
În timp ce ai rodia-n gură, răspunde la asta - care-i diferența dintre judecată și gândire ??
Asta-i ce a vrut să spună K.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2018, 10:10   #32
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Io nu inteleg nici lucruri simple precum obsesia voastra cu introdusul diferitelor obiecte in cavitatea bucala, dapoi subtilitatile lui K. Cand cresc mai mare gandesc ca o sa judec mai bine.
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2018, 11:12   #33
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880

Îmbătrânire sănătoasă s-aveți, domnilor!
Și o mică paranteză, d-aia dreaptă, judecata-i imediată, pripită, ca uzura morală, iar gândirea-i minunea a opta a lumii! - îndelungată, fraților!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 00:26   #34
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
[quote=sigalia]Citeste lumea pe rupte, pa natural, pe unde apuca, in cele mai neasteptate situatii si ipostaze (instantaneu surprins de mine; azi, chiar azi)




Incredibil! Atât instantaneul, cât şi faptul că (cel puţin deocamdată) nu voi comenta fotografia a doua!

Deci, posibile explicaţii ale acestei poze istorice:

1. O intelectuală dă buzna la bancă (şi nu orice bancă, ci tocmai Raiffeisen, cu ceva premium!), scoate muuulţi bani, cumpără muuulte cărţi, şi apoi dă fuga înapoi (precum asasinul la locul faptei) ca să citească, pe treptele afirmării, ceva cumpărat cu bani de la bancă.

2. O angajată Raiffeisen este trimisă la ”munca de jos” (având în vedere că unii bancheri, nu toţi, ar putea să cam dispreţuiască unele cărţi, nu toate...)

3. (Mai plauzibil decât primele două): O tânără întreprinzătoare citeşte un ghid care te învaţă, de exemplu, cum să jefuieşti o bancă în 20 de minute
__________________
Citate: Citim lumea pe dos şi pretindem că ne înşală (Rabindranath Tagore) - unul dintre cele mai profunde

Se iubea pe sine cu o dragoste pătimaşă şi absolut reciprocă (Vladimir Nabokov) - unul dintre cele mai amuzante.

Un bilet de film ar putea echivala cu taxa către Paradis...
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 00:46   #35
into_the_labyrinth
Senior
 
into_the_labyrinth
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Originally Posted by Cretzulynne:
-




-719- Daca intr-o noapte de vara un calator – Italo Calvino – Italia


https://citesc.blog/tag/1001-carti-d...-intr-o-viata/

Sunt convins că eroarea nu-ţi aparţine, fiind probabil ceva copy-paste, totuşi să remarc că titlul cărţii lui Italo Calvino este ”Dacă într-o noapte de iarnă un călător”. Şi cu toţii ştim că iarna nu-i ca vara...

PS: Revenind la întreaga listă citată, e de luat în calcul. Aş fi un mare mincinos să spun că le-am citit pe toate, dar unele da, şi chiar sunt cărţi bune. Unele, foarte bune.
__________________
Citate: Citim lumea pe dos şi pretindem că ne înşală (Rabindranath Tagore) - unul dintre cele mai profunde

Se iubea pe sine cu o dragoste pătimaşă şi absolut reciprocă (Vladimir Nabokov) - unul dintre cele mai amuzante.

Un bilet de film ar putea echivala cu taxa către Paradis...
into_the_labyrinth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 01:29   #36
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Io nu inteleg nici acum, cand sunt tanar, cum poate sa fie uzura imediata si pripita, dapoi dupa ce imbatranesc 8-| Ok, troll mode momentarily deactivated. Here's my top 10 for fiction:


1. Maestrul si Margareta- Mihail Bulgakov
2. Nemurirea- Milan Kundera
3. Ferdydurke- Witold Gombrowicz
4. Fratii Karamazov- Feodor Dostoievski
5. O Singuratate Prea Zgomotoasa - Bohumil Hrabal
6. Suflete Moarte- Nikolai Gogol
7. Versetele Satanice- Salman Rushdie
8. Punct, Contrapunct- Aldous Huxley
9. Conversatie la Catedrala- Mario Vargas Llosa
10. Martin Eden- Jack London
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 12:08   #37
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by into_the_labyrinth:

PS: Revenind la întreaga listă citată, e de luat în calcul. Aş fi un mare mincinos să spun că le-am citit pe toate, dar unele da, şi chiar sunt cărţi bune. Unele, foarte bune.

Te-ai distrat azi-noapte, nu glumă!
Cine le-a citit pe toate, din toți forumiștii vechi și noi ? E careva ??

Originally Posted by White1:
Io nu inteleg nici acum, cand sunt tanar, cum poate sa fie uzura imediata si pripita, dapoi dupa ce imbatranesc 8-|

Uzura morală este imediată, poate fi și pripită când te grăbești. Tot așa-i și judecata - imediată.
N-ai văzut că apreciezi tot ceea ce vezi, simți, miroși, guști de milioane de ori/zi ?
Gen - nu-mi place bluza asta, nu o iau acum; mai bine tricoul ăsta...; mâncarea-i stricată; aha, avem lapte azi!;, am o întâlnire la 3; trebuie s-o iau pe iubita de la 5 de la servici; în week-end avem de mers la țară; uuu ce frumușică e gagica aia; plouă; e soare etc.

Uzura fizică e îndelungată. Aici ai nevoie de timp. Așa și gândirea - îndelungată.
Ai nevoie de timp să analizezi din foarte multe unghiuri. Să pui în balanță tot. Să vezi din perspectiva ta, apoi să te pui în locul celuilalt. Sau, ai nevoie de timp să analizezi o situație ce presupune a fi cercetată o perioadă mai lungă de timp, precum o crimă, o dezbatere etc.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.

Last edited by Cretzulynne : 05 Aug 2018 at 12:17.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 12:24   #38
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Uzura morala e imediata pt. ca C spune ca asa e
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 17:34   #39
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Troll mode activated. Dap, ceea ce spune C așa e. Orice percepție, remarcă este o judecată. Ca și ultima frază a lui W. Dar, io nu pot pricepe de ce ai roși ??

Troll mode deactivated. Dacă nu-i așa, puteți încerca prin reducerea la absurd sau orice metodă vă e mai la îndemână, voi 3 - tu, K, I, - să încercați a demonstra că uzura morală NU e imediată, în Zonă. Dacă ajungeți la aceeași concluzie, atunci, uzura morală e imediată fiindcă așa spun W, K și I.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2018, 18:08   #40
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Meh. Eu unul cred că nenea (așa cred eu, că a fost bărbat) care a dat peste alăturarea asta frumoasă de cuvinte avea în vedere un proces gradual desfășurat de-a lungul unei perioade nu foarte scurte de timp și tocmai de asta i-a spus uzură că altfel îi spunea prăbușire sau alt cuvânt care să sugereze precipitare. Nu e nevoie de nici o dezbatere, răspunsul e în definiție 8-|
__________________
"Miserableness is like a small germ I’ve had inside me as long as I can remember. And sometimes it starts wriggling."
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells