Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 May 2013, 21:00   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Evil Dead

Well, a trecut ceva vreme de cand am vazut un horror atat de cliseistic si lipsit de vreun singur personaj de care sa-si pese cat de cat. Fiind la cinema, n-am putut nici sa dau shift-del.

Avem cinci chestii (oameni sau personaje ar fi un termen impropriu) care merg intr-o cabana. Dar vai, acolo e un demon care vrea sa-i omoare pentru ca e EVIL. No other reason. Si apoi da-i cu sange si dezmembrare. Amatorii de asa ceva ar trebui sa fie relativ satisfacuti, desi nici macar la gore nu exceleaza produsul asta comercial.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 21:30   #2
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Bine ca n-ai vazut originalul.Un "horror" pe buget mega redus care e incredibil de ridicol si ridicat in slavi de foarte multa lume din motive pe care nu pot sa le inteleg.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 22:13   #3
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Am vazut demult si originalul, nu mi-a placut, dar ii statea bine low-budget si campy. Se vedea ca nsite oameni au pus suflet in el. Remake-ul nu are nici macar asta.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 22:26   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Mie mi-a placut originalul. It was lots of fun Nu mai zic de partea a doua, aia mi-a placut mult mai mult.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 22:31   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Partea a doua a fost ceva mai ok dar mie cel mai mult mi-a placut a treia si datorita faptului ca a avut buget mai mare si nu arata atat de penal.Cu toate astea nu-s mare fan al umorului goofball folosit de Raimi.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 22:39   #6
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Mie 3-ul mi-a displacut cel mai mult pt. ca a renuntat aproape in totalitatea la partea de horror. 2 a fost chiar Groovy 8-|.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 23:26   #7
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Chiar ti s-a parut ceva horror la primele doua?Adica mi-e greu sa cred ca s-a speriat cineva la filmele astea in afara de cei sub 12 ani.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 23:39   #8
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Nu e vorba de asta. Ca te sperie sau nu e partea a doua, dar intentia conteaza. 1 si 2 (mai ales 1) vor sa te sperie, al treilea nici macar nu incearca. Ca stil e prea rupt de primele doua.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2013, 23:56   #9
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nu prea.Al doilea e mai orientat spre comedie decat primul,deci mi se pare in regula ca al treilea sa fie o comedie cu elemente horror.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2013, 00:21   #10
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Ok, poate tie ti s-a parut normala evolutia asta insa mie nu mi-a picat deloc bine. Cand te uiti la un film care se cheama "Evil Dead: Army of Darkness" parca ai alte asteptari. Trecerea de la horror cu elemente parodice la comedie cu foarte anemice accente horor mi se pare prea brusca si neinspirata. Oricum, sunt de acord cu pararea ta despre primul film. E foarte sus in multe topuri si nu pot sa inteleg de ce.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2013, 00:47   #11
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Iti inteleg punctul de vedere.Acum nu stiu daca as mai avea rabdarea sa vad toate 3 filmele ca sa pot sa comentez mai elaborat despre ele,dar tin minte cand ma uitam pe Google acum cativa ani dupa filme horror si dadusem de Evil dead.

Ce vorbesti,nene?Era prezentat de catre toti ca cel mai infricosator film horror facut vreodata si dupa ce l-am vazut,am ramas
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 15:31   #12
Cravan
Novice
 
Cravan
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 9
Seria Evil Dead este una dintre cele mai bune seri de filme Horror din istoria cinematografiei,care a terifiat toti spectatori cu scene foarte inspaimantatoare si sadice.
Cravan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2013, 15:45   #13
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Originally Posted by White1:
Ok, poate tie ti s-a parut normala evolutia asta insa mie nu mi-a picat deloc bine. \

Nici pe mine nu m-a atins trecerea asta de la horror violent la comedie de sambata seara.De altfel cred ca a fost o decizie neinspirata.Daca se mergea pe directia primului film, probabil din Evil Dead ar fi iesit o serie comparabila cu Friday 13 sau Halloween.

Nu am vazut inca remake-ul, dar planuiesc sa il vad.The Evil Dead mi s-a parut un horror bun, realizat cu multa pasiune si care a transmis emotii pe care filmele horror actuale uita sa le transmita.Totus cum spunea cineva, este un film care a imbatranit urat si probabil un remake facut mot-a-mot dupa el era necesar, mai ales ca filmul a avut o oarecare influenta asupra genului si a spectatorilor.

In ceea ce priveste filmele ce au urmat dupa The Evil Dead.Daca in al 2-lea mai tresareai din cand in cand la un fosnet de copac, a 3-a parte era deja comedie 100%, comedie facuta binisor de altfel,.Pe mine m-a dezamagit total directia urmata de filme.Acum sunt curios ce o sa faca Raimi.Va readuce si partea a 2-a a Evil Dead-ului tot in format horror sau va schimba din nou registrul mergand pe o comedie.
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2013, 19:19   #14
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
At the SXSW premiere event, Alvarez announced that a sequel is in the works.In addition, Sam Raimi confirmed plans to write Evil Dead 4 with his brother; it was later specified that this film would be Army of Darkness 2.
At a WonderCon panel in March 2013, Campbell and Alvarez stated that their ultimate plan was for Alvarez's Evil Dead 2 and Raimi's Army of Darkness 2 to be followed by a seventh film which would merge the narratives of Ash and Mia.

Eu ma indoiesc ca o sa mearga pe comedie cu remake-urile,ci o sa fie mai degraba full gore mode.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2013, 10:47   #15
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
E ceva de dorit, ca Evil Dead sa fi fost o serie de amploarea Friday 13 sau Halloween?

Nu mi-a displacut acest remake, in sensul ca mi-a atins latura emotionala care are o relatie love/hate cu gore and violence, deci nu a fost degeaba. Nu stiu cat de horror e filmul, asa cum nu prea stiu cat de horror e orice film pe care nu-l vezi singur, in intuneric, cu castile pe urechi, intr-un conac nelocuit cu douazeci de camere.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2013, 11:43   #16
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Evil Dead.

In sfarsit am vazut si eu remake-ul (singur, cu casti pe urechi si intr-o casa aproape parasita).Nu ca ar fi ceva mirobolant(nici nu ma asteptam), dar este un remake decent, filmat oarecum simpatic, cu efecte si machiaje mai mult decat credibile.Nu a oferit el prea multe portii de senzatii horror, dar per total mi s-au parut distractive baile in sange si kill-urile spectaculoase.

Obiectii:
-o sectionare de membru superior facuta cu drujba este mult mai epica decat o sectionare facuta cu un cutter automat.
-scena finala mi-a adus aminte de Slayer si Red Riding Hood.
-cum zicea si Twinsen, e greu sa te atasezi de vreun personaj.Actori impersonali, fara stiinta meseriei si fara pic de carisma...unde e Campbell-ul de alta data? Poate nu e el vreo poama de actor,dar macar avea fler si prindea la public.
-misoginism:nu mi-a placut ca nu a fost ales tot un personaj masculin.
-inca nu inteleg procesele prin care personajele se puteau vindeca in cateva cadre.
-mi se pare mie sau au imbunatatit filmul si cu ceva elemente imprumutate din alte filme?
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2014, 12:45   #17
iulia_lodin
Novice
 
iulia_lodin
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 1
ok

dragut
iulia_lodin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells