Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 May 2017, 12:58   #2501
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
... si omul a pierdut prima partida.

https://www.theverge.com/2017/5/23/1...epmind-ai-2017
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2017, 15:21   #2502
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, inteleg ca esti fericit ca a pierdut omul. Dupa cum se zicea acum 20+ de ani, avem conducatorii pe care ni-i meritam, nimic nu s-a schimbat, avem viitorul pe care ni-l meritam, in toate.

Astazi calculatorul cistiga un joc, miine calculatorul ia 1000 de job-uri, etc. Eu inteleg ca intr-o lume ideala e foarte frumos ca robotii sa lucreze tot ce se poate si oamenii sa beneficieze si sa aiba mult timp liber, sa viseze, sa se exprime artistic, sa nu aiba grija zilei de miine, dar ma uit in jurul meu si nu vad ca ne indreptam spre lumea aia ideala.

Ma intreb, cum de in toate cartile si filmele SF, de zeci de ani bune incoace, lumea robotilor e o lume inchisa la culoare, in care oamenii sint redusi tot la robotizare, in care e o politie deasupra tuturor, in care orice incercare de scapare e redusa la tacere. De ce nu au imaginat scriitorii respectivi o lume in roz, in care oamenii sa stea la soare si robotii sa munceasca, fara opresiune, fara stat politienesc?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2017, 21:04   #2503
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu sunt fericit ca a pierdut omul. Ma bucura evenimentul in sine, partidele care sunt la un nivel cum poate n-a mai existat pana acum in istorie, faptul ca Go-ul apare in mass-media.

Pe de alta parte cred ca e evident ca masinile ne-au facut viata mai usoara, ca sa nu mai vorbim mai lunga. Deci nu iti impartasesc pesimismul legat de roboti. Cred ca avansul inteligentei artificiale e un pericol potential, dar poate aduce si multe beneficii. Energia nucleara exemplu poate fi folosita in bombe, dar poate fi folosita si pentru a lumina milioane de case. Progresul e util si inevitabil si asa cum Revolutia Industriala n-a lasat pe termen lung oamenii fara servici, ci doar i-a mutat in alte tipuri de slujbe, la fel vor exista transformari si in viitor.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2017, 21:24   #2504
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
ici est un Toi, dans lequel mon Moi se reflète, ici est abolie la distance qui sépare
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Sep 2017, 20:12   #2505
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
sunt fericit

Empire anunta ca in curand - Culisele Puterii/House of Cards/sezonul 5 va fi disponibil pe dvd/iata unul dintre serialele care sunt la zi/are toate sezoanele in conditii de calitate/dar sunt totusi foarte putine.
Ma bucur ca un serial foarte bun o sa aiba locul lui in colectie/de urmarit,zilnic.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2017, 22:17   #2506
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Sunt cel mai fericit om pentru ca am gasit un geaman!

De ce a aparut Universul ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells