Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Oct 2013, 23:21   #1521
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Cand ai chef de o plictiseala ca la carte 8-|
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2013, 14:10   #1522
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Eric-Emmanuel Schmitt –Pe când eram o operã de artã
O carte drãguţã. Ar fi nedrept sã îi dau o notã pentru cã nu e chiar genul meu și nu vreau sã descurajez pe nimeni.

"Nu, nefericitule ! Sclav e prea mult ! Sclavul are conștiinţã! Sclavul își dorește sã fie liber! Nu, vreau sã devii mai puţin decât un sclav. Societatea noastrã e organizatã în așa fel încât e mai bine sã fii un obiect decât o conștiinţã. Vreau sã devii obiectul meu. Atunci vei fi în sfârșit fericit ! Te vei plictisi într-o perfectã fericire."

Amos Oz –Cutia neagrã 8/10
Un roman epistolar în care schimbul de scrisori penduleazã între extremele sentimentale și ideologice dintre Ilana, fostul ei soţ, Alec, și actualul soţ, Michael. Ilana încã mai este iremediabil atrasã de Alec de care o leagã și un copil pe care l-au avut împreunã, Boaz, adolescentul renegat de tatãl natural care vrea sã se detașeze de violenţa vieţii israeliene cu o agresivitate neînţeleasã de cei din jur, dar folositã în propriul folos financiar și sentimental de tatãl vitreg, Michael .

"Evreii şi-au construit o ţarã. Nu pe cea care ar fi trebuit, dar au construit-o! Pe dos –dar au construit-o. Fãrã Dumnezeu –dar au construit-o! Acum sã aşteptãm şi sã vedem ce va spune Dumnezeu."

Dora Pavel -Pudrã 7/10
Un tânãr restaurator de artã se trezeşte într-un sicriu din ceea ce pare sã fie o moarte temporarã, chiar înaintea zilei propriei sale înmormântãri. Incepe sã bântuie prin oraş unde întâlneşte tot felul de figuri mai fantomatice decât el, deşi „mai în viaţã”.

"Sã revii dupã douã zile, sã încerci sã repari nu ruşinea de a fi murit de o moarte clinicã, adicã una ezitantã, neîmplinitã, ci imprudenţa şi impudoarea de-a te fi întors la viaţã atunci când toţi te ştiau mort, când pãrinţi şi fraţi, veri, unchi şi mãtuşi, vecini, cunoscuţi şi colegi se obişnuiserã sau începuserã sã se obişnuiascã cu asta, şi ceea ce pãrea devastator, imposibil de suportat, gândul unei pierderi premature [...] luase deja aerul normalitãţii..."

Dumitru Tepeneag -Camionul bulgar 8/10
Este o îmbinare de teorie literarã și aplicarea ei în construcţia propriu-zisã a romanului (probabil de aici și subtitlul de șantier în aer liber). O carte iniţial fãrã subiect își dobândește treptat substanţa în jurul reflecţiilor asupra modului în care sã se întâmple scrierea și al unei curse de camioane.

Last edited by aniela07 : 01 Nov 2013 at 14:12.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2013, 10:07   #1523
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Liviu Rebreanu - Ciuleandra - M-am simțit cumva obligat să citesc și asta ( ar mai fi și Răscoala ) după ce am parcurs Ion ( obligat ) și Pădurea Spânzuraților. Dacă mă uit acum în spate, nu e Rebreanu un scriitor atât de prost pe cum îl credeam. Într-adevăr, încă nu pot să-i înghit descrierile făcute "a la compunere de clasa a cincea", dar altceva n-am să-i reproșez.
Aș situa acțiunea nuvelei de față undeva între celelalte două menționate mai sus ( vorbind strict de stârnirea interesului meu ). E mai interesantă ca Ion, dar nu mai interesantă decât Pădurea Spânzuraților. Finalul e foarte previzibil.

7 / 10

Michael Cordy - Lucifer - Habar n-am ce să zic. Mi-a plăcut. Cred că seamănă cu romanele lui Dan Brown. Am mai cumpărat și Codul lui Iisus de același autor. Să văd când îmi fac timp s-o citesc.
6.5 / 10

Acum citesc Koji Suzuki - Ring 1. Până acum câteva zile nu știam că celebra franciză are la bază o serie de cărți. De remarcat faptul că filmele nu seamănă aproape deloc cu cartea. Nici măcar videoul blestemat.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2013, 21:46   #1524
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Am citit prima mea carte de un autor albanez - Generalul armatei moarte de Ismail Kadare. O carte destul de statica, dar interesanta despre un general si un preot italieni care se duc in Albania prin anii '60 pentru a recupera oasele soldatilor italieni morti acolo in al doilea razboi mondial. 8/10

Am citit de Khaled Hosseini Si muntii au ecou, o carte ce se intinde pe mai multe generatii de afgani si povesteste destinele lor intertesute. Tot nota 8.

Am citit Inferno de Dan Brown care nu credeam ca o sa imi placa, dar totusi m-a surprins - mai ales finalul. Un genetician de geniu lasa mostenire umanitatii un balon cu un microb, ceva care va schimba soarta umanitatii, adica va reduce drastic populatia, savantul fiind de parere ca o astfel de solutie dramatica este necesara pentru supravietuirea planetei si a speciei umane. Despre ce virus este vorba, va fi el gasit si oprit a se extinde de renumitul profesor Robert Langdon si o doctorita britanica stabilita in Italia afli abia in paginile finale. Pe mine m-a frapat despre ce era de fapt vorba si de posibilitatea ca acest lucru sa se fi intamplat deja in realitate... Interesant - nota 7.

Sub dom de Stephen King a fost o carte buna, un thriller sci-fi asa cum scrie el. Am citit-o pe nerasuflate si am vazut si sezonul 1 din seria Under the Dome ca urmare. Nota 10 (cartea) pentru cum te face sa simti vizavi de personaje.

Cartea care mi-a placut cel mai mult insa in ultimul timp a fost Umbra Vantului de Carlos Ruiz Zafon. O carte minunata despre cum o carte influenteaza destinele celor ce o citesc. Tanarul erou de vreo 11 ani este dus de tatal sau intr-un loc super secret - Cimitirul cartilor. Aici are voie sa isi aleaga o singura carte de care trebuie sa aiba grija toata viata. Cum citind aceasta carte, eroul nostru devine obsedat de autor si viata lui, cum incepe propria viata sa semene cu romanul si cu viata autorului si cum se termina toate astea veti afla citind aceasta minunata carte de nota 10.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2013, 22:55   #1525
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Si eu l-am desccoperit recent pe Kadare. Generalul Armatei Moarte mi s-a parut un roman foarte bun dar sunt mult mai interesante scrierile care au ca subiect kanunul- stiu ca este mentionat trecator si in Generalul...Incearca Aprilie Spulberat si Florile Inghetate din Martie, s-ar putea sa iti placa mai mult.

Last edited by White1 : 06 Nov 2013 at 22:59.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2013, 10:16   #1526
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Suna interesant, oricum si din cartea asta iti dai seama ca albanezii au niste cutume mai aparte. Mersi de sugestii - o sa le caut prin librarii!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 16:24   #1527
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by MariaMona:
Am citit de Khaled Hosseini Si muntii au ecou, o carte ce se intinde pe mai multe generatii de afgani si povesteste destinele lor intertesute. Tot nota 8
.

Ai citit si aparitiile anterioare/''Vanatorii de zmeie '' si ''Splendida cetate celor o mie de sori " ?Cum ti s-a parut comparativ cu ele ?
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 18:49   #1528
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Si eu am citit ceva de Kadare si nu m-a impresionat absolut deloc. Tot timpul am preferat sa cred ca a fost o traducere extrem de proasta. (in engleza) Am gasit cartulia aia intr-un anticariat, se numeste The Ghost Rider si e o "respunere" a unei balade folclorice albaneze. Mi s-a parut foarte slabuta. Dar, cum am zis, prefer sa cred ca traducerea a fost proasta. Mi-am tot zis ca incerc si altceva de la el dar nu am pus mana pe alta de la el. Bine ca mi-ati adus voi aminte acuma.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 19:02   #1529
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Mi-a placut ''Generalul armatei moarte '' desi se vede in carte un nationalism din ala de tip ceausist : popor mic si oprimat care-si apara tara , nevoile si conducatorul .
Mai citisem un roman istoric scris de Kadare si la fel se aparau aia si parjoleau totul in calea dusmanilor ( turci ) .
Se pare ca functioneaza la popoarele astea mici mentalitatea asta de ''rezistenta in fata furtunii ''/''cetate asediata ''.
Pe aici nu se trece .... fara spaga !
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 21:02   #1530
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
The Ghost Rider chiar suna cool pe langa traducerea din limba romana care e nici mai mult nici mai putin decat "Cine a adus-o pe Doruntina?" (dupa titlu si descriere asta pare sa fie) Mie mi-a placut, nu stiu daca are legatura cu traducerea sau cu altceva. Daca nu o sa-ti placa Aprilie Spulberat nu cred ca o sa-ti placa altceva de la el
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 22:07   #1531
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Ba asta cu Doruntina e. Super titlul. Nu stiu, mie mi s-a parut slabut scrisa cumva... Habar n-am sa explic exact. O fi traducerea! Nici nu mai tin minte exact ce se intampla acolo, un soi de mit al Zburatorului de sorginte albaniana (albaneza? ) Parca si registrul se schimba mereu, era cand modern, cand traditional-folcloric asa. Am citit-o repede, totusi, so that was a plus. O sa incerc asta cu Aprilie sa vad daca am mai mult noroc.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2013, 23:40   #1532
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Pai dincolo de filonul mitologic si intriga politista povestirea se vrea un fel de prezentare a ratiunilor din spatele aparitiei kanunului (o serie de legi transmise la inceput si pentru multa vreme pe cale orala care reglementau cam toate aspectele vietii albanezilor din zona muntoasa a tarii). Nu ai cum sa iti dai seama de chestia asta daca nu ai citit Aprilie Spulberat inainte (unde kanunul e atotputernic, iar subiectul e abordat intr-o maniera mult mai directa).

Originally Posted by faraimaginatie:
Parca si registrul se schimba mereu, era cand modern, cand traditional-folcloric asa. .

E amuzant ca in Aprilie Spulberat actiunea se petrece in epoca contemporana dar are un aer de Ev Mediu, cel mult de epoca moderna in timp ce in "Doruntina" e exact invers. Poate pentru ca in ultima actiunea e vazuta prin prisma lui Stressi, un reprezentant al statului in timp ce in Aprilie..legea in sensul pe care il intelgem noi e aproape total absenta.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2013, 11:40   #1533
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by sigalia:
Originally Posted by MariaMona:
Am citit de Khaled Hosseini Si muntii au ecou, o carte ce se intinde pe mai multe generatii de afgani si povesteste destinele lor intertesute. Tot nota 8
.

Ai citit si aparitiile anterioare/''Vanatorii de zmeie '' si ''Splendida cetate celor o mie de sori " ?Cum ti s-a parut comparativ cu ele ?


Le-am citit, da, si pe astea. Parca Si muntii au ecou e un pic mai optimista sau, priveste, daca vrei, destinele afganilor dintr-un punct de vedere mai occidental, mai putin subiectiv - in carte apar si cateva personaje non-afgane care cumva dau alt ton povestirii. Vanatorii de zmeie m-a emotionat la lacrimi, Splendida cetate a celor o mie de sori mi s-a parut in acelasi ton, dar Si muntii au ecou are un pic alt tonus - o schimbare bine-venita din punctul meu de vedere.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2013, 11:01   #1534
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
@ MariaMona - multumesc.

Hosseini are o nota intensa de dramatism , o tensiune sufocanta careia nu i te poti sustrage.L-am citit si eu cu placere,cu sufletul la gura,dar acum sunt nehotarata putin daca sa citesc si "Si muntii au ecou",mi-e teama ca nu o sa ma mai surprinda/prinda ca la primele doua.Dar iata ca tu spui ca perspectiva e putin diferita.
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2013, 21:18   #1535
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by sigalia:
@ MariaMona - multumesc.

Hosseini are o nota intensa de dramatism , o tensiune sufocanta careia nu i te poti sustrage.L-am citit si eu cu placere,cu sufletul la gura,dar acum sunt nehotarata putin daca sa citesc si "Si muntii au ecou",mi-e teama ca nu o sa ma mai surprinda/prinda ca la primele doua.Dar iata ca tu spui ca perspectiva e putin diferita.

Pai, acum, ce sa zic... "beaufy is in the eye of the beholder" - nu-i sigur ca tu vei privi cartea cu aceiasi ochi. In definitiv dramatismul situatiei din Afganistan e acelasi. In cartea amintita insa parca se pune accentul mai mult decat pe drama afganilor - pe ceea ce traiesc ceilalti in legatura cu aceasta drama - fie afgani emigrati, fie occidentali. E un pic altfel, mie mi-a placut.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 11:22   #1536
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
A inceput de ieri targul de carte Gaudeamus 2013 . In ultima vreme m-am obisnuit cu chilipirurile din anticariate sau cu cartile imprumutate de la bibliotecile de cartier , dar o sa dau o tura prin targ sa vad noutatile .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 11:33   #1537
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by bremen1980:
o sa dau o tura prin targ sa vad noutatile .

Mda. Oare merita aruncati douaj' de lei sa vedem cat de pervers era Joyce?
http://www.editura-art.ro/carte/draga-nora
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 11:42   #1538
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
De la Art ar merge asta :

http://www.editura-art.ro/carte/extinctie


Si o ciudatenie de la o noua editura :

http://www.libraria.hergbenet.ro/car...tirul-telespan
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 11:45   #1539
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by bremen1980:

Pe asta o citesc eu zilele astea & sunt aaabsolut extaziat. Poate revin & cu o parere la final. Ce dement!
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Nov 2013, 11:50   #1540
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by varu:
Originally Posted by bremen1980:

Pe asta o citesc eu zilele astea & sunt aaabsolut extaziat. Poate revin & cu o parere la final. Ce dement!

Am mai citit ''Vechii maestri '' si '' Da '' .Mi-au placut amandoua .

Last edited by bremen1980 : 21 Nov 2013 at 11:58.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells