Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 31 Jul 2011, 18:17   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Caper films

Ultimul meu film vazut a fost The asphalt jungle. M-am gindit ca filmul asta merita chiar mai mult decit un topic propriu, pe care eu nu l-am gasit; merita sa deschida un topic despre un gen aparte.

Genul "caper" e un subgen al genului "crime", care are la baza plotului o crima legata de o spargere sau furt, dar spre deosebire de filmele de crima la care actiunea e cea care primeaza in genul de fata actiunea e doar o baza pe care se cladesc personaje, se analizeaza caractere si se trateaza critic sau satiric o societate.

Eu categoric pot gresi in a descrie acest gen pentru ca n-am citit suficient, asa ca ii rog pe cei mai versati sa completeze sau sa modifice ce-am scris.

Revenind la The asphalt jungle; este un clasic al filmului noir si in acelasti timp un pionier al filmului caper.

Substratul filmului: crima este o forma umana si celebra replica data de avocatul imoral si falit: "crime is only a left-handed form of human endeavor" nu face decit sa accentueze ideea asta. Toate personajele sint privite ca oameni obisnuiti si nu crimunali. De fapt moralitatea "criminalilor" e mult deasupra moralitatii autoritatilor; seful politiei afirma la un moment dat ca o politie corupta e mai buna decit lipsa politiei.

Cel mai mult mi-a placut cum ti se dezvaluiesc rind pe rind slabiciunile fiecarui personaj culminind cu slabiciunea lui Doc, capul operatiunii, interpretat magnific, care pur si simplu te face sa fii numai cu ochii si urechile pe el in momentul in care apare in cadru. Asadar, scena mea preferata e imaginea mesmerizata a lui Doc privind la un tinar cuplu ce dansa intr-o cafenea. Cind copiii ramin fara bani ca sa dea drumul unui nou disc, Doc arunca pe masa un pumn de monede, dupa care fata incepe un nou dans in doi, pentru ca la scurt timp sa-si impinga partenerul deoparte constienta ca ea este starul pentru care batrinul a platit. La iesirea din cafenea Doc e arestat. La intrebarea de cit timp sint acolo politistii raspunsul lor e 2-3 minute si Doc pe ginduri spune: "cam cit dureaza sa asculti o melodie la fonograf", sau cu alte cuvinte diferenta dintre a fi liber sau in inchisoare.

O spumoasa aparitie a Marilynei Monroe i-a deschis poarta spre rolurile care au consacrat-o. De fapt e comic, ca in afisul initial, nu-l stiu, doar am citit, Marilyn Monroe sa nici nu apara in poza, pentru ca ulterior cele 2 aparitii de citeva minute din film sa fie rasplatite asa cum se poate vedea aici http://www.allposters.com/-sp/The-As..._i1254613_.htm

Sper sa continuati cu alte filme de genul asta. Eu o sa mai amintesc doar o comedie a genului: I soliti ignoti.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2011, 03:59   #2
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
din cate imi dau seama e vorba de comediile cu hoti simpatici, gen The Sting, How to steall a million, The italien job, precum si cele mai noi ca Ocean11,12,13 sau cele britanice regizate de Guy Ritchie.
daca nu gresesc si va place genul, va recomand unul vazut recent.
Perrier's Bounty (2009)
cu toate ca e o variatie pe aceiasi tema, aceiasi vechea poveste cu hotul marunt care datoreaza bani marelui ganster, scenariul e inteligent si filmul bine realizat, cu schimbari de situatie, replici si scene comice ce te tin pana la sfarsit in fata ecranului.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2011, 14:13   #3
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Mercutio:
din cate imi dau seama e vorba de comediile cu hoti simpatici
n-am vazut "the asphalt jungle","the sting" e un clasic al genului...
oceanele sunt mai noi si cu "miza mai mare"...

mentionez si eu doua filme(tot clasice)care cred ca s-ar incadra aici:
unul ar fi "dog day afternoon",iar celalalt "take the money and run".
eu ador la filmele de genul acesta,pe langa tesatura de intrigi care te tin mai mult sau mai putin in suspans si replicile pline de umor ale participantilor la actiune,faptul ca in final empatizam cu eroii(negativi prin definitie,daca ii numim direct hoti sau escroci) si ajungem sa-i vedem intr-o alta lumina,sa le justificam oarecum faptele.
suntem induiosati de comportamentul lor uman fata de ostatici sau de marturisirile pe care le fac negociatorilor.e un joc psihologic interesant.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2019, 10:08   #4
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Sunt mai interesante decat filmele politiste, mai ingenioase. In plus fata de cele amintite pana acum, cateva pe care le-am vazut:
The Hot Rock (1972)
Rififi (1955)
The Score (2001)
Thief (1981)
The Day They Robbed the Bank of England (1960)
Atraco a las tres (1962)
Big Deal on Madonna Street (1958)
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells