Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Oct 2009, 11:03   #1
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ultima Carte Citita

Mi-a luat ceva timp sa o duc la capat dar here it goes:

V. (1963)
Autor: Thomas Pynchon

Pynchon e un Salinger mai cult. In rest aceeasi "fuck-it attitude" intr-o revarsare rocambolesca de situatii si personaje. Dar plusul lui Pynchon e si caderea lui caci romanul e lung si de pe la mijloc incolo pierde din suflu. Asta nu il face mai putin uimitor.

Nota: 9 / 10 (foarte bun)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2009, 18:34   #2
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
"Cititorul" de Bernhard Schlink

Cartea dupa care s-a facut filmul din 2008 cu acelasi nume. Bineinteles ca este mai buna cartea. Nu imi sta in fire sa dau note la orice, dar pot sa zic ca e o carte care merita citita...mai ales daca v-a placut filmul.

Acum citesc: Spaime si Scarbe in Las Vegas, cartea dupa care s-a facut filmul cu acelasi nume din `98 cu Depp si Del Toro.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2009, 22:14   #3
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
The Women hard payed by Jose M. Carretero.Mi-a luat o noapte intreaga , odata inceput pe la 7 seara nu m-am putut opri.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2009, 00:12   #4
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Kramer:
Acum citesc: Spaime si Scarbe in Las Vegas, cartea dupa care s-a facut filmul cu acelasi nume din `98 cu Depp si Del Toro.
N-as prea zice ca e cu acelas nume filmul, avand in vedere ca traducerea titlului e una din cele mai infioaratoare...
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2009, 20:50   #5
Ancient
Novice
 
Ancient
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 18
Incendierea Reichstagului ,de Eduard Calic
Ancient is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2009, 13:31   #6
johnny89
Novice
 
johnny89
 
Join Date: Nov 2009
Location: Suceava
Posts: 24
Send a message via Yahoo to johnny89
Ultima carte citita ar fi Eseu despre orbire de Saramago, filmul respecta mult opera scrisa dar cartea bate intotdeauna filmul zic eu.
Acum citesc Cain si Abel de Archer care se anunta a fi poate cea mai frumoasa carte citita, am vazut si filmul la tv acum cativa ani dar e bine ca anu imi amintesc mare lucru.
johnny89 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:30   #7
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Inimi cicatrizate, Max Blecher.

Beletristica de liceu. imi pare rau ca nu mi-a iesit in cale atunci, ca as fi rezonat mai bine. la varsta asta, trecuta prin atatea greutati si dezamagiri ( ) cancerul tuberculoza osoasa nu ma impresioneaza.
parca toti bolnavii sunt la fel in spitalul cu pricina si mai mult decat atat, parca citeam Muntele Vrajit de Thomas Mann intr-o editie scurtata.

Dar e drept, autorul homodiegetic sufera, se indragosteste, se dezindragosteste, se muta din spital intr-un desert de unde vede marea, cara un ghips enorm si greu dupa sine permanent, in vreme ce prietenii ii mor, unul cate unul. Cam atat.

Cica se joaca la teatru in regia lui Afrim.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 00:58   #8
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by illotempore2002:
autorul homodiegetic
naratorul

La mine ultima carte citita a fost I Am Not Myself These Days de Josh Kilmer-Purcell. Este vorba de memoriile autorului de pe la mijlocul anilor 90 cand se mutase la New York si lucra ziua la o agentie de publicitate si noapte ca drag queen prin diverse cluburi si barulete. Se simte ca e o carte scrisa din inima, plina de umor chiar daca tonul este pe alocuri coplesitor de nostalgic. Ar iesi un film foarte misto din cartea asta, sper sa se intample cat de curand.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 01:41   #9
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Si-acum sa citim Factorul uman al lui Graham Green. Ce misto sunt cartile cu spioni!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 08:01   #10
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Michel Braudeau. Cafea. Cafenele
O carte usurica, placuta, ca pentru o dupa-amiaza linistita.

Si inca ceva usurel, dar mustind de umor amar:
Un volum coordonat de Radu Paraschivescu, intitulat Racani, pifani si veterani - Cum mi-am petrecut armata. Povesti de catanie spuse de Serban Foarta, Dan C. Mihailescu, Traian Ungureanu, Dumitru Radu Popa, Radu Naum, Calin-Andrei Mihailescu, Catalin Stefanescu, Cristian Tudor Popescu, Robert Serban, Adrian Georgescu, Nicolae Strambeanu, Tudor Octavian, Catalin Mihuleac.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 22:25   #11
TZurtzur
Junior
 
TZurtzur
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 35
Grădina de ciment de Ian McEwan

Cimentul e dur, e dens, te învăluie, sufocă plantele, şterge urmele, acoperă mirosurile şi estompează amintirile.
Cimentul din « grădina » lui Ian McEwan prezervă. Prezervă o unitate sau acea fractiune de unitate rămasă dintr-o familie.
În momentul în care ceva se schimbă radical, încerci să te adaptezi noii situaţii, cât mai bine posibil, printr-o remodelare a sistemului de valori. Astfel, când părinţii lor mor, cei patru fraţi pentru a putea rămâne împreună îşi îngroapă mama în beci, în ciment. Acţiunile lor îi fac, însă, să îşi modifice şi comportamentul : Jack îşi ignoră igiena, se masturbează zilnic şi citeşte aceeaşi carte de nenumărate ori, Sue ţine un jurnal în care vorbeşte cu defuncta ei mama, povestindu-i acesteia tot ceea ce se întâmplă, Julie începe să aibe relaţii amoroase, iar Tom se îmbracă în haine de fetiţă sau se preface a fi un bebeluş.
Atunci cand micul lor univers e tulburat şi toate piesele din acest fragil joc de domino se prăbuşesc, nu le mai rămâne nimic de făcut decât să ignore realitatea pentru a prelungi o ultima stare de beatitudine.
Finalul acestei carti îmi aduce aminte de tagline-ul din filmul ‘La Haine’ : « jusqu’ici tout va bien !».
TZurtzur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 22:31   #12
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
E si film:
http://www.imdb.com/title/tt0106535/
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 00:02   #13
TZurtzur
Junior
 
TZurtzur
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 35
stiu, l-am vazut
dar e mai buna cartea
TZurtzur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 01:22   #14
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Thumbs up

7 ani apocaliptici - Confesiunile Contelui Incapucciato, Ion Tugui.
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 20:35   #15
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Martin, George RR - Regii nisipurilor

Am citit prima data aceasta carte cand eram mai mic. Mai de curand mi-am adus aminte de acesta carte si am cautat sa vad daca a aparut vreun film ceva despre Regii Nisipurilor insa nu am gasit nimic. Tin minte ca am vazut un episod din zona crepusculara,daca nu ma insel,care era facut dupa aceasta carte ....Am recitit aceasta carte cam acum 1 an si asta doar din cauza ca nu am gasit un film sau acel episod , altfel sigur nu o mai reciteam.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 21:43   #16
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by TZurtzur:
Cimentul e dur, e dens, te învăluie, sufocă plantele, şterge urmele, acoperă mirosurile şi estompează amintirile.
Cimentul din « grădina » lui Ian McEwan prezervă. Prezervă o unitate sau acea fractiune de unitate rămasă dintr-o familie.
În momentul în care ceva se schimbă radical, încerci să te adaptezi noii situaţii, cât mai bine posibil, printr-o remodelare a sistemului de valori. Astfel, când părinţii lor mor, cei patru fraţi pentru a putea rămâne împreună îşi îngroapă mama în beci, în ciment. Acţiunile lor îi fac, însă, să îşi modifice şi comportamentul : Jack îşi ignoră igiena, se masturbează zilnic şi citeşte aceeaşi carte de nenumărate ori, Sue ţine un jurnal în care vorbeşte cu defuncta ei mama, povestindu-i acesteia tot ceea ce se întâmplă, Julie începe să aibe relaţii amoroase, iar Tom se îmbracă în haine de fetiţă sau se preface a fi un bebeluş.
Atunci cand micul lor univers e tulburat şi toate piesele din acest fragil joc de domino se prăbuşesc, nu le mai rămâne nimic de făcut decât să ignore realitatea pentru a prelungi o ultima stare de beatitudine.
Finalul acestei carti îmi aduce aminte de tagline-ul din filmul ‘La Haine’ : « jusqu’ici tout va bien !».
Asta a fost primul McEwan citit acum cativa ani si cu aceleasi impresii am ramas si eu. Filmul e so-so.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2009, 18:08   #17
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Mie Enduring Love mi-a parut un din cartile mai slabute ale lui McEwan. Parca prea scolareasca, scrisa extrem de ingrijit si calculat, dar fara zvac.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 19:57   #18
Leaver
Novice
 
Leaver
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21
Maytrei de Micea Eliade, un roman erotic si realist.
Acum m-am apucat sa citesc Prima noapte de dragoste intaia noapte de razboi de Camil Petrescu mi-a fost recomandat.
Leaver is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 20:00   #19
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Leaver:
Maytrei
Fara a vrea sa par rea, se scrie Maitreyi. bucura-te de liceu in continuare

@bremen - nu am citit On Chesil Beach inca. Din cele pe care le-am citit numai The Confort of Strangers mi s-a parut mai slaba. In romana cred ca a fost tradusa la Polirom ca Mangaieri straine

Last edited by miercuri : 09 Dec 2009 at 20:03.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 20:25   #20
Leaver
Novice
 
Leaver
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 21
Mersi frumos miercuri. Am sa ma bucur si multumesc pentru ca mi`ai atans atentia asupra greselii .
Leaver is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:33.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells