Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Best of

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Mar 2014, 21:51   #61
grotesQue
Senior
 
grotesQue
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 124
Originally Posted by Rippa:
sa arunc cu baniii ca NElson POP mOndialu...)))
Originally Posted by Rippa:
ca bine zici mosule!!))hahahahaha
Ai cumva dubla personalitate?
grotesQue is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2017, 20:49   #62
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
intr-o lume relativa

Într-o lume ideală am putea corecta spaţiul şi timpul după bătăile inimii, dar în lumea în care trăim nu putem decât să le ascultăm în linişte cum bat fără noi.Într-o lume a separării, uniunea este răspunsul şi soluţia. Într-o lume a competiţiei, cooperarea este răspunsul şi soluţia. Într-o lume a fricii, judecăţii şi urii, iubirea este răspunsul şi soluţia.Realitatea este o copie a lumii perfecte.
Cred ca viaţa si lumea nu pot fi perfecte,nu ne pot face perfecţi.Cineva scria/spunea ca perfectiunea insasi ar fi o imperfectiune.
Intr-o lume relativa,ideea,evident utopica,a existentei unei lumi perfecte,ar presupune,poate a crea
- o alta lume -
Postez,mai jos un videoclip muzical,simbolic intitulat/o alta lume
merita ascultat - https://www.youtube.com/watch?v=_3Gogf-P4Fw

Citat :
Nu am nevoie, nu am ce face cu lumea care este. Mă apasă, mă înăbuşă, mă acoperă. E o lume fără scăpare. Nu se poate trăi decât cu lumea care ar putea fi. Şi atunci trăieşti ca şi cum lumea aceasta ar fi cu adevărat, ca şi cum ai iubi o şi ai fi iubit de ea, ca şi cum s-ar întâmpla ceva în ea.

Constantin Noica în Mathesis sau bucuriile simple (1934)
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2017, 21:20   #63
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
intr-o lume relativa

Îmi amintesc nişte versuri de-ale lui Păunescu – „într-o lume relativă ce-a făcut şi-a desfăcut”. Cu alte cuvinte, într-o lume dezbinată împotriva ei însăşi, într-o lume în care o dată lucrurile stau într-un fel, altă dată în alt fel… o dată 1+1=2, o dată 1+1=3. O dată e bine să ucizi, o dată trebuie să eviţi asta. O dată este frumos să ajuţi, o dată trebuie să te faci că nu vezi nevoia celui de lângă tine sau chiar să-l îmbrânceşti. O dată să naşti copilul, o dată să-l abandonezi in spital. O dată să furi din buzunarul altuia, o dată să te abţii. O dată să batjocoreşti ceea ce e sfânt, o dată (sau de două ori pe an!) să te închini pios, că aşa-i bine.
Relatiivul nu este o chestie care ţine de adevăr, ci o stare ce ţine de gustul uman. Poate să fie relativă dragostea omului: azi te iubesc, mâine mă satur de tine şi caut pe altcineva. Poate să fie relativă prietenia omului: azi ies cu tine în oraş, pentru că ai bani şi faci cinste. Mâine nu ies cu tine în oraş pentru că… hm, iau banii şi eu din banii mei nu dau. Poate să fie relativă atitudinea pozitivă a omului: am încredere în divinitate, pentru că-mi merge bine, n-am încredere în divinitate pentru că mă doare si,decid,ca nu-mi mai pasa.
intr-o lume relativa,barbat sau femeie,nu mai sunt,nu mai stiu ce sa faca,unde sa o apuce,sa bea,sa manance,sa intre sau nu in biserici,sa creada sau nu,sa traiasca,rugandu-se,sau nu.Precum filosoful intalnind ingerul,umil intreba :eu cine sunt?Raspunsul,unul crud,cinic,cum vrem sa-i spunem,fu acesta : tu nu existi.
Intr-o lume relativa poate si ingerul a fi acuzat de erezie.Si totusi adevarul este,cu indarjire,mereu cautat.Intr-o lume relativa.

Last edited by victor_homescu : 17 Sep 2017 at 07:59.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Sep 2017, 21:36   #64
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ma obositi cu totii!

Fiti atenti aici, despre cum ar trebui sa fie lumea NOASTRA relativa :

suprafata terestra
.nu mai exista frontiere, dar numele locurilor respective raman.
trecere facila oriunde doreste fiecare.
.nu mai exista pasapoarte si nici vize. doar cu C.I.
.migratia nu mai este considerata o problema.
.in fiecare aeroport sa existe scanner de avioane (bravo inventatorului roman!)

mediul inconjurator
este pe primul loc.
.fiecare este educat in acest sens: reciclare, insamantare, ingrijirea padurilor, plantare oriunde se poate.
.verdeata peste tot: locuinte, sine de tramvai, acoperisuri, etc.

educatie = informare
.se adopta peste tot sistemul de invatamant din Singapore.
de asemenea si cluburile ca in Japonia. => a se invata eficient si ce trebuie.
.fara teste pana la bacalaureat, cel putin nu notate.
.examenul de bacalaureat sa insemne decat ca ai invatat acele notiuni, nu ca esti destept cum se intampla in Romania anilor 2010-2015.
.sa-i lase pe copii sa se descopere si sa descopere.
.sa fie diverse activitati: sa construiasca avioane pentru a le trezi visul de a zbura, si alte mici inventii, etc
.sa ii duca la diverse locuri de munca si sa vada ce presupune fiecare meserie pentru a sti ce vrea sa faca fiecare mai tarziu.
.sa se bage la liceu ore de lectura, ore de analiza si critica literara, indiferent ca e profil real sau uman, sa se scoata religia ortodoxa si sa se bage istoria religiilor de e neaparata nevoie.
.sa se invete despre consecventa, onestitate, umanitate, vointa, toleranta etc.

mediul economic
m-am gandit de foarte multe ori la o alternativa pentru sistemul monetar si la felul cum s-ar desfasura schimburile valorice, dar nu a mers niciun scenariu si am lasat-o balta.
.moneda unica, denumita democratic. poate sa se numeasca oricum.
.limba comuna, preferabil engleza. (toata lumea s-o vorbeasca precum nativii)
.fara industrie de armament
.toate federatiile sa semneze un PACT PENTRU PACE. cine incalca acest pact este automat demis din functia de conducere.
.sefii de state sa inteleaga odata pentru totdeauna ca sunt administratori, nu proprietari. deci orice conflict ar exista intre partile in cauza, acesta va fi rezolvat printr-un joc de sah / mahjong / alte metode, fara efecte de gen "iti iau tara, oamenii, banii" si fara a fi victime colaterale.
.fiecare centimetru patrat al planetei este democrat.
.foarte putina birocratie
.4 zile de lucru pe saptamana (sa nu uitam ca munca e creatia societatii de astazi pentru sustinerea economiilor sustenabile)
.plafon pentru averea unui individ - maxim 1 milion de euro / dolari/ alta moneda de persoana.
daca toti banii se duc la o mana de oameni, automat va exista o patura de mijloc si saracie.
.sa se importe doar ce nu creste in statul respectiv.
fiecare stat trebuie sa aiba agricultura dezvoltata sanatos si ecologic pentru a da rezultat si produse biologic sanatoase.
.sa fie peste tot metrou de suprafata si biciclete pentru a nu mai fi nevoie de masini pentru deplasarea in mediul urban.
.sa se puna pe primul loc cercetarea.
sa terminam odata de descoperit planeta, omul si sistemul nostru solar. (a nu se confunda cu inventiile! aici vorbesc despre a nu mai auzi "s-a descoperit o gena x sau y, s-a aflat mecanismul lui x sau z...")

omenire
fiecare individ are dreptul sa iubeasca pe cine vrea, indiferent de rasa, sex, religie, varsta.
exceptie fac pedofilia, necrofilia, zoofilia, etc.


Daca s-ar rezolva toate aceste probleme, cu siguranta ar fi o lume mai frumoasa decat cea de astazi. Nu v-ati mai gandi la purificare de rase, perfectionare si alte prostii.
Detaliile fac diferenta!

Ii mai las si pe altii sa mai scrie si alte detalii omise.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2017, 23:39   #65
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 631
intr-o lume relativa

- in justitie,pentru dreptate,adevar si legalitate,respectarea,de catre fiecare stat a Rezolutiilor si
Recomandarilor Comisiei Europene pentru Eficienţa Justiţiei (CEPEJ) si anume:

Rezoluţii
1. Rezoluţia 5 din 1976 privind asistenţa judiciară în materie civilă, comercială şi administrativă
2. Rezoluţia 8 din 1978 privind asistenţa judiciară şi consultanţa juridică

Recomandări
3. Recomandarea nr. 7 din 1981 privind mijloacele de facilitare a accesului la justiţie
4. Recomandarea nr. 5 din 1984 privind principiile de procedură civilă menite
să îmbunătăţească funcţionarea justiţiei
5. Recomandarea nr. 12 din 1986 privind măsurile de prevenire şi reducere a încărcăturii
instanţelor
6. Recomandarea nr. 18 din 1987 privind simplificarea justiţiei penale
7. Recomandarea nr. 1 din 1993 privind accesul efectiv la justiţie al persoanelor aflate
în situaţie de mare dificultate materială
8. Recomandarea nr. 12 din 1994 privind independenţa, eficienţa şi rolul judecătorilor
9. Recomandarea nr. 5 din 1995 privind introducerea şi îmbunătăţirea funcţionării
sistemelor şi procedurilor de apel în materie civilă şi comercială
10. Recomandarea nr. 12 din 1995 privind administrarea justiţiei penale
11. Recomandarea nr. 1 din 1998 privind medierea familială
12. Recomandarea nr. 19 din 1999 privind medierea în materie penală
13. Recomandarea nr. 19 din 2000 privind rolul ministerului public în sistemul judiciar penal
14. Recomandarea nr. 21 din 2000 privind libertatea de exercitare a profesiei de avocat
15. Recomandarea nr. 2 din 2001 privind structurarea şi restructurarea rentabilă a
sistemelor judiciare şi a sistemelor de informare juridică
16. Recomandarea nr. 3 din 2001 privind serviciile acordate cetăţenilor de către instanţe
şi la alte instituţii juridice prin utilizarea noilor tehnologii
17. Recomandarea nr. 9 din 2001 privind căile alternative de soluţionare a litigiilor
dintre autorităţile administrative şi persoanele private
18. Recomandarea nr. 10 din 2002 privind medierea în materie civilă
19. Recomandarea nr.14 din 2003 privind interoperabilitatea sistemelor de informare
în sectorul de justiţie

&

-citite atent,principiile de mai sus,prezinta o perspectiva ampla despre ce si cum ar trebui sa functioneze un sistem judiciar,in slujba fiecarui cetatean -


&


- scurta sinteza :

- accesul la o instanta,acelasi/egal si pentru cel cu portofelul plin ori conturi in insule exotice,cat si pentru cel cu portofelul gol,far de portofel sau cu registrul de datorii plin,la magazinul din colt.Fara prioritati.

- o aparare reala atat pentru cel cu 4-5 masterate in drept sau cu armate de avocati,dar si pentru cel fara de scoala/carte,ori pentru surdomut (amintiti-va filmul-Suspect/1987 cu Cher si Liam Neeson)

- cel care a comis o fapta sa raspunda,pe masura (atat,nimic mai mult),amintiti-va Crossing Lines sau Pe muchie de cutit/90 cu Gene Hackman, iar pentru ceilalti patania lui Edmond Dantes din Contele de Monte Cristo,sa ramana doar un subiect de lectura sau de literatura.

- cel care a avut un proces,sa-si poata citi hotararea (atentie-numai si numai propria hotarare,nu a altora), fie din fotoliu,de pe terasa la o cafea,fie din sala vreunui festival de film sau conferinta etc.,prin simpla deschidere a laptopului,apasarea unor taste,introducerea unei parole,urmand ca,dupa informare sa decida calea de urmat.
Cam atat.

Last edited by victor_homescu : 01 Oct 2017 at 08:27.
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2017, 21:48   #66
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880


A Day Made Of Glass 1
A Day Made Of Glass 2


Ati vrea sa traiti intr-o astfel de lume ?
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2024, 16:25   #67
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 534
Perfectă, deci! Blonzi cu ochi albaștri?
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells