Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Jan 2012, 14:17   #1
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Cannes 2012

Nanni Moretti - presedintele juriului

http://www.filmreporter.ro/20-01-201...-de-la-cannes/
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 10:07   #2
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
am vazut un interviu pe tvr cultural cu primul si singurul fotograf roman acreditat la festivalul de la cannes.
nu inteleg.
adica, din sutele de fotoreporteri care se inghesuie in preajma covorului rosu, romania are UN SINGUR fotograf acreditat???
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Mar 2012, 22:04   #3
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Originally Posted by keepwalking:
am vazut un interviu pe tvr cultural cu primul si singurul fotograf roman acreditat la festivalul de la cannes.
nu inteleg.
adica, din sutele de fotoreporteri care se inghesuie in preajma covorului rosu, romania are UN SINGUR fotograf acreditat???

Romania hits again!
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2012, 10:36   #4
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Pai in Romania se cumpara poze de la agentiile de presa straine. E mai rentabil pentru o publicatie sa cumpere fotografii de la altii, decat sa trimita propriul fotograf. Cam asa stau lucrurile.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2012, 21:32   #5
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Originally Posted by marcusARCUS:
Romania hits again!

Speram ca va lovi Mungiu cu "Dupa dealuri", astfel va conta mai putin cati fotografi avem
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 15:52   #6
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
http://mubi.com/notebook/posts/premi...012-buzzometre
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 17:05   #7
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Holy Shit!
Audiard, Resnais, Cronenberg, Haneke, Dolan, Dominik, Kiarostami, Reygadas, Malick, Ozon, Assayas, Park Chan-wook and Gondry ALL IN ONE PLACE??
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 17:11   #8
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
în sfîrşit vine şi loznitsa cu ceva! deja mă săturasem să aştept.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2012, 23:45   #9
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
eu sper ca Abbas Kiarostami sa ia ceva...
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 00:51   #10
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu în locul lui w. allen, după dezastrul acela, trailerul acela de cca 2 ore numit you will meet a tall dark stranger, m-aş face pustnic sau mi-aş schimba numele şi aş vinde şaorma. iar el face în continuare filme, şi încă cu o frecvenţă anuală ... de la o vîrstă încolo simţul proporţiilor dispare.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 01:03   #11
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
eu ma bucur ca inca se incapataneaza sa faca filme, chiar daca nu reuseste sa multumeasca pe toata lumea. orice regizor a avut filme mai slabe. de ce ar face el exceptie?
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 01:12   #12
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
e bună încăpăţînarea, cînd promite o ameliorare. or la allen "vizionarismul" a ajuns în aşa hal de uzură-epuizare, că nici măcar nu mai realizează în ce stadiu de tautologie penibilă se află. iar alţii nu îi spun, pentru că un zeu, chiar emaciat şi steril, tot zeu rămîne. probabil.
allen nu e singurul. un altul ar fi olmi. acesta a început bine, a continuat aşa şi aşa, dar cu ce face în ultimul timp eu nu m-aş prezenta nici la admitere la unatc, chiar dacă are nişte puseuri de neortodoxie de-a dreptul înduioşătoare.
nici nu mă voi strofoca să fac rost de filmul lui allen i guess.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 01:35   #13
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Malombra, remember Stardust memories?
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 02:23   #14
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
nu mi se pare in neregula ca ai asteptari, dar ca sa-l trimiti la azil mi se pare prea mult. nu ti-e mila de sotia tanara pe care o are acasa . app., sa stii ca se poate si mai rau. daca inca nu ai vazut Scoop sa-l eviti
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 02:37   #15
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by klaudya_e:
sotia tanara pe care o are acasa

stia el ce-i creste in ograda! cred ca si morgan freeman a evadat din mentalitatea asta burgeza.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 04:02   #16
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
klaudya, eu nu îl trimit la azil, ci la reprofilare. socrate la bătrîneţe s-a apucat de liră, allen ar putea să încerce harfa, ca să aibă un plus de calificare în faţa sfîntului petru.

charles, sincer nu prea ţin minte stardust, dar mai fac un efort de reamintire mîine, pe burta goală.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 15:15   #17
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Malombra:
în sfîrşit vine şi loznitsa cu ceva! deja mă săturasem să aştept.
__________________
Our victory erased all trails of murder. We killed the trails and buried them in the mass grave.
Schastye moe (2010)

Si acum parca il am in fata ochilor pe mosul ala lovind cu nuiaua in masina si mormaitul lui cu patos: "Tovarisch gheneral ! Ordinele au fost indeplinite ... "
M-a cutremurat. M-a marcat filmul ala. Mare film. Din pacate atat de ne-bagat in seama.
Abia astept noul Loznitsa.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 18:47   #18
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mie mi-a plăcut şi umorul acela ireal, cu sicriul, sau cu benzinăria. eu zic că e bine că a emigrat loznitsa, că îl linşau ruşii, mai ales după fragmentul acela cu soldaţii care îl căpăcesc pe cel care le-a oferit adăpost. cică era pe bază ideologică - o da, a fost un pretext, ceva cu care să-şi justifice ei gestul în momentul unei remuşcări improbabile. dar a fost magnific momentul acela. eu îl ştiam pe loznitsa numai după filmele lui contemplative, de asamblaj documentar, care mi se păreau destul de evazive, ambigui. dar după my joy - ha, jos pălăria. cred că singurul motiv pentru care nu e vînat este că filmele lui rămîn încarcerate într-un circuit destul de restrîns, al filmului de festival şi cam atît. are şi obscuritatea avantajele ei.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2012, 21:42   #19
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
charles, mie abia acum mi-a picat fisa. stardust memories are legătură cu faptul că şi acolo fanii preferau his earlier, funnier movies? bine, dar mie îmi place manhattan, care nu cred că e destinat să-ţi crape diafragma de atîta rîs. all you wanted to know about sex, care cred că îşi ia în cîrcă misiunea asta, mi se pare slab
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 02:03   #20
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
da, la secventele cu fan(atic)ii dezaprobatori si producerii contrariati faceam referire.

omu', intre un jazz session de clarinet si o noua (oare a cata?) sedinta de terapie, si dupa app juma' de secol de prestatie cinematografica, mai are jovialitatea necesara sa scoata midnight in paris. nu cred ca are sens sa-l tratez atat de transant doar de dragul unei atitudini gotterdammerung-iene. pana la urma, cine nu se indreapta spre un penibil-tautologic la finele vietii? doar nu toata lumea-i derrida, ca la 8 ani de la moarte sa-i mai apara, cu aceeasi frecventa, manuscrise inedite.

Last edited by charles : 25 Mar 2012 at 02:08.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells